Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bolgheri, Toskania – słynna Cyprysowa Aleja i bliskie sąsiedztwo ładnych plaż

prowincja: Livorno, region: Toskania, Włochy

Maluteńkie Bolgheri położone w Toskanii około 10 km od wybrzeża zasłynęło w całym świecie za sprawą malowniczej drogi, która prowadzi do tego miasteczka. Długa, asfaltowa aleja biegnąca po niewielkich pagórkach z obu stron otoczona jest gęsto posadzonymi stuletnimi cyprysami. To tak typowy dla Toskanii widok, ale jednocześnie tak rzadkie nagromadzenie tylu pięknych cyprysów. Droga prowadząca do Bolgheri powszechnie uważana jest za najpiękniejszą aleję Toskanii.

 

Prowadząca do Bolgheri najstarsza i najpiękniejszą w Toskanii aleja z cyprysami (Viale dei Cipressi) jest największą atrakcją tego miasteczka. Odcinek drogi wzdłuż której rosną cyprysy ma około 5 km długości.

 

Cyprysowa Aleja w Bolgheri

Za cyprysami, na toskańskich pagórkach ukryte są ekskluzywne winnice, gospodarstwa agroturystyczne z basenami i prywatne wille. W czasie wakacji wielu turystów zatrzymuje się na poboczu drogi, aby wyjść na chwilę z samochodu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Przed samym Bolgheri, tuż przy murach miasta po lewej stronie znajduje się niewielki parking mogący pomieścić kilka samochodów. Drugi parking, nieco większy jest po skręceniu w prawo i przejechaniu 200 metrów wzdłuż miejskich murów.

Aleja Cyprysowa, Bolgheri, Włochy
słynna Aleja Cyprysowa prowadząca do Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Do Bolgheri wchodzi się przez zabytkową kamienną bramę. Za murami miasta można podziwiać wybudowany w XIII wieku zamek – Castello di Bolgheri, który jest główną atrakcją historycznego centrum. W zasadzie od samego zamku ważniejsze jest to, co kryją jego podziemia. Nie trzeba być specjalnie inteligentnym, aby domyślić się, że w zamku, który otoczony jest przez najsłynniejsze winnice Toskanii będzie… piwnica z winami. Co ciekawe, tutejsze wina w piwnicy można degustować i oczywiście zakupić. Ceny nie należą do najniższych ale jednocześnie mamy gwarancję, że pijemy prawdziwe, starannie przygotowane wino z miejsca, w którym jesteśmy. Takiego wina nie znajdziemy na półce w supermarkecie.

Historyczne centrum Bolgheri

Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Poza zamkiem w Bolgheri możemy odwiedzić niewielki zabytkowy kościółek oraz przespacerować się krótkimi, brukowanymi uliczkami wokół których stoją rzędy niskich, typowo wiejskich kamienic. W lokalach na parterze najczęściej znajdują się enoteki, ale są także sklepy z lokalnymi produktami oraz kilka restauracji. Do tego niewielkiego miasteczka przyjeżdża się na kolację z szeroko rozumianej okolicy. Około 20:00 restauracyjne stoliki są zapełnione większą ilością osób niż może mieszkać we wszystkich domach w Bolgheri.

Wino produkowano w Bolgheri od wieków. Jednak w przeszłości tutejsze wina uznawane były za tanie i dobre. Znane były tylko w bliskim regionie. Sytuacja zmieniła się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Od tego czasu tutejsze wina zaczęły zyskiwać coraz większą sławę i renomę. W krótkim czasie takie wina jak Sassicaia czy Ornellaia poszybowały w międzynarodowych rankingach na najwyższe możliwe miejsca. Zmieniło to diametralnie klasyfikację włoskich win wśród ekspertów, a ceny win z Bolgheri i okolic rosły z roku na rok szybując ostatecznie o kilka tysięcy procent w górę! W 1994 r. utworzono tutaj osobną apelację Bolgheri z winami białymi, różowymi i czerwonymi. Jednak do ścisłej światowej czołówki należą tylko czerwona wina z Bolgheri.

Polecane hotele i apartamenty w okolicy Bolgheri

widok z hotelu Stella Marina w Marina di Cecina w Toskanii
widok z hotelu Stella Marina w Marina di Cecina w Toskanii

Bolgheri samo w sobie nie jest dobrym miejscem na nocleg. Po chwili miasteczko staje się nudne. Jako bazę noclegową lepiej wybrać oddalone o 10 km nadmorskie kurorty Marina di Cecina (Cecina Mare) albo Marina di Bibbona. Obydwie miejscowości opisane są na blogu. Poniżej lista noclegów, które znamy i które polecamy naszym Czytelnikom.

  • Residence Habitat w Maina di Bibbona – godne uwagi, często wybierane apartamenty kilkaset metrów od plaży. Studia mają aneksy kuchenne. Jest tu basen i parking. Jest tanio, czysto i w dobrej lokalizacji. Jedyny mankament to wysłużone materace, ale da się przeżyć 🙂
  • Hotel Nina w Marina di Bibbona – świetny hotel znajdujący się tuż przy plaży. Bardzo dobre śniadania, wyjątkowo czyste pokoje z klimatyzacją i wifi. Jest tu ogród, taras słoneczny, bezpłatny parking. Goście hotelowi mogą korzystać z prywatnej plaży.
  • Campeggio del Forte w Marina di Bibbona – to najdalej wysunięty na południe kemping w Marina di Bibbona. Spędziliśmy tu udane dwa tygodnie w 2017 r. Domki znajdują się pomiędzy wysokimi drzewami, jest dużo cienia. Na terenie kempingu jest basen, restauracja i niewielki sklep. Do plaży wystarczy przejść urokliwą ścieżką przez piniowy las. Jeśli po dojściu do morza skręcimy w lewo to plaża będzie stosunkowo pusta, dzika i przez kilka kilometrów nie będzie żadnych leżaków, ani zabudowy 🙂 Świetne miejsce.
  • Hotel Stella Marina*** w Cecina Mare – Jeden z naszych ulubionych hoteli w okolicy położony jest przy głównym nadmorskim deptaku, który przez cały dzień tętni życiem. Wystarczy przejść przez deptak, aby znaleźć się w hotelowym basenie. Dalej jest już hotelowa plaża. W lipcu i sierpniu przy basenie organizowane są animacje i dyskoteki.
Booking.com

Bolgheri - położenie

Bolgheri położone jest w środkowej części Toskanii, zaledwie 10 km od wybrzeża. Najbliższa plaża znajduje się w miejscowości Marina di Bibbona. Bolgheri położone jest na wysokości 70 m n.p.m. na lekko pagórkowatym terenie. 

Wokół niewielkiej osady znajdują się rozległe winnice i gaje oliwne. W Bolgheri panuje typowo śródziemnomorski klimat. Lato bywa upalne – na szczęście w pobliżu znajduje się wspomniana już dzika plaża w Marina di Bibbona lub bardziej zorganizowana w San Vincenzo albo Cecina Mare.

enoteka w pobliżu Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bolgheri - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Bolgheri nie ma zbyt wielu zabytków. Największą atrakcją są tereny wokół wioski – przepiękne winnice, kręte drogi wzdłuż których rosną cyprysy i typowo toskańskie domy z kamienia, które w większości są przekształcone w gospodarstwa agroturystyczne z basenami, a nierzadko ekskluzywne hotele.

cyprysowa aleja (Viale dei Cipressi)

To wizytówka miasteczka i główna atrakcja turystyczna. Ulica po obu stronach otoczona stuletnimi cyprysami ma długość około 5 km i biegnąc po pagórkach, pomiędzy winnicami prowadzi do maluteńkiego Bolgheri. Gdyby nie ta malownicza droga pewnie tak wielu turystów nie zaglądałoby tutaj. Przy drodze nie ma żadnego pobocza. Jeśli chcemy więc zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle zielonych, toskańskich cyprysów musimy zaryzykować postój z boku pasa ruchu. To jedyna szansa na szybką sesję fotograficzną.

