Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

parking w Rzymie

parking w Rzymie

Rzym jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Nic dziwnego, skoro liczba zarejestrowanych tam pojazdów wynosi 3 miliony, czyli wynosi dokładnie tyle samo, co liczba mieszkańców Rzymu. Gdyby tego było mało, to po ulicach Rzymu krążą samochody turystów i mnóstwo autokarów z wycieczkami. Rzymianie, podobnie jak większość Włochów, uwielbiają swoje samochody i ani myślą przesiąść się do dobrze zorganizowanej komunikacji miejskiej. Parking w Rzymie to problem z którym zmaga się każdy, kto wjeżdża do miasta.

Wydawać by się mogło, że w Rzymie parkuje się wszędzie tam, gdzie można i tam, gdzie nie można. Samochody pozostawiane są w obrębie skrzyżowań, na przejściach dla pieszych, chodnikach, placach, a coraz częściej popularna jest tzw. „druga linia”, gdzie po obu stronach ulicy stoją po dwa rzędy samochodów. Ci, którzy zaparkowali bliżej chodnika, nie mogą wyjechać, póki nie zjawi się właściciel pojazdu zaparkowanego równolegle obok. Zjawisko to jest coraz częściej pokazywane przez włoską telewizję. Do ogromnego ruchu samochodowego dochodzi jeszcze ruch niezliczonej ilości skuterów. Ich kierowcy zdają się w ogóle nie przejmować przepisami drogowymi.

parking w Rzymie to ogromny problem nawet dla rodowitego mieszkańca (fot. Barni1)
parking w Rzymie to ogromny problem nawet dla rodowitego mieszkańca (fot. Barni1)

Władze Rzymu w ostatnich latach postanowiły radykalnie rozwiązać problem ruchu samochodowego w centrum. W tym celu podjęto szereg różnych działań, z czego najważniejszym jest zamknięcie dla ruchu całych stref w centro storico. Wjeżdżać mogą tam wyłącznie pojazdy ze zezwoleniem, które dla turysty jest nieosiągalne.

Strefy ograniczonego ruchu w Rzymie (ZTL)

Najważniejszą z nowości jest stworzenie stref ZTL. Dzienne strefy ZTL wyznaczono w centrum historycznym i na Zatybrzu. Nocne strefy ZTL wydzielono również w innych rzymskich dzielnicach. Zakres obowiązywania stref nawet dla doświadczonego polskiego kierowcy, który Rzym zna nienajlepiej, jest trudny do zapamiętania. O ile patrząc na mapę stosunkowo łatwo wszystko zrozumieć, to w praktyce, w gąszczu zabytków, zakorkowanych ulic i braku miejsc parkingowych oraz ograniczonego czasu na sprawne dotarcie i zaparkowanie, lepiej unikać podróży nawet na obrzeżach stref ZTL. Wyjątek stanowi niedziela i w niektórych przypadkach godziny wieczorne. Wówczas część stref ZTL nie obowiązuje. Szczegółowe mapy z godzinami obowiązywania danych stref dostępne są na stronie internetowej: http://www.agenziamobilita.roma.it/ztl/ztl.html

Parkingi przy stacjach metra w Rzymie

Poza utworzeniem stref ZTL władze Rzymu wprowadziły inne rozwiązania mające na celu ograniczenie i upłynnienie ruchu samochodowego w centrum. Zbudowano tysiące nowych miejsc parkingowych, utworzono specjalne parkingi przy końcowych stacjach metra i zmodernizowano tabor komunikacji miejskiej. W budowie są trzy kolejne linie metra, w tym jedna ze stacją tuż obok Bazyliki św. Piotra.

 

Dodatkowo rzymska policja bardziej stanowczo kara za nieprawidłowe parkowanie. Źle zaparkowane samochody są odholowywane na podmiejskie parkingi depozytowe. Ich właściciele podczas odbioru samochodu płacą mandat za nieprawidłowe parkowanie, opłatę za holowanie oraz ewentualną opłatę za postój (w zależności od czasu w jakim zgłosimy się po odbiór samochodu). Wśród doświadczonych polskich turystów krąży opinia, że rzymska policja w pierwszej kolejności zwraca uwagę na “obce” samochody. W przypadku chęci zaparkowania w nieprawidłowym miejscu nie należy sugerować się tym, że pojazdy z rzymskimi rejestracjami stoją zaparkowane podobnie.

