Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Parking w Rzymie – gdzie zaparkować w Rzymie? Strefy ZTL i lista parkingów

3 8 585

Rzym jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Nic dziwnego, skoro liczba zarejestrowanych tam pojazdów wynosi 3 miliony, czyli dokładnie tyle samo, co liczba mieszkańców Rzymu. Gdyby tego było mało, to po ulicach Rzymu krążą samochody turystów i mnóstwo autokarów z wycieczkami. Obecnie parking w Rzymie to nie lada wyzwanie, chociaż, gdy samochodem byłem tutaj pierwszy raz, to bez kłopotu zaparkowałem obok Zamku Anioła, kilkaset metrów od Placu św. Piotra. Czasy się zmieniły. Dziś władze Rzymu zniechęcają do przyjazdu własnym samochodem.

Zobacz także:

Rzymianie, podobnie jak większość Włochów, uwielbiają swoje samochody i ani myślą przesiąść się do dobrze zorganizowanej komunikacji miejskiej. Parking w Rzymie to problem z którym zmaga się każdy, kto wjeżdża do miasta.

Parking w Rzymie – to musisz wiedzieć

Po pierwsze! Nie jedź do Rzymu samochodem

parking w Rzymie - gdzie zaparkować w Rzymie? (fot. Asier Ríos Molina)
parking w Rzymie – gdzie zaparkować w Rzymie? (fot. Asier Ríos Molina)

Parking w Rzymie wiąże się zawsze z ryzykiem. Zdarzały się wybite szyby i kradzieże bagażu, a jeszcze częstsze są stłuczki parkingowe. Jeśli będziesz tu przejazdem, to zamiast nocować w centrum Rzymu wybierz nocleg w domku na kempingu pod Rzymem, gdzie bezpiecznie zostawisz samochód. Z kempingu do Rzymu dostaniesz się komunikacją publiczną. Dwa najlepsze wybory to Roma Camping In Town (spod którego linią autobusową 246 lub 247 dojedziesz do stacji metra A Cornelia) lub Flaminio Village Bungalow Park (400 m od kempingu znajduje się stacja kolejowa).

Po drugiej! Panicznie uważaj na strefę ZTL 😉

parking w Rzymie to ogromny problem nawet dla rodowitego mieszkańca (fot. Barni1)
parking w Rzymie to ogromny problem nawet dla rodowitego mieszkańca (fot. Barni1)

W Rzymie są strefy ograniczonego ruchu ZTL (Zona a traffico limitato). Strefą ZTL objęte jest szeroko rozumiane historyczne centrum Rzymu. Do stref mogą wjechać tylko samochody posiadające elektroniczne zezwolenie. W setkach miejsc zainstalowane są kamery, które robią zdjęcia wjeżdżającym samochodom. Jeśli danej rejestracji nie ma na liście, to w ciągu roku rzymska policja wystawia mandat. Rekordziści mają nawet po kilkadziesiąt mandatów.

Strefy ZTL dzielą się na dzienne i nocne. Niektóre obowiązują w określonych godzinach. Jest jeszcze kilka innych wyjątków. Zakres obowiązywania stref nawet dla doświadczonego polskiego kierowcy jest trudny do zapamiętania. O ile patrząc na mapę stosunkowo łatwo wszystko zrozumieć, to w praktyce, w gąszczu zabytków, zakorkowanych ulic i braku miejsc parkingowych oraz ograniczonego czasu na sprawne dotarcie i zaparkowanie, lepiej unikać podróży nawet na obrzeżach stref ZTL. Samochodowe nawigacje czy google maps niespecjalnie przejmują się strefami ZTL i często prowadzą przez „zakazane” ulice. To może być najdroższa przejażdżka w życiu. Jeśli mimo wszystko czujesz się na tyle pewnie, że chcesz zaryzykować wjazd do ścisłego centrum Rzymu to sprawdź na oficjalnej mapie pod tym adresem aktualne strefy ZTL i zasady wjazdu.

