Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Pienza, Włochy

Pienza

prowincja: Siena, region: Toskania, Włochy

Miasto idealne. To stwierdzenie padało już w naszym serwisie przy okazji przewodnika po miejscowości Palmanova w regionie Friuli Wenecja Julijska. Jednak mało kto wie, że typowo średniowieczna, toskańska Pienza także w swoim założeniu miała być miastem idealnym. Odpowiadała tylko nieco innym ideałom, zupełnie innej epoki. Dziś turyści zwiedzający poszczególne toskańskie miasteczka nie zauważają znaczącej różnicy pomiędzy Pienzą, a innymi – równie pięknymi – miastami regionu. W czym więc tkwi tajemnica Pienzy?

 

Jeszcze do 1462 r. w miejscu dzisiejszej Pienzy znajdowało się stosunkowo niewielkie miasteczko Corsignano. W miejscu tym urodził się przyszły papież – Aeneas Silvius Piccolomini, późniejszy Pius II. Po tym jak Pius II objął swój urząd zdecydował się przebudować swoje rodzinne miasto według projektu Bernardo Rossellino. Zarówno papieżowi, jak i architektowi chodziło o stworzenie harmonijnego miasta idealnego, które odpowiadałoby stylowi i obyczajom panującym w  XV wieku. Plan się jednak do końca nie powiódł, ponieważ Pius II umarł stosunkowo wcześnie, a dla miasta oznaczało to koniec rozwoju. Pienza pozostała nie zmieniona praktycznie od momentu śmierci Piusa II.

widok z centrum miasta na drogę prowadzącą do Pienzy, Włochy (fot. Steven dosRemedios)

Zwiedzanie Pienzy nie jest zbyt kłopotliwe. To w gruncie rzeczy mała starówka kryjąca się w zwartej zabudowie. Nowa część miasta jest wyraźnie oddzielona od strefy zabytkowej, która w 1996 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Samochód najlepiej pozostawić na wyznaczonym miejscu gdzieś wzdłuż miejskich murów. Jeśli przyjeżdżamy w szczycie sezonu, będziemy musieli zaparkować gdzieś dalej, ale wszystkie parkingi są bardzo wyraźnie oznaczone. Niestety wszystkie miejsca są płatne (tzw. niebieskie linie).

Booking.com

Przez środek historycznego centrum biegnie w zasadzie jedna główna ulica – zamknięta dla ruchu samochodowego – Corso Rossellino. Gdzieniegdzie odchodzą od niej wąskie, boczne uliczki. To właśnie tutaj spacerują turyści i mieszkańcy. Wzdłuż ulicy znajdują się liczne bary, restauracje i sklepy z lokalnymi produktami (szczególnie cenione są tutejsze sery, wędliny, wina i oczywiście lokalna oliwa z oliwek). Przy Corso Rossellino znajdują się też najważniejsze zabytki miasta i główny plac – Piazza Pio II.

Piazza Pio II, Pienza, Włochy (fot. stiftunggegenstand)
Piazza Pio II, Pienza, Włochy (fot. stiftunggegenstand)

To właśnie przy głównym placu znajduje się XV-wieczna katedra, Palazzo Piccolomini i Palazzo Borgia, w którym aktualnie mieści się muzeum. Jest tu także miejski ratusz oraz kameralny bar ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. To bardzo przyjemne miejsce, aby napić się zimnego piwa lub lokalnego wina, podziwiając piękno miasta. Ceny – wbrew pozorom – nie są aż tak strasznie wygórowane.

 

Jeśli zagłębimy się w wąską uliczkę za katedrą, to po przejściu kilkudziesięciu metrów naszym oczom ukaże się przepiękna panorama wzgórz Toskanii. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w regionie, doceniany już w XV wieku przez ówczesnego papieża i hierarchów kościelnych.

Pienza, Włochy (fot. Stuart Claggett)
Booking.com

Pienza - położenie

Pienza położona jest w malowniczym, lekko górzystym terenie w południowej części Toskanii, niedaleko Sieny.

Miasto zamieszkiwane jest przez niespełna 2,4 osób. Pienzę można podzielić na historyczne centrum wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz na nowszą część, w której dominuje współczesna zabudowa mieszkalna. Poza samym miastem piękny jest także krajobraz doliny Val d’Orcia, w której leży Pienza.

Pienza, Włochy (fot. Giampaolo Macorig)
Pienza, Włochy (fot. Giampaolo Macorig)

Pienza - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Piazza Pio II

Główny plac miasta, wokół którego znajdują się najważniejsze zabytki. To istne serce niewielkiej Pienzy, wokół którego toczy się życie mieszkańców i turystów. Przy placu znajduje się XV-wieczna katedra, Palazzo Piccolomini i Palazzo Borgia.

Piazza Pio II, Pienza, Włochy (fot. stiftunggegenstand)
Piazza Pio II, Pienza, Włochy (fot. stiftunggegenstand)

Duomo (katedra)

Miejska katedra została wzniesiona w XV wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się kościół romański. W 1462 r. papież Pius II wydał bulę (specjalny dokument) zakazujący dokonywania jakichkolwiek zmian w kościele. W związku z tym wnętrze świątyni pozostało praktycznie niezmienione od XV wieku.

Duomo, Pienza, Włochy (fot. Maurizio Abbiateci)

Palazzo Piccolomini

To renesansowy pałac wzniesiony według projektu  Bernardo Rossellino, który wraz z papieżem Piusem II podjął się ambitnego zadania przebudowy miasta. Podobno architekt wzorował się na Palazzo Rucellai z Florencji. Wnętrze budynku dostępne jest dla turystów. W przeszłości była to rezydencja papieska. Budynek posiada wewnętrzny dziedziniec oraz taras widokowy, z którego można podziwiać krajobraz Val d’Orcia.

Palazzo Piccolomini, Pienza, Włochy (fot. wsifrancis)

Palazzo Borgia

Znajdujący się w samym centrum miasta pałac wybudowany przez kardynała Rodriga Borgię. Obecnie w budynku tym mieści się Museo Diocesano.

Pieve di Corsignano

To jedyny z ważnych zabytków Pienzy, który znajduje się poza obszarem ścisłego centrum. To XI-wieczny kościół wzniesiony w stylu romańskim, w którym został ochrzczony późniejszy papież Pius II. Aby dotrzeć do kościoła należy wyjść z miasta zabytkową bramą i skręcić lekko w lewo w ulicę Via Gozzante. Zaraz po wyjściu za historyczne mury znajdują się charakterystyczne brązowe tablice wskazujące drogę do Pieve di Corsignano. Na miejsce nie jest daleko, w żadnym wypadku nie należy podjeżdżać samochodem – wystarczy krótki spacer.

Punkt widokowy

Za katedrą przy Piazza Pio II znajduje się punkt widokowy na wzgórza Toskanii, określany mianem niekończącego się krajobrazu. Szczególnie w godzinach popołudniowych słońce przepięknie oświetla wzgórza doliny Val d’Orcia. Miejsce idealne dla zakochanych par, ale też amatorów toskańskiej fotografii. Można się wpatrywać bez końca. Widać winnice, pola uprawne, gaje oliwne, kręte drogi i liczne, strzeliste cyprysy. Gdzieniegdzie porozrzucane są zabytkowe domy i wille z kamienia.

HISTORIA

Jeszcze w 1462 r. w miejscu dzisiejszej Pienzy znajdowało się niewielkie miasteczko Corsignano, w którym na świat przyszedł Aeneas Silvius Piccolomini, późniejszy papież Pius II. Po tym jak Pius II objął urząd papieski postanowił wykorzystać daną mu władzę i przebudować swoje rodzinne miasto w Toskanii na wzór miasta harmonijnego. Projekt bazował na humanistycznych koncepcjach urbanistycznych. W budowie idealnego miasta kluczową rolę miał odgrywać architekt Bernardo Rossellino, który podjął się zleconego przez papieża zadania.

 

Budowa miasta ruszyła począwszy od głównego placu i budynków wokół. Ciekawostką jest fakt, że przebudowa zaczęła się w 1459 r., a już trzy lata później papież konsekrował nową katedrę.

 

Jednak papież Pius II zmarł wcześniej, niż wszyscy się spodziewali. Dla Pienzy oznaczało to koniec ambitnego planu i dynamicznego rozwoju. W mieście nastał marazm i brak dalszych perspektyw.

 

W późniejszych latach Pienza była zajęta przez Borgiów, a później – w drugiej połowie XVI wieku – przeszła pod panowanie rodu Medyceuszy. Od 1860 r. Pienza jest częścią Zjednoczonych Włoch. W 1996 r. historyczne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie mieszkańcy miasta żyją głównie z turystki, rolnictwa, produkcji wina, serów, oliwy, wakacyjnego wynajmu apartamentów i z gastronomii.

Pienza, Włochy (fot. Andrea Moroni)

Komunikacja

Jak dojechać do Pienzy

Z południa Polski do Pienzy jest nieco ponad 1400 km w jedną stronę, jeśli wybierzemy najwygodniejszą drogę autostradami przez Czechy i Austrię. Niemal do samego końca można jechać autostradą. Z autostrady A1 należy zjechać na węźle Valdichiana, a później kierować się piękną trasą SP327 na południe. Jeśli do Pienzy jedziemy z południa Włoch, to z autostrady A1 zjedźmy na węźle Chiusi – Chianciano Terme. Najpier należy się kierować do miasta Chianciano, a później znaki będą już wskazywały miejscowość Pienza.

Stacja kolejowa w Pienzy

Najbliższa duża stacja kolejowa znajduje się w Chiusi. Stacja położona jest na ważnej trasie kolejowej łączącej Rzym z Florencją. Jest tu stosunkowo dużo połączeń. Z Chiusi do Pienzy można się dostać autobusem.

Lotnisko w pobliżu Pienzy

Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze, z których są obsługiwane połączenia z Polski znajdują się w Pizie, Florencji i Rzymie.

Parking w Pienzy

Parkingi dla samochodów osobowych w Pienzy są dobrze oznakowane i duża część z nich jest tuż pod zabytkowymi murami miasta. Parkingi są płatne.

Miasta partnerskie

  • Pienza nie posiada miast partnerskich.
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com