Strona główna -> Kalabria -> Capo Vaticano / Ricadi / Santa Maria

Capo Vaticano / Ricadi / Santa Maria

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 16,6 tysięcy wyświetleń

Capo Vaticano to niezwykły przylądek na wybrzeżu Kalabrii, gdzie królują suche skały, stepy, a gdzieniegdzie rosną ogromne, naturalne kaktusy. W dużej części plaże są tu dzikie, a w morze wysunięte są duże skaliste klify. Pomiędzy skałami znajdziemy romantyczne, piaszczyste zatoczki – do niektórych nie sposób dojechać samochodem, co sprawia, że jest tam stosunkowo mało turystów. Morze Tyrreńskie w tym miejscu ma przepiękny lazurowy kolor, a woda wydaje się być krystalicznie czysta. Całość dopełnia urzekająca kalabryjska zabudowa z odrapanymi elewacjami budynków.

Przylądek Capo Vaticano – nazywany też Faro Capo Vaticano – położony jest zaledwie 10 km na południe od miasta Tropea, innego słynnego kurortu Kalabrii i tuż obok miasta Ricadi. Od dziesiątek lat te dwa miasta nieustannie rywalizują o miano najpiękniejszego kurortu Kalabrii. Trudno jednoznacznie powiedzieć, kto w tej rywalizacji wygrywa, bo oba miejsca różnią się od siebie.

Jedne z najpiękniejszych plaż we Włoszech


plaża Praia i Focu, Capo Vaticano, Włochy (fot. Alexander van Loon)

Wybrzeże Capo Vaticano przyciąga do siebie turystów z uwagi na jedne z najładniejszych we Włoszech plaż. Są tu zarówno szerokie plaże piaszczyste, plaże piaszczysto-żwirkowe oraz wybrzeże skaliste. Spędzając w tym miejscu wakacje codziennie można wypoczywać na innej, równie pięknej plaży. Rodziny z dziećmi i osoby starsze zazwyczaj wybierają szeroką i wygodną plażę piaszczystą najbliżej centrum. Z kolei zakochane pary, czy kobiety chcące poopalać się bez skrępowania, zajmują dogodne miejsca na jednej ze skał lub spacerują dłuższą chwilę do jednej z zacisznych zatoczek.


plaża Ficara, Capo Vaticano, Włochy (fot. Alexander van Loon)

W folderach reklamowych i przewodnikach najczęściej zobaczymy zdjęcia z charakterystycznej plaży nazywanej Spiaggia Grotticelle. Piasek w tym miejscu jest niemalże biały, a woda w morzu przeźroczysto-turkusowa. W tle widać skalisty klif porośnięty na górze zielenią. W szczycie sezonu plaża jest jednak chętnie odwiedzana dlatego moim zdaniem lepiej wybrać jedną z sąsiednich zatoczek.


Booking.com

Idealne, sielskie wakacje nad samym morzem


plaża La Marinella, Capo Vaticano, Włochy (fot. Alexander van Loon)
plaża La Marinella, Capo Vaticano, Włochy (fot. Alexander van Loon)

Poza plażowaniem – co sprawia tutaj największą radość – spędzając wakacje w Capo Vaticano można także wybrać się na rejs wycieczkowym statkiem. Z tutejszego portu odpływają promy wycieczkowe w kilku kierunkach.


plaża Grotticelle, Capo Vaticano, Włochy (fot. Alfonso Minervino)
plaża Grotticelle, Capo Vaticano, Włochy (fot. Alfonso Minervino)

Osoby, które wolą wypoczywać w mniejszych grupach niż na wycieczkowym statku, mogą samodzielnie wynająć łódź lub motorówkę. Jeśli nie posiadamy stosownych uprawnień, to łódź motorową możemy wynająć wraz ze sternikiem, który pokaże nam okoliczne wybrzeże i ciekawe miejsca. W pobliżu znajduje się również wypożyczalnia sprzętu do nurkowania.


Capo Vaticano, Włochy (fot. Alfonso Minervino)

Wieczorami na wybrzeżu Capo Vaticano, w pobliskich miasteczkach Ricadi i Santa Maria zaczynają zapełniać się restauracyjne stoliki rozstawione przy ulicach i w ogrodach. Znajdziemy tu wiele świetnych restauracji, serwujących lokalną kuchnię i wyśmienitą pizzę. Miłośnicy nocnych imprez także znajdą coś dla siebie – są tu dyskoteki, kluby i puby gdzie serwowane są drinki. W mieście poza typowymi dla Włoch hotelami i apartamentowcami znajdziemy też kilka ekskluzywnych hoteli z basenami, kortami tenisowymi, czy nawet z polem golfowym.


Booking.com

Capo Vaticano – położenie

Wybrzeże Capo Vaticano (Faro Capo Vaticano) położone jest w Kalabrii, przy Morzu Tyrreńskim, niedaleko słynnego miasteczka Tropea oraz Ricadi. Wokół skalistego wybrzeża Faro Capo Vaticano morze jest niezwykle przejrzyste i ma typowo śródziemnomorski kolor. Przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć panoramę Cieśniny Mesyńskiej oraz położonych w pobliżu Wysp Liparyjskich. W regionie jest wyjątkowo dobry klimat do planowania wakacji – liczba dni deszczowych w ciągu roku jest tu jedną z najniższych we Włoszech.

Pisząc o przylądku Capo Vaticano, mamy na myśli całą linię wybrzeża, która zaczyna się na północy od miasteczkiem Briatico, a następnie biegnie przez miasteczka i przyczółki, takie jak Zambrone, Parghelia, Santa Domenica, San Nicolo di Ricadi, Santa Maria di Ricadi, Capo Vaticano, aż po Joppolo i Nicotera.


plaża Grotticelle, Capo Vaticano, Włochy (fot. Alexander van Loon)
plaża Grotticelle, Capo Vaticano, Włochy (fot. Alexander van Loon)

Capo Vaticano – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Bajeczne plaże

Tutejsze plaże od lat są głównym powodem, dla którego warto przyjechać na przylądek Capo Vaticano. Niemalże biały piasek i kryształowa woda oraz łagodne zejście do morza. Znajdziemy tu zarówno plaże piaszczyste, piaszczysto-żwirkowe, jak i skaliste. Do dyspozycji turystów są dobrze zagospodarowane plaże miejskie z pełną infrastrukturą oraz romantyczne zakątki, zatoczki i plaże ukryte pomiędzy skałami. W czasie krótkiego pobytu nie sposób je wszystkie odkryć!


plaża Michelino, Capo Vaticano, Włochy (fot. Alexander van Loon)

Santa Maria

Jedna z największych i najciekawszych miejscowości na przylądku Capo Vaticano. Znajdziemy tu świetne hotele, restauracje z widokiem na morze. W wakacje organizowane są dyskoteki (często także na plażach). Niektóre hotele w San Maria mają przepiękne baseny z widokiem na morze. Trudno też nie zauważyć kilku luksusowych willi z przepięknymi ogrodami i basenami.

Centrum Ricadi

Miasteczko Ricadi jest główną bazą noclegową i gastronomiczną dla wybrzeża Capo Vaticano. W miasteczku znajdziemy wiele restauracje, bary i kluby nocne. Jest to dogodny punkt do zwiedzania poszczególnych plaż i zatoczek przylądku.

HISTORIA

Terytorium Capo Vaticano było zamieszkałe już od czasów prehistorycznych. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne, które dziś można podziwiać w Muzeum Narodowym w Reggio Calabria. Tutejsze tereny wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Na przełomie wieków należały do Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów i wreszcie Normanów, aby ostatecznie stać się częścią Zjednoczonych Włoch.
Jeszcze do niedawna przylądek Capo Vaticano był ziemią nieodkrytą przez masowych turystów. Pewnie dlatego większość plaż wciąż zachowała swój dziewiczy charakter.


Capo Vaticano, Włochy (fot. Schimonski)
Capo Vaticano, Włochy (fot. Schimonski)

Komunikacja

Jak dojechać do Capo Vaticano

Przylądek Capo Vaticano położony jest ponad 2400 km licząc drogę z centralnej Polski. Planując podróż warto zarezerwować po drodze przynajmniej jeden nocleg, gdzieś na pograniczu austriacko-włoskim. Praktycznie do samego przylądka Capo Vaticano dojedziemy autostradami, chociaż w przypadku Włoch będzie to kosztowna podróż. Należy pamiętać, że we Włoszech nie obowiązują winiety, tylko płaci się za każdy przejechany kilometr.

Stacja kolejowa w Capo Vaticano

Ciekawostką jest fakt, że równolegle do wybrzeża Capo Vaticano biegnie linia kolejowa. Stacja w Ricadi znajduje się kilka kilometrów od linii morza i jest dobrze skomunikowana ze wszystkimi miasteczkami tego turystycznego regionu.

Miasta partnerskie

  • Mogliano Veneto (Włochy)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz