Wybrzeże Amalfi uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Majestatyczne, zielone góry łączą się tutaj z lazurowym i czystym morzem. Wzdłuż wybrzeża rozsiane są śródziemnomorskie miasteczka z soczystą zielenią i uporządkowaną architekturą. Jednym z najważniejszych miasteczek jest właśnie Amalfi. Osadzone na górskim zboczu, z piękną katedrą, stosunkowo dużą plażą, niewielkim portem, licznymi hotelami i świetnymi restauracjami.
Amalfi przyciąga ludzi z całego świata. Kameralne miasteczko nie może pomieścić jednak wszystkich chętnych do odwiedzenia turystów. Pewnie dlatego ceny apartamentów i pokoi hotelowych poszybowały tutaj mocno w górę. Miasteczko już wiele lat temu stało się elitarnym kurortem, dostępnym dla najbogatszych. Jeśli dwutygodniowy urlop w Amalfi jest dla nas zbyt dużym wydatkiem, to warto przyjechać tutaj chociażby na jeden, czy dwa dni.
Niezwykle malownicze położenie Amalfi

Już sama droga do Amalfi jest niezwykła. Droga krajowa SS163, czyli tzw. Amalfitana to jedna z najpiękniejszych widokowo tras we Włoszech. Kręta droga wiedzie wzdłuż górskiego zbocza, tuż obok morza. Po drodze mija się kolejne, wspaniałe miasteczka Costiera Amalfitana.

Amalfi w średniowieczu było potężnym portem morskim, wokół którego skupiał się handel ze Wschodem. Rządził tutaj – wybierany przez społeczeństwo – Doża. Mieszkańcy Amalfi szczycą się tym, że to właśnie tutejsi żeglarze wynaleźli busolę. Związki ze Wschodem dobrze widać w architekturze miasteczka. Tutejszy kościół, na kopule posiada kolorową, ceramiczną okładzinę przez co wygląda nieco jak meczet.
Booking.com
Jeden z najbardziej prestiżowych i drogich kurortów

Zabudowa miasteczka skupia się wokół głównego placu. Przeważają białe lub jasno pastelowe elewacje budynków. Przy wielu kamieniczkach są niewielkie ogrody z zielenią, przy innych stoją typowo włoskie donice z krzewami. Pomiędzy budynkami znajdują się wąskie uliczki, przy których ulokowane są sklepiki z lokalnymi produktami, stragany z owocami, bary i restauracje. W miasteczku ruch samochodowy jest praktycznie niemożliwy nie tylko ze względu na szerokość ulic i ilość pieszych. Wszędzie wchodzi się po schodkach – miasto położone jest bowiem na zboczu góry.








Mieszkańcy wspominają także, że lepiej nie odwiedzać samotnej wieży stojącej na skale, widocznej za kościołem. Podobno do dziś straszy tam duch okrutnej królowej Neapolu – Joanny.
Piękna plaża w samym centrum Amalfi

O prestiżu miasta świadczy panujące tu prawo i zwyczaje. Na plażach, tarasach z leżakami i hotelowych basenach w ciągu dnia panuje tu europejski standard. Nic więc dziwnego, że wraz z rozpoczęciem wakacyjnego sezonu kolorowa prasa pełna jest zdjęć gwiazd w stroju topless na plażach Amalfi, nawet jeśli taki ubiór nie do końca zgodny jest z tradycją południowych Włoch.

Jednak po zejściu z plaży na ulicach miasteczka lokalne władze zabroniły spacerów nawet w klasycznym stroju kąpielowym! Według władz nie przystoi to tak prestiżowemu kurortowi, jak Amalfi i grozi za to 500 euro grzywny. Mandaty stały się tak popularne, że o sprawie pisały nawet amerykańskie gazety, ostrzegając turystów. Co innego wieczorem, wtedy już nie prawo, a zwyczaj nakazuje elegancki strój, co u panów oznacza przynajmniej nienagannie wyprasowaną koszulę, długie spodnie i pełne buty, a u pań suknię. Do dużej części restauracji klienci w klapkach i krótkich spodenkach po prostu nie są wpuszczani przez obsługę.
Nocą Amalfi także tętni życiem

Spędzając wakacje w Amalfi nie warto wcześnie chodzić spać. Po kolacji w restauracji zapełniają się bary i kluby w okolicach portu. To dobra pora na drinka. W niektórych klubach muzyka grana jest na żywo, a barmani w iście filmowym stylu z rozmachem przygotowują kolorowe drinki. Późny wieczór to także czas, gdy w klubach na plaży rozpoczynają się dyskoteki. Przeglądając w Internecie zdjęcia z nocnych imprez na plażach Amalfi można odnieść wrażenie, że surowe miejskie przepisy o odpowiednim stroju przestają wtedy obowiązywać. W końcu Włosi nie bez przyczyny uważają, że zakazy są po to, aby je łamać. Dolce Vita!
Booking.com
Amalfi – położenie
Amalfi położone jest w Kampanii, na południu Włoch, nieco poniżej Neapolu na wybrzeżu Amalfi (Costiera Amalfitana). Miasto na co dzień zamieszkuje około 6 tys. mieszkańców, ale w sezonie jest tu znacznie tłoczniej.
Amalfi osadzone jest na zboczu zielonego wzgórza, tuż przy turkusowym morzu. W miasteczku znajduje się kilka plaż, w tym jedna w samym centrum. Klasyfikacja sejsmiczna jest tu stosunkowo niska, wynosi 3 we włoskiej skali.

Amalfi – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
Amalfi to jeden z najpiękniejszych kurortów wakacyjnych we Włoszech, ale będąc tutaj warto odwiedzić inne miasteczka wybrzeża Costiera Amalfitana. To wybrzeże, w którym wypoczynek na plaży koniecznie należy połączyć ze zwiedzaniem okolicy.








Katedra w Amalfi
Chlubą mieszkańców jest znajdująca się w samym centrum zabytkowa katedra. Początki jej budowy sięgają X w., ale później była jeszcze wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana, po raz ostatni w XIX w. Katedra nosi imię św. Andrzeja. Z Atrium katedry roztacza się przepiękny widok na miasteczko, a we wnętrzu kościoła w upalne lato można na chwilę odpocząć w przyjemnym chłodzie.

historyczne centrum
Wąskie uliczki Amalfi przez cały dzień tętnią życiem. W ciągu dnia w przydrożnych straganach sprzedawane są pachnące owoce i warzywa, a przy barowych stolikach turyści popijają Martini lub Camparisoda. W tutejszych sklepikach można kupić pamiątki, markową odzież, perfumy czy lokalne przysmaki. Wieczorami z ulic znikają „jednodniowi turyści”, a Ci którzy przyjechali tutaj na dłużej, zasiadają przy restauracyjnych stolikach, aby delektować się lokalną kuchnią i podziwiać jednocześnie Costiera Amalfitana.

Muzeum Papieru
w regionie Amalfi w przeszłości wyrabiano papier. W specjalnych młynach mielono pulpę na papier. Jeden z takich młynów funkcjonuje do dziś w samym Amalfi. W latach sześćdziesiątych XX w. pewna rodzina z Amalfi obok młyna wybudowała muzeum obrazujące tradycyjną technikę wyrabiania papieru.
Plaża Marina Grande
Główna plaża Amalfi, niemal w całości opanowana przez okoliczne hotele. Przyjeżdżając do jednego z najdroższych kurortów we Włoszech należy liczyć się z tym, że za miejsce na plaży będziemy zmuszeni zapłacić – o ile takie miejsce w ogóle będzie. Nawet plaże hotelowe za opłatą są udostępnione innym osobom. Jeśli dopisze nam szczęście, to możemy dostać leżak obok jednej ze sławnych osobistości, które spędzają tutaj urlop.

HISTORIA
Amalfi jest dawną kolonią rzymską. W przeszłości miasto rozwijało się gospodarczo dzięki swojemu położeniu. Łączyły się tutaj ważne szlaki handlowe: bizantyjski, arabski i zachodnioeuropejski. Najbardziej dynamiczny rozwój miasta miał miejsce pomiędzy IX, a XII w. To wtedy kupcy z Amalfi wypracowali sobie niezwykłe wpływy na Wschodzie. Byli także jedynymi dostawcami towarów dla Watykanu.
Amalfi zapisało się w historii świata za sprawą tzw. „Tablicy Amalfi” – była to pierwsza w świecie kodyfikacja prawa handlowego i morskiego.
W kolejnych wiekach skończyły się dobre czasy dla miasta. Funkcję handlową sukcesywnie zaczęła przejmować toskańska Piza, gdzie powstał większy i prężniej rozwijający się port. W XII w. miał miejsce dramatyczny najazd Normanów, którzy zniszczyli i obrabowali miasto. Amalfi po tych wydarzeniach nie odzyskało już dawnej świetności, aż do XX w., gdy miasto stało się słynnym na cały świat kurortem.

Komunikacja
Samolotem
Jeśli planujemy odwiedzić Amalfi i okolice na krócej niż tydzień to najrozsądniej będzie wybrać się tutaj samolotem z Polski. Do pobliskiego Neapolu latają zarówno tradycyjni przewoźnicy, jak i tanie linie. Następnie z lotniska do Amalfi można się dostać autobusem lub częściowo pociągiem, a później autobusem (w samym Amalfi nie ma stacji kolejowej).
Jak dojechać do Amalfi
Z centralnej Polski do Amalfi – jadąc samochodem autostradami przez Czechy i Austrię jest ponad 2000 km. Podróż może okazać się kosztowna. Przy tak długim dystansie konieczny będzie nocleg po drodze oraz wykupienie winiet w Czechach i Austrii. Jednak najwięcej zapłacimy za autostradę we Włoszech. Odcinek od Traviso do zjazdu z autostrady w okolicach Amalfi to koszt ponad 73 euro w jedną stronę (dane z 2018 r.).
Miasta partnerskie
- Amalfi nie posiada miast partnerskich.