Strona główna -> Toskania -> Bibbona / Marina di Bibbona, Toskania – moja ulubiona dzika plaża w Toskanii

Bibbona / Marina di Bibbona, Toskania – moja ulubiona dzika plaża w Toskanii

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 4 komentarze 25,2 tysięcy wyświetleń
Marina di Bibbona, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Władze miejscowości Bibbona w regionie Toskania chwalą się tym, że przyjeżdżając tutaj można spędzić wakacje w bliskości z naturą. To bardzo trafne określenie biorąc pod uwagę fakt, że średniowieczna Bibbona z punktu widzenia turystycznego ma do zaoferowania przepiękną, bezpłatną szeroką plażę i ciągnący się wzdłuż piniowy las. Jeśli do tego dołożymy okoliczne krajobrazy i pobliskie miejscowości, to okazuje się, że Marina di Bibbona jest idealną bazą wypadową do zwiedzania Toskanii połączonego z wypoczynkiem na plaży.

Tak naprawdę, to Bibbona jest jednym z tych miast, o których im mniej się mówi, tym lepiej dla nich. To prowincjonalna miejscowość, której największą zaletą jest niewielka liczba turystów. Plaża na obrzeżach Marina di Bibbona nie jest zatłoczona. Rozstawiając tam swoje „plażowe stanowisko” z namiotem, parasolem i ręcznikami w promieniu 50-100 metrów wokół nas zazwyczaj nie było nikogo. Inni plażowicze także rozkładali swoje ręczniki tak, aby mieć poczucie częściowej prywatności.

Na tutejszą plażę jest kilka wejść od strony miasta, a następnie długi pas wybrzeża dostępny jest tylko dla spacerujących pieszo po piasku turystów. Mało kto się tam zagłębia. Przyjeżdżający tutaj głównie Włosi i Niemcy są dość leniwi i swoje ręczniki rozkładają najdalej kilkaset metrów od wejścia na plażę. Dalsza część plaży jest niemalże pusta.

Dzika, naturalna plaża w Marina di Bibbona

plaża w Marina di Bibbona, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Marina di Bibbona, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tereny oddalone o niespełna kilometr na południe od ostatniego wejścia na plażę upodobali sobie naturyści. Rozpoczyna się tam nieoficjalna, szeroka, piaszczysta plaża naturystyczna znana w środowisku naturystów w całych Włoszech (jedna z kilkunastu najważniejszych plaż tego typu w kraju). Poza naturystami opalają się tam także zakochane pary, gdzie tylko partnerki cenią sobie topless. Zdarzają się także nieliczni rybacy, którzy nie wchodzą w drogę naturystom (a może tak bardzo się już przyzwyczaili do ich widoku). Dodatkowym atutem plaży naturystycznej jest fakt, że nie docierają tam już plażowi handlarze, jest stosunkowo luźno i wokół siebie ma się mnóstwo przestrzeni.

Jednak plaża naturystyczna jest tylko uzupełnieniem plażowej oferty Marina di Bibbona. Przeciętny turysta spędzający wakacje w centrum miejscowości nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia znajdującej się na obrzeżu miasteczka plaży FKK. Obie grupy nie wchodzą sobie w drogę.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Tutaj opala się znana piosenkarka Gianna Nannini

zachód słońca na plaży w Marina di Bibbona, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
zachód słońca na plaży w Marina di Bibbona, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plażę w Marina di Bibbona upodobała sobie między innymi włoska piosenkarka Gianna Nannini. Tropią ją włoscy paparazzi, którzy w tabloidach publikują zdjęcia piosenkarki w stroju topless.  Gwiazda jednak się tym nie zraża i przyjeżdża do Bibbona regularnie.

nadmorska część kurortu Marina di Bibbona, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nadmorska część kurortu Marina di Bibbona, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W samym centrum Marina di Bibbona znajduje się niewielki odcinek plaż płatnych. Wystarczy jednak przejść kawałek, aby dotrzeć do szerokiej, piaszczystej darmowej plaży. Także plaże darmowe na dość długim obszarze są chronione przez ratowników morskich. Zejście do wody jest tu łagodne. Być może dlatego tak wiele tutaj rodzin z małymi dziećmi. Wzdłuż plaż ciągnie się las piniowy, który jest częścią obszaru naturalnego (las w dużej części jest zamknięty dla turystów), ale przechodząc z parkingów na plażę słychać wyjątkowy śpiew nadmorskich cykad.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Gdzie spać w Bibbonie? Polecane hotele, kempingi i apartamenty

Hotel Nina w Marina di Bibbona, Toskania, Włochy
Hotel Nina w Marina di Bibbona, Toskania, Włochy

Noclegów zdecydowanie należy szukać w nadmorskiej dzielnicy Marina di Bibbona. Samo miasteczko Bibbona jest oddalone spory kawałek od morza. Można się tam wybrać na wieczorny spacer lub do jednej ze świetnych restauracji, ale najlepiej nocować tuż przy plaży. To niewielki kurort dlatego liczba hoteli, kempingów i apartamentów jest skromna. Jest to jeden z najtańszych kurortów na wybrzeżu Toskanii. Ceny są tu niskie – nawet w sezonie.

  • Residence Habitat – godne uwagi, często wybierane apartamenty kilkaset metrów od plaży. Studia mają aneksy kuchenne. Jest tu basen i parking. Jest tanio, czysto i w dobrej lokalizacji. Jedyny mankament to wysłużone materace, ale da się przeżyć 🙂
  • Hotel Ninaświetny hotel znajdujący się tuż przy plaży. Bardzo dobre śniadania, wyjątkowo czyste pokoje z klimatyzacją i wifi. Jest tu ogród, taras słoneczny, bezpłatny parking. Goście hotelowi mogą korzystać z prywatnej plaży.
  • Campeggio del Forte – to najdalej wysunięty na południe kemping w Marina di Bibbona. Spędziliśmy tu udane dwa tygodnie w 2017 r. Domki znajdują się pomiędzy wysokimi drzewami, jest dużo cienia. Na terenie kempingu jest basen, restauracja i niewielki sklep. Do plaży wystarczy przejść urokliwą ścieżką przez piniowy las. Jeśli po dojściu do morza skręcimy w lewo to plaża będzie stosunkowo pusta, dzika i przez kilka kilometrów nie będzie żadnych leżaków, ani zabudowy 🙂 Świetne miejsce.
  • Villa Corallo – bardzo ładna willa z basenem i pięknie utrzymanym ogrodem. Jest tu tylko kilka apartamentów. Wszystkie z aneksem kuchennym i wifi. Bardzo ładny obiekt, ale minusem jest lokalizacja – do plaży stąd jest spory kawałek (trzeba dojeżdżać samochodem).

Zobacz więcej:

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]

Historyczne centrum oddalone od morza

Bibbona, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bibbona, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Stara część miasteczka Bibbona pochodzi z czasów średniowiecza. Historyczne centrum Bibbona jest oddalone o około 8 km od nadmorskiej dzielnicy Marina di Bibbona. Cechują ją wąskie uliczki, kamienne budynki, niewielkie bary i apartamenty na wynajem. Znajduje się tutaj także zabytkowy zamek otoczony majestatycznymi murami i kościół pochodzący z XII w.

Jeśli chcesz zjeść dobrą kolację w przystępnej cenie albo zamówić pizzę to lepiej wybierz się właśnie do historycznego centrum Bibbony. To nie oznacza, że w nadmorskiej dzielnicy zjesz gorzej. Jednak w „starej” Bibbonie jest taniej, spokojniej, a tutejsze pizzerie i restauracje czynne są przez cały rok. Zobacz także aktualne ceny we Włoszech.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Bibbona – położenie

Bibbona położona jest w środkowej Toskanii, 8 km od wybrzeża. Miasto posiada swoją nadmorską dzielnicę o nazwie Marina di Bibbona. Usytuowane są tam niewielkie hotele, kilka dużych campingów z basenami.

Bibbona zajmuje równinne tereny Toskanii, wzdłuż wybrzeża ciągnie się las piniowy będący częściowo obszarem parku naturalnego. Plaże w Marina di Bibbona są szerokie i piaszczyste z niewielkim żwirkiem przy wejściu do morza.

ścieżka na plażę w Marina di Bibbona, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
ścieżka na plażę w Marina di Bibbona, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bibbona – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Stare miasto

Pierwotna osada w Bibbona była już zapoczątkowana przez Etrusków, następnie w średniowieczu została rozbudowana. Powstał tu m.in. zamek z wysokimi murami oraz XII wieczny kościół. W czasie wakacyjnego pobytu w Bibbona tutejsza starówka może być przyjemnym miejscem na wieczorne spacery. Stare miasto od dzielnicy nadmorskiej oddalone jest o około 8 km.

Bibbona, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bibbona, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża w Marina di Bibbona

Są tu szerokie i piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza. Plaże w większości są bezpłatne, a od zabudowań oddziela je przepiękny piniowy las.

plaża w Marina di Bibbona, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Marina di Bibbona, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaża naturystyczna w Marina di Bibbona

Żeby dotrzeć na plażę naturystyczną w Bibbona najlepiej dojechać samochodem do parkingu przy Strada Provinciale 15b. Jest to najdalej wysunięty na południe parking w Marina di Bibbona. Postój jest płatny, ale za darmo można zostawić samochód wzdłuż drogi dojazdowej do parkingu (wzdłuż ogrodzenia kempingu). Następnie idąc przez las kieruje się na plażę, a później skręć w lewo (na południe) i idź wzdłuż morza aż zobaczysz pierwszych naturystów (około 10-15 minut spaceru).

plaża naturystyczna w Marina di Bibbona, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża naturystyczna w Marina di Bibbona, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Historia

Pierwsze zapiski historyczne o zamku w Bibbona pojawiają się ok. 1040 r. Mury obronne, które można podziwiać do dziś, zostały wybudowane w XII w. Pod koniec XVIII w. zbudowany został fort tuż przy plaży. Był to początek zabudowy terenu określanego dzisiaj mianem Marina di Bibbona.

Bibbona, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bibbona, Toskania, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Bibbony?

Bibbona położona jest w środkowej Toskanii. W pobliżu przebiega droga ekspresowa SS1 (Aurelia). Około 10 km na północ od Bibbona rozpoczyna się autostrada A12 łącząca region z północą Włoch. Pomiędzy starym miastem Bibbona, a nadmorską dzielnicą Marina di Bibbona jest około 8 km.

W osobnych działach możesz sprawdzić ceny autostrad we Włoszech oraz ceny paliwa.

Stacja kolejowa

W mieście znajduje się niewielka stacja kolejowa. Jednak w 2006 r. przestały się tam zatrzymywać pociągi. W materiałach prasowych z 2020 r. pojawiają się informacje o planach rewitalizacji stacji, ale na razie to odległa sprawa. Na terenie gminy Bibbona jest też druga stacja (Bolgheri), w której pociągi się zatrzymują. Można także podjechać na dworzec kolejowy do pobliskiej miejscowości Cecina.

Miasta partnerskie

  • Bibbona nie posiada miast partnerskich.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

4 komentarze

Anna 27 maja 2024 - 10:00

Chciałabym zapytać czy masz jakieś informacje na temat tego, czy w pobliżu tych plaż jest jakiś bezpieczny parking?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 maja 2024 - 10:55

Hej,
Stosunkowo często tam jesteśmy i zawsze parkuję albo przy ogrodzeniu kempingu na końcu ulicy Via dei Platani albo na placu parkingowym, który jest kawałek dalej pod lasem, w miejscu, gdzie ta ulica się kończy i jest wejście na plażę. Nigdy nic złego nam się tam nie przydarzyło. Nie widziałem też nigdy rozbitych szyb, ale przecież gwarancji, że nic się nie stanie – nie ma. Nie zostawiajcie niczego na wierzchu, żadnych torebek, reklamówek, bagaży itd. Wówczas powinno być dobrze.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Janusz 23 maja 2024 - 14:08

Witam, czy możesz coś powiedzieć o hotelu Marinetta?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 23 maja 2024 - 21:25

Dzień dobry,
Myślę, że to będzie bardzo dobry wybór. Hotel La Marinetta to jeden z zaledwie kilku najbardziej eleganckich hoteli w Marina di Bibbona. Leży w samym centrum miejscowości, tuż przy plaży. Jeśli lubisz takie spokojne miejscowości, to będzie dobry wybór, z tym, że akurat plaża przed tym hotelem jest najbardziej zatłoczona. Idąc stamtąd plażą na południe, będzie o wiele luźniej. Natomiast sam hotel powinien być OK 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz