Let’s travel together.

Cinque Terre – przewodnik, dojazd, zdjęcia, ceny

3 19

Cinque Terre to według opinii wielu najpiękniejszy park narodowy we Włoszech. Każdego roku tutejsze miasteczka, plaże, zatoczki i górskie ścieżki odwiedzane są przez tłumy turystów. Bez problemu można spotkać tu nie tylko Włochów, Niemców, Francuzów i Polaków. Zaskakująco wielu jest tu Amerykanów, Japończyków i Chińczyków. Miejsce przyciąga swoją magią i sławą. Nigdzie indziej we Włoszech na tak stosunkowo niewielkiej powierzchni, nie ma tylu zapierających dech w piersiach widoków i tak wspaniałych miasteczek. Harmonijna zabudowa zdaje się być przyklejona do stromych gór, które malowniczo opadają do turkusowego morza.
Zdawać by się mogło, że Cinque Terre to miejsce jakich wiele. Małe miasteczka położone nad morzem i jednocześnie w górach. Nic bardziej mylnego. Jeśli uznamy Włochy za najpiękniejszy kraj Europy to Cinque Terre będzie najpiękniejszym fragmentem Włoch. Panuje tu nieopisana atmosfera. Jest to jedno z tych miejsc, którego piękna nie oddadzą nawet najlepsze fotografie. W rzeczywistości, na żywo jest tu jeszcze ładniej niż na naszych autorskich zdjęciach, które tutaj zamieściliśmy.


Booking.com

Park Narodowy Cinque Terre znajduje się w Ligurii, na słynnej Riwierze Włoskiej (północno-zachodnia część kraju). Cinque Terre, czyli po polsku ?Pięć Ziem? to obszar pięciu nadmorskich miasteczek:

Zobacz także:

W skład Parku Narodowego wchodzą także tutejsze malownicze plaże, różnego rodzaju zatoczki i skaliste klify oraz porośnięte lasami i winnicami góry, po których można spacerować ścieżkami. Park Narodowy Cinque Terre został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Monterosso al Mare, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
sos pesto z Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
sos pesto z Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia Cinque Terre

Pierwsze wzmianki o Cinque Terre pochodzą z okolicy XI wieku. Jednak przez kolejne wieki tutejsze wioski nie zapisały się niczym specjalnym na kartach historii. W okresie panowania Genui był tu jeden z punktów obserwacyjnych wojsk. Jednak bardziej niż wojskami, mieszkańcy interesowali się połowem ryb, handlem i rolnictwem na trudnym, górskim terenie. W XVII wieku przez pewien czas Cinque Terre znalazło się we władaniu Francji, ale szybko powróciło do Królestwa Sardynii, a później w 1860 r. stało się częścią Zjednoczonych Włoch.
Z uwagi na trudny dojazd miasteczka Cinque Terre były praktycznie odcięte od świata. Pod koniec XIX wieku ruszyła długo oczekiwana budowa linii kolejowej łączącej miasteczka Cinque Terre z Geuną, La Spezia, czy Pizą. Miało to olbrzymi wpływ na późniejszy rozwój turystyki w mieście. Dzięki szybkiemu połączeniu kolejowym z pobliską La Spezią wielu mieszkańców Cinque Terre porzuciło pracę w rolnictwie na rzecz zatrudnienia się w powstającym w La Spezia olbrzymim porcie wojskowym.


Mapa miasteczek w Cinque Terre we Włoszech
Mapa miasteczek w Cinque Terre we Włoszech


Turystyczna mapa Cinque Terre do wydrukowania w PDF (4,47 MB)

W drugiej połowie XX wieku Cinque Terre stało się regionem typowo turystycznym. Niewielka grupa mieszkańców wciąż zajmowała się rolnictwem. Głównie była to uprawa winorośli. Wino z Cinque Terre do dziś cieszy się wielkim uznaniem. Pozostali mieszkańcy czerpali coraz większe dochody z nieustannie rosnącej liczby turystów. Powstały liczne restauracje, kamienice przebudowane na stylowe hotele, w innych stworzono apartamenty do wakacyjnego wynajęcia, które obsługują lokalne agencje wynajmu.
25 października 2011 roku to najbardziej tragiczna data we współczesnej historii Cinque Terre, a szczególnie Vernazzy. Miasteczko nawiedziła wówczas niespotykana wcześniej lawina błotna, która w dramatyczny sposób przetoczyła się przez środek Vernazzy. Potoki błota do morza wciągnęły samochody, doszczętnie niszczyły budynki i zalewały lokale znajdujące się na niższych kondygnacjach. Uszkodzona została linia kolejowa w obu kierunkach, całkowicie zniszczone były ścieżki turystyczne, morze porwało łodzie i miejską infrastrukturę. W miejscu, gdzie wcześniej była plaża, znajdowało się błoto z gruzem. Telewizyjne zdjęcia z dramatycznych wydarzeń w Vernazzy obiegły cały świat. Łącznie w lawinach błotnych w Ligurii i Toskanii zginęło wówczas 11 osób. Jednak już rok później po większości zniszczeń nie było śladu. Park Narodowy został szybko uprzątnięty, a w Vernazzy znajduje się pamiątkowa wystawa zdjęć przypominających tamten kataklizm.

Dojazd do Cinque Terre

SAMOCHODEM: Dojazd samochodem do Cinque Terre teoretycznie jest możliwy, ale to najgłupsze możliwe rozwiązanie. Miasteczka są zamknięte dla ruchu samochodowego, a na przedmieściach są naprawdę bardzo symboliczne parkingi. Aby dojechać do Cinque Terre wcześniej należy zjechać z autostrady kierując się na La Spezia. Od La Spezia do Cinque Terre jest zaledwie 20 km. Droga prowadząca przez Park Narodowy Cinque Terre jest wąska i kręta. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że miejsc parkingowych jest stosunkowo niewiele i są one płatne. Ważna uwaga: na terenie całego Parku Narodowego Cinque Terre nie ma żadnej stacji benzynowej. Lepiej zatankować z dużym zapasem jeszcze w La Spezii.


Linia kolejowa łączy ze sobą wszystkie pięć miasteczek Cinque Terre (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

POCIĄGIEM: Kolej to zdecydowanie najlepszy sposób dotarcia do miasteczek Cinque Terre. Każde z miasteczek posiada malowniczo położoną stację kolejową, a tory biegną tu w tunelach i na skalistych klifach. Widoki i przeżycia są niezapomniane. Miasteczka Cinque Terre leżą na linii La Spezia – Genua. Zatrzymuje się tutaj większość pociągów regionalnych jeżdżących pomiędzy Levanto, a La Spezia. Pierwsze pociągi jeżdżą od około 6:00 rano, a ostatnie odjeżdżają przed 22:00. Istnieje możliwość nabycia całodniowej Cinque Terre Card Train. Upoważnia ona do całodniowego nielimitowanego podróżowania pomiędzy stacjami Levanto, a La Spezia oraz do wejścia na ścieżki Parku Narodowego Cinque Terre. Kartę można kupić między innymi na dworach kolejowych i w punktach informacji turystycznej.

wycieczka statkiem po miasteczkach Cinque Terre to również dobre rozwiązanie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

STATKIEM: Do miasteczek Cinque Terre można dotrzeć również drogą morską. W sezonie wakacyjnym z Monterosso i z Portovenere odpływają regularnie statki do miasteczek Cinque Terre, w tym do Riomaggiore i Vernazzy.

Poruszanie się po terenie Cinque Terre

W celu swobodnego korzystania ze skalistych ścieżek pomiędzy miejscowościami Cinque Terre należy kupić specjalny bilet na wstęp do Parku Narodowego (Cinque Terre Card). Dostępna jest też tzw. Cinque Terre Card Train która upoważnia do całodniowego, nielimitowanego podróżowania na trasie La Spezia – Levanto. Pociąg przejeżdża przez wszystkie miasteczka Cinque Terre. Czas podróży pomiędzy nimi, to średnio około 2-3 minut, a większość drogi biegnie w skalistych tunelach.


pociągiem przez Cinque Terre, Włochy
Po Parku Narodowym Cinque Terre najlepiej poruszać się pociągiem, na zdjęciu stacja w Monterosso al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli nie lubimy wspinania się po górskich ścieżkach, to przespacerujmy się chociaż słynną Drogą Miłości (Via dell Amore). To wybrukowana ścieżka wzdłuż skał z widokiem na morze, która łączy Riomaggiore z pobliską – równie piękną – Manarolą. Cały szlak to około 1,6 km.

