Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Bari i okolice – co warto zobaczyć? Zabytki, atrakcje, noclegi, wycieczki. Gotowy plan na 7 lub więcej dni w Apulii

0 445

Południe Włoch różni się od reszty kraju. Jest biedniejsze, żyje się tu wolniej, ale jednocześnie ludzie są bardziej życzliwi, rodzinni i żyją w zgodzie z tradycją. Gdy na północy kraju jest już chłodna jesień, w Apulii wciąż jest słonecznie. Kobiety w odważnych strojach, pranie wiszące pomiędzy balkonami, ludzie rozmawiający przed domami, spóźnione pociągi i ruch uliczny, w którym przechodząc nawet na zielonym odnosiłem wrażenie, że wszyscy chcą nas rozjechać… To były pierwsze wrażenia po przyjeździe do Bari. Potem było już tylko lepiej. Podobno to właśnie w Apulii są te „prawdziwe Włochy” dlatego Polacy tak bardzo pokochali podróże do Bari.

Dzięki dużej ilości tanich połączeń lotniczych z Polski stolica Apulii jest niezwykle popularna wśród turystów, a jednocześnie to świetna baza wypadowa do zwiedzania regionu.

Zapraszam Cię do totalnie praktycznego przewodnika po Bari i okolicznych miastach, do których z łatwością dojedziesz transportem publicznym. Znajdziesz tu krótki i konkretny opis zabytków i atrakcji Bari, polecane noclegi, przysmaki, których koniecznie musisz spróbować oraz adresy najlepszych restauracji, barów i pizzerii. Wszystko co trzeba wiedzieć przed podróżą do Bari w jednym miejscu!

Znajdziesz tu także mnóstwo porad praktycznych. Piszę o tym, jak dostać się do Apulii, jak szybko i tanio dojechać z lotniska do centrum, jak odnaleźć się na dworcu kolejowym Bari Centrale (który ma 4 różnych przewoźników i oddzielne kasy) i czy opłaca się wynajmować samochód.

Na końcu znajdziesz 7 propozycji wycieczek z Bari, które pozwolą Ci lepiej poznać Apulię. W ramkach pod poszczególnymi akapitami są praktyczne informacje jak dojechać do poszczególnych miast (o tym, gdzie kupić bilet, gdzie sprawdzić rozkład jazdy i z którego dworca/przystanku odjechać).

Korzystając z okazji zapraszam Cię na nasz instagram – są tam wyróżnione relacje z Bari, a niemal codziennie piszemy o włoskich podróżach i zasadach w związku z pandemią.

Mój przewodnik po Bari jest bardzo rozbudowany, dlatego aby ułatwić Ci przeglądanie poniżej znajdziesz menu. Możesz „przeskakiwać” do najistotniejszych dla Ciebie treści.

Noclegi w Bari – gdzie spać, a gdzie absolutnie nie?

Bari Vecchia

Najbardziej klimatyczny jest nocleg na starym mieście, czyli w Bari Vecchia. Tutaj czuć klimat apulijskiego miasta, wieczorami przyjemnie się spaceruje, a wokół jest pełno popularnych barów, restauracji i słynnego południowego fast food’u.

Dzielnica Murat

Dobrym wyborem jest też nocleg w nowym centrum – czyli dzielnicy Murat, pomiędzy linią kolejową, a starym miastem i morzem. Jest tam nieco taniej, wybór noclegów jest większy i jest bliżej do dworca kolejowego Bari Centrale – to ważne, jeśli planujesz codzienne wycieczki pociągami lub autobusami po Apulii.

  • Zodiacus Residence*** – niedrogi hotel w znakomitej lokalizacji. W samym centrum Bari, 10 minut spacerem od dworca kolejowego i tyle samo od starego miasta. Pokoje klimatyzowane z bezpłatnym wifi.
  • Imbriani Guest House – ładne pokoje i apartamenty w dobrej lokalizacji. Nowy obiekt, klimatyzowany, gruntownie wyremontowany, stąd wszędzie jest blisko – zarówno na stare miasto, jak i do plaży czy na dworzec. Dobry kontakt z gospodarzami.

Których miejsc unikać?

  • Unikaj noclegów na południe od linii kolejowej i dworca Bari Centrale. Te noclegi na portalach rezerwacyjnych wyświetlą Ci się jako pierwsze, ponieważ są najtańsze. Nie ma tam tego samego klimatu co w centrum i wszędzie jest daleko. Nie warto oszczędzać na lokalizacji. Wszystko co jest poniżej linii kolejowej – odpada 😉
  • Nie wybieraj też noclegów w odległości większej niż 1,2 km od dworca kolejowego. Będzie za daleko na codzienne wycieczki.
  • Piazza Moro (czyli przy samym dworcu) to wieczorami nieciekawa okolica. Przy samym placu jest kilka tanich hoteli i apartamentów. Nie warto.

Co warto zobaczyć w Bari?

Mimo, że Bari jest stolicą Apulii i liczy ponad 320 000 mieszkańców, to jednocześnie jest bardzo przyjazne dla turystów. Wszystkie zabytki, atrakcje i miejsca godne polecenia znajdują się stosunkowo blisko siebie. Miasto najlepiej zwiedzać pieszo.

Labirynt wąskich uliczek historycznego centrum Bari Vecchia

Bari Vecchia, czyli historyczne centrum miasta (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bari Vecchia, czyli historyczne centrum miasta (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Turyści przyjeżdżający do Bari zazwyczaj kierują się najpierw do historycznego centrum, czyli dzielnicy Bari Vecchia. Najstarsza część miasta powstała na wapiennej skale tuż przy morzu. Bez żadnego planu czy mapy, zanurz się po prostu w labirynt wąskich, wybrukowanych alejek. To kwintesencja włoskiego południa. Są tu odrapane, jasne kamienice, wąskie zaułki, suszące się pranie nad uliczkami, donice z kwiatami i głośne skutery, które od czasu do czasu przejeżdżają tam, gdzie nie mieszczą się samochody.

W kilku miejscach panie na ulicach wyrabiają lokalny makaron orecchiette (który można od razu kupić), a z łatwością natrafisz także na uliczne panzerotto i sgagliozze. W uliczkach unosi się zapach apulijskiej kuchni, będziesz mijać tu dziesiątki restauracji, barów i street food, ale o tym za moment.

Bari Vecchia to w zasadzie miasto w mieście. Jest tu monumentalny zamek i około 30 kościołów z czego najsłynniejsze to Bazylika św. Mikołaja, znajdujący się tuż obok kościół San Gregorio z X w., czy katedra San Sabino.

Dwa główne place – Piazza Mercantile i Piazza del Ferrarese

Piazza Mercantile w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Mercantile w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Sercem città vecchia jest główny miejski plac – Piazza Mercantile, który łączy się ze znajdującym się tuż obok Piazza del Ferrarese. Wokół – przy obydwu placach – jest około 20 restauracji, barów i cukierni. Na kolację przychodziliśmy najchętniej do L’Osteria Del Borgo Antico – to restauracja i pizzeria z tradycyjną kuchnią Apulii, gdzie wieczorami wszystkie stoliki są zajęte. Tuż obok znajduje się Cibo’ – miejsce, w którym za 1,50 euro możesz kupić najlepsze panzerotti w Bari. Na deser wybierz się koniecznie do znajdującego się przy placu Martinucci Laboratorio Bari. W zgodnej opinii mieszkańców i turystów to najlepsza cukiernia i lodziarnia w mieście. Natan codziennie wracał na tutejsze lody. Nigdzie indziej nie mieli tak dobrych.

Sam Piazza Mercantile powstał w połowie XIV w. Od samego początku był centrum działalności handlowej i administracyjnej, także dzięki znajdującemu się przy placu Palazzo del Sedile. Gmach został wzniesiony w 1543 r. i był siedzibą Rady Miasta. W 1601 r. w Palazzo del Sedile wybuchł pożar, który rozprzestrzenił się na pomieszczenia, w których przechowywano broń i proch. Wybuch zniszczył budynek, zginęło wówczas 60 osób. Po tych wydarzeniach pałac odbudowano, dodając jeszcze widoczną do dziś wieżę z zegarem. W późniejszych latach był tu pierwszy teatr w Bari.

