Strona główna -> Wiadomości -> Malownicze trasy we Włoszech – 10 najpiękniejszych włoskich dróg

Malownicze trasy we Włoszech – 10 najpiękniejszych włoskich dróg

Autor: Łukasz Ropczyński
2 komentarze 11,2 tysięcy wyświetleń
Malownicze trasy we Włoszech - 10 najpiękniejszych włoskich dróg. Na zdjęciu Przełęcz Stelvio

Gdzie są najbardziej malownicze trasy we Włoszech? Gdzie widoki zza szyby samochodu dla kierowcy i pasażerów są najbardziej zachwycające? Zapraszam Was do subiektywnego rankingu 10 włoskich tras, które naszym zdaniem oferują najpiękniejsze widoki i najbardziej zapadły nam w pamięć. Wybór – wbrew pozorom – wcale nie był taki łatwy i oczywisty.

Nie wszystkie z opisywanych dróg dostępne są przez cały rok. Przełęcze górskie przejezdne są tylko w miesiącach letnich, a data otwarcia różni się w poszczególnych latach. Wszystko uzależnione jest od warunków pogodowych.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Ponadto – w miejscach gdzie jest to istotne – w artykule znajdziesz też porady jak wymagająca jest to trasa dla kierowcy i w jakim terminie najlepiej planować podróż.

Malownicze trasy we Włoszech

1. Passo dello Stelvio

Przełęcz Stelvio czyli Passo dello Stelvio, malownicze włoskie trasy
Przełęcz Stelvio czyli Passo dello Stelvio, malownicze włoskie trasy

Passo dello Stelvio czyli Przełęcz Stelvio często określana jest jako najpiękniejsza droga we Włoszech, a według niektórych to najpiękniejsza droga na świecie. Natomiast słynny, brytyjski dziennikarz motoryzacyjny Jeremy Clarkson w programie „Top Gear” określił Passo dello Stelvio jako „najlepszą na świecie drogę do jazdy samochodem”. Po pewnym czasie w innym z programów uznał jednak, że jeszcze ciekawsza jest Droga Transfogaraska w Rumunii.

Mieliśmy okazję pokonać Passo dello Stelvio latem 2021 r. Trasa rzeczywiście jest bardzo spektakularna. Sam przejazd jest bezpieczny, ale wymaga dużej koncentracji i doświadczenia. Zakręty i strome podjazdy to jedno na co kierowca musi zwrócić uwagę. Jednak dodatkowo na Passo dello Stelvio jeździ mnóstwo rowerzystów i grup motocyklowych. Motocykle czasem ryzykownie wyprzedzają samochody osobowe, ścinają zakręty i zazwyczaj jeżdżą w większych grupach.

Passo dello Stelvio osiąga wysokość 2758 m n.p.m. Została wybudowana w latach 1820–1825 i łączy miejscowości Stelvio i Bormio. Ponadto na przełęczy Stelvio odbywały się wyścigi Giro d’Italia.

Porada praktyczna: okres otwarcia Przełęczy Stelvio różni się w zależności od warunków. W 2023 r. trasę otworzono 30 maja, punktualnie o godz. 12:00.


2. Droga Chiantigiana

Chiantigiana to najbardziej malownicza trasa Toskanii, biegnie pomiędzy winnicami, a średniowiecznymi miastami
Chiantigiana to najbardziej malownicza trasa Toskanii, biegnie pomiędzy winnicami, a średniowiecznymi miastami

Antyczna Chiantigiana – a właściwie la strada regionale 222 Chiantigiana – to najbardziej malownicza trasa Toskanii. Ma 61 km długości i łączy ze sobą Florencję i Sienę. Chiantigiana prowadzi m.in. przez toskańskie, średniowieczne miasteczka Greve in Chianti, Panzano in Chianti, Castellina in Chianti czy Quercegrossa. Poza miasteczkami, które zazwyczaj położone są na wzgórzach trasa wiedzie po pagórkowatym terenie, który jest porośnięty winnicami i gajami oliwnymi.