Policja w Rzymie - kary za złe parkowanie i ZTL

policja w Rzymie mniej przychylnym okiem patrzy na "obce rejestracje" (fot. djedj)

Samochody, które wjeżdżają w strefę ZTL są fotografowane przez automatyczne fotoradary umieszczone najczęściej na słupach lub kamienicach przy ulicach objętych zakazem. Następnie specjalny system kontroluje, czy pojazd z daną rejestracją miał zezwolenie na wjazd. Kierowcy wjeżdżający bez zezwolenia karani są mandatami, które wysyłane są pocztą. Kierowcy z Polski mogą oczekiwać takiego mandatu nawet w ciągu roku od popełnienia wykroczenia.

 

Przy rzymskich ulicach – podobnie jak w całych Włoszech – płatne miejsca parkingowe oznaczone są niebieskimi liniami, a bezpłatne liniami białymi. Są jeszcze linie żółte, które oznaczają miejsce parkingowe dla inwalidy oraz sporadycznie zdarzają się linie różowe, oznaczające miejsca dla kobiet w widocznej ciąży. Zdarzają się przypadki, że niektóre zatoczki mają miejsca parkingowe zaznaczone białą linią, a o odpłatności świadczy znak postawiony na wjeździe. Z reguły w pobliżu postawiony jest parkometr.

 

Parkometry przyjmują wyłącznie monety. Najniższą akceptowaną przez parkometr monetę jest 20 euro centów. Bilecik za parkowanie należy umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą. Godzina parkowania wynosi 1,2 euro, ale dla pewności warto sprawdzić aktualny cennik usytuowany na parkometrze.

Parking w Rzymie - polecane miejsca

Terminal Gianicolo

Via Urbano VIII 16/C, 00-165 Roma
Tel.: 0039 066840331 
Dodatkowe informacje: parking zlokalizowany jest tuż obok Bazyliki św. Piotra. Godzina parkowania ok. 2 euro. Należy zakupić specjalną kartę za 30 euro, która upoważnia do 25 godzin parkowania. Są też karty o wyższej wartości lub abonamenty (przykładowo 3-dniowy postój za 70,60 euro).

Parcheggio Villa Borghese

Viale del Galoppatoio 33, Roma
Tel.: 0039 063225934
Dodatkowe informacje: parking posiada 1801 miejsc dla samochodów osobowych, czynny jest całą dobę. Godzina postoju to koszt 2,2 euro. Za cały dzień zapłacimy 18 euro. Parking jest monitorowany.

Metropark Roma Termini

Piazza dei Cinquecento, 00185 Roma
Tel.: 0039 064741292
Dodatkowe informacje: parking zlokalizowany jest tuż przy głównym dworcu kolejowym Roma Termini. Parking należy do włoskich kolei. Parking czynny jest całą dobę, posiada 164 miejsca parkingowe. Pierwsza i druga godzina parkowania to koszt 2 euro za godzinę, każda kolejna godzina kosztuje 1,5 euro. Cały dzień 18 euro. Parking jest świetnie skomunikowany z całym miastem. Krzyżują się tu dwie linie metra i liczne linie komunikacji autobusowej.

Roma Es Park Giolitti

Via Giovanni Giolitti 267, Roma
Tel.: 0039 0644704053
Dodatkowe informacje: parking czynny jest całą dobę, posiada 450 miejsc parkingowych. Cena za godzinę 1,8 euro. Postój od 8 godziny liczony jest jako taryfa dzienna (do upływu 24 godziny postoju) w cenie 16 euro. Można też nabyć abonamenty. Przykładowo tygodniowy abonament na parking to koszt 75 euro. Parking jest monitorowany, przyjmowane są samochody nie wyższe niż 2 metry.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com