Obecnie Piazza Mercantile i Piazza del Ferrarese są miejscem spacerów i spotkań. W ciepłe dni można tu podziwiać istną rewię mody lub przysiąść na murku z kieliszkiem zimnego piwa i nasączoną rumem babą, jeśli akurat w Martinucci Laboratorio brakuje wolnych stolików 😉

Bazylika św. Mikołaja w Bari, krypta i grobowiec królowej Bony

Bazylika św. Mikołaja w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika św. Mikołaja w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Budowa Bazyliki św. Mikołaja (wł. Basilica di San Nicola) rozpoczęła się w 1087 r. i trwała aż do 1197 r., kiedy to świątynia została konsekrowana. Powstanie okazałej bazyliki wiąże się z odzyskaniem relikwii św. Mikołaja z pierwotnego sanktuarium świętego w Myrze, na terenie dzisiejszej Turcji. Relikwie zostały przewiezione do Bari 9 maja 1087 r. i wówczas właśnie zapadła decyzja o budowie świątyni. O wywiezione z tureckiego wybrzeża relikwie rywalizowała także Wenecja, ale ostatecznie trafiły one do Bari, ponieważ według tradycji Św. Mikołaj wybrał właśnie Bari na miejsce swojego spoczynku.

Bazylika jest przykładem apulijskiego stylu romańskiego. Z zewnątrz jest dość surowa i bardziej przypomina zamek niż kościół. Prawdziwe piękno kryje się w środku. Uwagę zwraca złocony, drewniany strop i znajdujące się na nim XVII-wieczne malowidła Bitonto Carlo Rosy. Schody prowadzą do krypty, w której znajduje się grób św. Mikołaja i rosyjska kaplica prawosławna. Bazylika jest celem pielgrzymek zarówno dla katolickich, jak i prawosławnych wiernych.

Z kolei za głównym ołtarzem znajduje się pomnik z białego i czarnego marmuru. Jest on zwieńczony postacią klęczącej kobiety. To grobowiec królowej Bony – żony króla Zygmunta I Starego. Po bokach – pomiędzy kolumnami – znajdują się jeszcze postacie św. Mikołaja (patrona Bari) i św. Stanisława (patrona Polski).

Bona Sforza urodziła się w Lombardii w 1494 r. W wieku 26 lat zdecydowano, że poślubi Zygmunta I Starego. Jedną z jej zasług było krzewienie w Rzeczypospolitej kultury humanistycznej i sztuki włoskiej. Po ośmiu latach zamieszkiwania w Warszawie, w 1556 r. postanowiła wyjechać do księstwa Bari. Rok po powrocie została otruta przez swego zaufanego dworzanina Jana Wawrzyńca Pappacodę, który działał na zlecenie Habsburgów. Mieli oni zaciągnięty dług u Bony, którego nie chcieli spłacić.

Katedra w Bari / Cattedrale di San Sabino

Cattedrale di San Sabino w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Cattedrale di San Sabino w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolejnym przykładem apulijskiej architektury romańskiej jest znajdująca się nieopodal katedra San Sabino. Zbudowana została pomiędzy XII, a XIII w., w miejscu, w którym znajdowały się ruiny bizantyjskiej katedry. Katedra została poświęcona św. Sabinowi, który był pierwszym patronem miasta. Jego relikwie znajdują się w ołtarzu głównym.

Z zewnątrz katedra ma jasną fasadę z kamienia ozdobioną łukami i rozetą. Wewnątrz znajduje się między innymi obraz Madonna Odegitria przywieziony z Konstantynopola w VIII w. Legenda głosi, że został namalowany przez samego św. Łukasza i wiernie przedstawia wizerunek Madonny.

Warto tu przyjść 21 czerwca, w dniu przesilenia letniego. Wówczas słońce, które wpada do środka przez 18 otworów w rozecie na fasadzie, idealnie komponuje się z dekoracją na posadzce kościoła.

Potężny zamek Castello Normanno-Svevo

zamek Castello Normanno-Svevo w Bari jest tak ogromny, że ciężko sfotogrwafować go w całości (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
zamek Castello Normanno-Svevo w Bari jest tak ogromny, że ciężko sfotogrwafować go w całości (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ogromny zamek jest jedną z największych atrakcji historycznego centrum Bari. Został zbudowany około 1132 r., a wkrótce potem w 1156 r. został zniszczony przez króla Wilhelma I Sycylii. Cesarz rzymski Fryderyk II podjął się odbudowy zamku, jego konstrukcja została wzmocniona, a odbudowę zakończono w 1233 r. Na przestrzeni lat zamek był jeszcze przebudowywany. Z polskiego punktu widzenia interesujący jest fakt, że po przejęciu zamku przez księcia Ferdynanda Aragońskiego twierdza została podarowana rodzinie Sforzów i przekazana królowej Polski Bonie Sforza. Po śmierci Bony został zwrócony królowi Neapolu i przekształcony w więzienie i koszary.

Według tradycji w 1221 r. cesarz Fryderyk II spotkał na zamku św. Franciszka z Asyżu. Cesarz podobno wysłał kurtyzanę do pokoju Franciszka i obserwował przez judasza, co się stanie. Kiedy Franciszek odesłał kobietę, Fryderyk był pod wrażeniem jego zasad. Resztę nocy spędzili na rozmowie.

Zamek z trzech stron otoczony jest fosą za wyjątkiem części północnej, która w przeszłości graniczyła z morzem. Obecnie w zamku mieści się muzeum.

Castello Normanno-Svevo w Bari – ceny biletów: 6 euro (9 euro w trakcie wystaw), ulgowy 2 euro (3,50 euro przy okazji wystaw). Osoby poniżej 18 roku życia – wstęp wolny. Zamknięte we wtorki. W pozostałe dni od 9:00 do 19:00 (kasa zamykana jest pół godziny wcześniej).

Strada delle Orecchiette, czyli makaron produkowany na ulicy

Strada delle Orecchiette, Bari Vecchia, Apulia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Strada delle Orecchiette, Bari Vecchia, Apulia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Tuż obok zamku, w sercu starego miasta Bari znajduje się ulica przemianowana na Strada delle Orecchiette chociaż jej oficjalna nazwa to Strada Arco Basso. Przechodząc przez niewielki tunel odkryjesz show jakim jest produkowanie na ulicy makaronu orecchiette przez mieszkanki miasta. Świeży makaron pozostawiany jest do wyschnięcia na drewnianych ladach, a następnie trafia do woreczków.

Turyści przychodzą tutaj, aby sprawdzić, czy te kobiety naprawdę wciąż tu są, czy może to tylko wymysł blogerów. Są, a za woreczek zapłaciliśmy 3,50 euro. Warto wrócić do domu z taką apulijską pamiątką. Pamiętaj, że panie są na ulicy do godzin popołudniowych i wtedy gdy pozwala na to pogoda.

Tętniący nocą Largo Albicocca ze świetną pizzą

każdego ciepłego wieczoru Largo Albicocca w Bari Vecchia tętni życiem, zjesz tu świetną pizzę, ale nie tylko (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
każdego ciepłego wieczoru Largo Albicocca w Bari Vecchia tętni życiem, zjesz tu świetną pizzę, ale nie tylko (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wieczorna wizyta na Largo Albicocca to moje największe zaskoczenie w trakcie zwiedzania Bari. Czytałem o tym miejscu, widziałem mnóstwo relacji, ale w październikowy wieczór były tam tłumy. Plac ma fenomenalną atmosferę. Przy placu znajduje się Pizzeria Di Cosimo Mauro – prawdopodobnie najlepsza pizzeria w mieście. Póki co sprzedają tylko na wynos, a przed lokalem jest kilka stolików. Jednak wkrótce lokal ma zyskać także salę restauracyjną w środku i wówczas tę wyśmienitą pizzę będzie można zjeść także w chłodniejsze dni. Ceny są niskie. Pizza od około 5 do 7-8 euro. Piwo peroni lub woda za 1 euro.

Przy tym samym placu znajduje się jeszcze Le Sgagliozze di Donna Carmela. To restauracja, street food albo raczej dom, w którym gospodyni gotuje dla ludzi na placu. Nie wiem jak określić to miejsce, ale wieczorami tłumy czekają tutaj na orecchiette z pomidorami, riso, patate e cozze lub inne przysmaki, które akurat oferuje Donna Carmela. A to wszystko powstaje na niewielkiej kuchni rozstawionej przed wejściem do domu.

Dzielnica Murat – nowe centrum Bari

dzielnica Murat rozciąga się od linii kolejowej i dworca Bari Centrale aż po historyczną dzielnicę Bari Vecchia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dzielnica Murat rozciąga się od linii kolejowej i dworca Bari Centrale aż po historyczną dzielnicę Bari Vecchia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pomiędzy starym miastem, czyli Bari Vecchia, a linią kolejową, rozciąga się nowe centrum miasta czyli dzielnica Murat (Borgo Murattiano). Dzielnica została zaprojektowana w pierwszych dwóch dekadach XIX w. i ma siatkę ulic jak na szachownicy, typową dla miast amerykańskich. W momencie gdy rozpoczynano budowę nowego centrum miasto liczyło zaledwie 18 000 mieszkańców. Po rozbudowie, na początku XX w. liczba mieszkańców wzrosła do 94 000.

Nazwa dzielnicy wywodzi się od Gioacchino Murata, który za swoich rządów na czele Królestwa Neapolu (które przydzielił mu jego szwagier – Napoleon Bonaparte) rozpoczął budowę nowego Bari. W 1820 r. rozebrano mury obronne oddzielające historyczne Bari Vecchia od nowo budowanej dzielnicy. W Borgo Murattiamo znajdują się gmachy publiczne, teatry, uniwersytet, urzędy, markowe butiki oraz dworzec kolejowy Bari Centrale. Tu jest także najwięcej hoteli i wakacyjnych apartamentów.

Główna ulica handlowa Via Sparano da Bari

główna ulica handlowa Via Sparano da Bari prowadzi od dworca Bari Centrale aż do historycznego centrum (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
główna ulica handlowa Via Sparano da Bari prowadzi od dworca Bari Centrale aż do historycznego centrum (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Via Sparano da Bari to główny miejski deptak, prowadzący od Piazza Moro (zaraz przy dworcu kolejowym Bari Centrale) aż do historycznego centrum Bari Vecchia. Ulica ma 750 m długości i jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Znajdują się przy niej bary (stoliki są gęsto rozstawione na całej ulicy), restauracje, sklepy i markowe butiki. Jeśli ktoś z Was myśli, że wszyscy na południu Włoch żyją skromnie, to z błędu wyprowadzą Was mijane wzdłuż ulicy szyldy – jest tu m.in. Gucci, Louis Vuitton, Prada, czy Polo Ralph Lauren.

Mniej więcej w połowie ulicy uwagę zwraca zabytkowy Palazzo Mincuzzi. Ten okazały budynek to pierwszy dom handlowy w Bari wybudowany w latach 1926 – 1928. Budynek robi wrażenie – na fasadzie pełno kolumn, zdobień, a całość wieńczy kopuła. Nocą gmach jest efektownie oświetlony.

Corso Vittorio Emanuele II i słynny streef food

Corso Vittorio Emanuele w Bari oddziela historyczną część miasta od nowego centrum (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corso Vittorio Emanuele w Bari oddziela historyczną część miasta od nowego centrum (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Duży bulwar w samym centrum, który dzieli miasto na część starą i nową. Wzdłuż ulicy rosną okazałe palmy, znajduje się tu sporo restauracyjnych ogródków. Popularne miejsce spacerów i spotkań mieszkańców. W trakcie zwiedzania miasta z pewnością nie raz tu trafisz. Uwaga! Nie nabierz się na lokalizację i ładnie wyglądając restauracyjne ogródki – duża część lokali jest po prostu przeciętna i nastawiona na turystów, a nie wyjątkowa.

W tej części Bari króluje znajdujący się na początku bulwaru Mastro Ciccio. Obok Mastro Ciccio nie da się przejść obojętnie. Kolejka na zewnątrz i zajęte stoliki to oczywisty znak, że tutaj znają się na kuchni. Ale nawet bez tego byśmy tu trafili, ponieważ Mastro Ciccio jest już miejscem kultowym i mówią o nim wszyscy, którzy przyjeżdżają do Bari. Tutejsze burgery wyglądają jak dzieła sztuki – z ośmiornicami, krewetkami, burrattiną lub lokalnym mięsem.

Stojący na wodzie Teatro Margherita

Stojący na wodzie Teatro Margherita w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Stojący na wodzie Teatro Margherita w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Promenada Lungomare Araldo di Crollalanza

Promenada Lungomare Araldo di Crollalanza w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Promenada Lungomare Araldo di Crollalanza w Bari, Apulia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miejska plaża Pane e Pomodoro

Lokalna kuchnia – czego musisz spróbować w Bari?

Gdzie dobrze zjeść w Bari? Sprawdzone restauracje, pizzerie, bary i street food

Restauracje w Bari

Pizzerie w Bari

Streed food w Bari

Moje ulubione bary i cukiernie w Bari

Organizacja podróży do Bari – informacje praktyczne

Połączenia lotnicze z Polski do Bari

Jak dojechać z lotniska w Bari do centrum miasta?

Bari samochodem – czy to w ogóle możliwe?

Wynajem samochodu na lotnisku w Bari

Jednodniowe wycieczki w okolicy Bari + porady jak dojechać

Polignano a Mare

Monopoli

Alberobello + Locorotondo

Matera

Trani

Ostuni

Vieste

Materiały dla turystów podróżujących do Bari

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO