Strona główna -> Lacjum -> Rzym poza utartym szlakiem – 10 nieoczywistych doświadczeń, które możesz przeżyć tylko w Wiecznym Mieście i okolicach

Rzym poza utartym szlakiem – 10 nieoczywistych doświadczeń, które możesz przeżyć tylko w Wiecznym Mieście i okolicach

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 27,3 tysięcy wyświetleń
Rzym poza utartym szlakiem – 10 nieoczywistych doświadczeń, które możesz przeżyć tylko w Wiecznym Mieście i okolicach (fot. Natalia Fabisiak)

Jak zwiedzić Rzym poza utartym szlakiem, którym każdego dnia przemierzają tysiące turystów? Co nowego i nieoczywistego zobaczyć w Rzymie podczas kolejnej wizyty? Dziś na blogu oddajemy głos ekspertce. Natalia Fabisiak, która Rzym pokazuje turystom z zupełnie innej strony, jest dyplomowanym sommelierem i pilotem wycieczek. Z Natalią można wybrać się na prawdziwie rzymską biesiadę, na romantyczną kolację w winnicy o zachodzie słońca, czy do mało znanych podziemi Fontanny di Trevi.

Tradycyjne przygotowywanie makaronu lub pizzy wraz z mieszkankami Rzymu, podziwianie słynnych willi i ogrodów w Tivoli albo zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej w zupełnej ciszy, tuż przed wschodem słońca, gdy w Muzeach Watykańskich nie ma jeszcze turystów. To tylko niektóre propozycje poznania Rzymu z zupełnie innej strony.

Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej z Natalią Fabisiak, która jest organizatorką rzymskich wycieczek.

Rzym poza utartym szlakiem

Wieczne Miasto i jego niebanalne atrakcje to kwintesencja tego, co przez dwa tysiące lat zachwycało świat. Nie ma lepszego sposobu na podróż w czasie, niż podziwianie bogatego dziedzictwa artystycznego i kulturowego Rzymu. Wszak wszystkie drogi od wieków prowadzą właśnie tutaj.

Natalia Fabisiak
Natalia Fabisiak

Dziś na Kierunku Włochy głos oddajemy Natalii Fabisiakekspertce, która pokazuje swoim gościom Rzym poza utartym szlakiem.

Natalia jest dyplomowanym sommelierem, pilotem wycieczek i specjalistką od turystyki doświadczalnej. Zdobywała doświadczenie u włoskich organizatorów, by dziś zachęcić Was w jej własnym Biurze Podróży Enokulinarnych do odkrycia dolce vita wśród filarów winorośli.

Natalia prowadzi biuro podróży, jest organizatorem wycieczek do Włoch oraz organizuje zwiedzanie skrojone na miarę, w stylu slow & wine!

Kontakt do Natalii:

W Rzymie znajdziemy ukryte klejnoty, często trudne do zobaczenia podczas pierwszej wycieczki. Pokazują one jednak autentyczne i niebanalne oblicze miasta, sprawiają, że Wieczne Miasto – pełne wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju atrakcji – staje się miejscem niezliczonych walorów i wiecznego piękna.

Choć wiemy, że nie starczyłoby życia na to, aby poznać wszystkie zakątki Rzymu są jednak doświadczenia, które pozwolą nam posmakować autentycznej atmosfery Rzymu.

Oto 10 autentycznych doświadczeń, które możesz przeżyć tylko w Rzymie i okolicach.

1. Spacery kulinarne i wizyty na rzymskich targach

spacer kulinarny, w trakcie którego odkryjesz regionalne smaki w tradycyjnym wydaniu (fot. Natalia Fabisiak)
spacer kulinarny, w trakcie którego odkryjesz regionalne smaki w tradycyjnym wydaniu (fot. Natalia Fabisiak)

Podczas pieszej wycieczki prowadzącej labiryntem uliczek do historycznego centrum Wiecznego Miasta odkryjesz regionalne smaki w tradycyjnym wydaniu. Wyruszysz w podróż, w której poznasz najlepsze rzymskie trattorie. Dodatkowo odkryjesz nieturystyczną stronę miasta dzięki doświadczeniom enokulinarnym. Skosztujesz lokalnych przysmaków, odwiedzisz targ, zatrzymasz się w tradycyjnych restauracjach i barach w których stołują się przede wszystkim mieszkańcy.

kulinarna podróż przez Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)
kulinarna podróż przez Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)

To miejsca, w których spróbujesz autentycznych rzymskich specjałów. Natomiast po drodze przewodnik opowie Ci o historii potraw i wyjaśni ich znaczenie dla lokalnej kultury, a polskojęzyczny certyfikowany sommelier powie coś więcej o winie we Włoszech, w Lacjum oraz o winie w Rzymie.

2. Degustacje win, czyli Rzym poza utartym szlakiem

taras z widokiem na Vittoriano, czyli Pomnik Wiktora Emanuela II, Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)
taras z widokiem na Vittoriano, czyli Pomnik Wiktora Emanuela II, Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)

W tak dużym mieście, każdy znajdzie coś dla siebie. Z drugiej strony ciężko jest znaleźć sprawdzone miejsca w Rzymie, które zgodnie z tradycją stawiają na wysoką jakość, lokalne etykietki, dobry stosunek ceny do jakości i przede wszystkim rzymską gościnność. Podczas wycieczki dedykowanej winomaniakom, którzy cenią dobrej jakości wino, proponujemy spacer ulicami miasta (nie tylko w centrum) z certyfikowanym polskojęzycznym sommelierem, który opowie Wam historię rzymskiego wina i poprowadzi degustacje lokalnych win. Spróbujecie apelacji, które od wieków towarzyszą regionalnej rzymskiej kuchni i odwiedzicie 5 różnych barów serwujących wino w Rzymie.

poznaj Rzym od strony kulinarnej (fot. Natalia Fabisiak)
poznaj Rzym od strony kulinarnej (fot. Natalia Fabisiak)

Jeśli chcecie trafić na lokale serwujące wino doskonałej jakości i dowiedzieć się czegoś o historii i tradycji picia wina w Wiecznym Mieście, ta wycieczka jest dla Was! Ponadto wycieczka jest idealna dla osób, które chciałyby zwiedzić malownicze centrum miasta z przerwą na degustację lokalnych win lub wręcz przeciwnie – zboczyć ze szlaków i poczuć miasto oddalone od głównych szlaków!

3. Warsztaty robienia makaronu i pizzy

warsztaty robienia makaronu i pizzy (fot. Natalia Fabisiak)
warsztaty robienia makaronu i pizzy (fot. Natalia Fabisiak)

Odkryjesz sztukę przygotowywania rzymskiej pizzy i odwiedzisz położoną wśród wzgórz XVII-wieczną rodzinną winnicę z widokiem na Wieczne Miasto. Wyjątkowe doświadczenie w regionie Castelli Romani pozwoli Ci nie tylko stworzyć (i zjeść ze smakiem!) pizzę – niezaprzeczalny symbol włoskiej kuchni – ale także odkryć składniki idealnego rzymskiego przepisu do odtworzenia w zimowe wieczory!

warsztaty robienia makaronu i pizzy (fot. Natalia Fabisiak)
warsztaty robienia makaronu i pizzy (fot. Natalia Fabisiak)

Dla miłośników włoskiej pasty proponujemy wersję doświadczenia w której stworzysz od podstaw 3 rodzaje świeżego jajecznego makaronu. Czy jest coś przyjemniejszego, niż lekcja gotowania makaronu w malowniczej winnicy? Mistrzyni autentycznej włoskiej kuchni przekaże Ci sekrety i sztuczki dotyczące sztuki robienia włoskiej pasty, a na deser zasmakujesz owoców swojej pracy podczas obiadu z lampką (lub trzema) lokalnego wina!

4. Zwiedzanie winnic z degustacją

zwiedzanie winnic z degustacją, niebanalny sposób na Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)
zwiedzanie winnic z degustacją, niebanalny sposób na Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)

Po całym dniu zwiedzania Koloseum, Muzeów Watykańskich i Bazyliki św. Piotra prawdopodobnie będziesz potrzebować przerwy od tłumów. Dlaczego nie wyjechać na jeden dzień z Rzymu aby odwiedzić jedne z najlepszych winnic w regionie?

Podczas wycieczki „Winnice w cieniu Rzymu” odkryjesz jeden z najsłynniejszych historycznych regionów winiarskich we Włoszech i będziesz mógł spróbować najsłynniejszych apelacji regionu. Castelli Romani to obszar położony niedaleko stolicy, otoczony przyrodą, który oferuje liczne możliwości spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Podziwiając zanurzone w zieleni wiejskie domy i rezydencje, w których mieszkańcy Rzymu chowają się przed letnimi upałami, wyruszysz w podróż, w której odwiedzisz dwie renomowane winnice i antyczne jaskinie używane od tysiącleci do leżakowania wina.