Viale dei Cipressi, Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Viale dei Cipressi, Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castello di Bolgheri

Zabytkowy zamek wybudowany w XIII wieku. Obecnie największą atrakcją obiektu jest piwnica z winami, w której można degustować lokalne wina. Istnieje także możliwość zakupu win.

niewielkie centrum

Spacer po całym Bolgheri zajmie nam maksymalnie pół godziny. Zobaczyć można tu niewielkie, wiejskie kamienice z enotekami i sklepami na parterze. W miasteczku jest także kilka restauracji i osteria.

Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

HISTORIA

Pierwsze wzmianki historyczne o istnieniu osady na terenie dzisiejszego Bolgheri pochodzą z VII wieku. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć skąd wzięła się nazwa miasta. Pojawiają się dwie teorie. Jedna mówi o tym, że nazwa miasta pochodzi od nazwiska znanego i cenionego w całych Włoszech wykładowcy, który pracował na Uniwersytecie w Bolonii, a rzekomo pochodził z tej toskańskiej wioski. Druga teoria uzależnia nadanie nazwy miasteczka od społeczności Bułgarów, którzy mieli się tu osiedlić 1500 lat temu. Nie wiadomo, czy którakolwiek z wersji jest prawdziwa.

 

Na przestrzeni wieków miasteczko nie miało wyróżniającej się na tle Toskanii historii. W XIII wieku wybudowany został tutaj niewielki zamek. Od wieków wokół Bolgheri prowadzono winnice, a miasteczko słynęło ze sprzedaży dobrego i taniego wina. Sytuacja uległa dużej zmianie w drugiej połowie XX wieku, gdy świat odkrył wina z Bolgheri. Ich ceny od razu poszybowały w górę, a tutejsze czerwone wino na stałe zdobyło czołowe miejsca w światowych rankingach. Od 1994 r. Bolgheri ma własną apelację.

 

Obecnie główne dochody mieszkańcy czerpią ze sprzedaży wina i turystyki. W miasteczku jest kilka restauracji, enoteki, sklepy z produktami regionalnymi i niewielki hotelik. Zaledwie 10 km stąd są przepiękne, dzikie plaże Marina di Bibbona.

Bolgheri, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Bolgheri

Bolgheri położone jest w środkowej Toskanii, tuż obok słynnej drogi SS1 Aurelia. Przykładowo z Warszawy do Bolgheri – jadąc przez Czechy i Austrię – jest 1640 km, natomiast z Krakowa – tą samą trasą – do Bolgheri będzie 1418 km. Konieczny jest więc nocleg po drodze.

 

Zobacz więcej:

Z punktu widzenia turystycznego to świetne miejsce na wakacje. Blisko jest stąd do dzikich plaż Toskanii, a wokół miasteczka znajduje się wiele winnic i typowo toskańskich krajobrazów. Planując podróż warto zwrócić uwagę na możliwość przejazdu bezpłatna superstradą pomiędzy Florencją, a Livorno. Samochodowe nawigacje często niepotrzebnie prowadzą kierowców na równoległą, płatną autostradę. Stan superstrady jest dobry. Od Livorno w stronę Ceciny można pojechać płatną autostradą lub darmową SS1 Aurelia. Droga jest wąska, ale za to malownicza i na długim odcinku biegnie wzdłuż morza. Warto wybrać ten wariant!

 

Zobacz więcej:

Autobusem do Bolgheri

W miasteczku znajduje się przystanek autobusowy obsługiwany przez ATM Piombino. Godziny odjazdu autobusów można sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika.

Stacja kolejowa w Bolgheri

Stacja kolejowa w Bolgheri (oddalona znacznie od historycznego centrum) ma połączenia kolejowe z Livorno, Pizą, Florencją i Grosseto. Przy budynku stacji znajduje się parking dla samochodów. Można więc dojechać autem, a w dalszą wycieczkę udać się pociągiem. W przypadku wycieczki do Florencji to najkorzystniejsze rozwiązanie.

Miasta partnerskie

  • Bolgheri nie posiada miast partnerskich.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com