Strona główna -> Toskania -> Termy w Toskanii i Lazio – 5 darmowych źródeł termalnych – lista, opis, jak dojechać?

Termy w Toskanii i Lazio – 5 darmowych źródeł termalnych – lista, opis, jak dojechać?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 7 komentarzy 37,5 tysięcy wyświetleń
Termy w Toskanii - 5 darmowych źródeł termalnych - lista, opis, jak dojechać?

Włosi jeszcze od czasów rzymskich uwielbiają kąpiele termalne. Już w starożytności znane były zdrowotne właściwości gorących źródeł, a dziś wiele firm produkujących drogie kosmetyki szczyci się faktem, że w ich składzie są związki minerałów z włoskich term. We Włoszech znajdziemy wiele miejsc, gdzie są bezpłatne, naturalne źródła termalne, ale najwięcej tego typu atrakcji oferuje Toskania, Lazio i region Emilia Romania. W tym artykule dowiesz się gdzie są termy w Toskanii i Lazio, jak dojechać, gdzie zaparkować oraz co jeszcze warto wiedzieć.

Termy w Toskanii regularnie odwiedzają rodowici Włosi, a coraz częściej miejsca te odwiedzane są także przez turystów. Niestety w ostatnich dziesięcioleciach źródła termalne w dużej części uległy komercjalizacji. Samorządowcy lub prywatni inwestorzy wybudowali baseny, łaźnie, strefy SPA, całość ogrodzili i teraz żądają wysokich – nawet jak na włoskie warunki – opłat za korzystanie z dobrodziejstw natury.

termy w Toskanii, gorące źródła termalne w Toskanii, Terme di Saturnia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
termy w Toskanii, gorące źródła termalne w Toskanii, Terme di Saturnia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jednak wciąż zachowało się wiele term, które pozostały bezpłatne. O źródła termalne w Toskanii bardzo dbają lokalne władze. Przy części z nich powstała skromna infrastruktura w postaci parkingów, czy chodników. Gdy zajdzie taka potrzeba naturalne baseny termalne są poszerzane czy rozbudowywane. Część wód termalnych ma charakter bardziej dziki i otacza je aura tajemnicy. Nie informują o nich znaki drogowe ani przewodniki, ale za to rozpisują się o nich internauci. Zapraszam do obszernego przewodnika, w którym opisuję termy w Toskanii i w Lazio.

Terme di Saturnia – najsłynniejsze termy w Toskanii

termy w Toskanii, Terme di Saturnia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
termy w Toskanii, Terme di Saturnia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Prawdopodobnie jedne z najbardziej znanych i najbardziej spektakularnych term we Włoszech. Znajdują się w południowej części Toskanii, w pobliżu granicy z regionem Lazio. Mimo, że termy są tu od wieków, to w bliskiej okolicy kilkanaście lat temu wybudowano kompleks basenowy ze SPA i pole golfowe. Na szczęście najbardziej malowniczy fragment źródeł termalnych wciąż pozostał bezpłatny i dostępny przez całą dobę. To Cascate del Mulino czyli charakterystyczne baseny (czy też wanny) które są wypełnione wodą bogatą w siarkę o temperaturze 37,5 stopni. Woda w basenach cały czas się filtruje. Przepływa tu około 500 litrów zdrowotnej wody na sekundę!

W wakacje i przede wszystkim w weekendy jest tu tłoczno. Po raz ostatni byliśmy tutaj w pochmurną niedzielę w lipcu 2019 r. Z tego dnia pochodzą zdjęcia powyżej. Nad morzem – akurat wyjątkowo – padało, więc pojechaliśmy do term. Ciężko było o wolne miejsce na parkingu. Jednak w tygodniu i wczesnym rankiem zaparkujecie bez problemu. Poza klasycznymi basenami z wodą termalną warto wspiąć się powyżej budynku starego młyna. Tam znajduje się rwący potok. Woda jest jeszcze cieplejsza i czystsza. To właśnie woda stąd spływa po kilkunastu sekundach do basenów poniżej.

Jak dojechać do Terme di Saturnia? Gdzie zaparkować?

termy w Toskanii, Terme di Saturnia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
termy w Toskanii, Terme di Saturnia (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Termy w Toskanii Terme di Saturnia znajdują się przy drodze SP10, około 3 km od miejscowości Saturnia w Toskanii. Przy jednym z ostrych zakrętów na drodze SP10 znajdują się charakterystyczne brązowe znaki z napisem Cascate del Gorello (nazwa ta jest używana zamiennie z Cascate del Mulino). W tym miejscu należy skręcić w uliczkę i po przejechaniu około 100 m skręcić w prawo na parking. Parking jest dobrze oznakowany. Na zwężeniu przed wjazdem sygnalizacja świetlna wahadłowo steruje ruchem.

Ważna uwaga. Jeśli korzystacie z samochodowej nawigacji lub np. Google Maps, to jako cel nie wpisujcie Terme di Saturnia, ponieważ wówczas nawigacja wyprowadzi Was kilka kilometrów dalej w okolice hoteli z basenami termalnymi. W Google Maps należy wpisać „Cascate del Mulino”. Parking przy termach jest bezpłatny. Obok znajduje się bar z przekąskami i toaletami.

Gdzie spać w okolicy?

  • Terme di Saturnia Spa & Golf Resort – luksusowy hotel z basenami termalnymi znajdujący się około 2 km od darmowych term. Jest tu eleganckie SPA, łaźnie błotne i baseny z wodą termalną.
  • Agriturismo Le Cascatelle – gospodarstwo agroturystyczne znajdujące się 100 m od darmowych term. Są tu stylowe, rustykalne pokoje oraz apartamenty. Obiekt ma świetnie opinie. Jest to także dobra baza wypadowa do zwiedzania południowej Toskanii.
  • La Casa Delle Cascate – 6-osobowe domki tuż obok darmowych term. Domki mają aneksy kuchenne i oddzielne sypialnie.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

Bagni San Filippo – najgorętsze termy w Toskanii!

gorące źródła termalne Bagni San Filippo w Toskanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
gorące źródła termalne Bagni San Filippo w Toskanii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niezwykle malownicze termy znajdują się w miasteczku Bagni San Filippo. Gorąca woda spływa tutaj po białej, wapiennej skale tworząc efekt wodospadu. Tutejsza woda należy do najbardziej gorących w Toskanii. Temperatura wody u samego ujścia przekracza 50 stopni. Woda, która najpierw spływa po skale później wpada do niewielkich, naturalnych baseników, a stamtąd wprost do rzeki.

Największą popularnością cieszy się jeden z najwyżej położonych baseników. Nie każdy da radę do niego wejść. Dla niektórych woda okazuje się zbyt gorąca. Niżej położone baseny są nieco chłodniejsze. Termy są stosunkowo duże. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. W tutejszej wodzie znajduje się dużo siarki przez co powszechnie uznaje się jej właściwości lecznicze.

Jak dojechać do Bagni San Filippo? Gdzie zaparkować?

źródła termalne w Toskani w Bagni San Filippo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
źródła termalne w Toskani w Bagni San Filippo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najprościej ustawić w nawigacji niewielką toskańską miejscowość Bagni San Filippo jako punkt docelowy. Do miasteczka prowadzi droga SR2, z której na kilka kilometrów przed osiągnięciem celu należy zjechać na SP61 do niewielkiego centrum Bagni San Filippo. Przy drodze SR2 powinien znajdować się charakterystyczny brązowy znak z informacją „Bagni S. Filippo 3„.

Następnie należy dojechać do jednokierunkowej ulicy Via Fosso Bianco. Płatne miejsca parkingowe znajdują się wzdłuż ulicy po prawej stronie. Im niżej uda nam się zaparkować, tym bliżej będziemy mieć do głównego wejścia. My zaryzykowaliśmy i znaleźliśmy ostatnie wolne miejsce na dole, przy samym wejściu na teren term. Jeśli Wam się nie uda należy jeszcze raz objechać wokół do górnej części Via Fosso Bianco. Po wyjściu z samochodu należy przejść przez bramkę do „Fosso Bianco” i iść cały czas ścieżką w dół. Gdy dojdziecie do termalnej wody należy kierować się w lewo i znów w dół aż do końca – tam gdzie woda jest najcieplejsza.

Gdzie spać w okolicy?

  • BBBagni – kameralny pensjonat tuż obok wejścia do term. Miejsce ma świetne opinie. Na przeciwko znajduje się restauracja serwująca lokalną kuchnię.
  • B&B Il Fosso Bianco – pensjonat znajdujący się naprzeciw, także tuż obok wejścia do term. Bardzo ładne pokoje (niektóre z balkonem). Świetne opinie gości.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Bagni di Petriolo – gorące termy w Toskanii, ale niezbyt urokliwe

źródła termalne w Bagni di Petriolo, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
źródła termalne w Bagni di Petriolo, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kolejne warte uwagi termy naturalne znajdują się w pobliżu drogi SS223 łączącej Sienę z Grosseto. Bagni di Petriolo – bo o nim mowa – znane było już w średniowieczu. Podobno leczyli się tutaj Medyceusze. Woda w tym miejscu ma około 44 stopni chociaż – według mojego subiektywnego odczucia – w górnych „wannach” jest znacznie cieplejsza. Nam miejsce to się nie spodobało. Było niezagospodarowane, źle utrzymane i trochę brudne. Trudno o bezpieczny parking. Woda termalna miała silnie nieprzyjemny zapach. Dla nas bez problemu, ale dzieci od razu to zniechęciło. Poza tym zejście z ulicy do rzeki z termalną wodą jest strome i śliskie. Z małymi dziećmi nie tak łatwo się tutaj dostać.

Tutejsze termy znajdują się na brzegu niewielkiej rzeki. W miejscu, gdzie do rzeki wpada gorąca woda z kamieni ułożono kilka sztucznych baseników, aby ciepłą wodę zatrzymać tutaj na dłużej. Można też odpoczywać bezpośrednio na skale, po której woda wpada do rzeki. Miejsce jest dobrze widoczne z ulicy, a obok znajduje się niewielka kamienista plaża. Leżąc w termalnej wodzie można z bliska podziwiać architekturę przebiegającego nad rzeką mostu.

Jak dojechać do Bagni di Petriolo? Gdzie zaparkować?

termy w Toskanii w Bagni di Petriolo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
termy w Toskanii w Bagni di Petriolo (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bagni di Petriolo to właściwie malutka osada w połowie drogi pomiędzy Sieną, a Grosseto. Znajduje się tu zaledwie kilka budynków, w tym dwa luksusowe hotele z basenami i ciekawie wyposażonym SPA. Wioska usytuowana jest teoretycznie przy drodze SS223, ale trasa nad miejscowością biegnie po estakadzie więc trzeba zjechać z głównej drogi nieco wcześniej na SP4. Będąc na drodze SS223 wypatruj niebieskiego znaku kierującego do Terme di Petriolo.

Jeśli jedziesz od strony Sieny znakowi będzie towarzyszyć cyfra 5 (Terme di Petriolo 5). Termy znajdują się dosłownie pod mostem przy drodze SP4. Wcześniej będzie hotel i zaparkowane na poboczu samochody.

Gdzie spać w okolicy?

  • Mercure Petriolo Siena Terme Spa Hotel – fantastyczny hotel znajdujący się nieopodal z basenami termalnymi (krytym i otwartym) i rozbudowaną strefą SPA. Piękny, panoramiczny widok.
  • Casa Guaitoli – dom wakacyjny z basenem nieopodal darmowych term. Znajdują się tu dwa apartamenty, każdy z aneksem kuchennym i bezpłatnym wifi. Piękne widoki wokół.

Bagno Vignoni – woda zaledwie letnia

basen termalny w Bagno Vignoni, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
basen termalny w Bagno Vignoni, Toskania (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Naturalny basen z wodą termalną znajduje się także w miejscowości Bagno Vignoni, również w Toskanii. Tutaj jest tylko jeden basen z leczniczą wodą siarkową, ale za to całkiem spory, jak na dzikie termy. Niestety tutejsza woda termalna nie jest zbyt gorąca. Temperatura wody waha się wokół 28 stopni, ale mimo to ma właściwości lecznicze dla skóry.

Będąc w okolicy warto odwiedzić także samo miasteczko Bagno Vignoni. To właśnie tutaj znajduje się basen termalny zamiast rynku w centrum miasteczka. Miłośnicy Włoch z pewnością kojarzą internetowe fotografie miasta, w którym zamiast płyty rynku jest zielony basen. Oczywiście w basenie tym obowiązuje zakaz kąpieli. Nie należy tego miejsca mylić z dzikimi termami, które znajdują się pomiędzy zielenią, na przedmieściach osady.

Jak dojechać do Bagno Vignoni? Gdzie zaparkować?

termy w Toskanii w Bagno Vignoni (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
termy w Toskanii w Bagno Vignoni (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bagno Vignoni znajduje się przy drodze SR2 w pobliżu miasteczka Pienza w Toskanii. Najpierw warto zobaczyć samo centrum miasteczka z basenem termalnym zamiast rynku. Przy rondzie w centrum miejscowości znajduje się płatny parking. Stamtąd jest już tylko 100 m do „rynku”. Kawałek dalej – nieco poniżej – można podziwiać ruiny Parco dei Mulini przez które przepływa strumyk z wodą termalną. Następnie woda spada po skałach w dół do sadzawki poniżej. Stojąc przy barierce widać u dołu kąpiących się ludzi.

Można tam zejść pieszo, ale lepiej podjechać samochodem. Jadąc od ronda w Bagno Vignoni po przejechaniu 500 m należy skręcić w prawo w drogę szutrową. Nawierzchnia jest tu kiepska, więc lepiej jechać bardzo wolno. Po przejechaniu około 300 m znajdują się pierwsze, bezpłatne miejsca parkingowe. Następnie ścieżką można dojść do sadzawki z termalną wodą.

Gdzie spać w okolicy?

  • Albergo Le Terme – hotel znajdujący się w samym centrum miejscowości. Jest tu basen termalny, jacuzzi, sauny i ekskluzywna strefa relaksu. Można zarezerwować pobyt z niepełnym wyżywieniem (śniadania i kolacje).

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Termy obok Viterbo – zadbane termy w Lazio

Piscine Carletti, darmowe gorące źródła w Viterbo (fot. Visit Viterbo)
Piscine Carletti, darmowe gorące źródła w Viterbo (fot. Visit Viterbo)

Około 80 km na północ od Rzymu znajduje się – zazwyczaj pomijane przez turystów – miasto Viterbo. To właśnie tam, na przedmieściach usytuowane są bezpłatne źródła termalne znane już od czasów Etruskich. Dzikie baseny termalne usytuowane są przy dwóch ważnych drogach – jedna łączy Viterbo z najbliższą nadmorską miejscowością, czyli Montalto. Drugie termy położone są przy trasie Viterbo – Lago di Bolsena. Warto więc wstąpić tu po drodze.

Tutejsze dzikie baseny termalne, nazywane czasem termalnymi sadzawkami usytuowane są w dwóch miejscach na przedmieściach Viterbo. Obydwa miejsca są zagospodarowane przez lokalne władze. Są wytyczone drogi dojazdowe, spore parkingi, a co najważniejsze miejsca są oznakowane, bezpłatne i czynne całą dobą. Wbrew pozorom szczególnie miło jest tutaj wieczorem lub nawet nocą. W blasku księżyca można wypoczywać w gorącej wodzie, której temperatura nieco przekracza 50 stopni. W ciągu dnia można zażywać kąpieli i opalać się na trawie obok sadzawek. Tutejsza woda cechuje się dużą zawartością siarki i wielu innych leczniczych związków mineralnych. Niestety wiąże się to z występowaniem tutaj przykrego zapachu zgniłych jaj. Po chwili można się jednak przyzwyczaić i zapach nie jest już dokuczliwy.

Jak dojechać do term w okolicach Viterbo? Dwa różne miejsca!

Piscine Carletti, darmowe gorące źródła w Viterbo (fot. Visit Viterbo)
Piscine Carletti, darmowe gorące źródła w Viterbo (fot. Visit Viterbo)

Początkowo należy kierować się do Viterbo. Najbardziej popularny dojazd do miasta prowadzi drogą ekspresową od strony Orte (węzeł z autostradą A1). Następnie z drogi ekspresowej na obwodnicy Viterbo należy zjechać na trasę SP2 (nie mylić z SR2, która też jest obok), nazywaną Strada Tuscanese. Po przejechaniu około dwóch kilometrów po lewej stronie miniemy bazę wojskową, a zaraz za nią na skrzyżowaniu należy skręcić w lewo do term (będą o tym informowały charakterystyczne brązowe znaki z napisem „Terme„). Po przejechaniu 200 m po prawej stronie znajduje się duży, bezpłatny parking. Obok niego są baseny termalne. Miejsce zaznaczyłem na mapie poniżej. W Google Maps miejsce figuruje jako Piscine Carletti.

Drugie ze źródeł termalnych znajdują się nieco wcześniej. Z obwodnicy Viterbo należy zjechać na drogę SR2, która początkowo prowadzi w kierunku Lago di Bolsena. Następnie na rozdrożu dróg, przy stacji paliw Eni należy skręcić w lewo na trasę SP7, która także prowadzi w kierunku jeziora Bolsena. Po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w lewo w drogą gruntową. Kilkaset metrów dalej znajdują się termy położone na prywatnym terenie, ale ogólnodostępne i prowadzone przez stowarzyszenie. Są miejsca parkingowe, stoły na piknik, 6 basenów termalnych, toalety i szatnie.

Gdzie spać w okolicy?

  • Hotel Salus Terme – czterogwiazdkowy hotel oferuje baseny termalne (kryte i odkryte), centrum odnowy z jacuzzi, saunę. Pokoje są nowocześnie urządzone. To dobra baza wypadowa także na oddalone o 20 km jezioro Bolsena.

Termy w Toskanii – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli planujesz wakacje w tej okolicy to zajrzyj do działu Lazio, gdzie opisałem najciekawsze miasteczka regionu. Z Viterbo bardzo blisko jest też to miast i atrakcji południowej części Toskanii. W dziale Toskania znajdziesz moje relacje i zdjęcia z 50 toskańskich miejscowości i plaż. Blisko jest też Umbria nazywana zielonymi płucami Włoch.

Jeśli samodzielnie organizujesz wakacje we Włoszech być może zainteresuje Cię także mój nowy dział, w którym opisuję ceny we Włoszech i przedstawiam 15 sposobów na to, aby nie przepłacać na włoskich wakacjach. Zobacz także to działu regiony Włoch gdzie znajdziesz listę wszystkich regionów oraz interaktywną mapę Włoch.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

7 komentarzy

Marek 22 grudnia 2023 - 10:27

czy dojazd autokarem do tych miejsc jest możliwy ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 22 grudnia 2023 - 11:00

Hej Marek,

Niestety transport autobusowy pomiędzy małymi miejscowościami w Toskanii jest kiepsko zorganizowany – szczególnie turystom ciężko się połapać w przewoźnikach, biletach i godzinach kursowania. Da się dojechać autobusem do Bagno Vignoni i Bagni San Filippo. Nieco trudniej jest dojechać do Terme di Saturnia, a przystanek znajduje się niespełna kilometr od term. Jeśli masz już doświadczenie we włoskich podróżach i dobrze się przygotujesz – to uda Ci się tam dotrzeć. Jeśli Włochy znasz słabo, to lepiej – w przypadku Toskanii – wypożycz samochód.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Mati 20 czerwca 2021 - 15:35

Hej chciałem zapytać, które termy polecasz dla osoby ograniczonej ruchowo. Zależy nam, aby było jak najmniej stromo i jak najmniej chodzenia z parkingu do samym term. Pozdrawiamy.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 czerwca 2021 - 11:48

Raczej tylko Saturnia. W Saturni parking jest blisko i jest stosunkowo płasko. Pozostałe trzy są dużo trudniej dostępne.

Odpowiedz
Ula 4 lipca 2020 - 19:16

czy na Sardynii też są takie źródła termalne? darmowe oczywiście 😉

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 lipca 2020 - 08:59

Nie wiem, nie słyszałem akurat żeby były na Sardynii 😉

Odpowiedz
Ania 30 stycznia 2020 - 13:10

Wspaniały poradnik. Wszystko już wydrukowane i przygotowane. W maju ruszamy w taką samą podróż jak Wy po termalnych miejscach Toskanii. Lazio innym razem, bo jednak będzie trochę za daleko.

Odpowiedz