Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Bolzano, Włochy

Bolzano

prowincja: Bolzano, region: Trydent - Górna Adyga, Włochy

Bolzano leżące blisko granicy z Austrią zachwyca od pierwszego wejrzenia. Położenie miasta od lat wzbudzało wiele emocji. Przez wieki spierano się o to, czy jest to region włoski, czy austriacki lub niemiecki. W dramatyczne debaty o przynależność miasta zaangażowani byli wszyscy. Od Napoleona, poprzez Mussoliniego, aż po struktury Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dziś włoskie, ale jednak autonomiczne Bolzano łączy w sobie najlepsze cechy kultury włoskiej i austriackiej. Jednak spór trwa nadal. Chociażby dlatego, że słynnego na całym świecie “Człowieka Lodu” znaleziono w górach zaledwie kilkadziesiąt metrów od granicy austriackiej. Te kilkadziesiąt metrów przeważyło, aby “Oetzi” znalazł swoje miejsce we włoskim muzeum w Bolzano.

 

Starówka Bolzano jest naprawdę urokliwa. Eleganckie kamieniczki, brukowane alejki, fontanny, pomniki, zadbana zieleń, a nad tym wszystkim górują zielone wzgórza Dolomitów, które widać z każdej strony! Pagórki porośnięte są winnicami, w tutejszych barach serwowana jest włoska kawa i cornetti, a lokalne restauracje serwują swoistą mieszankę tego, co w Austrii i Włoszech jest najlepsze. W mieście wyczuwalny jest austriacki porządek. Czystość ulic, ogólny ład przestrzenny i dbałość o detale nie zawsze są mocną stroną Włochów. W Bolzano jednak nie ma z tym problemu.

Piazza Walther, Bolzano, Włochy (fot. Xavier)
Piazza Walther, Bolzano, Włochy (fot. Xavier)

Najbardziej urokliwym miejscem w Bolzano jest Piazza Walther. To historyczne centrm miasta. Plac wokół którego znajdują się eleganckie kamienice, stoi tu także słynna katedra. Na placu rozstawione są restauracyjne i barowe stoliki, które w chłodniejsze dni nie znikają całkowicie, tylko są zakrywane namiotami. W zimie na Piazza Walther organizowany jest świąteczny market – malownicze zdjęcia kolorowych straganów znane są z wielu pocztówek, folderów i mediów społecznościowych.

Świąteczny rynek w Bolzano

Jeśli przyjeżdżamy do Bolzano tylko na kilka godzin, aby zwiedzić historyczne centrum, to duży przy rynku znajdują się dwa płatne parkingi:

 

  • Parcheggio Laurin, Via Laurino 4, Bolzano
  • Parcheggio City Parking, Via Perathoner 8/a 8/A, Bolzano

 

Obydwa te parkingi należą do tej samej prywatnej firmy. Koszt postoju przez jedną godzinę w 2018 r. wynosił 2,60 euro lub 1 euro w godzinach od 20:00 do 7:00. Z obydwu parkingów do Piazza Walther idzie się pieszo około dwóch minut. To idealne miejsce żeby pozostawić samochód w trakcie zwiedzania miasta.

Booking.com

W Bolzano znajduje się wiele hoteli o bardzo wysokim standardzie. Część z nich zlokalizowana jest na starym mieście, ale największym zainteresowaniem cieszą się obiekty na wzgórzach wokół miasta. Duża część hoteli szczyci się basenami, z których latem można podziwiać miasto. Niektóre z nich to czynne cały rok baseny termalne. Wszystkie dobre hotele posiadają nowoczesne strefy SPA z saunami.

basen w hotelu Gasthof Kohlern-Colle w Bolzano

Jedną z największych atrakcji miasta jest Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu. To jedno z najsłynniejszych muzeów archeologicznych na świecie za sprawą człowieka lodu, którego mumia przetrwała 3200 lat. Słynnego „Człowieka lodu”, którego nazwano Ötzi znaleziono na wysokości 3210 m n.p.m. przez dwoje niemieckich turystów, Helmuta Simona i jego żonę Erikę, 19 września 1998 roku. Turyści stwierdzili, że ciało należy do zmarłego tragicznie narciarza. Wiek Ötziego datowano dopiero podczas badań w Innsbrucku. Następnie przez pewien czas władze Włoch i Austrii spierały się o to do kogo należy Ötzi – znaleziono go kilkadziesiąt metrów od granicy, tak naprawdę w pasie granicznym, ale jednak po włoskiej stronie.

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu (fot. oficjalna strona muzeum)

Ciało Ötzi zabezpieczono i można go podziwiać w specjalnej komorze w Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu. Z powstaniem muzeum wiąże się jeszcze jeden spór. Gdy Helmut Simon – człowiek, który wraz z żoną odnalazł Ötziego chciał zwiedzić muzeum zażądano od niego kupna biletu. Simon poczuł się obrażony i żądał nagrody pieniężnej w uznaniu faktu, iż jego odkrycie przyczyniło się do promocji turystycznej Bolzano Ostatecznie Simon proces wygrał, lecz wkrótce potem zginął podczas samotnej wspinaczki, w pobliżu miejsca znalezienia mumii.

 

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu znajduje się przy Via Museo 43 w Bolzano. W 2018 r. bilet wstępu do muzeum przy zakupie przez internet dla osoby dorosłej kosztował 9 euro, a dla dziecka 7 euro. Aktualne ceny biletów oraz informacje na temat muzeum można sprawdzić na stronie http://www.iceman.it

 

Inną atrakcją Bolzano jest kolejka linowa (Funivia del Colle), która wjeżdża z Bolzano na szczyt Colle-Kohlern (1200 m.n.p.m.), skąd można podziwiać wzgórza Dolomitów.

kolej linowa Funivia del Colle (fot. Citta di Bolzano)
kolej linowa Funivia del Colle (fot. Citta di Bolzano)
Booking.com

Bolzano - położenie

Bolzano położone jest we włoskim regionie Trydent – Górna Adyga, nad rzeką Isarco. Miasto otaczają zielone szczyty Dolomitów.

Od listopada do kwietnia region zamienia się w prawdziwą mekkę narciarzy. W pobliżu znajdują się liczne wyciągi i kolejki górskie. Na wspólnym karnecie narciarze mają do dyspozycji ponad 140 km tras o różnym stopniu trudności.

Bolzano, Włochy (fot. Dan)
Bolzano, Włochy (fot. Dan)

Bolzano - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Piazza Walther

Główny plac starego miasta nazwany imieniem słynnego niemieckiego trubadura żyjącego na przełomie XII i XIII w. Przy placu stoi wybudowana w XIII w. gotycka katedra Wniebowzięcia NMP. Wokół znajdują się kawiarniane ogródki i restauracje. Warto przysiąść tu przynajmniej na kawę.

Piazza Walther, Bolzano, Włochy (fot. Francisco Anzola)

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu

W 1998 r. na pograniczu austriacko włoskim odnaleziono “Człwieka Lodu” nazywanego też “Oetzi”. Właśnie jemu poświęcone jest całe pierwsze piętro muzeum. Ciało “Człowieka Lodu”, który żył 3300 lat p.n.e., przechowywane jest w specjalnej kapsule, w której jest 5 stopni, a wilgotność wynosi 98 proc. Warunki są zbliżone do tych, które występowały w górach, gdzie go odnaleziono.

Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu (fot. oficjalna strona muzeum)
Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu (fot. oficjalna strona muzeum)

Kolejka linowa

Kolejna atrakcja miasta to kolejka linowa kursująca z Bolzano na górę Colle-Kohlern (1200 m n.p.m.). Z wagoników kolejki można podziwiać zielone wzgórza Dolomitów.

HISTORIA

O barwnej historii miasta można by pisać bardzo długo. Pod koniec XVII w. miasto było częścią Bawarii. W 1809 r. za sprawą Napoleona Bolzano stało się częścią Królestwa Włoch. Od upadku Napoleona do 1919 r. Bolzano było częścią austriackiego imperium Habsburgów.

 

Po zakończeniu I wojny światowej miasto ponownie wróciło pod panowanie Włoch. Włoscy faszyści dbali o italianizację miasta. W tym celu sprowadzili tutaj kilka tysięcy robotników. W 1969 r. włoskie władze przyznały całemu regionowi autonomię.

 

W 1992 r., po licznych aktach terroru (m.in. podkładanie bomb pułapek) autonomia regionu została usankcjonowana tzw. pakietem autonomicznym. Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX w. Austriacy próbowali interweniować w ONZ, aby cały region ponownie został przyłączony do Austrii. Ostatecznie wstąpienie obu krajów do Unii Europejskiej i otwarcie granic sprawiło, że konflikty zostały wyciszone.

Bolzano, Włochy (fot. Dan)
Bolzano, Włochy (fot. Dan)

Komunikacja

Jak dojechać do Bolzano

Najpiękniejsza droga do Bolzano wiedzie przez Przełęcz Brenner. Wybierając drogę autostradą, poza austriacką winietą, będziemy musieli zapłacić także dodatkową opłatę za jazdę przełęczą (około 9 euro płatne na bramkach). Dla austriackich inżynierów było to niezwykle skomplikowane wyzwanie. Dziś ciągnące się w przełęczy estakady są więc dodatkowo płatne. Można wybrać alternatywną drogę bezpłatną. Czas przejazdu jest dłuższy, ale odpadają dodatkowe koszty, a widoki są ładniejsze.

Parking w Bolzano

Blisko historycznego centrum miasta (2 minuty spacerem od głównego miejskiego placu na starówce) znajdują się dwa prywatne parkingi:

  • Parcheggio Laurin, Via Laurino 4, Bolzano
  • Parcheggio City Parking, Via Perathoner 8/a 8/A, Bolzano

Na obydwu tych parkingach godzina postoju to koszt 2,60 euro według stawek z 2018 r. Po godzinie 20:00 obowiązuje taryfa nocna. Wówczas aż do 7:00 rano każda godzina postoju to koszt 1,00 euro.

Dworzec kolejowy w Bolzano

W Bolzano znajduje się duży dworzec kolejowy, w którym zatrzymują się zarówno pociągi regionalne, pospieszne, jak i InterCity oraz składy międzynarodowe. Zatrzymują się tutaj nawet słynne pociągi Pendolino. Miasto mimo znacznej odległości kilka razy dziennie ma bezpośrednie połączenia z włoską stolicą. Połączenia realizowane luksusowym składem “Frecciargento” trasę z Bolzano do Rzymu pokonują w dokładnie 4:29 (bilet w 2018 r. kosztował około 91 euro).

Miasta partnerskie

  • Sopron (Węgry)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com