Strona główna -> Porady -> Opłaty za autostrady we Włoszech, aktualne ceny autostrad na 2021 r.

Opłaty za autostrady we Włoszech, aktualne ceny autostrad na 2021 r.

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 3 komentarze 106,6 tysięcy wyświetleń
Opłaty za autostrady we Włoszech - jakie są ceny autostrad we Włoszech w 2021?

Autostrady we Włoszech są drogami płatnymi. Na tle innych państw europejskich opłaty za autostrady we Włoszech są stosunkowo wysokie. Ceny autostrad we Włoszech są zróżnicowane w zależności od kategorii pojazdu i naliczane w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów. Z poboru opłat wyłączone są nieliczne odcinki autostrad na południu Włoch, w biedniejszych regionach.

Zawsze miej przy sobie trochę gotówki

Wśród polskich kierowców, którzy jeżdżą do Włoch pojawia się opinia, że płatności za autostradę polskimi kartami kredytowymi lub debetowymi często kończą się niepowodzeniem. Warto mieć na wszelki wypadek zapas gotówki i nie liczyć wyłącznie na płatność kartą!

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Opłaty za autostrady we Włoszech

W tabeli poniżej przedstawiam aktualne opłaty za autostrady we Włoszech na najpopularniejszych odcinkach. Przypomnę, że ceny autostrad we Włoszech zależą od liczby przejechanych kilometrów.

Wjazd na autostradęZjazd z autostradyOpłata za przejazd
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)Triest12,10 euro
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)Wenecja Wschód (Venezia Est)18,20 euro
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)Bolonia Centrum (Bologna Centro)29,60 euro
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)Latisana (popularny zjazd do kurortów górnego Adriatyku: Lignano Sabbiadoro, Bibione, Caorle)11,50 euro
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)Rimini37,40 euro
Brennero (granica włosko-austriacka przez Przełęcz Brenner)Sirmione (popularny zjazd na południową część Jeziora Garda)14,40 euro
Brennero (granica włosko-austriacka przez Przełęcz Brenner)Ventimiglia (kurort w Ligurii, tuż przy granicy z Francją)52,30 euro
Brennero (granica włosko-austriacka przez Przełęcz Brenner)Reggio Calabria69,00 euro
FlorencjaRzym18,40 euro
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)Rzym57,00 euro
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)zjazd na półwysep Gargano65,90 euro
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)Bari78,20 euro
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)Neapol72,10 euro
Tarvisio Nord (granica włosko-austriacka)Sirmione28,40 euro

Podana wysokość cen autostrad we Włoszech może się nieznacznie różnić w zależności od tego, który konkretnie zjazd z autostrady wybierzesz. Podane ceny dotyczą przejazdu w jedną stronę samochodem osobowym.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Jak płaci się za autostrady we Włoszech?

do Włoch najczęściej jeździmy przez Czechy i Austrię, a później autostradą A23 w stronę Wenecji (fot. J. Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)
do Włoch najczęściej jeździmy przez Czechy i Austrię, a później autostradą A23 w stronę Wenecji (fot. J. Ropczyńska, kierunekwlochy.pl)

Wjeżdżając na autostradę pobiera się bilecik. Przy zjazdach z autostrady znajdują się bramki. Przed bramkami poboru opłat znajdują się znaki Alt Stazione. Na podstawie pobranego biletu wnosi się opłatę za przejazd. .

Opłaty za autostrady we Włoszech – gotówką lub kartą

Można płacić w gotówce w Euro (jest to najpopularniejszy sposób płatności i zalecany dla turystów) lub wybranymi kartami kredytowymi Visa, Eurocard/Mastercard, American Express, Diner lub kartami ViaCard (nie są jednak honorowane na Sycylii).

Karty ViaCard

Karty ViaCard są emitowane przez zarządzającą systemem spółkę Autostrade S.p.A. Nie są one przyporządkowane do poszczególnych pojazdów, co umożliwia dowolne korzystanie z nich w różnych samochodach. Na karcie zakodowane są dane klienta. Na koniec miesiąca rozliczeniowego klient otrzymuje pocztą rachunek za przejechane odcinki z ich dokładnym podsumowaniem.

To rozwiązanie dobre dla biznesu. Koszt ViaCard to 15,49 euro za pierwszą kartę i 3,10 euro za każdą dodatkową kartę ViaCard.

Telepass

Przy każdym zjeździe z autostrady znajduje się tzw. Telepass, w którym zazwyczaj nie ma kolejki i szybciej można przejechać przez bramki. Telepassem mogą przejeżdżać samochody posiadające specjalny odbiornik, na którym zapisywane są dane pojazdu. Przekaźnik w punkcie opłat rejestruje dane urządzenia i przekazuje je następnie do rozliczenia przejazdu. Telepassy wśród Włochów cieszą się popularnością z uwagi na fakt, że nie trzeba stać w kolejce do tradycyjnych bramek. Telepassów używają firmy transportowe, które posiadają dużą liczbę ciężarówek. W przypadku gdy wjedziemy na Telepass bez specjalnego urządzenia, samochód zostaje zatrzymany. Obsługa dolicza wówczas opłatę manipulacyjną i kwotę za przejazd. Ponadto wiąże się to ze stratą sporej ilości czasu.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Ceny autostrad we Włoszech – sposób poboru opłat

Przy zjeździe z autostrady występują dwa sposoby obsługi podróżnych:

  • Tradycyjny, gdzie opłatę uiszcza się „w okienku” u pracownika stacji poboru opłat;
  • Zautomatyzowany, gdzie kierowców obsługuje maszyna: należy wsunąć do niej bilecik pobrany przy wjeździe, wsunąć banknot lub wrzucić monety do specjalnego podajnika, a następnie odebrać resztę i przejechać przez otwarty szlaban. Urządzenie na swoim wyświetlaczu pokazuje wysokość opłaty za przejazd, a następnie sumę pieniędzy jaką „wrzuciliśmy”. Maszyna podaje także komunikaty głosowe w czterech językach do wyboru. W przypadku awarii urządzenia specjalnym przyciskiem można wezwać obsługę punktu. Automat na końcu może też wydać paragon, ale trzeba kliknąć specjalny przycisk.

Jeśli porównamy koszt autostrad we Włoszech z Austrią, czy Czechami (czyli krajami tranzytowymi w drodze do Włoch), to mogą wydać nam się one drogie. Należy wziąć jednak pod uwagę, że zarówno Austria jak i Czechy to kraje stosunkowo małe, gdzie system winiet ma szansę działać. Włochy są kilkukrotnie większe, o gęstej i skomplikowanej sieci autostrad. Podobny system poboru opłat jak we Włoszech obowiązuje także we Francji i w Hiszpanii. W obydwu tych wypadkach opłaty za korzystanie z autostrad są wyższe niż we Włoszech.

Zobacz także:

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

3 komentarze

Agnieszka 13 kwietnia 2024 - 21:18

Wczoraj wróciliśmy z Rzymu
Bardzo pomógł nam wasz przewodnik
Dziękuję
Agnieszka

Odpowiedz
Bartek 6 sierpnia 2022 - 21:56

Od 2022 roku jest nowy sposób pobierania opłaty za przejazd autostradami w Lombardii, które to nie mają nic wspólnego ze znanymi nam do tej pory włoskimi highwayami. Na północ od Mediolanu jest kilka odcinków, na których nie ma bramek, a jedynie tablice nad drogą informują nas, że mamy 15 dni na uiszczenie opłaty rejestrując się na stronie http://www.pedemontana.com. Trzeba na stronie zarejestrować konto i podać numer rejestracyjny pojazdu, którym się poruszaliśmy. System sam poda, gdzie wjechaliśmy i gdzie zjechaliśmy i podliczy wysokość należnego myta. Płatność za pomocą karty nie powinna być problemem.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 sierpnia 2022 - 12:28

Dzięki za informację! Chociaż autostrady na północy Lombardii są raczej poza głównym turystycznym szlakiem, ale dobrze wiedzieć 🙂

Odpowiedz