Staraj się nie parkować przy ulicy

policja w Rzymie mniej przychylnym okiem patrzy na "obce rejestracje" (fot. djedj)
policja w Rzymie mniej przychylnym okiem patrzy na „obce rejestracje” (fot. djedj)

Wydawać by się mogło, że w Rzymie parkuje się wszędzie tam, gdzie można i tam, gdzie nie można. Samochody pozostawiane są w obrębie skrzyżowań, na przejściach dla pieszych, chodnikach, placach, a coraz częściej popularna jest tzw. „druga linia”, gdzie po obu stronach ulicy stoją po dwa rzędy samochodów. Ci, którzy zaparkowali bliżej chodnika, nie mogą wyjechać, póki nie zjawi się właściciel pojazdu zaparkowanego równolegle obok. Zjawisko to jest coraz częściej pokazywane przez włoską telewizję. Do ogromnego ruchu samochodowego dochodzi jeszcze ruch niezliczonej ilości skuterów. Ich kierowcy zdają się w ogóle nie przejmować przepisami drogowymi.

Poza utworzeniem stref ZTL władze Rzymu wprowadziły inne rozwiązania mające na celu ograniczenie i upłynnienie ruchu samochodowego w centrum. Zbudowano tysiące nowych miejsc parkingowych, utworzono specjalne parkingi przy końcowych stacjach metra i zmodernizowano tabor komunikacji miejskiej. W budowie jest trzecia linia metra.

Parking w Rzymie

Przejdźmy do konkretów. Poniżej przedstawiam Ci konkretne propozycje parkingów w Rzymie.

Garage Centrale Roma

Via Giacomo Giri 32, Rzym

Bardzo fajny parking blisko Watykanu, ale poza strefą ZTL. Do Muzeów Watykańskich lub do Placu św. Piotra spacerem jest stąd 2 km. Parking jest monitorowany i strzeżony.

Ceny. Zależy od dnia i sezonu. Zazwyczaj około 12 euro za dzień. Ciekawostką jest fakt, że w niedzielę i w sierpniu parking jest zamykany w ciągu dnia. Obsługa jest wtedy do 10:30, a później od 19:00. W pozostałe dni od poniedziałku do soboty parking czynny jest cały czas od 6:00 do 1:30.

zjazd z autostradowej obwodnicy Rzymu (GRA) w stronę parkingu
zjazd z autostradowej obwodnicy Rzymu (GRA) w stronę parkingu

Jak dojechać? Jeśli będziesz jechał od autostradowej obwodnicy Rzymu (GRA – Grande Raccordo Anulare) to nie wjedziesz do strefy ZTL. Z autostradowej obwodnicy zjedź na drogę Via Aurelia. Znaki będą pokazywały „Uscita 1” oraz „SS1 Via Aurelia” tak jak na zdjęciu powyżej. Następnie drogą Via Aurelia jedź cały czas prosto. Po kilku kilometrach jedź dalej prosto w ulicę Via Baldo degli Ubaldi i po chwili nawigacja skieruje Cię w lewo w Via Umberto Moricca.


Parking Villa Borghese

Viale del Galoppatoio 33, Rzym

Parking pozornie znajduje się w strefie ZTL, ale tak nie jest. Zwróć uwagę, że wjazd do parkingu czyli Ingresso Parcheggio Villa Borghese na mapach Google zaznaczony jest w innym miejscu niż sam parking (czyli wjazd jest na innej ulicy niż adres samego parkingu). Wynika to z faktu, że zjeżdża się tam z głównej drogi tunelem. Parking ma świetną lokalizację. W ścisłym historycznym centrum Rzymu, ale mimo to poza strefą ZTL (na granicy).

Ceny. Postój przez cały dzień w cenie 19 euro. Parking czynny jest przez całą dobę.

zjazd na parking Villa Borghese w Rzymie
zjazd na parking Villa Borghese w Rzymie

Jak dojechać? Są dwa sposoby. Albo od ulicy Viale del Muro Torto należy zjechać w prawo „pod ziemię” (tak jak na zdjęciu powyżej). Druga opcja to dojazd od ulicy Viale San Paolo del Brasile. Należy bardzo uważać, aby kierować się tutaj od północy, czyli najbezpieczniej drogą SS4. Na SS4 można zjechać z autostrady A1 (Florencja – Rzym) już na węźle Settebagni.


Parking Laurentina

Via Francesco de Suppe 5780, Rzym

Jeśli parking przy Villa Borghese wydaje Ci się zbyt ryzykowny (z powodu sąsiedztwa strefy ZTL), to wybierz parking przy stacji metra Laurentina. Te parking położony jest na południe od centrum Rzymu i daleko od strefy ZTL. Nawet jeśli się pogubisz w gąszczu rzymskich ulic, to stąd tak łatwo nie wjedziesz w strefę ZTL. Tuż obok znajduje się stacja metra B Laurentina (niebieskie metro).

Ceny. Nie udało mi się znaleźć aktualnych cen. Parking jest stosunkowo nowy. Kilka lat temu kosztował 2,50 euro za cały dzień. Parking otwarty jest w godzinach pracy metra. Od 5:15 do 0:15. Nie można tu zostawiać samochodu na noc.

wjazd na parking Laurentina tuż obok stacji metra
wjazd na parking Laurentina tuż obok stacji metra

Jak dojechać? Bardzo łatwy dojazd bez ryzyka wjechania w strefę ZTL. Z autostradowej obwodnicy Rzymu (GRA – Grande Raccordo Anulare) należy zjechać na zjeździe numer 25, jest to jednocześnie zjazd do centrum dzielnicy ROMA EUR. Po zjechaniu trzeba się kierować cały czas główną drogą prosto w stronę parkingu Laurentina. Warto skorzystać z nawigacji, ale pamiętaj, aby z autostradowej obwodnicy Rzymu zjechać w odpowiednim miejscu.


Policja w Rzymie – kary za złe parkowanie i ZTL

gdzie zaparkować w Rzymie (fot. Nicolas Vigier)
gdzie zaparkować w Rzymie (fot. Nicolas Vigier)

Samochody, które wjeżdżają w strefę ZTL są fotografowane przez automatyczne fotoradary umieszczone najczęściej na słupach lub kamienicach przy ulicach objętych zakazem. Następnie specjalny system kontroluje, czy pojazd z daną rejestracją miał zezwolenie na wjazd. Kierowcy wjeżdżający bez zezwolenia karani są mandatami, które wysyłane są pocztą. Kierowcy z Polski mogą oczekiwać takiego mandatu nawet w ciągu roku od popełnienia wykroczenia.

Przy rzymskich ulicach – podobnie jak w całych Włoszech – płatne miejsca parkingowe oznaczone są niebieskimi liniami, a bezpłatne liniami białymi. Są jeszcze linie żółte, które oznaczają miejsce parkingowe dla inwalidy oraz sporadycznie zdarzają się linie różowe, oznaczające miejsca dla kobiet w widocznej ciąży. Zdarzają się przypadki, że niektóre zatoczki mają miejsca parkingowe zaznaczone białą linią, a o odpłatności świadczy znak postawiony na wjeździe. Z reguły w pobliżu postawiony jest parkometr.
Parkometry przyjmują wyłącznie monety. Najniższą akceptowaną przez parkometr monetą jest 20 euro centów. Bilecik za parkowanie należy umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą. 

Zobacz także:

3 Komentarze
 1. Aneta Kwiatkowska pisze

  Dzięki za znakomity poradnik. Korzystaliśmy z Waszych wskazówek tydzień temu, ale do końca sierpnia z powodu Covid-19 strefa ZTL nie obowiązuje. Jeździliśmy sobie po całym Rzymie!

 2. Marcin pisze

  Witam. Jak ma się wjazd do parkingu Parcheggio Villa Borghese do norm emisji spalin euro? Parking jest juz wewnątrz strefy „RAILWAY RING” gdzie poruszać się mogą tylko auta euro 3 i to tez chyba nie zawsze. Przyjechaliśmy starym, prawie zabytkowym autem, które ma normę emisji euro 0 albo euro 1. Dostaniemy mandat? PS. Wjechalismy wedle Twoich wskazówek.

  1. Łukasz Ropczyński pisze

   Dopiero wróciłem do Polski i zobaczyłem Twój komentarz. Domyślam się, że już po sprawie i udało się przejechać przez Rzym? 🙂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO