Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Rosignano Marittimo i Vada - biała plaża we Włoszech, Toskania (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rosignano Marittimo / Vada

prowincja: Livorno, region: Toskania, Włochy

Rosignano Marittimo wraz ze swoją nadmorską dzielnicą Rosignano Solvay – Castiglioncello w świadomości wielu turystów istnieje za sprawą niewielkiej wsi o nazwie Vada, która administracyjnie należy do Rosignano. Vada to bardzo przeciętne jak na Włochy skupisko kilkudziesięciu domów, willi i hoteli, które swoją popularność zyskało za sprawą tzw. “białej plaży”. Plaża, która wyróżnia się na etruskim wybrzeżu swoim jasnym piaskiem jest wynikiem działania pobliskich olbrzymich zakładów przemysłowych. Fabryka usytuowana jest kilkaset metrów od morza i zasadniczo wpływa na środowisko zmieniając barwę i strukturę piasku. Biała plaża we Włoszech, o której piszą biura podróży i strony włoskich agencji turystycznych to tak naprawdę wielkie, marketingowe oszustwo.

 

To miejsce jak w soczewce pokazuje jak dziwne może być zachowanie wielu turystów. Wspomniana “biała plaża we Włoszech” jest punktem odniesienia w wielu przewodnikach. Pojawiają się o niej nawet informacje na stronach internetowych i w prospektach biur podróży z całego świata. Hotele w przyczółku Vada są droższe niż w sąsiednich miejscowościach takich jak Cecina Mare, czy Bibbona.

biała plaża we Włoszech, Vada (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
biała plaża we Włoszech, Vada (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Trudno zrozumieć ewenement tego miejsca, dlatego warto wybrać się tutaj chociaż na jeden dzień. W sezonie wakacyjnym nie jest to zadanie łatwe. W pobliżu słynnej białej plaży, która rozciąga się na odcinku około 5 km znajdują się trzy parkingi. Jeden z nich jest niewielki, mieści około 30 samochodów i już o wczesnych godzinach poranny jest wypełniony w całości. Pozostałe dwa parkingi również są zatłoczone, a ceny – nawet jak na nadmorskie okolice – są mocno wygórowane. Na najważniejszym z parkingów sam system poboru opłat jest wątpliwy. Nie płaci się za godzinę postoju, tylko za określone pory (poranek, południe i popołudnie), wyodrębnione ścisłymi godzinami. W praktyce chcąc pozostawić tu samochód na około 7 godzin w ciągu dnia należy liczyć się z wydatkiem rzędu 20 euro.

 

Z najbliżej położonego parkingu do wejścia na plażę jest około 800 metrów. Podczas przymusowego spaceru musimy minąć kilkudziesięciu imigrantów nakłaniających nas do zakupu ręczników, okularów, czy podróbek markowych towarów.

Na samej plaży w czasie wakacji jest tłum ludzi. Taki stan utrzymuje się do połowy września. Osoby ceniące sobie odrobinę wolnej przestrzeni wokół własnego ręcznika raczej nie znajdą tu dla siebie miejsca. Piasek w Vadzie rzeczywiście jest nieco inny. Bardziej twardy, w biało-szarym kolorze. Dzięki temu morze przy linii brzegowej ma charakterystyczny turkusowy kolor, a woda sprawia wrażenie przeźroczystej.

biała plaża w Vadzie, a w tle zakłady chemiczne (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miłe wrażenie wywołane kolorem wody w dużej części psuje widok ogromnych kominów i budynków pobliskich zakładów przemysłowych. Bardzo duża część terenów wzdłuż plaż jest zagrodzona na potrzeby przemysłu. W pobliżu wybudowano coś na kształt olbrzymiego molo, które jest niedostępne dla turystów. Na końcu znajduje się przystań, do której podpływają statki współpracujące z fabryką.

biała plaża w Vadzie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
biała plaża w Vadzie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wspomniane zakłady chemiczne Solvay zostały wybudowane tuż przy morzu w 1912 r. i są częścią międzynarodowej grupy chemicznej. Niejednego plażowicza rozbolałaby głowa, gdyby dowiedział się, że według włoskiej Wikipedii produkuje się tutaj węglan sodu, nadtlenek wodoru, polietylen, chlorek wapnia, wodorowęglan sodu i kwas solny! Tereny wzdłuż plaży – te same, gdzie teraz znajduje się parking dla turystów – do 1983 r. były wykorzystywane jako składowisko niebezpiecznych odpadów. Nie jest jasne, czy zakłady Solvay jako uboczny skutek działania, nie wypuszczały do morza rtęci. Z tego powodu “biała plaża” jest uznawana za jedną z najbardziej zanieczyszczonych plaż we Włoszech, a połów ryb jest tu ograniczony. W 2000 r. przyjęto program ochrony środowiska Narodów Zjednoczonych mający na celu eliminację rtęci z cyklu produkcyjnego zakładów. Program został zakończony w 2010 r. Mimo to, co roku fabryka odprowadza do morza 100 tys. ton odpadów różnego pochodzenia. Pewnym paradoksem jest fakt, że w ostatnich latach plaża w Vadzie otrzymywała certyfikat Bandiera Blu. Mogłoby to oznaczać, że zanieczyszczenie już tu nie występuje.

biała plaża w Vadzie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
biała plaża w Vadzie (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Trudno zrozumieć fenomen tego miejsca. Zmieniony przez przemysł piasek przyciąga tu tłumy ludzi nawet z najdalszych zakątków świata. Będąc na plaży można spotkać Azjatów, którzy wraz z osobistym fotografem przyjeżdżają zrobić sobie tutaj sesję ślubną. Licznie przyjeżdżają też turyści z Włoch, Niemiec i Francji, niezrażeni widokiem fabryki, drogim parkingiem i tłumem ludzi na plaży. Jednak spędzenie w tym miejscu więcej niż kilku godzin, mając do dyspozycji tak piękne, naturalne toskańskie wybrzeże, byłoby istnym szaleństwem.

sesja ślubna na plaży w miejscowości Vada (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W samym centrum Rosignano Marittimo znajdują się niewielkie odcinki plaży, które nie są białe. Mogłoby to sugerować, że woda w tym miejscu jest znacznie czystsza. Plaże są jednak wąskie i zatłoczone, oddzielone od siebie betonowymi falochronami. W centrum miejscowości znajduje się port jachtowy, który także zmniejsza dostępne dla plażowiczów wybrzeże.

sesja ślubna na plaży w miejscowości Vada (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
sesja ślubna na plaży w miejscowości Vada (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nadmorska dzielnica Solvay jest rzadkim przykładem tzw. “miasta ogrodu”. Posadzono tu wiele drzew sosnowych, a nadmorskie wille ulokowane są w znacznej odległości od siebie. Budynki w większości są do siebie bardzo podobne, a wzdłuż alei rosną wysokie drzewa. Mieszkają tu pracownicy i kierownicy pobliskich zakładów chemicznych. Architektura dzielnicy została określona mianem “Stylu Solvay”. Wszystkie ulice są do siebie równoległe i tworzą symetryczne kwadraty, pomiędzy którymi wybudowano bliźniaczo podobne domy.

centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Będąc w Vadzie warto jeszcze odwiedzić centrum miasteczka. Restauracje, bary i sklepiki znajdują się wokół Piazza Garibaldi. Tutaj jest sympatycznie. Plac jest zadbany, rosną palmy, a zamiast betonowych chodników są szutrowe alejki.

centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Booking.com

Położenie

Rosignano Marittimo wraz z przyczółkiem Vada położone są na środkowym wybrzeżu Toskanii przy drodze SS1 (zwanej “Aurelia”) pomiędzy Livorno, a Groseto. Jest to teren lekko górzysty, najwyższe wzniesienie w okolicy miasta ma 378 m n.p.m.

W Rosignano do morza wpada Fiume Fine, w której – z uwagi na zanieczyszczenie – obowiązuje zakaz kąpieli.

plaża, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Biała plaża w Vadzie

Największa atrakcja turystyczna regionu, to rozciągające się na odcinku 5 km tzw. “białe plaże” będące wynikiem działalności pobliskich zakładów chemicznych. Białe plaże na przeważającym obszarze są bezpłatne.

plaża, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Monte Pelato

Najwyższe wzniesienie w okolicy (378 m n.p.m.). Jest to miejsce spacerów mieszkańców i turystów. Można tam wejść pieszo lub wjechać polnymi drogami na rowerze. Z góry rozpościerają się widoki na wybrzeże i wzgórza Toskanii.

Vada - centrum miasteczka

Najciekawsze wydaje się być centrum miasteczka. Można wybrać się tu na krótki spacer. Znajdziemy tutaj sklepy z lokalnymi produktami, niedrogie bary i restauracje oraz skwer z palmami.

centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

HISTORIA

Z uwagi na zlokalizowane tutaj zakłady chemiczne Solvay, należące do belgijskiej grupy przemysłowej, część budynków w nadmorskiej części Rosignano, zostało zaprojektowanych przez belgijskich architektów na początku XX wieku. Było to zaplecze mieszkalne dla pracowników koncernu. Wraz z powiększeniem się osiedla pracowniczego w późniejszych latach powstały tutaj szkoły, teatr, szpital i urzędy państwowe tworząc nadmorską dzielnice Rosignano. Do około 1960 r. belgijska firma była bardzo zaangażowana w rozbudowę miasta. Sfinansowała wiele inwestycji i udzielała korzystnych kredytów dla pracowników, którzy chcieli zakupić tutaj ziemię pod budowę domu.

sesja ślubna na tutejszej plaży (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W latach sześćdziesiątych XX wieku okolice Rosignano wraz z pobliską wsią Vada zyskały znaczenie turystyczne za sprawą wyjątkowego koloru piasku, który bardziej przypominał tropikalną wyspę niż włoskie wybrzeże. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku odbywały się tu liczne protesty ekologów. Twierdzili oni, że zakłady chemiczne odprowadzają do morza m.in. rtęć, a biały piasek to zasługa węglanu wapnia. W 1983 r. zamknięto znajdujące się tuż przy plaży składowisko toksycznych odpadów. W 2003 r. zakłady chemiczne podpisały z samorządem umowę zobowiązując się do zainwestowania 53 mln euro w zmianę procesu wytwarzania farmaceutyków i środków chemicznych. W 2009 r. prokuratura w Livorno wszczęła śledztwo w sprawie zakładów Solvay. Chodziło w szczególności o obietnicę zmniejszenia o 70 proc. zrzutów odpadów do morza. Ugoda zawarta w lipcu 2013 r. zobowiązała zakłady chemiczne do zainwestowania kolejnych 7 mln euro w rekultywacje terenów przy morzu.

centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Włoska agencja regionalna ARPAT działająca na rzecz ochrony środowiska od 2012 r. co miesiąc prowadzi badania stanu wody w Rosignano. W raporcie z 2013 r. pojawiło się stwierdzenie, że “nie było żadnych przekroczeń wartości określonych przez ustawodawstwo europejskie dla kąpieli dla wszystkich pobranych próbek”. W okolicach ujścia tzw. “białej rzeki” do morza wciąż obowiązuje zakaz kąpieli. Zakłady chemiczne jeszcze kilka lat temu zatrudniały 1800 osób. Dzisiaj jest to niespełna 800 osób, a kierownictwo zapowiada dalsze zwolnienia.

centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum miasteczka, Vada, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Rosignano Marittimo

Rosignano Marittimo położone jest przy drodze SS1 (Aurelia) biegnącej wzdłuż wschodniego włoskiego wybrzeża. Jadąc od północy należy dotrzeć do Livorno, a następnie jechać Aurelią około 30 km na południe, w stronę Grosseto. Alternatywą jest płatna autostrada A12. Pomiędzy Livorno, a Florencją warto wybrać podróż bezpłatną drogą ekspresową. Jej standard jest bardzo dobry, a przy tym oszczędza się około 10 euro w porównaniu z podróżą autostradą.

Stacja kolejowa w Rosignano Marittimo

W Rosignano znajduje się stacja kolejowa. Liczne pociągi regionalne przez Pizę lub przez Livorno jeżdżą do Florencji (z przesiadką po drodze). Jest też kilka połączeń bezpośrednich. Cena biletu na pociąg regionalny z Rosignano do Florencji w 2018 r. wynosiła niespełna 12 euro.

Miasta partnerskie

  • Champigny-sur-Marne (Francja)
  • Musselburgh (Wielka Brytania)

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com