Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Montepulciano, Włochy

Montepulciano

prowincja: Siena, region: Toskania, Włochy

Montepulciano jest jednym z tych włoskich miasteczek, o odwiedzeniu którego marzą ludzie na całym świecie. To niewielkie miasto o średniowiecznej architekturze położone jest na wzgórzu, w przepięknej toskańskiej scenerii. Wokół zabytkowego Montepulciano możemy podziwiać sielskie krajobrazy, wzgórza z winnicami, aleje otoczone cyprysami i starannie uporządkowane, złociste pola. Samo miasto słynie z wyjątkowej kuchni, cenionego na całym świecie wina, wyśmienitych lodów i faktu, że to właśnie tutaj kręcono zdjęcia do filmu Saga “Zmierzch”: Księżyc w nowiu.

 

Bez względu na to, z której strony planujemy przyjechać do Montepulciano ostatnie kilkadziesiąt kilometrów będzie niezapomnianym przeżyciem. To prawdopodobnie najpiękniejsza część Toskanii. Kręta droga wije się pomiędzy wzgórzami porośniętymi przez winnice lub gaje oliwne. Gdzieniegdzie widać gospodarstwa agroturystyczne z basenami albo winnice, które zapraszają na bezpłatną degustację.

Montepulciano, Włochy (fot. Mikael Korhonen)
widok z historycznego centrum Montepulciano, Włochy (fot. Mikael Korhonen)

Większość budynków w tym rejonie jest pod ścisłą kontrolą samorządów. Są to eleganckie, typowe dla Toskanii, domy z kamienia. Nie wolno ich rozbudowywać ani budować czegoś, co mogłoby zakłócić cudowny krajobraz, znany z licznych filmów, czy powieści, których akcja toczyła się w Toskanii.

Na wzgórzach w bliskim sąsiedztwie historycznego centrum Montepulciano znajduje się kilkanaście gospodarstw agroturystycznych i domów wakacyjnych na wynajem. Aktualne ceny i dostępność można sprawdzić na stronie Interhome. Portal rezerwacyjny oferuje tutaj charakterystyczne dla Toskanii apartamenty w domach z kamienia z basenami, ogrodem i widokiem na okoliczne wzgórza (na zdjęciach powyżej).

 

Domy wakacyjne w innych częściach Toskanii możecie sprawdzić tutaj.

Montepulciano, Włochy (fot. Martin Hapl)
Montepulciano, Włochy (fot. Martin Hapl)

Na obrzeżach Montepulciano znajduje się kilka parkingów. Największy parking jest na placu, tuż przy dworcu autobusowym. Zazwyczaj nie ma jednak potrzeby aby parkować tak daleko. W subiektywnej opinii jest to zresztą najmniej urokliwa część miasta. Na placu przy dworcu raz w tygodniu odbywa się rynek – wtedy parkowanie jest zabronione, a na placu swoje stoiska rozkładają handlarze. Można kupić lokalną żywność, świeże owoce, kwiaty, odzież i inne różności. Nieodłącznym elementem są charakterystyczne obwoźne budki, w których można zamówić porchettę, czyli słynną kanapkę z solidnym kawałkiem mięsa. Bliżej centrum zaparkujemy przy ulicy Via dell’Oriolo.

Piazza Grande, Montepulciano, Włochy (fot. Martin Hapl)
Piazza Grande, Montepulciano, Włochy (fot. Martin Hapl)

Centrum Montepulciano wybudowane zostało na szczycie wzgórza, około 600 m n.p.m. Miasteczko jest niewielkie, sprawia wrażenie spokojnego i lekko ospałego. Na co dzień mieszka tutaj niespełna 14 tys. mieszkańców. Wchodząc na brukowane alejki starego miasta możemy poczuć się tak, jakbyśmy cofnęli się nieco w czasie. O współczesności przypominają tylko przejeżdżające samochody mieszkańców. Przy głównych uliczkach warto zwrócić uwagę na pałace i kamienice pochodzące z XV i XVI wieku. W lokalach usługowych na parterze kamienic znajdują się restauracje, bary i lodziarnie. Podobnie jak w innych miasteczkach tego typu, także tutaj w niewielkich sklepikach możemy kupić lokalne produkty, wśród nich wędliny, sery, trufle, oliwę i przede wszystkim wino. Najsłynniejsze lokalne wino to oczywiście Vino Nobile di Montepulciano, którego nie należy mylić z winem Montepulciano d’Abruzzo. To drugie jest także bardzo dobre (szczególnie w stosunku do swojej ceny), ale produkowane jest kilkaset kilometrów dalej, na południe Włoch.

Piazza Grande, Montepulciano, Włochy (fot. Anita Summers2012)

Życie mieszkańców i turystów skupia się wokół Piazza Grande – to serce miasta i jego wizytówka. Miłośnicy filmowej sagi „Zmierzch” z łatwością rozpoznają, że właśnie tutaj kręcono sceny do kultowego filmu. Wbrew pozorom nie była to Volterra, która dzisiaj chyba żałuje swojej odmownej decyzji. W czasie wakacji na Piazza Grande niemal nieustannie odbywają się różnego rodzaju imprezy, inscenizacje, czy pokazy. Czasem swoje produkty wystawiają tutaj lokalni rolnicy lub właściciele winnic. Można wtedy bezpłatnie degustować różne przysmaki. Jeśli akurat na placu nie dzieje się nic nadzwyczajnego, to przesiadują tu mieszkańcy, młodzież i turyści.

Montepulciano, Włochy (fot. Martin Hapl)

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest Katedra Santa Maria Assunta popularnie nazywana Duomo di Montepulciano. Budowa katedry rozpoczęła się w 1586 r. i trwała niespełna 100 lat. Wnętrze kościoła początkowo wydaje się być bardzo surowe, ale po dłuższym zwiedzaniu ma swój urok. Warto zwrócić uwagę na prace Taddeo di Bartoli i różne inne dzieła sztuki znajdujące się w kościele. Zarówno projekt zewnętrzny, jak i wnętrze kościoła było inspirowane świątyniami z Orvieto i Florencji.

 

Kończąc spacer po Montepulciano warto odwiedzić jeszcze Piazza di San Francesco. Plac ten oddalony kilkaset metrów od głównego rynku, jest najpiękniejszym punktem widokowym w mieście i świetnym miejscem do pamiątkowym zdjęć. Doskonali widać stąd zabudowę miasta i kolorowe, jakże uporządkowane wzgórza Toskanii. W oddali widać cyprys, winnice i gaje oliwne.

Montepulciano - położenie

Montepulciano położone jest w środkowej części Włoch, w południowo-wschodniej części słynnego regionu Toskania. To właśnie tutaj znajdują się najbardziej urokliwe tereny Toskanii, znane z filmów i książkowych powieści, porośnięte winnicami, cyprysami i gajami oliwnymi.

Region nazywany jest Val d’Orcia od przepływającej tędy rzeki Orcia. Z tego regionu pochodzą wszystkie najbardziej charakterystyczne zdjęcia toskańskich pagórków i dróg otoczonych cyprysami, które możemy znaleźć w przewodnikach, internecie, na pocztówkach, czy w kalendarzach. Montepulciano liczy około 14 tys. mieszkańców.

Montepulciano, Włochy

Montepulciano - ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Piazza Grande

To główny plac miasta pełniący rolę rynku. To tutaj odbywają się najważniejsze miejskie imprezy i uroczystości, ale także tutaj nagrywano finałowe sceny filmu z sagi „Zmierzch”. To przepiękny, klimatyczny i nastrojowy plac. Będąc w tym miejscu możemy poczuć się jakbyśmy przez chwilę wrócili do średniowiecznej Toskanii. Wokół wybrukowanego placu znajdują się XV-wieczne pałace, kamienice, katedra oraz Palazzo Comunale, czyli ratusz.

Piazza Grande, Montepulciano, Włochy (fot. Martin Hapl)

Duomo di Montepulciano

Oficjalnie znana jako Katedra Santa Maria Assunta jest najważniejszym zabytkiem miasta. Budowa katedry rozpoczęła się w 1586 r. i trwała do 1680 r. Inspiracją dla projektu była świątynia z Orvieto oraz kościoły ówczesnej Florencji. Wnętrze katedry jest dość surowe, ale zyskuje przy bliższym poznaniu. Wbrew pozorom gdzieniegdzie poukrywane są prawdziwe perełki pośród toskańskich dzieł sztuki.

Via di S. Donato

Główna ulica miasta prowadząca do Piazza Grande. Określana jest też mianem Corso. Ulica prowadzi od jednej z historycznych bram w stronę serca miasta. Znajdują się przy niej enoteki, restauracje i sklepiki z pamiątkami i lokalnymi produktami, głównie z winem, mocniejszymi alkoholami, serami, wędlinami, makaronami i sosami.

Via di S. Donato, Montepulciano, Włochy (fot. James Good)
Via di S. Donato, Montepulciano, Włochy (fot. James Good)

Palazzo Comunale

Miejski ratusz z wysoką wieżą, wybudowany w stylu gotyckim, a w XVI wieku nieco przebudowany, który znajduje się przy Piazza Grande.

Palazzo Comunale, Montepulciano, Włochy (fot. Martin Hapl)
Palazzo Comunale, Montepulciano, Włochy (fot. Martin Hapl)

Studnia na placu

Na Piazza Grande znajduje się przepiękna, zabytkowa studnia z figurami dwóch lwów, które podtrzymują herb Medyceuszy.

kościół Madonna di San Biagio

Świątynia została zbudowana w stylu renesansowym z miodowego trawertynu przez Antonia da Sangallo. W konsekrowaniu kościoła w 1529 r. uczestniczył papież Klemens VII, który był członkiem rodziny Medyceuszy.

HISTORIA

Miasto zostało założone przez Etrusków w IV wieku p.n.e. Potem osiedlili się tutaj Rzymianie, uznając miejscowość za punkt strategiczny wybudowali tutaj bazę wojskową, która miała strzec okolicy oraz ważnych szlaków handlowych tędy przebiegających.

widok z centrum Montepulciano na wzgórza Toskanii, Włochy (fot. Mikael Korhonen)

W XII wieku Montepulciano toczyło regularne wojny z pobliską Sieną. Od 1390 r. miasto znalazło się pod wpływami Florencji. Wbrew pozorom przyczyniło się to do rozwoju Montepulciano. W późniejszych dziesięcioleciach zaczęły powstawać nowe kamienice, pałace oraz kościoły. W XVI wieku Montepulciano zaczęło tracić na znaczeniu. Prawdopodobnie przyczynił się do tego fakt, że pobliska Siena została podbita przez Florencję i tam skupiło się całe zainteresowanie ówczesnej władzy.

 

Ciekawa jest filmowa kariera miasta w ostatnich latach. Wspominaliśmy już w artykule, że kręcono tutaj sagę “Zmierzch – Księżyc w nowiu”. Tak naprawdę w filmie mowa jest o mieście Volterra, ale władze Volterry z obawy przed najazdem fanów nie zgodziły się na nagrywanie filmu u siebie. Poza “Zmierzchem” nagrywano tu także filmy “Sen nocy letniej” oraz “Angielski pacjent”. Obydwa w 1999 r. W 2002 r. w Montepulciano nagrywano film “Niebo”, a rok później “Pod słońcem Toskanii”.

widok z centrum Montepulciano na wzgórza Toskanii, Włochy (fot. Randy Connolly)

Komunikacja

Jak dojechać do Montepulciano

W pobliżu Montepulciano przebiega płatna autostrada A1, nazywana Autostradą Słońca. Do miasteczka należy zjechać na węźle Chiusi / Chianciano Terme. Od zjazdu z autostrady do samego Montepulciano jest jeszcze 20 km.

 

Najpiękniejsza trasa prowadząca do miasta to Strada Provinciale 146 przebiegająca przez pobliską Pienzę. Jeśli kierujemy się do Montepulciano od strony wschodniej (na przykład spędzając wakacje na wybrzeżu Toskanii) to koniecznie wybierzmy tę spektakularną trasę. Po drodze będziemy mijać liczne winnice, gaje oliwne i typowo toskańskie domy z kamienia.

 

W samym Montepulciano znajdziemy dużą ilość miejsc parkingowych. Te bliżej centrum są płatne około 1 – 1,5 euro za godzinę. Jeśli nie chcemy płacić będziemy zmuszeni zaparkować nieco dalej od centrum.

Najbliższa stacja kolejowa

Najbliższa stacja kolejowa to dworzec Chiusi-Chianciano Terme usytuowany w miejscowości Chiusi Scalo, około 25 km od Montepulciano. Stacja leży przy ważnej magistrali kolejowej. Odjeżdżają stamtąd pociągi do Sieny i Florencji. Są także liczne bezpośrednie połączenia do Rzymu oraz – mniej liczne – połączenia pociągami pospiesznymi nawet do Neapolu.

Miasta partnerskie

  • Moulins (Francja)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Jedna odpowiedź do “Montepulciano

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Europol
Booking.com
Europol
Booking.com