Wyruszysz na całodniową wycieczkę, aby odkryć okolice Frascati i zasmakować prawdziwej kuchni rzymskiej podczas degustacji typowych i regionalnych produktów. Opowiemy Ci o historii i tradycjach miejsca, w którym uprawa winorośli sięga antycznych czasów rzymskich. Poznasz tradycyjne i nowoczesne techniki, procesy winiarskie i spróbujesz lokalnie produkowanych win. Będziesz miał okazję odwiedzić miejsca poza turystycznym szlakiem.

zachód słońca w jednej z winnic na obrzeżach Wiecznego Miasta, Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)
zachód słońca w jednej z winnic na obrzeżach Wiecznego Miasta, Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)

Na koniec odwiedzimy miasteczko znane z doskonałego likieru poziomkowego, słynnych w regionie tradycji kulturowych oraz wspaniałej panoramy na wulkaniczne jezioro Nemi. Przespacerujemy się, podziwiając malownicze uliczki z widokiem na jezioro, odwiedzimy sklepy rzemieślnicze oraz będziemy mogli spróbować wspaniałego spritza z likierem poziomkowym.

5. Rzymskie biesiady poza miastem – Fraschetta w Aricci

rzymskie biesiady poza miastem, w trakcie których spróbujesz włoskiego trio: carbonara, amatriciana i caccio e pepe (fot. Natalia Fabisiak)
rzymskie biesiady poza miastem, w trakcie których spróbujesz włoskiego trio: carbonara, amatriciana i caccio e pepe (fot. Natalia Fabisiak)

Wycieczka do Castelli Romani to doskonała okazja do poznania naturalnego, artystycznego i przede wszystkim kulinarnego piękna małych średniowiecznych wiosek na obrzeżach Rzymu. Smaki wyśmienitej kuchni Lacjum poprowadzą nas do miejsc, w których biesiadowanie jest prawdziwą sztuką. Odwiedzimy najważniejsze miasteczka, zanurzone wśród pagórków, natury i winnic. Wśród nich Castel Gandolfo nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie, gdzie Papież ma swoją letnią rezydencję, Rocca di Papa i Grottaferrata, która zawsze była ulubionym celem uciekających z miasta Rzymian. Nie zapomnimy o Frascati znanego z piękna swoich szlachetnych rezydencji i produkcji wina. Podczas doświadczenia odwiedzisz jedną z rzymskich karczm. Rozsiądziemy się przy dużym i syto zastawionym stole. Zamówimy przystawki oraz włoskie trio: carbonara, amatriciana, caccio e pepe. Biesiada trwa do późnej nocy!

6. Zwiedzanie szlakiem Wielkich Artystów: Michał Anioł, Caravaggio, Raffaello, Bernini

Galleria Borghese w Rzymie (fot. wjarek)
Galleria Borghese w Rzymie (fot. wjarek)

Istnieją postaci, których z pewnością nie trzeba przedstawiać. Ich geniusz i dzieła przyciągają do dziś miliony miłośników sztuki, a Rzym jest miejscem, które uczyniły ich dzieła nieśmiertelnymi. Chcemy, abyś odkrył dzieła największych artystów takich jak Michał Anioł, Bernini, Caravaggio czy Raffaele poza murami Watykanu. Słynne rzeźby, projekty czy obrazy, oprawione anegdotami z życia wielkich artystów, pokażą Ci Rzym pełen ponadczasowego i wzruszającego piękna. Trasa zaprojektowana została dla osób, które cenią sobie alternatywne trasy zwiedzania wielkich miast, kochają sztukę i muzea.

7. Rzym poza utartym szlakiem, czyli wizyta w Tivoli

położone na obrzeżach Rzymu Tivoli to wspaniały pomysł na całodniową wycieczkę (fot. Natalia Fabisiak)
położone na obrzeżach Rzymu Tivoli to wspaniały pomysł na całodniową wycieczkę (fot. Natalia Fabisiak)

Oprócz cotygodniowych degustacji wina w Rzymie i okolicach, organizujemy również wycieczki jednodniowe do miejsc, w których czas i przestrzeń zdają się wzajemnie uzupełniać.

Niedaleko Rzymu znajduje się miejsce, które absolutnie zasługuje na wizytę. Tivoli słynie z kompleksu Villi Adriana, Willi cesarza Hadriana oraz wpisanej na listę UNESCO renesansowej Villi d’Este.

Tivoli położone jest zaledwie 30 km od centrum Rzymu (fot. Natalia Fabisiak)
Tivoli położone jest zaledwie 30 km od centrum Rzymu (fot. Natalia Fabisiak)

Podczas wycieczki będziecie mogli zwiedzić Villę D’Este i zobaczyć wyjątkowe świadectwo kultury renesansu oraz ogród we włoskim stylu, który od XVI wieku inspirował całą Europę. Magiczne ścieżki pełne fontann, alegorii i wyjątkowej architektury są prawdziwym arcydziełem ze względu na swoje historyczne i architektoniczne dziedzictwo. Podczas niespiesznej wycieczki przewodnik opowie Wam niesamowite historię powstania Willi i konstrukcji jej wodnych ogrodów, pełnych imponujących dzieł.

Tivoli, okolice Rzymu (fot. Natalia Fabisiak)
Tivoli, okolice Rzymu (fot. Natalia Fabisiak)

Wycieczkę do Tivoli możemy uzupełnić zwiedzaniem Villi Hadriana i Villi Adriana, degustacją win i obiadem w malowniczo położonej agroturystyce lub wybrać się do Subiaco, gdzie znajduje się Klasztor położony w niesamowitym miejscu i który znany jest z fascynującej historii, w której głównym bohaterem jest Święty Benedykt.

Po zwiedzaniu Tivoli z polskim przewodnikiem, możemy zorganizować też rafting, spływ kajakowy lub trekking. W okolicy znajduje się wiele miejsc, które pomogą Wam lepiej poznać Rzym poza utartym szlakiem.

8. Klucze do Kaplicy Sykstyńskiej – poranne i wieczorne zwiedzanie Muzeów Watykańskich

nawet Kaplicę Sykstyńską można zwiedzić w niebanalny i wyjątkowy sposób (fot. Natalia Fabisiak)
nawet Kaplicę Sykstyńską można zwiedzić w niebanalny i wyjątkowy sposób (fot. Natalia Fabisiak)

Wyjątkowe i bardzo ekskluzywne doświadczenie, które pozwoli Wam odkryć w ciszy – tuż przed wschodem słońca – najpiękniejsze Muzeum świata. Wśród słynnych obrazów i rzeźb, zapachu historii i bezkresnej ciszy, będziecie mieli wyjątkową możliwość odkryć niebanalną trasę zwiedzania wśród korytarzy światowej skarbnicy sztuki. Dodatkowo wszystko to w towarzystwie osoby, która od dwudziestu lat stoi na straży ponad 2 tysięcy kluczy otwierających największe sale Muzeów Watykańskich. Klucze, których strzeże się jak oka w głowie, otwierają ponad 300 drzwi na trasie o długości ponad 4 kilometrów. Nasze ekskluzywne doświadczenie pozwoli Wam wraz z watykańskim przewodnikiem, wsłuchać się w głęboką ciszę największych wystaw, korytarzy i przede wszystkim Kaplicy Sykstyńskiej. Jak? Będziecie trzymać w dłoniach najcenniejsze klucze świata i otworzycie te drzwi sami!

9. Podziemia Fontanny Di Trevi, niebanalny Rzym poza utartym szlakiem

Fontannę di Trevi widział każdy, kto był w Rzymie, ale mało kto był w podziemiach, Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)
Fontannę di Trevi widział każdy, kto był w Rzymie, ale mało kto był w podziemiach, Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)

Wizyta w podziemiach Fontanny di Trevi to mniej znana, ale jednocześnie niezwykle sugestywna trasa turystyczna. Nie jest tajemnicą fakt, że gdziekolwiek nie zacznie się rozkopywać w Rzymie, od razu odnajduje się znaleziska archeologiczne o ogromnej wartości! Podziemia pod Fontanną di Trevi są wybitnym przykładem i zasługują na odwiedzenie!
Podziemia zostały odkryte około 20 lat temu podczas prac renowacyjnych dawnego kina. Są położone 7 metrów poniżej poziomu ulicy. Podczas robót odkryto kompleks budowli z epoki cesarza Nerona, a także zbiornik akweduktu, który po dziś dzień zasila Fontannę di Trevi.

Podczas wycieczki z polskim przewodnikiem odkryjesz miejsce, w którym tłum turystów i hałas znikają, a widok wypełnia archeologiczny cud z antycznych czasów Wiecznego Miasta. Jeśli szukasz nieturystycznych atrakcji, mniej znana podziemna ścieżka w dzielnicy Trevi jest idealna. Przeniesiesz się w czasie i będziesz mógł dotknąć i poczuć na własnej skórze klimat Rzymu poza utartym szlakiem, łączącego tysiące lat historii z niezwykłą architekturą rzymską, której niekończąca się historia jest wciąż widoczna w Wielkim Mieście i jego pełnych tajemnic podziemiach!