Bilety do Cinque Terre

W celu swobodnego przemieszczania się po ścieżkach Parku Narodowego Cinque Terre należy wykupić tzw. Cinque Terre Card. Upoważnia ona m.in. do wejścia na ścieżki łączące ze sobą poszczególne miasteczka, w tym na słynną Drogę Miłości..

Cinque Terre Point na dworcu w La Spezia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Cena kart Cinque Terre w 2019 r. kształtowały się następująco:

 • 7,50 euro ? karta ważna przez 1 dzień dla osoby dorosłej
 • 14,50 euro ? karta ważna przez 2 dni dla osoby dorosłej
 • 4,50 euro ? karta ważna przez 1 dzień dla dzieci od 4 do 12 lat
 • 19,60 euro ? rodzinna karta na cały dzień (2 dorosłych + 2 dzieci do 12 lat)
 • dzieci do lat 4 mogą wejść na teren Parku bezpłatnie.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest jednak zakup tzw. Cinque Terre Card Treno. Upoważnia ona do wejścia na teren Parku Narodowego Cinque Terre, a także do przejazdu pociągami regionalnymi i między regionalnymi w drugiej klasie na trasie Levanto ? La Spezia Centrale i oczywiście w drugą stronę. W praktyce oznacza to, że od rana do nocy będziemy mogli w ramach tej karty podróżować pociągami pomiędzy miasteczkami Cinque Terre. To bardzo praktyczne rozwiązanie i korzystne cenowe. Wybiera je zdecydowana większość osób odwiedzających Cinque Terre.
Ceny Cinque Terre Card Treno w 2019 r.:

 • 16,00 euro ? karta dla osoby dorosłej na 1 dzień
 • 29,00 euro ? karta dla osoby dorosłej na 2 dni
 • 10,00 euro ? karta na 1 dzień dla dzieci od 4 do 12 lat
 • 42,00 euro ? karta rodzinna na 1 dzień (2 dorosłych + 2 dzieci do 12 lat)
 • Własny samochód można zostać na parkingu przy dworcu w mieście La Spezia lub w Levanto, a w dalszą podróż udać się pociągiem. Pociągi kursują średnio co 30 minut, a czasem nawet częściej. Podczas zakupu karty otrzymamy także aktualny rozkład jazdy pociągów. Nie podajemy go na naszej stronie, ponieważ w ostatnich latach rozkład zmieniał się przynajmniej dwa razy do roku.

Monterosso al Mare – Cinque Terre


Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Monterosso al Mare znacząco się wyróżnia od pozostałych miasteczek Cinque Terre. Monterosso jest bardzo rozwinięte pod względem infrastruktury turystycznej. Znajdują się tutaj eleganckie hotele, liczne restauracje, a plaża – w porównaniu z pozostałymi miejscowościami Parku Narodowego – jest duża, z delikatnym żwirkiem. Plaża położona w samym centrum z krystaliczne czystą wodą jest główną atrakcją Monterosso. Warto stąd rozpocząć swoją przygodę z Cinque Terre. Do pobliskiej Vernazzy prowadzi nadmorska ścieżka, którą pokonuje się w półtorej godziny.
Monterosso podzielone jest na dwie części: starą i nową. Pomiędzy nimi znajduje się charakterystyczny obiekt – Wieża Aurora na wzgórzu San Cristoforo. Po jednej stronie znajduje się historyczna średniowieczna zabudowa, a po drugiej nowoczesne budynki, głównie hotele i restauracje skupione wokół plaży. W starej części Monterosso podziwiać można ruiny zamku oraz wąskie uliczki pomiędzy średniowiecznymi kamieniczkami.
Tuż po przyjeździe do Monterosso, w trakcie wychodzenia z pociągu od razu rzuca się w oczy lazurowe Morze Liguryjskie i długa, przepiękna plaża, otoczona po obu stronach wzgórzami. Stacja kolejowa w Monterosso położona jest w samym turystycznym centrum. Po wyjściu z budynku dworca wystarczy przejść kilkadziesiąt metrów, aby znaleźć się na plaży.
Będąc w Monterosso koniecznie należy przespacerować się promenadą wzdłuż plaży, która łączy obydwie części miasta. Jest to wspaniały punkt widokowy, z którego można zrobić piękne zdjęcia lazurowego morza i zielonych wzgórz. To jedna z najpiękniejszych dróg spacerowych wzdłuż morza w całych Włoszech.
Zobacz cały przewodnik po mieście: Monterosso al Mare

Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Vernazza – Cinque Terre


Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolorowa, bajeczna i radosna Vernazza według wielu opinii uznawana jest za najcudowniejsze miasteczko Cinque Terre. Majestatyczne skały łączą się tutaj ze szmaragdowym Morzem Liguryjskim. Przez miasto wiedzie malownicza, wąska alejka, która doprowadza nas do niewielkiego, ale gwarliwego rynku. Tuż obok znajduje się – pełna turystów – kameralna plaża, a na boki rozchodzą się ścieżki prowadzące do pozostałych miasteczek. Można także zejść kawałeczek dalej, po skałach i zająć dla siebie jedną z nich. Z największych skał do wody prowadzą specjalne drabinki, a z tych wyższych, mających kilkanaście metrów, najodważniejsi skaczą do wody. Leżąca u podnóża stromych gór, ze ściśnięta zabudową Vernazza, z trzech stron otoczona jest morzem. Nad miastem górują tarasowo zbudowane winnice i gaje oliwne.
Pastelowe kamieniczki Vernazzy są nieco zniszczone przez silne, wilgotne morskie wiatry. Na większości budynków odpada elewacja, co nie odbiera miasteczko uroku. W większości okien znajdują się jednakowe, ciemnozielone okiennice, które w sezonie letnim przez większość czasu są zamknięte.
Spacerując po wąskich uliczkach Vernazzy można wstąpić do jakiegokolwiek baru, aby spróbować lokalnego Vino de la Cinque Terre. Jest to białe wino wytrawne. Znawcy wyczuwają w nim świeżość morskiego, lekko słonego powietrza i pełnej minerałów gleby Vernazzy. Nie sposób też przejść obojętnie obok licznych lodziarni. Wybór lodowych smaków zachwyci nawet największego krytyka. W restauracjach lokalnym specjałem jest liguryjskie Pesto. W Cinque Terre podaje się go na różne, często zaskakujące sposoby i zawsze jest to Pesto świeże.
Zobacz cały przewodnik po mieście: Vernazza

Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Vernazza, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Corniglia – Cinque Terre


Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Corniglia jest jednym z pięciu miasteczek liguryjskiego Parku Narodowego Cinque Terre. W przeciwieństwie do pozostałej czwórki, Corniglia jako jedyna nie jest położona bezpośrednio przy morzu. Centrum miasteczka znajduje się około stu metrów nad poziomem morza, a zejście do portu możliwe jest po stromych schodach. Takie usytuowanie daje możliwość podziwiania wybrzeża z nieco wyższej perspektywy. Miasto zbudowane zostało na szczycie stromego skalistego klifu i dziś liczy 300 mieszkańców.
Już od czasów rzymskich tereny wokół Corngilii zagospodarowane były przez tarasowo ułożone winorośle. Mieszkańcy osady jako pierwsi w szeroko rozumianym regionie musieli opracować kaskadową budowę winnic, co na ówczesne czasy było niezwykle zaawansowane.
Uliczki Corniglii są wąskie, a z okien kolorywch kamieniczek rozpościera się niezapomniany widok na morze. W przeciwieństwie do pozostałych miasteczek Cinque Terre budynki są tutaj nieco niższe (przypominające zabudowę miast usytuowanych w głębi lądu), jedynie pierwsza od morza linia zabudowany posiada wyższe kamieniczki. Corniglia wydaje się być nieco bardziej spokojnym miejscem niż sąsiednia Vernazza.
Corniglia słynie w świecie z niezwykle elitarnej plaży naturystycznej Guvano Beach. Jest to ukryta plaża, do której droga przypomina przygodę z filmu. Można tam trafić przez tajemny, nieoświetlony tunel lub skręcając ze szlaku w określonym miejscu. Plaża chętnie odwiedzana jest przez amerykańskie i japońskie zakochane pary. Szczegóły dotyczące sposobu dotarcia do plaży opisane są w dalszej części naszego przewodnika.
Zobacz cały przewodnik po mieście: Corniglia

Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
lokalne produkty, Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
lokalne produkty, Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pizza z liguryjskim pesto,, Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pizza z liguryjskim pesto,, Corniglia, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
lokalne wino z Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
lokalne wino z Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Manarola – Cinque Terre


Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielka, ale jakże klimatyczna i kolorowa Manarola jest jednym z pięciu miasteczek Parku Narodowego Cinque Terre we włoskiej Ligurii. Znajdziemy tu romantyczne uliczkiklimatyczny plac, przy którym znajdują się restauracje serwujące dania lokalnej kuchni oraz kameralny port rybacki. Z większości kamieniczek rozpościera się pasjonujący widok na Morze Liguryjskie. Manarola nie ma plaży piaszczystej, ale skaliste wybrzeże pełne malutkich zatoczek jest dużą atrakcją dla turystów.
Dojeżdżając do Manaroli pociągiem warto zwrócić uwagę na tunel, w którym częściowo ulokowana jest stacja kolejowa. W czasie II wojny światowej mieszkańcy miasteczka chronili się w tym tunelu w obawie o bombardowania lotnicze.
Charakterystyczne dla Manaroli są domy będące jednocześnie swego rodzaju wieżami, broniącymi w przeszłości miasta. Podobnie jak w pozostałych miasteczkach Cinque Terre, także Manarola składa się z jednej głównej ulicy (w zasadzie deptaku) wokół którego skupia się turystyczne życia miasta. To tutaj jest większość restauracji, barów i sklepików z pamiątkami. Warto wstąpić do jednego z barów żeby spróbować lokalnego białego wina lub tutejszego Pesto. Deptak prowadzi od okolic stacji kolejowej do portu i tarasów widokowych. W czasie wakacji w porcie na betonie swoje ręczniki rozkładają turyści zmęczeni spacerami po Parku Narodowym. Zdarza się, że niektórzy skaczą ze skał wprost do morza. Inni – mimo dużej głębokości – kąpią się w krystalicznie przejrzystym Morzu Liguryjskim.
Zobacz cały przewodnik po mieście: Manarola

Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Riomaggiore – Cinque Terre


Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W przeszłości można było dotrzeć tu wyłącznie łodzią. Dziś miasteczka Cinque Terre połączone są ze sobą malowniczymi ścieżkami wzdłuż skalistego wybrzeża, krętą wąską drogą, a także linią kolejową, której dłuższa część biegnie w skalistych tunelach. Riomaggiore to miejsce wyjątkowo piękne, kojarzące się z baśniową krainą, która nie może istnieć naprawdę. Są tu romantyczne zaułki, kameralne plaże, skały zanurzone w morzu, na których można wypoczywać i liczne ścieżki, zarówno skaliste, jak i górzyste, w tym m.in. Droga Miłości, na której spotkać można zakochane pary z całego świata zapinające na pamiątkę kłódki…
Wspomniana Droga Miłości (Via dell Amore), to ścieżka wzdłuż skał z widokiem na morze, która łączy Riomaggiore z pobliską – równie piękną – Manarolą. Cały szlak to około 1,6 km.
UWAGA: Z uwagi na wypadek sprzed kilku lat, gdy na turystów spacerujących Drogą Miłości osunęła się skała, ścieżka pozostaje tymczasowo zamknięta. Trwają pracę nad zabezpieczeniem skał specjalną siatką. Z uwagi na brak funduszy i problemy formalne wszystko się opóźnia.
W Riomaggiore zachwycają wręcz „schodzące do morza” kilkupiętrowe kolorowe kamieniczki. Niektóre mają po 700 lat. Nad nimi górują tarasowo ułożone winnice. Riomaggiore znane jest z produkowanego tutaj lokalnego wina. Wzgórza nad miastem pokryte są malowniczymi winnicami, a tutejsze wino można kupić w lokalnych sklepikach. Miasteczko wraz z otaczającymi go winnicami najpiękniej wygląda o zachodzie słońca. Złociste promienie zanurzającego się w morzu słońca przepięknie oświetlają to miejsce.
Zobacz cały przewodnik po mieście: Riomaggiore

Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Droga Miłości, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Droga Miłości, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Droga Miłości, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Droga Miłości, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Droga Miłości, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Droga Miłości, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaże w Cinque Terre


plaża w Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Monterosso al Mare, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli planujemy spędzić jeden dzień w Cinque Terre to nie marnujmy go na leżenie na plaży. Tutejsze plaże są owszem piękne, ale jeden dzień to minimum, aby zwiedzić wszystkie pięć miasteczek, odkryć większość głównych plaż i przespacerować się chociaż częścią ścieżek.
Jeśli jednak mamy więcej czasu lub planujemy tu wrócić na drugi dzień to prawdopodobnie najładniejszą „miejską” plażą jest ta w Monterosso al Mare. To plaża z prawdziwego zdarzenia – z przepięknym otoczeniem, serwisem plażowym, infrastrukturą i opieką ratownika. Uroku dodaje olbrzymia skała wbita w morze.
Ciekawa plaża jest w centrum Vernazzy. Wprawdzie plaża jest maluteńka, ale za to piaszczysta. Woda jest tutaj mniej przejrzysta niż w Monterosso z uwagi na znajdujące się wokół łodzie rybackie i ciemny piasek zamiast kamyczków. Zaraz obok miejskiej plaży w Vernazzy są skały i falochrony na których chętnie opalają się turyści.
Z kolei w Riomaggiore (nieco na bok od centrum) znajduje się plaża kamienista ? w całości bezpłatna. Na plaży znajdują się prysznice. Morze w tym miejscu także jest krystalicznie czyste.

Plaża naturystyczna Guvano

Spostrzegawczy turyści idący z Corniglii do Vernazzy w pewnym momencie mogą zauważyć znaki prowadzące do „Guvano Beach„. To słynna na skalę światową i bardzo elitarna plaża naturystyczna. O Guvano Beach pisał prestiżowy amerykański The New York Times i wpływowy Forbes. Wbrew pozorom nawet w sezonie nie ma tam wielu osób i niektórzy – wcale nie nudyści – traktują tę plażę jako oazę spokoju. Typowi turyści tego miejsca unikają, dzięki czemu plaża zachowała dziewiczą czystość i naturalny spokój.


Plaża naturystyczna Guvano w Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok w stronę plaży naturystycznej Guvano w Cinque Terre, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Do Guvano najpierw prowadzą schody z głównej ścieżki Cinque Terre, a następnie ekscentryczny tunel. Na ścianach tunelu wymalowane są nagie postacie. Tunel jest wąski i nieoświetlony. Wprawdzie istnieje specjalny przycisk umożliwiający włączenie światła, ale według relacji wielu turystów nie zawsze on działa. Najbardziej zaradni używają telefonów komórkowych w celu oświetlenia sobie drogi. To kolejny dowód na to, że podąża się do miejsca elitarnego i znanego nielicznym. Po wyjściu z tunelu przed oczami ukazuje się magiczna plaża Guvano. Zazwyczaj jest tu mniej niż kilkanaście osób. Woda jest czysta, a słynni naturyści to najczęściej amerykańscy turyści. Dla nich spacerowanie nago po plaży jest w Ameryce czymś nie do pomyślenia, za co grożą surowe kary. Guvano Beach traktują jako eksperyment i ciekawe przeżycie, którym chwalą się swoim przyjaciołom po powrocie. Nic więc dziwnego, że liguryjska plaża Guvano bardziej znana jest w Ameryce, niż w samych Włoszech.


Booking.com


Turystyczna mapa Cinque Terre do wydrukowania w PDF (4,47 MB)


Mapa tras trekkingowych w Cinque Terre w PDF (506 KB)

3 Komentarze
 1. Aneta mówi

  Dla ułatwienia:
  1. Uwaga w La Spezia są 2 dworce należy się udać na Centrale tu są punkty Cinque terre
  2. Bilety można nabyć online unikniesz stania w godzinnej kokejce

 2. Jola mówi

  Pytanie
  Jak wyglada zwiedzanie od strony morza.Noclegi mamy w La Spezia.
  Będę wdzieczna za info skąd dokąd sie płynie,czy sie wychodzi na ląd itd…,

  1. Łukasz Ropczyński mówi

   Z portu w La Spezia pływa statek na trasie La Spezia – Portovenere – miasteczka Cinque Terre – Levanto. Pierwszy rejs około 9:00, potem około 10:00 i 11:00. Trochę więcej połączeń było z Portovenere. Trzeba pamiętać, że te statki nie zatrzymują się w Corniglii więc tam albo pieszo albo pociągiem 😉

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy