Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Talamone / wybrzeże Maremma

prowincja: Grosseto, region: Toskania, Włochy

Planując w 2017 roku wyjazd do niewielkiego Talamone pamiętałem tylko, że to właśnie na tym wybrzeżu nagrywano kilka scen filmu o przygodach Jamesa Bonda z Danielem Craigiem w roli głównej. W polskim internecie na próżno było szukać jakichkolwiek informacji o kurorcie. Gdy przyjechałem na miejsce okazało się, że Talamone wraz z wybrzeżem Maremmy jest jedynym odcinkiem wybrzeża Morza Tyrreńskiego, które nie jest jeszcze odwiedzane przez tłumy turystów. Włochom udało się jakoś to miejsce uchować przed najazdem turystów i wszechobecną zabudową.

 

Słynna droga SS1, nazywana potocznie „Aurelią” biegnie od Rzymu aż do Lazurowego Wybrzeża we Francji, cały czas niemal równolegle do morza. Miejscami jest to droga bezkolizyjna, ale zawsze bardzo zatłoczona. W południowej części Toskanii na węźle Fonteblanda wystarczy zjechać niespełna 5 km w bok, aby dotrzeć do urokliwego Talamone. U podnóża historycznego centrum, przy porcie, czeka na nas duży parking. Są tu zarówno miejsca płatne (niebieskie linie), jak i bezpłatne (białe linie). Nam mimo że był to sierpień bez problemu udaje się znaleźć darmowy postój i ruszamy zwiedzać miasto oraz okoliczne wybrzeże.

parking przy porcie w Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
parking przy porcie w Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Talamone położone jest na wybrzeżu Maremma, gdzie utworzono pierwszy w Toskanii park naturalny (Parco Naturale Della Maremma). To ciągnący się wzdłuż wybrzeża kilkudziesięcio kilometrowy pas porośnięty głównie lasem piniowym. Znajdują się tu liczne dzikie plaże. Do wielu z nich dostęp jest bardzo utrudniony, a do innych da się dojechać samochodem. Północna granica Talamone jest jednocześnie południową granicą wybrzeża Maremma – na mapie poniżej to charakterystyczna zielona plama nad miastem.

Niegdyś Maremma cieszyła się złą reputacją, co być może dziś wyszło jej na dobre. W przeszłości była określana mianem „Maremma l’Amara” (czyli „gorzka”). Tak opisał ją Dante twierdząc, że jest to ulubione miejsce złodziei i dzikich zwierząt. Jeszcze pół wieku temu Włosi powszechnie uważali, że na terenach Maremmy komary roznoszą malarię. Stosunkowo późno zaczęła tu powstawać zabudowa turystyczna. Zakusy deweloperów i inwestorów szybko powstrzymała władza centralna. Ustanowiła ona w 1975 r. pierwszy w Toskanii Park Naturalny.

mniej więcej w tym miejscu znajduje się południowa granica wybrzeża Maremma (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
w tym miejscu znajduje się południowa granica wybrzeża Maremma (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Samo Talamone jest naprawdę niewielkie. W nieco ponad godzinę można spokojnie zwiedzić całe miasteczko. Z parkingu przy porcie należy wyjść kawałeczek pod górkę i skręcić w prawo w wąską, ale jakże dumnie nazwaną Via Giuseppe Garibaldi – to najważniejsza uliczka historycznego centrum, która doprowadzi nas do niewielkiego placu. Wokół znajduje się kilka restauracji, barów i sklepów, a ze skweru roztacza się widok na port. Jesteśmy w centrum Talamone!

główny plac w centrum Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
główny plac w centrum Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Idąc dalej Via Giuseppe Garibaldi dojdziemy na szczyt wzgórza, na którym usytuowane jest miasteczko. Znajduje się tam punkt widokowy na skaliste wybrzeże Maremma i niewielką plażę Stabilimento Balneare Bagno Delle Donne. Nazwa oznaczałaby, że to plaża tylko dla kobiet. W praktyce są tu całe rodziny. Plaża jest skalista i płatna. Za dwa leżaki i parasol w 2017 r. musielibyśmy zapłacić 18 euro. Nie zdecydowaliśmy się. Podobno widoki wynagradzają tę cenę, ale w pobliżu jest wiele innych plaż, głównie piaszczystych gdzie można wypoczywać w mniejszym tłoku, za darmo i bez konieczności ubierania butów do wody.

Najwyżej położonym budynkiem w mieście jest Rocca, czyli zabytkowa forteca obronna. Podobnych budowli na wybrzeżu Toskanii spotkamy więcej, jednak ta w Talamone jest jedną z najpiękniej położonych. Fortca została zbudowana w XIII wieku, a dwieście lat później została dodatkowo rozbudowana i wzmocniona. Obok Rocci znajduje się skwer, który jest świetnym punktem widokowym. Z jednej strony widać wybrzeże Maremma, a z drugiej skały u podnóża miasta oraz port.

plaża w Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To w zasadzie tyle, co można zobaczyć w samym Talamone. Wracając na parking natknęliśmy się jeszcze na osoby opalające się na skałach, tuż przy starówce. Trudno to miejsce nazwać plażą, ale to jedyna możliwość słonecznego relaksu w ścisłym centrum miasteczka.

Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z punktu widzenia planowana wakacji ważniejsze od samego Talamone jest wybrzeże wokół miasta. Jak już wspominałem, na północ znajduje się wybrzeże Maremma. To kilkudziesięcio kilometrowy odcinek praktycznie dzikich plaż. Jest tam chyba tylko jeden – dosyć elitarny – obiekt oferujący noclegi, ale można przyjechać autem na całodzienną wycieczkę. Do plaży zazwyczaj trzeba dojść pieszo dłuższy kawałek. Przed podróżą w to miejsce sprawdźcie chociażby mapy Google. Jest wiele możliwości wjazdu do parku Maremma, poszczególne plaże nieco różnią się od siebie – trudno powiedzie jednoznacznie, gdzie jest najładniej.

wybrzeże Maremma, Włochy
wybrzeże Maremma, Włochy

Zupełnie inaczej jest na południe od Talamone. Tutejszy pas wybrzeża także jest piaszczysty, a od tyłu otoczony lasem. Różnica jest taka, że administracyjny obszar Parku Naturalnego już w to miejsce nie sięga i powstało tutaj kilka bardzo dobrych kempingów. Najbardziej warty uwagi to Talamone Camping Village, który oferuje domki bungalow i prywatną plażę z widokiem na miasto.

kemping w Talamone (fot. Talamone Camping Village)
kemping w Talamone (fot. Talamone Camping Village)
kemping w Talamone (fot. Talamone Camping Village)
Booking.com

Talamone - położenie

Talamone jest dzielnicą miasta Orbetello leżącego w prowincji Grosseto w południowej części Toskanii. Liczba mieszkańców nie przekracza 300 osób. Miasteczko leży na skalistym klifie, nad samym morzem i jednocześnie jest południową „bramą” do linii wybrzeża określanej jako Maremma. To długie piaszczyste plaże, wzdłuż których ciągnie się las. Nie ma tam zbyt wiele zabudowy, a duża część plaż jest dzika. Po południowej stronie wybrzeża znajdują się popularne kempingi.

Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zabytkowe centrum

Niewielkie centrum miasteczka można zwiedzić w mniej niż godzinę. W zasadzie to jeden plac, wokół którego znajdują się bary i restauracje oraz kilka wąskich uliczek wyłączonych z ruchu samochodowego. W Talamone znajdziemy kilka wspaniałych punktów widokowych na każdą stronę wybrzeża. Ceny w tutejszych restauracjach wcale nie odstraszają.

Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w Talamone

Niewielka plaża widoczna na zdjęciu poniżej znajduje się w północnej części miasta, jest skalista i płatna. Za dwie osoby (leżak, łóżko plażowe i parasol) zapłacimy 18 euro. Warto ze sobą zabrać klapki do morza, ponieważ zejście po skałach bywa ostre. Jeśli nie odpowiada nam taka plaża, to lepiej pojechać na przedmieścia miasteczka i wybrać jedną z dzikich, piaszczystych plaż.

plaża w Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Rocca (forteca)

Została wzniesiona w XIII wieku i do dziś jest najwyżej położonym budynkiem w miasteczku. W XV wieku została rozbudowana. W XVI wieku forteca kilkukrotnie została zniszczona przez piratów. Poważnie uszkodzona została także w czasie II wojny światowej, ale w późniejszych latach została odrestaurowana z zachowaniem detali.

forteca w Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

HISTORIA

Początki Talamone sięgają czasów Etrusków i Rzymian. Już w 225 r. p.n.e. pojawiają się pierwsze historyczne wzmianki na temat miasta. We wczesnym średniowieczu została zbudowana istniejąca do dziś forteca, która w późniejszym czasie była jeszcze rozbudowywana. W 1559 r. Talamone zostało przekazane Hiszpanii, później znalazło się pod okupacją francuską, a od 1646 r. następowało wielkie wyludnienie miasta.

Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W 1860 r. zatrzymał się tutaj Giuseppe Garibaldi. Do dziś główna ulica nosi jego imię. Jego oddział zaopatrzył się tutaj w wodę i broń. Dom, w którym zatrzymał się Garibaldi został zbombardowany w czasie II wojny światowej, ale w ostatnich latach został odbudowany. Na pamiątkę historycznych wydarzeń wmurowano tablicę. Dziś niewielkie Talamone jest elitarnym kurortem wakacyjnym.

Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Talamone, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W 2007 r. w Talamone nagrywano scenę do filmu „Quantum of Solace” z Danielem Craigiem, który grał Jamesa Bonda.

Komunikacja

Jak dojechać do Talamone

Talamone położone jest w południowej części Toskanii, tuż przy trasie SS1 „Aurelia”. Ta słynna droga biegnie od Rzymu wzdłuż włoskiego wybrzeża aż do Lazurowego Wybrzeża we Francji. Na węźle Fonteblanda wystarczy zjechać niespełna 5 km w bok, aby dotrzeć do urokliwego Talamone.

 

Ciężko dostać się tu w inny sposób niż samochodem. W pobliżu nie ma stacji kolejowej, a autobusy jeżdżą sporadycznie.

Parking w Talamone

Duży parking znajduje się u podnóża historycznego centrum, przy porcie. Są tu zarówno strefy płatne (niebieskie linie), jak i darmowe (białe linie). Nam bez problemu pod koniec sierpnia udało się zaparkować na bezpłatnym miejscu.

bezpłatny parking w Talamone (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miasta partnerskie

  • Talamone nie posiada miast partnerskich.

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com
Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Booking.com