10. Winobranie i piknik wśród filarów winorośli

winobranie i piknik wśród winorośli to kolejny niebanalny sposób, aby poznać Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)
winobranie i piknik wśród winorośli to kolejny niebanalny sposób, aby poznać Rzym poza utartym szlakiem (fot. Natalia Fabisiak)

W Biurze WineTour.pl wszystkie drogi prowadzą nie tylko do Rzymu ale przede wszystkim do rzymskich winnic! Ponieważ winobranie to jedno z najbardziej wyjątkowych doświadczeń, jakie można przeżyć we Włoszech i które u Włochów przywołuje wspomnienie dzieciństwa. Dziadków i rodziców, dla których był to sposób na utrzymanie rodziny i którzy po skończonych zbiorach przynosili do domu soki o odurzającym zapachu świeżego moszczu. My nie będziemy pracować, ale doświadczymy jednego z najbardziej fascynujących rytuałów, jakie można zobaczyć we Włoszech.

Zanurzymy się wśród wzgórz i filarów winorośli. Spędzimy czas w winnicy – otoczeni z każdej strony chęcią pomocy, przekazania emocji i opowieści o metodach tradycyjnego tłoczenia win. Czeka na Ciebie prawdziwa kulinarna przygoda! Podczas winobrania będziemy świętować Italię, wino i śpiew, zbierając winogrona tuż po zachodzie słońca. Dodatkowo poznamy tradycyjną regionalną kuchnię i rytuały związane z regionem Castelli Romani. Ręczne zbieranie kiści winogron, wyciskanie stopami wina i własnoręczna produkcja świeżego sera. Czeka na nas piknik wśród filarów winorośli.

To wyjątkowe doświadczenie zaprojektowane zostało dla prawdziwych miłośników autentycznych przeżyć i podróżników, którzy przyjechali do regionu Lacjum w poszukiwaniu wrażeń związanych z lokalnymi tradycjami i zwyczajami.


Rzym poza utartym szlakiem z WineTour

Enoturystyka i wycieczki do Włoch dla małych grup – WineTour.pl

Natalia Fabisiak
Natalia Fabisiak

Natalia Fabisiak – dyplomowany sommelier, pilot wycieczek i specjalistka od turystyki doświadczalnej. Zdobywała doświadczenie u włoskich organizatorów, by dziś zachęcić Was w jej własnym Biurze Podróży Enokulinarnych do odkrycia dolce vita wśród filarów winorośli. 

Wierzę, że prawdziwa podróż to doświadczenie i stawiam na autentyczne wrażenia i spotkania z lokalną społecznością. Wycieczki, które projektuję mają na celu głębokie zrozumienie kultury Włoch. Podczas studiów i pracy zawodowej doskonale poznałam destynację, jaką są Włochy. Lokalne tradycje, osoby produkujące regionalne produkty czy wino tworzą historię i tożsamość miejsc, na których koncentrujemy się podczas danego wyjazdu.

Podczas wycieczek, które organizuję nie interesuje mnie meta, ale magia. Rzeczy, które możliwe są do przeżycia i które możemy zobaczyć tylko w tym jednym, jedynym miejscu. Właśnie za to kochamy Włochy.

Turyści szukają klimatycznych agroturystyk i sielskich klimatów, a moją zasadą jest współpraca jedynie z lokalnymi dostawcami, którzy znają dane terytorium jak nikt inny. Czuję, że tylko w taki sposób będę mogła zagwarantować moim turystom niezapomniane i autentyczne przeżycia. Autentyczność, bezpieczeństwo i oryginalność to moje wartości.

Moim marzeniem jest, by turystyka doświadczeń i enoturystyka była widoczna i stała się niezapomnianą chwilą wytchnienia od zgiełku wielkich miast. W pierwszym roku mojej działalności skupiłam się na wycieczkach jednodniowych w okolicach Rzymu, gdzie mieszkam. Winnice w cieniu Rzymu to mój pierwszy autorski program, który pomoże Wam lepiej zrozumieć klimat Wiecznego Miasta i dostarczy sporą dawkę wiedzy o włoskim winie. Oprócz wycieczek do winnic w regionie Castelli Romani organizuję też pikniki wśród filarów winorośli, wycieczki do małych miasteczek poza turystycznym szlakiem, lekcje gotowania w agroturystykach za miastem, wycieczki niespodzianki, wieczory panieńskie czy wyjazdy motywacyjne i eventy pełne doświadczeń enoturystycznych, warsztatów produkcji mozzarelli, degustacji, winobrania i smakowania autentycznych lokalnych produktów.

Zapraszam do kontaktu:

Przeczytaj także

Zostaw komentarz