Z uwagi na swoje położenie Piombino znacząco wyróżnia się na mapie Toskanii. Strategiczne położenie miasta już w przeszłości doceniali Etruskowie. Znajduje się tutaj drugi co do wielkości port w regionie, a miejska starówka zbudowana została na wysuniętym w głąb morza cyplu. Po przyjeździe do miasta, początkowo tego nie widać, ale Piombino z trzech stron otoczone jest morzem. Dokładnie w tym miejscu łączą się ze sobą dwa włoskie morza: Morze Liguryjskie i Morze Tyrreńskie.
Zwiedzanie miasta najlepiej rozpoczęliśmy od starówki. Bezpłatny parking dla samochodów osobowych znaleźliśmy na końcu ulicy Via Giordano Bruno po prawej stronie. To jeden z piękniej położonych parkingów, na jakie można trafić we Włoszech.
Jeśli planujesz wakacje w Toskanii to zobacz do mojego kompleksowego przewodnika: Toskania – 50 najpiękniejszych miast i plaż, przewodnik po regionie.
Piombino – gdzie zaparkować i co warto zobaczyć?

Wspomniany parking przy Via Giordano Bruno znajduje się na bliskich obrzeżach starówki, na wzniesieniu, praktycznie nad samym morzem. Już z samego parkingu można podziwiać regularnie kursujące promy z Piombino na wyspę Elbę. Dodatkową zaletą – poza brakiem płatności – jest możliwość pozostawienia samochodu w cieniu, pod kamiennymi murami.






Z parkingu w stronę centrum przespacerowaliśmy się nadmorską Viale del Popolo. Tutaj widać niezwykłe położenie Piombino, które usytuowane jest na skalistym klifie, kilkadziesiąt metrów nad poziomem morza. Gdzieniegdzie znajdują się kamienne schodki, którymi można zejść na skały lub niewielkie kamieniste plaże. Mała, piaszczysta plaża znajduje się w samym centrum miasta, na początku ulicy Viale del Popolo, tuż przy Museo del Mare (Muzeum Morza). Do niej także należy zejść po schodach. Obok znajduje się plaża płatna, plażowy bar i nadmorski bulwar.
[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]
Piazza Bovio sercem Piombino

Piazza Bovio – znajdujący się obok Muzeum Morza – widać z daleka. To reprezentacyjny punkt miasta pełniący rolę czegoś w rodzaju rynku i parku w jednym. Wysunięty w głąb morza skalisty cypel z trzech stron otoczony jest morzem, a widok w dół może przyprawić o zawrót głowy kogoś, kto ma lęk wysokości.

Plac w opinii turystów często uznawany jest za miejsce spektakularne. Rosną tu niewielkie drzewka, w cieniu których ustawiono ławki. Pozostała część placu jest praktycznie otwartą przestrzenią, którą ograniczają tylko betonowe barierki. Po środku placu, na posadzce znajduje się róża wiatrów.

Na końcu placu znajduje się latarnia w stylu średniowiecznym. Według mieszkańców w pogodne dni z tego miejsca widać francuską Korsykę. Nawet bez widoczności Korsyki plac jest wyjątkowym miejscem obserwacyjnym, z którego można podziwiać Golfo di Baratti (Zatokę Baratti) i Golfo di Follonica (Zatokę Follonica).
[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]
Starówka w Piombino

Po zwiedzaniu Piazza Bovio najlepiej przejść na starówkę. Wystarczy wrócić w okolice Museo del Mare i wejść w ulicę Corso Vittorio Emanuele II, która jest niejako naturalnym przedłużeniem placu. To główna ulica starego miasta, w całości zamknięta dla ruchu samochodowego. Idąc od strony Piazza Bovio po prawej stronie miniesz Palazzo Comunale di Piombino, czyli miejski ratusz. Łatwo go poznać po strzelistej wieży. Wbrew pozorom to nie jest kościół, tylko jeden z najpiękniejszych urzędów w Toskanii.