Przy drodze znajdują się winnice i gospodarstwa agroturystyczne, w których można degustować lokalne wina i oczywiście je zakupić. To właśnie w okolicy tej trasy usytuowanych jest wiele pięknych hoteli i gospodarstw agroturystycznych w zabytkowych domach z kamienia. Te miejsca wyglądają jakby Toskania zatrzymała się w czasie w najlepszym momencie swojej historii. Przed podróżą Chiantigianą obejrzyj koniecznie „Ukryte pragnienia” Bernarda Bertolucciego, aby poczuć klimat tego miejsca.


3. Amalfitana

widok na trasę Amalfitana z Fiordo di Furore pomiędzy Amalfi, a Positano
widok na trasę Amalfitana z Fiordo di Furore pomiędzy Amalfi, a Positano

Amalfitana czyli SS163 to jedna z najpiękniejszych włoskich tras. Kręta droga wije się pomiędzy błękitnym morzem, a skalistym wybrzeżem i najpiękniejszymi miastami Półwyspu Sorrentyńskiego. Przejeżdża się przez liczne tunele, mosty i zwężenia. Trasa przechodzi przez gwarne i malownicze centrum Castiglione, Atrani, Amalfi i Positano.

W 2021 r. przez tydzień mieszkaliśmy w Vietri sul Mare, czyli w pierwszym z miasteczek Costiera Amalfitana od strony Salerno. Codziennie jeździliśmy więc słynną Amalfitaną. O ile odcinek do z Vietri sul Mare do Amalfi pokonywało się całkiem nieźle, to trasa od Amalfi do Positano była już bardzo wymagająca. Szczególnie wtedy gdy z naprzeciwka jechał autobus i trzeba było się cofać szukając szerszego odcinka drogi i zbliżyć się lusterkiem na kilka centymetrów do krawędzi skał, aby zrobić miejsce na przejazd. Mimo wszystko jazda Amalfitaną to niezapomniane przeżycie!

Zobacz więcej:

Porada praktyczna: najlepszy moment na odwiedzenie Wybrzeża Amalfitańskiego to wiosna lub jesień. Natomiast latem (od czerwca do połowy września) trwa wysoki sezon, a znalezienie wówczas wolnego miejsca parkingowego w miasteczkach na wybrzeżu jest bardzo trudne.


4. Północny brzeg jeziora Garda

widok na Limone sul Garda z drogi SS45bis na północnym brzegu jeziora Garda
widok na Limone sul Garda z drogi SS45bis na północnym brzegu jeziora Garda

Jezioro Garda najprzyjemniej zwiedza się samochodem, a najbardziej widowiskowa jest północna część jeziora, która otoczona jest górami. To właśnie na północnym krańcu jeziora Garda widok zza szyby samochodu jest najbardziej spektakularny. Mój ulubiony odcinek to trasa od miasta Gargnano wzdłuż jeziora w kierunku północnym. Najpierw w stronę urokliwego Limone sul Garda trasa wiedzie w wykutych w skałach tunelach. Widoki są zachwycające. Następnie z Limone sul Garda warto pojechać dalej na północ do Riva del Garda, Torbole, kończąc podróż w Malcesine u podnóża wzgórza Monte Baldo.

Być może pamiętasz pościg agenta 007 w scenie rozpoczynającej film „Quantum of Solace”? James Bond ścigał się właśnie na drogach i w tunelach na północnym brzegu jeziora Garda, chociaż późniejsze sceny rajdu po włoskich ulicach – te w kopalni marmuru – nagrywano już w toskańskiej Carrarze. Bez wątpienia jednak opisując malownicze włoskie trasy nie może zabraknąć w zestawieniu dróg SS45bis, SS240 i SS249, które prowadzą wokół północnego krańca Lago di Garda.

Zobacz więcej:


5. Drogi wokół jeziora Como

wokół jeziora Como prowadzą jedne z najbardziej malowniczych dróg we Włoszech, na zdjęciu Varenna
wokół jeziora Como prowadzą jedne z najbardziej malowniczych dróg we Włoszech, na zdjęciu Varenna

Jeśli już jesteśmy przy tematyce jezior, to nie sposób nie wspomnieć o zachwycających drogach wokół jeziora Como! Lago di Como – podobnie jak północna część jeziora Garda – także otoczone jest górami, a droga miejscami jest wręcz wciśnięta pomiędzy strome, górskie zbocze, a błękitne jezioro. Tu także nie brakuje tuneli i zakrętów, ale droga jest stosunkowo szeroka i jeździ się nią wygodnie oraz bezpiecznie.

