Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Castagneto Carducci, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Castagneto Carducci – szerokie plaże Toskanii i zabytkowe historyczne centrum

prowincja: Livorno, region: Toskania, Włochy

Castagneto Carducci to niespełna 9-tysięczne miasto dzielące się na dwie części. Zabytkowa część miasta skupiona jest wokół średniowiecznego zamku i położona jest na górskim szczycie, nieopodal morza, skąd dobrze widać krajobraz regionu Toskania. Druga część to leżąca tuż przy piaszczystej plaży Marina di Castagneto Carducci ze stosunkowo nową zabudową, licznymi barami, restauracjami, hotelami i wakacyjnymi apartamentami na wynajem. Miasto leży w przepięknej scenerii, wokół winnic, toskańskich pagórków i cyprysowych drzew.

 

Planując wakacje w Castagneto Carducci lepiej wybrać nocleg w nadmorskiej dzielnicy niż w historycznym centrum na wzgórzu. Po pierwsze pieszo będziesz mógł przychodzić na plażę, a po drugie w nadmorskiej części zdecydowanie łatwiej bezpiecznie zaparkować samochód. Organizując wyjazd do Toskanii koniecznie pamiętaj o moim tekście Toskania – 50 najpiękniejszych miast i plaż – przewodnik po regionie.

Plaże w Marina di Castagneto Carducci

Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nadmorska część miasta, czyli Marina di Castagneto Carducci pod względem architektury i urbanistyki nie wyróżnia się niczym na tle sąsiadów. To niekonieczne zarzut – miasteczko jest spokojnym, zacisznym kurortem, co ma swoje plusy. Na korzyść przemawiają szerokie piaszczyste plaże i bardzo piękne, malownicze otoczenie. Wokół tej części miasta rośnie gęsty las, a nieco dalej, na wzniesieniach można podziwiać typowo toskańskie pejzaże. Są tam winnice, gospodarstwa agroturystyczne zbudowanie z charakterystycznego dla Toskanii kamienia oraz kręte, asfaltowe drogi, przy których rosną cyprysy.

Dominują tutaj dwu i trzypiętrowe budynki. W większości są to stare, toskańskie kamienice na przemian z nowymi hotelami i apartamentami na wynajem. Podobnie jak w innych kurortach, także tutaj znajdują się bary, lodziarnie i restauracje. Tutaj ważne uwaga: niektóre restauracje w nadmorskiej dzielnicy czynne są przez cały rok i znajdziecie tam naprawdę świetną kuchnię!

Ristorante Da Reno w Marina di Castagneto Carducci

Via del Corallo 6, 57022 Marina di Castagneto Carducci (blisko wejścia na plażę). Zjecie tu świetne owoce morza, toskańskie pierożki, steki i sporo dań typowych dla regionu.

dzika plaża w północnej części Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dzika plaża w północnej części Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w Marina di Castagneto Carducci regularnie odznaczana jest symbolem Bandiera Blu (Błękitna Flaga), który potwierdza czystość tutejszego piasku i wody. W centrum miejscowości znajdują się płatne odcinki plaż na zmianę z plażami wolnymi (spiaggia libera). Warto przespacerować się kilkaset metrów na obrzeża (w stronę północną), aby wypoczywać na dzikiej, miej zatłoczonej i mniej zurbanizowanej plaży.

Castagneto Carducci - historyczne centrum

Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok ze starego miasta Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kilka kilometrów od  Marina di Castagneto Carducci na wysokim wzniesieniu, z którego dobrze widać linię wybrzeża i okoliczne pagórki, wznosi się średniowieczne miasteczko skupione wokół zamku. To historyczne centrum Castagneto Carducci w większości wybudowane kilkaset lat temu. W malowniczym centrum i w szeroko rozumianej okolicy mieszka około 9 tys. osób. Zasadnicza część miasta składa się w zasadzie tylko z kilku głównych ulic, z których dwie najważniejsze są zamknięte dla ruchu samochodowego – wytyczono po nich miejski deptak.

Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W najwyższym punkcie Castagneto Carducci znajdują się ruiny zamku wybudowanego pierwotnie około X wieku i kościół San Lorenzo. Budynek kościoła pochodzi z 1212 r., ale w 1926 r. kościół – na zlecenie hrabiego Walfredo Della Gherardesca został przebudowany. Wewnątrz można podziwiać XX-wieczne freski. Obok świątyni znajduje się dzwonnica wybudowana z kamienia pozyskanego z ruin zamku Donoratico. Warto pospacerować wąską alejką Via Indipendenza. Widać z niej solidne, masywne, kamienne mury u podnóża kościoła. Po drugiej stronie alejki można podziwiać typowo włoskie kamieniczki z dachami z czerwonej dachówki. Niektóre ze ścian kamienic porośnięte są zielonym bluszczem, a prawie przy wszystkich stoją – tak bardzo typowe dla Toskanii – donice z różnego rodzaju kwiatami i krzewami. Tutaj są prawdziwe Włochy!

Co jeszcze warto zobaczyć w mieście?

Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Via Guglielmo Marconi płynnie przejdziemy do Via Vittorio Emanuele II. Ta ulica jest kontynuacją miejskiego deptaku. Znajdziemy tutaj lodziarnie, cukiernie, sklepy, ale mimo wszystko nie jest to typowa ulica turystyczna. W tutejszych kamienicach mieszka sporo osób, które nie żyją z turystyki. Na ławkach, w cieniu siadają starsi ludzie dyskutujący między sobą, grający w karty lub czytający prasę. Poniżej  Via Vittorio Emanuele II w parku przesiadują dzieci i młodzież wpatrzone w swoje smartfony.

Są tu także nieliczni turyści, którzy przy tarasach widokowych w parku robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Co ciekawe stali mieszkańcy wydają się być lekko znudzeniu wyjątkowym widokiem na Toskanię z tutejszego parku. Czyżby piękno tego miejsca aż tak bardzo im spowszedniało?

Polecane kempingi i apartamenty

International Camping Etruria, Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy
International Camping Etruria, Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy

International Camping Etruria – największą zaletą kempingu jest jego lokalizacja, standard domków i dwa piękne baseny. Kemping leży w północnej części miejscowości, niemalże na obrzeżach, więc plaża nawet w sezonie nie jest tu zatłoczona. Są tu dwa baseny, z czego jeden bardzo duży z łagodnym zejściem do wody (idealny dla dzieci). Wokół rośnie sosnowy plas. Kemping leży przy szerokiej, piaszczystej plaży. Bardzo ładne domki bungalow 4 i 5 osobowe.

Canado Club Family Village, Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy
Canado Club Family Village, Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy

Canado Club Family Village – bardzo fajny kompleks wypoczynkowy znajdujący się tuż przy plaży. Do wyboru są tradycyjne pokoje i wówczas można wybrać opcję ze śniadaniami i kolacjami wliczonymi w cenę. Są też apartamenty – wtedy w cenie jest tylko śniadanie. Do każdego zakwaterowania przydzielane są dwa leżaki i parasol na prywatnej plaży. Są tu 3 baseny, dwie restauracje, bar na plaży, darmowe wifi i bezpłatny parking. Świetnie miejsce na udane wakacje!

Sprawdzone noclegi w Toskanii w innych miasteczkach (zarówno na wybrzeżu, jak i w środku regionu) polecam w osobnym dziale. Jeśli szukasz wakacyjnych inspiracji to zobacz do działu sprawdzone noclegi we Włoszech, w którym polecam hotele, kempingi i apartamenty w całych Włoszech, w których spaliśmy w ostatnich 2-3 latach.

Booking.com

Położenie

Historyczne centrum Castagneto Carducci położone jest 6 km od plaż Toskanii, w środkowej części wybrzeża Toskanii. Ze względów marketingowych tę część Włoch określono mianem Wybrzeża Etrusków.  Castagneto Carducci leży dokładnie w centru tego wybrzeża na widocznym z oddali wzniesieniu.

Tuż przy morzu znajduje się wakacyjna dzielnica miasta Marina di Castagneto Carducci. W całym mieście na co dzień mieszka 9 tys. mieszkańców. W sezonie wakacyjnym ta liczba wzrasta. Wokół miasta – wzdłuż wybrzeża – rośnie rozległy las sosnowy. Dla okolicy charakterystyczne są także liczne winnice i rosnące przy drogach cyprysy. Miasto leży po środku regionu Toskania, więc to dobra baza wypadowa do samochodowych wycieczek.

Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

stare miasto

Zwiedzanie Castagneto Carducci warto rozpocząć od starego miasta położonego na górskim szczycie. Spacer najlepiej rozpocząć w okolicach kościoła  San Lorenzo skąd będziemy mogli przespacerować się miejskim deptakiem. Poza średniowieczną zabudową, licznymi sklepikami, lodziarniami i restauracjami warto zwrócić uwagę na punkty widokowe przy Via Guglielmo Marconi jak i w miejskim parku skąd rozpościera się widok na okoliczne winnice, kręte drogi i linię wybrzeża (Wybrzeże Etrusków). W miasteczku znajdują się także sklepy z lokalnymi produktami (różnego rodzaju makarony, pasty, sosy, surowe szynki i alkohole).

Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

plaża w Castagneto Carducci

Tutejsza plaża jest częścią Wybrzeża Etrusków, historycznej krainy geograficznej. Plaża na całej swojej długości jest szeroka i piaszczysta. W centrum nadmorskiej dzielnicy Marina di Castagneto Carducci plaże płatne przeplatają się z darmowymi, jednak na obrzeżach plaże nie są już zagospodarowane. Jeśli planujemy tutaj wakacyjny wypoczynek to zdecydowanie lepiej jest odpoczywać na plaży poza centrum. Są tam naturalne wydmy, a plażę od tytułu otacza przepięknie pachnący las sosnowy, w którym nieustannie słychać cykady. Jeśli przejdziesz plażą kilkaset metrów w kierunku Marina di Bibbona (kierunek północny) to dojdziesz do nieoficjalnej plaży naturystycznej – jeden z najbardziej przyjemnych w całych Włoszech. Więcej na ten temat pisałem w dziale Marina di Bibbona.

plaża w Marina di Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

HISTORIA

Podobno nazwa miasteczka Castagneto wywodzi się od kasztanowca. W 1907 r. do nazwy miejscowości dodano drugi człon Carducci, aby uczcić włoskiego poetę i pisarza, który mieszkał tu jako dziecko. Carducci w 1906 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Pierwszy zalążek miasta stanowił średniowieczny zamek i kościół wybudowane w XIV wieku. Oczywiście tutejsze tereny zamieszkiwane były już wcześniej, ale miały co najwyżej rangę niewielkiej wsi, która była silnie powiązana z rodziną Della Gherardesca.

W XV wieku Castagneto zostało niemalże całkowicie spustoszone przez wojska Alfonsa z Aragonii, które przemaszerowały tędy z Neapolu w stronę Florencji i Mediolanu. To czego nie udało się zniszczyć armii Alfonsa chwilę później zostało zniszczone przez wojska Francji. Historyczny zamek położony na górskim szczycie przestał wtedy istnieć.

W XV wieku miała miejsce aneksja Pizy przez Florencję, a co za tym idzie Castagneto znalazło się we wpływach Florencji, uzyskując przy tym sporą autonomię. Castagneto udzieliło Florencji prawa do polowania i połowu ryb na swoim terenie, a także płaciło stosowne podatki. W zamian Florencja uznawała miasteczko za część swojej strefy wpływów udzielając w razie potrzeby wsparcia wojskowego. Castagneto mogło także posiadać własnych urzędników, własny system prawny i lokalne władze.

Kolejne dziesięciolecia w historii miasteczka związane są z rodziną Gherardesca. Usiłowali oni odłączyć Castagneto z Wielkiego Księstwa Toskanii, co im się częściowo udało. W międzyczasie zmienili nawet nazwę z Castagneto na Bolgheri, chcąc połączyć ze sobą obydwie miejscowości. W pewnym momencie spór między rodziną Gherardesca, a władzami Toskanii był już tak duży, że w sądach miały miejsce kolejne rozprawy o przyznanie prawa własności do miasta. Zasądzane wyroki był skrajnie różne, ale pod koniec XVIII wieku konflikt w mieście był już tak duży, że miały miejsce zamachy bombowe i podpalenia majątku.

W 1907 r. – gdy miasto było już częścią Zjednoczonych Włoch – postanowiono, że zmieni ono nazwę na Castagneto Carducci. Chodziło o to, aby oddać cześć włoskiemu pisarzowi i poecie, który rok wcześniej otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Ojciec poety był głównym inicjatorem walk społeczeństwa, które sprzeciwiało się podporządkowaniu feudalnemu rodzinie Gherardesca.

Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Castagneto Carducci, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Castagneto Carducci

Castagneto Carducci położone jest w środkowej części wybrzeża Toskanii. Pomiędzy starą częścią miasta, a jego nadmorską dzielnicą przebiega droga SS1, tzw. Aurelia. To nią najłatwiej dojechać do miasta. Kierując się do Castagneto Carducci z Polski najlepiej jechać autostradami przez Czechy, Austrię i Włochy aż do Florencji. We Florencji możemy zjechać na bezpłatną drogę ekspresową prowadzącą do Livorno, a później kierujmy się na południe trasą SS1 (Aurelia). Aurelia nie jest na całej swojej długości drogą szybkiego ruchu, ale „węższe” odcinki wynagradzają malownicze widoki. Droga biegnie wzdłuż wybrzeża.

 

Zobacz więcej:

Jeśli chcemy w krótkim czasie zwiedzić centrum miasteczka, to najlepszy parking znajduje się przy Viale Giovanni Pascoli. Są tu tzw. białe linie, czyli bezpłatne miejsca parkingowe. Bliżej do centrum będziemy mieć, jeśli uda nam się zaparkować w górnej części tej ulicy. Parkując tutaj będziemy praktycznie w samym centrum miejscowości. Z okolicy rozpościera się widok na okoliczne wzgórza Toskanii.

Stacja kolejowa w Castagneto Carducci

W Castagneto Carducci znajduje się stacja kolejowa mająca w ciągu dnia liczne połączenia pociągami regionalnymi z miastami regionu. Zatrzymują się tutaj pociągi kursujące do Florencji, Pizy, a także do Grosseto czy Campiglia M. Ma.

Pobliskie lotniska

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Pizie i we Florencji. Do Pizy z Polski latają m.in. tanie linie lotnicze Ryanair.

 

Zobacz więcej:

Miasta partnerskie

  • Castagneto Carducci nie posiada miast partnerskich.
Booking.com

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Castagneto Carducci – szerokie plaże Toskanii i zabytkowe historyczne centrum

  1. Dzień dobry
    Szukaliśmy właśnie takiego miejsca na wyjazd integracyjny dla naszego klienta. Bardzo się cieszymy, że trafiliśmy na tą stronę. Musimy zaglądać częściej w poszukiwaniu inspiracji.
    Pozdrawiamy! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com