Przy Corso Vittorio Emanuele II znajdują się restauracje, bary i kawiarnie ze znakomitymi lodami (próbowaliśmy nie raz i zawsze były pyszne). Są też butiki oraz sklepy z lokalnymi, toskańskimi produktami. To świetne miejsce aby napić się kawy lub zamówić popołudniowego drinka, siedząc przy stoliku na świeżym powietrzu.
Korzystając z okazji zapraszam Cię do mojego nowego działu ceny we Włoszech, w którym podpowiadam jak nie przepłacać na wakacjach. To tekst obowiązkowy dla każdego kto planuje swoje pierwsze wakacje we Włoszech.
Gdzie spać w okolicy? Jaki nocleg wybrać?

Mimo, że Piombino jest ciekawym miejscem na popołudniową wycieczkę, to nie polecam go jako wakacyjną bazę wypadową. Jest to miasto portowe ze stosunkowo dużą ilością przemysłu. Oczywiście w samym centrum jest niewielka plaża, o której wspominałem, ale w bezpośrednim sąsiedztwie są dużo bardziej przyjazne dla turystów kurorty i miasteczka. Chociażby sąsiednie San Vincenzo albo położona nieco dalej na północ Marina di Bibbona, która słynie z długich i bezpłatnych plaż.
Zapraszam Cię do dwóch osobnych działów, w których opisuje obiekty noclegowe godne polecenia:
Booking.com[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]
Piombino – położenie
Piombino położone jest na wybrzeżu Toskanii, w środkowej części tego regionu. Miasto od wieków miało strategiczne położenie, dlatego już Etruskowie, a później Rzymianie korzystali z tutejszego portu. Obecnie w granicach administracyjnych miejscowości mieszka około 35 tys. mieszkańców.
Miasto jest „bramą” na pobliską wyspę Elba (Isola d’Elba). W ciągu dnia kilkukrotnie odpływają stąd promy na wyspę. Tutejszy port ma także połączenia promowe na Sardynię. Ciekawostką jest fakt, że w miejscu gdzie leży Piombino przebiega granica pomiędzy Morzem Liguryjskim, a Morzem Tyrreńskim. Miasto położone jest na cyplu o tej samej nazwie. Znajduje się tu drugi pod względem wielkości port w regionie Toskania.

Piombino – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
Na zwiedzanie historycznego centrum Piombino potrzeba około 2-3 godzin. Jeśli będziesz w okolicy, to później odwiedź pobliską Zatokę Baratti.
Piazza Bovio
Reprezentacyjny plac miasta, będący wizytówką Piombino. Plac wybudowany został na skalistym cyplu, który z trzech stron otacza morze. Plac jest niejako podzielony na część wypoczynkową (z drzewkami i ławkami) oraz część widokową, znajdującą się na lekkim wzniesieniu. Doskonale widać stąd Elbę, a w pogodne dni można podziwiać widok francuskiej Korsyki.

Zamek w Piombino
Początkowo wzniesiony w XIII wieku, ale później przebudowany. Jego przebudową osobiście nadzorował Leonardo da Vinci. Obecnie wewnątrz zamku mieści się miejskie muzeum.

Plaże w Piombino
W samym centrum Piombino znajdują się tylko niewielkie plaże. Mała plaża piaszczysta jest tuż obok Piazza Bovio. Wzdłuż murów Piazza Bovio znajduje się betonowy pomost, na którym rozstawiono leżaki do opalania. W czasie wakacji wypoczywa tam sporo osób. Wzdłuż miejskich murów ludzie wypoczywają na kamieniach, przy morzu. Ciekawsze plaże znajdują się na przedmieściach Piombino. Wśród nich m.in. urokliwa zatoczka Calamoresca, w pobliżu cypla Falcone.

Historia
Pierwsze wzmianki o historii tego terenu dotyczą okresu, gdy w pobliskiej miejscowości Populonia osiedlili się Etruskowie. Późniejsze zapisy świadczą o tym, że miasto znalazło się w rzymskiej strefie wpływów, ale około IV wieku mocno podupadło. Jeden z ówczesnych poetów napisał o Piombino, że stało się martwym miastem. W okresie średniowiecznym historia Piombino była związana z pobliską Populonią. Był to jeden organizm i dziś częściowo oddzielne miasta wówczas traktowano jako całość.



Znaczący rozwój Piombino rozpoczął się w XI wieku, kiedy to sukcesywnie rozbudowywano tutejszy port i rosła liczba dokonywanych przeładunków. W późniejszych dziesięcioleciach Piombino zostało otoczone murami obronnymi. Do dziś zachowały się dwie z kilku bram do miasta. Są to zabytkowa brama Porta Mare (zniszczona) i Porta Terra. Piombino było zbyt małe, aby działać samodzielnie. Miasto dostało się więc w strefę wpływów pobliskiej Pizy i było częścią Republiki Pizy (Repubblica di Pisa). Jednocześnie o władzę w tej części Toskanii zabiegała też Genua. Wojska Genui w XI i XII wieku próbowały zdobyć Piombino. W pewnym momencie się to udało. Miasto zostało splądrowane przez Genueńczyków.

W kolejnych wiekach Piombino zyskiwało na znaczeniu z uwagi na odbywający się tutaj handel miedzią, żelazem i węglem. Przyczyniło się to do rozwoju drobnej przedsiębiorczości. Na istnieniu w mieście znaczącego portu zyskiwali także drobni rzemieślnicy i sklepikarze, nie mówiąc już o urzędnikach i księżach. W różnych okresach swojej historii Piombino utrzymywało silne związki i zależności z Pizą, Florencją i z Lukką. W 1799 r. gdy wkroczyły tutaj wojska Napoleona zostało utworzone nawet Księstwo Lukki i Piombino (Principato di Lucca e Piombino).

W 1860 r. miasto było częścią Wielkiego Księstwa Toskanii, które przyłączyło się wówczas do tworzących się Zjednoczonych Włoch. Pod koniec XIX wieku nastąpił bardzo dynamiczny rozwój przemysłu w Piombino. Głównie dotyczyło to przemysłu metalurgicznego. Zainwestowały tutaj firmy włoskie, brytyjskie i amerykańskie. Powstała ogromna odlewnia pieców, a port został rozbudowany i unowocześniony. Mury obronne miasta w tym czasie były już zniszczone, więc miejska zabudowa mogła się spokojnie rozrastać.
W czasie gdy we Włoszech pojawił się faszyzm Piombino stało się bastionem ruchu robotniczego. W trakcie II wojny światowej miasto było regularnie bombardowane. Powodem licznych i potężnych nalotów był fakt, że w mieście znajdował się ogromny przemysł stalowy. Podczas działań wojennych zniszczona została duża część zabytków miasta.

Komunikacja
Jak dojechać do Piombino?
Z Polski do Toskanii najwygodniejsza droga wiedzie autostradami przez Czechy i Austrię. Mieszkańcy północno-zachodniej Polski czasem decydują się na podróż przez Niemcy i Austrię. Z południowych województw Polski do Piombino jest około 1500 km w jedną stronę.
Zobacz więcej:
Jadąc do Piombino z północy Włoch z płatnej autostrady można zjechać na autostradowej obwodnicy Florencji. Należy się wówczas kierować na drogę ekspresową (tzw. superstrada) do Livorno. Z Livorno na południe, wzdłuż wybrzeża można pojechać słynną Aurelią, czyli drogą krajową numer 1. Równolegle do Aurelii biegnie płatna autostrada, ale to akurat taki odcinek drogi na którym warto zaoszczędzić. Bezpłatna Aurelia momentami ma standard przypominający drogę ekspresową, a pomiędzy Livorno, a Rosignano biegnie tuż obok wybrzeża.
Bezpłatny parking
Bezpłatny parking dla samochodów osobowych znajduje się na końcu ulicy Via Giordano Bruno po prawej stronie. To jeden z piękniej położonych parkingów, na jakie można trafić we Włoszech. Znajduje się na bliskich obrzeżach starówki, na wzniesieniu, praktycznie nad samym morzem.
Stacja kolejowa w Piombino
W centrum Piombino znajduje się stacja kolejowa, która ma bezpośrednie połączenia z Pizą. Z kolei z Pizy można się już łatwo dostać pociągiem do Cinque Terre lub do Florencji. Istnieją także bezpośrednie połączenia kolejowe pomiędzy Piombino, a Florencją. Przyspieszony pociąg regionalny (tzw. Regionale Veloce) jedzie ponad 3 godziny, a cena biletu w 2020 r. wynosiła około 16 euro w jedną stronę.
Piombino – z uwagi na swoje położenie – usytuowane jest na „ślepej” odnodze linii kolejowej. W centrum Piombino znajduje się dworzec, który jest stacją końcową dla wszystkich pociągów, a samo miasto nie leży przy głównej magistrali kolejowej łączącej wzdłuż wybrzeża północ z południem regionu. Gdyby nie olbrzymi przemysł metalurgiczny oraz port to miasto nigdy nie doczekałoby się połączenia kolejowego. W związku z tym mieszkańcy bardzo często korzystają ze stacji Campiglia Marittima, która jest oddalona o 15 km. Z dworca w Campiglia Marittima jest więcej połączeń. Kilkukrotnie w ciągu dnia z Campiglia Marittima odjeżdżają bezpośrednie pociągi do Rzymu.
Uwzględniając czas przesiadki można więc dostać się z Piombino do Rzymu w nieco ponad 3 godziny, czyli w podobnym czasie jaki zajmuje dotarcie do Florencji. W Campiglia Marittima zatrzymują się pociągi Frecciabianca o nieco wyższym standardzie i dużo wyższej cenie. Połączenie z Piombino do Rzymu tym nowocześniejszym składem w 2020 roku kosztowało około 45 euro za bilet w jedną stronę.
Najbliższe lotnisko
Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Pizie, Florencji i w Rzymie.
Prom z Piombino na Elbę
Piombino często traktowane jest jako punkt wypadowy do wycieczek na Elbę. W sezonie, w ciągu dnia promy na pobliską wyspę Elba płyną nawet kilkanaście razy. W 2020 r. cena biletu dla jednej osoby oscylowała w granicach 15 – 20 euro za bilet tam i z powrotem.
W 2020 r. z Piombino były dostępne między innymi następujące połączenia promowe:
- Piombino – Portoferraio (Elba) – Moby
(do 12 połączeń dziennie) - Piombino – Rio Marina (Elba) – Toremar
(do 8 połączeń dziennie) - Piombino – Portoferraio (Elba) – Toremar
(do 21 połączeń dziennie) - Piombino – Portoferraio (Elba) – Corsica Ferries
(do 7 połączeń dziennie)
Czas podróży trwa od 30 do 60 minut. U wszystkich przewoźników zdarzają się promocje, a ceny są zróżnicowane w zależności od liczby pasażerów, ich wieku, wymiaru samochodu, godziny rejsu, czy aktualnego sezonu.
Miasta partnerskie
- Flémalle (Belgia)
3 komentarze
Dziękuję za informacje o Piombino.
Były przydatne.
Niestety prom na Elbę kosztuje dziś 74€.
Czy chcąc dostać się na prom należy wysiąść z pociągu w Piombino Centrale czy Piombino Marittima?
Na stacji Piombino Marittima. Ona jest przy samym porcie (tam gdzie odpływają promy). Jest dużo pociągów bezpośrednich właśnie do samego portu.