Moje ulubione odcinki dróg nad jeziorem Como, to trasa wzdłuż zachodniego brzegu jeziora pomiędzy miejscowościami Argegno, Lenno, Cadenabbia i Griante oraz Menaggio. Bardzo lubię też obie drogi prowadzące do Bellagio – zarówno tę od strony miasta Lecco, jak i trasę SP583, która łączy Bellagio z miastem Como.

Zobacz więcej:


6. Penser Joch / Passo di Pennes

droga przez Penser Joch / Passo di Pennes, Południowy Tyrol, malownicze trasy we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
droga przez Penser Joch / Passo di Pennes, Południowy Tyrol, malownicze trasy we Włoszech (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Penser Joch / Passo di Pennes to górska przełęcz, położona w Południowym Tyrolu. Jej szczyt znajduje się na wysokości 2211 m n.p.m. i można tam dojechać samochodem, motocyklem lub rowerem. Jeśli planujesz podróż do Włoch przez Przełęcz Brenner, to wkrótce po przekroczeniu austriacko-włoskiej granicy, zjedź z autostrady A22 w miasteczku Vipiteno / Sterzing. Ta spektakularna trasa wymaga od kierowcy nieco doświadczenia i koncentracji, ponieważ łatwiej wyjechać na górę, niż później zjechać w dół. Widoki z parkingu na górze wynagradzają jednak wszelkie niedogodności.

Droga przez Penser Joch / Passo di Pennes łączy dwie alpejskie doliny. Z północnej strony, z doliny Wipptal, można w ten sposób dojechać do doliny Val Sarentino.

Jeśli jedziesz samochodem nad jezioro Garda, to przejazd przez Penser Joch / Passo di Pennes jest po drodze! Możesz zjechać z autostrady w Vipiteno / Sterzing, przejechać krajobrazową drogą przez przełęcz, a następnie wrócić na autostradę w Bolzano.

Zobacz więcej:

Porada praktyczna: pamiętaj, że Penser Joch / Passo di Pennes otwarta jest tylko w sezonie letnim. Zwróć uwagę na znaki drogowe przed wjazdem na trasę, które informują czy droga jest przejezdna.


7. Cyprysowa aleja – Bolgheri

słynna cyprysowa aleja prowadząca do Bolgheri, Toskania, malownicze trasy we Włoszech
słynna cyprysowa aleja prowadząca do Bolgheri, Toskania, malownicze trasy we Włoszech

Maluteńkie Bolgheri położone w Toskanii około 10 km od wybrzeża zasłynęło za sprawą malowniczej drogi, która prowadzi do miasteczka. Długa, asfaltowa aleja biegnąca po niewielkich pagórkach z obu stron otoczona jest gęsto posadzonymi stuletnimi cyprysami. To tak typowy dla Toskanii widok, ale jednocześnie tak rzadkie nagromadzenie tylu pięknych cyprysów. Droga prowadząca do Bolgheri powszechnie uważana jest za najpiękniejszą aleję Toskanii.

Prowadząca do Bolgheri najstarsza i najpiękniejszą w Toskanii aleja z cyprysami (Viale dei Cipressi) jest największą atrakcją tego miasteczka. Odcinek drogi wzdłuż której rosną cyprysy ma około 5 km długości.

Zobacz więcej:


8. Passo Valparola

Passo Valparola to wysoko położona przełęcz w Dolomitach, malownicze trasy we Włoszech
Passo Valparola to wysoko położona przełęcz w Dolomitach, malownicze trasy we Włoszech

Przełęcz Valparola (wł. Passo di Valparola) czyli trasa SP24 znajduje się w Dolomitach, w prowincji Belluno. Przełęcz praktycznie łączy Południowy Tyrol z Wenecją Euganejską. Droga pełna jest panoramicznych punktów widokowych, a w niektórych miejscach możliwy jest postój na poboczu, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia. Są też dwa większe parkingi, które dla turystów stanowią punkt wyjścia na szlak.

Dłuższy przystanek warto sobie zrobić w kulminacyjnym momencie, czyli przy schronisku Rifugio Passo Valparola na wysokości aż 2168 m n.p.m. To klasyczne schronisko alpejskie, w którym na dole jest bar i restauracja, a na górze pokoje gościnne. W chłodne dni można ogrzać się w przyjemnym wnętrzu, natomiast latem turyści chętnie przesiadują na tarasie. Na Passo Valparola podobnie jak na Penser Joch / Passo di Pennes czy Passo dello Stelvio, także trzeba uważać na motocyklistów i rowerzystów, których szczególnie dużo jeździ tutaj w weekendy.


9. Passo Gardena

Passo Gardena, malownicze trasy we Włoszech
Passo Gardena, malownicze trasy we Włoszech

We włoskich Dolomitach znajduje się wiele godnych polecenia przełęczy i dróg krajobrazowych. Nie sposób opisać wszystkie, ale chciałbym zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jedną górską przełęcz, a mianowicie Passo Gardena, która położona jest na wysokości 2121 m n.p.m. między dolinami Val Gardena i Val Badia. Passo Gardena leży w Południowym Tyrolu, który jest jednym z naszych trzech ulubionych włoskich regionów (zaraz po Umbrii i Toskanii).

Passo Gardena leży w samym sercu Dolomitów i otoczona jest dwu oraz trzytysięcznikami oraz licznymi ośrodkami narciarskimi. Na południe od Passo Gardena znajduje się masyw Sella, którego najwyższy szczyt Piz Boè ma wysokość 3152 m n.p.m. Widoki z tej trasy są jednymi z najpiękniejszych jakie widzieliśmy w trakcie wszystkich naszych włoskich podróży. Passo Gardena jest punktem wyjścia dla licznych szlaków turystycznych. Tutaj rozpoczynają się trasy, które prowadzą do doliny Dantercepies, do schroniska Pisciadù i do grupy Cir. W przeszłości odbywały się tutaj zawody Giro d’Italia.


10. Droga SS125 na Sardynii

widokowa trasa SS125 na Sardynii, malownicze trasy we Włoszech
widokowa trasa SS125 na Sardynii, malownicze trasy we Włoszech

Droga krajowa SS125 biegnie wzdłuż wschodniego wybrzeża Sardynii od Cagliarii na południu wyspy aż do Palau na północy. Trasa liczy 354 km długości i pokonaliśmy ją w całości w 2022 r. Droga miejscami prowadzi przez góry, a często zbliża się do rajskiego wybrzeża Sardynii gdzie wystarczy zjechać tylko kawałek, aby odwiedzić jedną z pięknych plaż.

Trasa SS125 została wybudowana w 1928 r., ale z czasem okazała się niewystarczająca dla wciąż rosnącego ruchu drogowego na wyspie. Dlatego w 2002 r. wybudowano bezpłatną drogę ekspresową SS125 var, która miejscami po nowym śladzie zastępuje „starą” SS125. Kierowcy na niektórych odcinkach mają więc wybór – mogą wybrać dawną wąską i krętą drogę lub szybszy i bezpieczniejszy wariant drogą ekspresową.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

  • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
  • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
  • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
  • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

2 komentarze

Magdalena 7 listopada 2023 - 13:16

https://www.lestradeitalianepiubelle.it/pieve-di-teco-ponte-di-nava-1/
Myśmy jechali w tym roku tędy. Zupełnie przypadkiem. Na granicy Piemontu i Ligurii Zachodniej. Gorąco polecam, acz-pasażerowie powinni jechać z pustym żołądkiem, serpentyn sporo jak to w górach?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 listopada 2023 - 17:51

Dzięki za polecenie. My przez lata zjeździliśmy samochodem całe wybrzeże Ligurii, ale pogranicza Ligurii i Piemontu jeszcze nie znamy. Zawsze nas ciągnęło do liguryjskich plaż 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz