Asciano – tutaj jest najlepsza część Toskanii. Dlaczego spędziliśmy tu idealne wakacje?
O toskańskim Asciano nie wiedziałem praktycznie nic w chwili, gdy rezerwowałem tutaj dom wakacyjny. Polski internet milczał na temat tego miasta, a na włoskich stronach znalazłem tylko suche fakty o historii miejscowości i parę kiepskich zdjęć. Do spędzenia tygodnia czasu w Asciano przekonały mnie dwie rzeczy. Po pierwsze idealna lokalizacja – w sercu doliny Val d’Orcia, w pobliżu Sieny, Pienzy czy Montepulciano. Drugim argumentem był dom wakacyjny jaki znalazłem. Najwspanialszy jaki do tej pory miałem we Włoszech.
- Nasz dom wakacyjny w Asciano – najlepsza część Toskanii
- Asciano leży w sercu Crete Senesi
- Centrum Asciano – gdzie dobrze zjeść?
- La Mencia i La Botteghina – nasze ulubione
- Najlepsza cukiernia i lody w mieście
- Asciano – położenie
- Asciano – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
- Historia
- Komunikacja
- Miasta partnerskie
Początkiem stycznia – na 7 miesięcy przed planowanymi wakacjami – przeglądałem oferty domów wakacyjnych na stronie Novasol. Szukałem rustykalnego domu w sercu Toskanii, najlepiej w Chianti albo w Val d’Orcia. Dom musiał być zbudowany z kamienia, z basenem i ogrodem. Najlepiej prywatnym, ale niekoniecznie. Novasol ma kilkaset tego typu ofert, ale wybrałem apartament z Asciano.
za nami jedna z najpiękniejszych alei w Toskanii, kilka kilometrów od Asciano (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl) uprawy winorośli, które są tu dosłownie wszędzie, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl) zachód słońca kilkanaście kilometrów od Sieny, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl) Monument Site Transitoire, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Jeśli Toskania jest celem Twojego wakacyjnego wyjazdu, to zobacz do nowego działu, w którym opisuje 50 najpiękniejszych miast i plaż Toskanii.
Nasz dom wakacyjny w Asciano – najlepsza część Toskanii

W ten sposób – trochę przypadkowo – trafiłem do nieznanego mi wcześniej Asciano w samym sercu słynnego regionu Val d’Orcia. Dom spełniał wszystkie kryteria idealnego miejsca na wakacje. Była to zabytkowa zabudowa z kamienia, grubych drewnianych krokwi z rustykalnymi meblami. Był duży, zadaszony taras, ogród, przepiękny basen osłonięty zielenią i miejsca parkingowe za ogrodzeniem. Do historycznego centrum tego średniowiecznego miasteczka spacerem szliśmy dokładnie 5 minut.
Dane tego apartamentu znajdziesz w moim nowym dziale noclegi we Włoszech. Opisuję tam także inne domy wakacyjne warte polecenia! Zobacz też do działu, w którym opisuję tylko noclegi w Toskanii.
nasz taras przy domu wakacyjnym (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl) dom wakacyjny szczelnie otoczony był zielenią (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl) nasz – niemal prywatny – basen w Asciano (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl) z tyłu znajdował się dom właścicieli (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl) nasz dom wakacyjny w Asciano, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl) wieczorami piliśmy czerwone wina z regionu Chianti, ale w upalne poranki lepsze było białe (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl) jedna z zalet domu wakacyjnego – czasem można gotować samemu (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl) 3-miesięczny Milan mógł spać przy basenie i nikt mu nie przeszkadzał (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Po przyjeździe na miejsce przywitał nas gospodarz – Guido i oprowadził po apartamencie. Na powitanie od Guido otrzymaliśmy butelkę lokalnego wina i ciasto upieczone przez jego żonę. Gospodarz z góry zastrzegł, że w razie czego mieszka obok, ale nie będzie nam przeszkadzał. Na terenie rezydencji był jeszcze drugi, niewielki domek przeznaczony dla turystów. Mieszkało w nim małżeństwo z Belgii. Wcześnie rano wyjeżdżali zwiedzać Toskanię i wracali wieczorem. W praktyce mieliśmy prywatny basen tylko dla siebie!

To ważnie nie tylko dlatego, że mogliśmy czuć się swobodnie. To był nasze pierwsze długie wakacje z trzymiesięcznym Milanem. Gdy Milan zasypiał na swojej kolorowej macie przy basenie, nic wokół mu nie przeszkadzało. Cisza i spokój w samym szczycie sezonu. Nie do pomyślenia w jakimś hotelu czy kempingu. Między innymi z tego powodu wybieramy zazwyczaj domy wakacyjne.
Asciano leży w sercu Crete Senesi

Asciano położone jest w samym środku obszaru pod nazwą Crete Senesi. To charakterystyczny księżycowy krajobraz, nazywany też gliniastymi pagórkami. W pewnej części ten niewielki fragment Toskanii jest pozbawiony drzew, co absolutnie nie odbiera mu uroku.

Na niewielkim obszarze Crete Senesi nie znajdziesz winnic, upraw rolniczych i lasów. Jednak wbrew temu, co podają niektóre przewodniki nie jest to pustynia. Obszar Crete Senesi poza Asciano obejmuje też miejscowości Buonconvento, Monteroni d’Arbia, Rapolano Terme i San Giovanni d’Asso – świetnie obrazuje to mapka powyżej.

Księżycowy krajobraz tylko dodaje tej okolicy urody. Są tu charakterystyczne pagórkowate tereny (tak uwielbiane przez fotografów), kręte drogi wzdłuż których rosną cyprysy, czy liczne gospodarstwa agroturystyczne z basenami. W końcu to samo serce Toskanii! Wystarczy odjechać 15 km od Asciano, aby znów pojawiły się winnice, a krajobraz wokół momentalnie zmieni się na bardziej zielony.
Centrum Asciano – gdzie dobrze zjeść?

U podnóża miasta znajduje się spory parking, który niemal przez cały dzień jest pusty. Początkowo myślałem, że mieszkańcy wyjeżdżają gdzieś do pracy (może do pobliskiej Sieny?) i wracają wieczorami. To tylko część prawdy. Zresztą mieszkańcy mają tu dla siebie wydzielone specjalne miejsca postojowe (tzw. żółte linie dla rezydentów). Pozostała część parkingu zapełnia się w porze kolacji, ponieważ do Asciano przyjeżdża się, żeby dobrze zjeść. Przyjeżdżają zarówno turyści z pobliskich gospodarstw agroturystycznych, jak i mieszkańcy okolicy.

Główna ulica miasteczka nie jest zbyt długa, ale zaskakuje liczba restauracji, które się przy niej znajdują. Niemal jedna za drugą. Najlepsza w mieście jest restauracja Amor Divino znajdująca się przy Corso Giacomo Matteotti 128. Polecał ją nasz gospodarz i Tripadvisor 🙂 Amor Divino specjalizuje się w daniach z mięsa – grillowane steki, tagliata, polędwiczki, tatar… Stoliki ustawione są na patio na wewnętrznym dziedzińcu. Dosyć drogo, ale porcje solidne. Jeśli jesteście wegetarianami, to nic dla siebie nie znajdziecie.
La Mencia i La Botteghina – nasze ulubione

Przy tej samej ulicy pod adresem Corso Giacomo Matteotti 85 znajduje się restauracja La Mencia, która w czasie wakacji w 2019 r. otworzyła nowy ogród. Znajduje się tam ponad dwadzieścia stolików (a może jeszcze więcej), ale wieczorem – nawet w środku tygodnia – ciężko o wolne miejsce. Piękne patio i świetna kuchnia. Restauracja jest elegancka, ale ceny rozsądne. Zamówiliśmy lokalne przystawki, królika i pizzę. Zobacz zdjęcia z La Mencia we wpisie poniżej.
| WAKACJE Z NOVASOL Polska | ?⛱☀️?? Nasze toskańskie Asciano jest malutkie, ale dobrych restauracji jest tu kilkanaście…
Opublikowany przez Włochy – KierunekWlochy.pl Środa, 24 lipca 2019
Godna polecenia jest też restauracja La Botteghina, która znajduje się niemal naprzeciwko wspomnianej wyżej La Mencia pod adresem Corso Giacomo Matteotti 56. Niewielka knajpka również znajduje się przy głównej ulicy, ale niespecjalnie rzuca się w oczy – 3 stoliki wewnątrz, 3 na zewnątrz, trochę przypomina regionalny sklep. Rodzina, która prowadzi restaurację, jeszcze zanim usiedliśmy poinformowała nas, że tu nie zjemy pasty, pizzy czy tagliaty. Wyglądaliśmy na turystów – to fakt, ale żeby od razu nas tak „zniechęcać”? Poniżej zdjęcia z naszej wizyty w La Botteghina.
W La Botteghina udało nam się jednak zdobyć ostatni wolny stolik. Otrzymaliśmy menu – pisane ręcznie. W jednostronicowej karcie było to, co widać w lodówce przy barze. Najlepsze lokalne wędliny, pyszne sery pochodzące z okolicy, klasyczne toskańskie przystawki, świetne tutejsze wina… W La Botteghina wszystko co było do zjedzenia pochodziło z Val d’Orcia. Żadnych wyszukanych dań – proste jedzenie bazujące na najwyższej jakości tradycyjnych produktach.
Zamówiliśmy deskę z serami, do której podawany był tutejszy miód i sos owocowy. Do tego toskańskie przystawki na ciepło, sałata, znakomita burrata i lokalne wino. Właściciel szybko się zorientował, że doskonale wiemy po co tu przyszliśmy. Zaczęliśmy rozmawiać. Okazało się, że swoją restaurację prowadzi wraz z żoną i dziećmi. To budynek z czasów Etruskich, w późniejszych wiekach przebudowywany. W średniowieczu mieścił się tutaj posterunek policji. W czasie prac budowlanych właściciel odkrył piwnicę, w której znajdowało się więzienie. Zeszliśmy tam razem, aby to zobaczyć. W środku było bardzo zimno. Spokojnie leżakowały sobie tam sery, wędliny i wina. Miejsce z duszą.
Najlepsza cukiernia i lody w mieście

Przy ulicy Via Bartolenga 1 znajduje się najlepsza cukiernia i lodziarnia w Asciano. We Włoszech lody zazwyczaj są dobre, ale te w Pasticceria La Garbata były wyjątkowo smaczne. Był nawet smak rybny, ale nie zdecydowaliśmy się na niego. Do cukierni łatwo traficie spacerując głównym deptakiem w górę. Obok placu przy katedrze duomo jedna z uliczek odchodzi w bok. To właśnie tam znajduje się cukiernia. Stoliki są zarówno wewnątrz (w zabytkowy budynku), jak i na niewielkim placu przez cukiernią.

Poza lodami można tu kupić kawę, drinki, rogaliki, ciasteczka, różne desery, sycylijskie rurki cannoli i wyśmienite ciasta oraz torty. Ceny są niskie. W poniedziałki jest zamknięte. W pozostałe dni tygodnia czynne od 7:00 do 22:00 z przerwą na sjestę. W weekendy czynne nawet do 23:00.
Asciano – położenie
Asciano położone jest w prowincji Siena w Toskanii. Ta część Toskanii to słynny, pagórkowaty region Val d’Orcia uwielbiany przez turystów i znany z wielu filmów i powieści. Ponadto Asciano leży na obszarze Crete Senesi. Znajduje się tutaj specyficzny rodzaj gleby. Nie ma lasów, a rolnicy mają bardzo utrudnione zadanie.
Miasto liczy nieco ponad 7 tys. mieszkańców. Wokół miasta można podziwiać charakterystyczne księżycowe krajobrazy określane jako pustynia Accona.

Asciano – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…
Ogromną zaletą jest lokalizacja miejscowości. To świetna baza wypadowa do zwiedzania najpiękniejszej części Toskanii. W pobliżu jest: Siena (26 km), Montepulciano (36 km), Pienza (31 km) i wiele innych wartych odwiedzenia miejsc.
Historyczne centrum
Asciano ma świetnie zachowaną średniowieczną zabudowę. Przez środek historycznego centrum prowadzi jedna główna ulica, która wieczorami zamknięta jest dla ruchu samochodowego. To właśnie przy tym deptaku – albo w bardzo bliskim sąsiedztwie – znajdują się wszystkie najlepsze w mieście restauracje, bary i cukiernie. Jeśli masz zamiar przyjść tu na spacer, to najlepiej dopiero wieczorem. Wtedy miasto tętni życiem. W ciągu dnia mieszkańcy są w pracy, a turyści wypoczywają przy basenach w licznych gospodarstwach agroturystycznych.

Basilica di Sant’Agata
Główna świątynia w mieście konsekrowana w 1029 r. Budowa ostatecznie zakończyła się w XIII w. Budowla częściowo wzniesiona w stylu gotyckim. 31 lipca 1991 r. papież Jan Paweł II podniósł kolegiatę do rangi bazyliki mniejszej. Zwiedzanie kościoła jest bezpłatne.

Torre della Mencia
Nazywana też wieżą miejską, znajdująca się przy Corso Matteotti widoczna jest z daleka. Wieża została zbudowana w okresie średniowiecza, ale została całkowicie odnowiona w drugiej połowie XVI w., kiedy nadano jej obecny wygląd. Inauguracja odnowionej wieży odbyła się w 1586 r. Wówczas wewnątrz umieszczono dzwon. Dzisiaj co godzinę w okolicy Asciano słychać bicie dzwonu na wieży. Mieszkając przez tydzień w Asciano bardzo się do tego dźwięku przyzwyczailiśmy. Wieża ma 25 m wysokości.

Mury obronne
Miejskie mury obronne przetrwały do dziś. Zostały zbudowane w średniowieczu, ale w XVI w. zostały dodatkowo wzmocnione. Dobudowano wówczas wieże obronne. Mury miejskie są owalne, z kamiennymi ścianami i z sześcioma wieżami, które zachowały się prawie nienaruszone wzdłuż zachodniej strony miasta. Zachowała się także jedna z zabytkowych bram do miasta – Porta Senese.

Opactwo Monte Oliveto Maggiore
Zaledwie 9 km od Asciano znajduje się opactwo Monte Oliveto Maggiore. To duży klasztor Benedyktynów, zbudowany w XIV w., w którym główną „atrakcją” są freski poświęcone życiu św. Benedykta, malowane w okresie 1495-1508. Cały kompleks składa się z trzech klasztorów, z czego najwspanialszy jest właśnie Wielki Klasztor, w którym znajdują się wspomniane freski. Zwiedzenie jest bezpłatne, ale jeśli planujecie się tam wybrać w upalny dzień, pamiętajcie o stosownym ubiorze. Przy wejściu jeden z zakonników dyskretnie sprawdza, czy goście są odpowiednio ubrani. Płatny jest tylko parking przy opactwie, ale można też zaparkować nieco dalej od wejścia na miejscach darmowych.

Monument Site Transitoire
To bardzo fotogeniczny monument wykonany przez Jeana Paula Philippe’a w 1993 roku, znajdujący się nieopodal drogi łączącej Asciano z Sieną. Rzeźba najpiękniej prezentuje się o zachodzie słońca. Więcej na temat samego pomnika oraz wskazówki na temat dojazdu znajdują się w dziale Val d’Orcia.

Agriturismo Baccoleno
Sześć kilometrów od Asciano znajduje się słynne gospodarstwo Agriturismo Baccoleno. To jeden z najbardziej znanych punktów widokowych w Toskanii. Agriturismo Baccoleno leży przy drodze SP60 pomiędzy Asciano, a San Giovanni d’Asso. Wypatrujcie brązowego znaku z nazwą agroturystyki albo po prostu wpiszcie adres w Google Maps. Samochód można zaparkować na poboczu przy bramie do gospodarstwa. Następnie można wejść na górkę po lewej strony od bramy, skąd widać charakterystyczną drogę otoczoną cyprysami. Wieczorem słońce zachodzi dokładnie na wprost.

Historia
Tutejsze tereny zamieszkiwane były przez Etrusków. Znaleziska archeologiczne pochodzą z V w p.n.e. W czasach rzymskich istniało już tutaj niewielkie miasteczko.
W średniowieczu Asciano było znaczącym, toskańskim miastem. To w tym okresie miasto najbardziej się rozwijało. W XIV w. zakończono budowę murów obronnych. W XVI w. ponownie je umocniono i rozbudowano o sześć wież wartowniczych. Od XVI w. historia miasta związana jest z historią Wielkiego Księstwa Toskanii.

Komunikacja
Jak dojechać do Asciano?
Przykładowo z Warszawy do toskańskiego Asciano jest prawie 1600 km w jedną stronę. Najszybsza i najwygodniejsza trasa, to podróż autostradami przez Czechy i Austrię. Do Toskanii nie warto pędzić ?na jeden raz?. W tym dziale znajdziesz polecane hotele w drodze do Włoch w Austrii i na północy Włoch. Wszystkie są blisko autostrady.
Na temat włoskich autostrad, cen paliwa, opłat za autostrady w drodze do Włoch wiele napisałem już w dziale Włochy samochodem – koniecznie zobacz przed podróżą. Sprawdź też ceny autostrad we Włoszech oraz ceny paliwa.
Parking w Asciano
Przy SP438 po północnej stronie miasta znajduje się duży bezpłatny parking. Jadąc wzdłuż miejskich murów bez problemu go zauważysz. Stąd do głównego miejskiego deptaku jest zaledwie 150 metrów.
Stacja kolejowa
W miasteczku znajduje się stacja kolejowa. W ciągu dnia jest stąd około 10 połączeń dziennie do Sieny. Podróż trwa pół godziny, a bilet w 2019 r. kosztował 4,70 euro w jedną stronę. Można stąd także dojechać do stacji węzłowej Chiusi-Chianciano Terme, skąd na przykład można przesiąść się w dalszy pociąg do Florencji lub do Rzymu. Z Asciano do Rzymu mimo znacznej odległości pociągami można dostać się w niespełna 3 godziny.
Miasta partnerskie
- La Roque-d’Anthéron (Francja)