Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Włochy: bezpłatne źródła termalne

Włosi jeszcze od czasów rzymskich uwielbiają kąpiele termalne. Już w starożytności znane były zdrowotne właściwości gorących źródeł, a dziś wiele firm produkujących drogie kosmetyki szczyci się faktem, że w ich składzie są związki minerałów z włoskich term. We Włoszech znajdziemy wiele miejsc, gdzie są bezpłatne, naturalne źródła termalne, ale najwięcej tego typu atrakcji oferuje Toskania i region Emilia Romania.

 

Do naturalnych term od wieków regularnie jeżdżą rodowici Włosi, a coraz częściej miejsca te odwiedzane są także przez turystów. Niestety w ostatnich dziesięcioleciach źródła termalne w dużej części uległy komercjalizacji. Samorządowcy lub prywatni inwestorzy wybudowali baseny, łaźnie, strefy SPA, całość ogrodzili i teraz żądają wysokich – nawet jak na włoskie warunki – opłat za korzystanie z dobrodziejstw natury.

 

Jednak wciąż zachowało się wiele term, które pozostały bezpłatne. Lokalne władze dbają nawet o to, aby wokół powstała skromna infrastruktura w postaci parkingów, czy chodników. Gdy zajdzie taka potrzeba naturalne baseny termalne są poszerzane czy rozbudowywane. Część wód termalnych ma charakter bardziej dziki i otacza je aura tajemnicy. Nie informują o nich znaki drogowe ani przewodniki, ale za to rozpisują się o nich internauci. Zapraszamy do obszernego przewodnika po źródłach termalnych we Włoszech.

Toskania - Terme di Saturnia

Prawdopodobnie jedne z najbardziej znanych term we Włoszech. Znajdują się w południowej części Toskanii, w pobliżu granicy z regionem Lazio. Mimo, że termy są tu od wieków, to w bliskiej okolicy wybudowano niedawno kompleks basenowy ze SPA i pole golfowe. Na szczęście najbardziej malowniczy fragment źródeł termalnych wciąż pozostał bezpłatny i dostępny przez całą dobę. To Le Cascate del Mulino czyli charakterystyczne baseny (czy też wanny) które są wypełnione wodą bogatą w siarkę o temperaturze 37,5 stopni. Woda w basenach cały czas się filtruje. Przepływa tu około 500 litrów zdrowotnej wody na sekundę!

 

Miejsce jest bardzo urokliwe i malownicze. Ma jednak trochę wad. To takie Włochy w miniaturze. Jest tu pięknie i gwarno, ale jednocześnie okolica nie jest zagospodarowana, wokół bywa brudno, a z parkowaniem jest olbrzymi kłopot. Znalezienie tutaj wolnego miejsca w weekend graniczy z cudem. Mało kto się tym przejmuje i Włosi – jak to Włosi – parkują zazwyczaj tam, gdzie parkować nie wolno.

 

Jak dojechać? Źródła termalne znajdują się przy drodze SP10, około 3 km od miejscowości Saturnia. Przy jednym z ostrych zakrętów na SP10, na poboczu zazwyczaj stoją samochody – to znak, że jesteśmy na miejscu. Termy są oznakowane brązowymi znakami z napisem Cascate del Gorello, nazwa ta jest używana zamiennie z Le Cascate del Mulino.

Toskania - Terme Filippi / Bagni San Filippo

Niezwykle malownicze termy położone w miasteczku Bagni San Filippo, w pobliżu słynnej toskańskiej Pienzy, w jednym z najpiękniejszych regionów Włoch. Gorąca woda spływa tutaj po białej, wapiennej skale tworząc efekt wodospadu. Podobno tutejsza woda należy do najbardziej gorących w Toskanii. Temperatura wody u samego ujścia przekracza 50 stopni. Woda, która najpierw spływa po skale później wpada do niewielkich, naturalnych baseników, a stamtąd wprost do rzeki.

 

Największą popularnością cieszy się jeden z najwyżej położonych baseników. Na internetowych forach podróżnicy zwracają uwagę, że czasem nie wszyscy chcą do niego wejść – chodzi oczywiście o zbyt gorącą wodę. W tutejszej wodzie znajduje się dużo siarki, ale też wapna, przez co powszechnie uznaje się jej właściwości lecznicze.

 

Jak dojechać? Najprościej ustawić w nawigacji niewielką toskańską miejscowość Bagni San Filippo jako punkt docelowy. Do miasteczka prowadzi droga SR2, z której na kilka kilometrów przed osiągnięciem celu należy zjechać na SP61 do niewielkiego centrum  Bagni San Filippo. Przy drodze SR2 powinien znajdować się charakterystyczny brązowy znak z informacją „Bagni S. Filippo 3”. Kompleks dzikich basenów nie jest nadzorowany przez żadne służby, ale obowiązuje całkowity zakaz wspinania się po skałach.

Toskania - Bagno Vignoni

Naturalny basen z wodą termalną znajduje się także w miejscowości Bagno Vignoni, również w Toskanii. Tutaj jest tylko jeden basen z leczniczą wodą siarkową, ale za to całkiem spory, jak na dzikie termy. Niestety tutejsza woda termalna nie jest zbyt gorąca. Temperatura wody waha się wokół 28 stopni, ale mimo to ma właściwości lecznicze dla skóry.

 

Będąc w okolicy warto odwiedzić także samo miasteczko Bagno Vignoni. To właśnie tutaj znajduje się basen termalny zamiast rynku w centrum miasteczka. Miłośnicy Włoch z pewnością kojarzą internetowe fotografie miasta, w którym zamiast płyty rynku jest zielony basen. Oczywiście w basenie tym obowiązuje zakaz kąpieli. Nie należy tego miejsca mylić z dzikimi termami, które znajdują się pomiędzy zielenią, na przedmieściach osady.

 

Jak dojechać? Termy znajdują się w toskańskim regionie Val d’Orcia, w pobliżu drogi SR2. Można tu dojechać od autostrady A1 zjeżdżając na węźle Chiusi, a później jadąc przez Chianciano Terne i Pienzę do San Quirico d’Orcia, gdzie następnie wjeżdżamy na drogę SR2. Można przejechać przez centrum miasteczka lub skorzystać ze „ślimaka” w północnej części miasteczka. W tym miejscu powinniśmy już wypatrywać brązowych znaków drogowych kierujących do Bagno Vignoni.

Toskania - Bagni di Petriolo

Kolejne warte uwagi termy naturalne znajdują się przy malowniczej drodze SS223 łączącej Sienę z Grosseto. Bagni di Petriolo – bo o nim mowa – znane było już w średniowieczu. Podobno leczyli się tutaj Medyceusze. Woda w tym miejscu ma około 40 stopni.

 

Tutejsze termy znajdują się na brzegu niewielkiej rzeki. W miejscu, gdzie do rzeki wpada gorąca woda z kamieni ułożono sztuczny basen, aby ciepłą wodę zatrzymać tutaj na dłużej. Można też odpoczywać bezpośrednio na skale, po której woda wpada do rzeki. Miejsce jest łatwo dostępne z ulicy, a obok znajduje się niewielka kamienista plaża. Leżąc w termalnej wodzie można z bliska podziwiać architekturę przebiegającego nad rzeką mostu.

 

Jak dojechać? Bagni di Petriolo to właściwie malutka osada w połowie drogi pomiędzy Sieną, a Grosseto. Znajduje się tu zaledwie kilka budynków, w tym dwa luksusowe hotele z basenami i ciekawie wyposażonym SPA. Wioska usytuowana jest teoretycznie przy drodze SS223, ale trasa nad miejscowością biegnie po estakadzie więc trzeba zjechać z głównej drogi nieco wcześniej na SP4. Będąc na drodze SS223 wypatrujmy niebieskiego znaku kierującego do Terme di Petriolo. Jeśli jedziemy od strony Sieny znakowi będzie towarzyszyć cyfra 5. Termy znajdują się dosłownie pod mostem przy drodze SP4. Wcześniej będzie hotel i zaparkowane na poboczu samochody.

Lazio - termy w Viterbo

Około 80 km na północ od Rzymu znajduje się – zazwyczaj pomijane przez turystów – miasto Viterbo. To właśnie tam, na przedmieściach usytuowane są bezpłatne źródła termalne znane już od czasów Etruskich. Jeśli spędzamy wakacje w tej części Włoch to do term w Viterbo nie musimy specjalnie jechać. Dzikie baseny termalne usytuowane są przy dwóch ważnych drogach – jedna łączy Viterbo z najbliższą nadmorską miejscowością, czyli Montalto. Drugie termy położone są przy trasie Viterbo – Lago di Bolsena. Warto więc wstąpić tu po drodze.

 

Tutejsze dzikie baseny termalne, nazywane czasem termalnymi sadzawkami usytuowane są w dwóch miejscach na przedmieściach Viterbo. Obydwa miejsca są zagospodarowane przez lokalne władze. Są wytyczone drogi dojazdowe, spore parkingi, a co najważniejsze miejsca są oznakowane, bezpłatne i czynne całą dobą. Wbrew pozorom szczególnie miło jest tutaj wieczorem lub nawet nocą. W blasku księżyca można wypoczywać w gorącej wodzie, której temperatura nieco przekracza 50 stopni. W ciągu dnia można zażywać kąpieli i opalać się na trawie obok sadzawek. Tutejsza woda cechuje się dużą zawartością siarki i wielu innych leczniczych związków mineralnych. Niestety wiąże się to z występowaniem tutaj przykrego zapachu zgniłych jaj. Po chwili można się jednak przyzwyczaić i zapach nie jest już dokuczliwy.

 

Jak dojechać? Początkowo należy kierować się do Viterbo. Najbardziej popularny dojazd do miasta prowadzi drogą ekspresową od strony Orte (węzeł z autostradą A1). Następnie z drogi ekspresowej na obwodnicy Viterbo należy zjechać na trasę SP2, nazywaną Strada Tuscanese. Po przejechaniu około dwóch kilometrów po lewej stronie miniemy bazę wojskową, a zaraz za nią na skrzyżowaniu należy skręcić w lewo do term (będą o tym informowały charakterystyczne brązowe znaki).

 

Drugie ze źródeł termalnych znajdują się nieco wcześniej. Z obwodnicy Viterbo należy zjechać na drogę SR2, która początkowo prowadzi w kierunku Lago di Bolsena. Następnie na rozdrożu dróg, przy stacji paliw Eni należy skręcić w lewo na trasę SP7, która także prowadzi w kierunku jeziora Bolsena. Po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w lewo w drogą gruntową. Kilkaset metrów dalej znajdują się termy położone na prywatnym terenie, ale ogólnodostępne i prowadzone przez stowarzyszenie. Są miejsca parkingowe, stoły na piknik, 6 basenów termalnych, toalety i szatnie.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Booking.com