Strona główna -> Jezioro Bolsena: opis, okolica, termy

Jezioro Bolsena: opis, okolica, termy

Jezioro Bolsena położone jest w stołecznym regionie Lazio, tuż przy granicy z przepiękną zieloną Umbrią i słynną na cały świat Toskanią. Samo jezioro jest bardzo kameralne i stosunkowo nieduże. Wielu tu Włochów, mało zagranicznych turystów, którzy jeziora niedoceniają – nie wiedząc co tracą. Jezioro i okolica nie słyną ani z bogatych miasteczek (jak chociażby okolice Jeziora Garda), ani z nocnych imprez (jak północne kurorty turystyczne). Mimo wszystko warto tu przyjechać, aby poczuć klimat prawdziwego włoskiego życia.

Okolice Jeziora Bolsena (Lago di Bolsena) odzwierciedlają w pigułce centralne Włochy. Życie toczy się tu spokojnie, a chwilami monotonnie, jednak będąc nad Jeziorem Bolsena, jesteśmy w samym sercu tego, co we Włoszech najpiękniejsze. Od kwietnia do późnej jesieni pogoda jest tu wymarzona, a woda w jeziorze bardzo ciepła. Zejście i dno są bardzo bezpieczne, również dla małych dzieci. Mimo, że plaże nie są zatłoczone, to są starannie zadbane przez okoliczne miasteczka. Wokół jeziora, wzdłuż plaż, odrobinę cienia daje park. W okolicy, również nad jeziorem znajdują się campingi. W miasteczkach wokół jeziora odkryjemy nastrojowe, świetne i niedrogie restauracje. Położone nad jeziorem miasteczka, takie jak MartaCapodimonte i Bolsena zachwycają typowo włoską architekturą. Wąskie, kamienne uliczki, place w centrum, wokół których tętni nocne życie, bary z pyszną kawą i jeszcze bardziej znakomitymi lodami oraz zielone skwerki z fontannami.

 

Okolice Lago di Bolsena, to nie tylko atrakcje w obrębie jeziora. Jest to świetna baza wypadowa do dalszych wycieczek. Znad jeziora jest zaledwie 40 km do piaszczystej plaży nad morzem Tyrreńskim (w miejscowości Montalto), 100 km do Rzymu, 20 km do słynnego Orvieto. W pobliżu jeziora (10 km od jeziora, na przedmieściach Viterbo) są gorące, lecznicze termy, chętnie oblegane przez okolicznych mieszkańców. Warto odwiedzić także Bagnoregio (20 km) – jedyne miasto we Włoszech, do którego nie można dojechać samochodem (wchodzi się tam specjalnym mostem), a jeśli długość naszego urlopu na to pozwala, to znad jeziora koniecznie trzeba zaplanować jednodniowe wycieczki do najpiękniejszych miast Umbrii i Toskanii.

 

Jezioro Bolsena

 

Bolsena jest jeziorem kraterowym. Szacuje się, że powstało 370 000 lat temu. Na jeziorze leżą dwie wyspy Bisentina i Martana. Dawniej jedna z wysp była letnią rezydencją papieży. Dzisiaj obydwie wyspy mają podobno prywatnych właścicieli, którzy zbudowali na nich letnie rezydencje. Powierzchnia jeziora to około 114 km. W najgłębszym punkcie jezioro ma 146 metrów głębokości, ale przy wybrzeżu zejście jest łagodne i przez dłuższy odcinek opada bardzo powoli.

 

Krystalicznie czysta woda jeziora Bolsena zachęca do żeglowania. Przy plażach wokół jeziora znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego (motorówki, rowerki wodne, kajaki, żaglówki).

 

Cud ?Bożego Ciała?

 

Największą miejscowością przy jeziorze jest Bolsena (od nazwy miasta zostało nazwane jezioro). Bolsena zasłynęła w XIII wieku za sprawą cudu, jaki miał tu miejsce. Podczas mszy świętej odprawianej w istniejącym do dziś kościele, z hostii zaczęła sączyć się krew. Szybko uznano to za cud, a do miejscowości zaczęły przybywać pielgrzymki z całego kraju. Szczególnie warta zobaczenia jest romańska katedra św. Krystyny, pod którą znajdują się wczesnochrześcijańskie katakumby. Będąc nad jeziorem warto się wybrać do Villa Puri, gdzie znajduje się winiarnia oferująca turystom wspaniałe lokalne trunki. Na pamiątkę cudu w Bolsenie rozpoczęto budowę słynnej katedry w Orvieto.

 

Orvieto

 

Położone na płaskim szczycie wielkiego wulkanicznego wzgórza Orvieto słynie przede wszystkim z najpiękniejszej w Umbrii, budowanej przez trzy wieki, katedry Duomo, ale równie słynne są tunele pod centrum starego miasta, liczne winnice otaczające Orvieto i magiczna studnia św. Patryka, przy projektowaniu której brał udział sam mistrz Leonardo da Vinci, a projekt na ówczesne czasy był najnowocześniejszym w świecie. Charakterystyczne dla Orvieto są spiralne kominy kamienic i domów, które wypuszczają dym w kształcie kółek. Orvieto to również miejsce, w którym narodziła się tradycja obchodzenia święta Bożego Ciała. Więcej o Orvieto tutaj.

 

Miasto, które umiera

 

Zaledwie 13 km od jeziora Bolsena znajduje się Civita di Bagnoregio. Miasto zostało założone przez Etrusków 2500 lat temu w trudno dostępnym miejscu. Dziś jest to jedyne we Włoszech miasto, do którego nie można dojechać samochodem. Kilka lat temu wydano gigantyczne pieniądze na ratowanie osuwającego się Bagnoregio (miasto było większe, ale w ostatnich kilkudziesięciu latach sukcesywnie się osuwało ze stromego zbocza). Stąd dzisiejszy przydomek ?umierającego miasta?. Bagnoregio powinno być obowiązkowym celem wycieczki, dla osób wypoczywających w pobliżu Lago di Bolsena.

 

Plaża w Montalto

 

Zaledwie pół godziny drogi znad Lago di Bolsena dzieli nas od Morza Tyrreńskiego. Najbliżej (40 km) jest do plaży miejskiej w Montalto. Jest tam duży odcinek plaży bezpłatnej, parking dla samochodów (zarówno płatny tuż przy plaży, jak i bezpłatny nieco dalej) oraz infrastruktura (leżaki, przebieralnie, toalety, prysznice, ratownicy). Montalto tętni życiem wyłącznie w okresie od maja do września. Znajduje się tam kilka barów, restauracji, klubów i dyskoteka przy plaży. Zimą życie tutaj zamiera.

 

Termy w okolicach Viterbo

 

Gorące i lecznicze termy w okolicach Viterbo znane były już w starożytności. Najpierw odkryli je Etruskowie, którzy założyli Viterbo, a potem także Rzymianie. Zarówno Etruskowie, jak i Rzymianie znani byli z dbałości o własne ciało. Gorące termy polecane były szczególnie osobom chorym na nerki, układ krążenia, układ oddechowy i kostny. W średniowieczu termy upodobali sobie wysocy rangą hierarchowie kościoła. Do dziś termy są atrakcja turystyczną i miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców okolicy. Temperatura wody w naturalnych basenach waha się od około 40 do 60 stopni. Wodę cechuje duża zawartość siarki – to z tego powodu termy charakterystycznie śmierdzą zgnitym jajkiem. We współczesnej medycynie przeprowadzono naukowe badania, które dowiodły, że wody termalne z okolic Viterbo leczą wiele schorzeń. Wokół Viterbo istnieje wiele bezpłatnych, naturalnych basenów termalnych (prowadzą do nich znaki z główny dróg). Są też ekskluzywne, płatne termy w ramach ośrodków wczasowych i SPA. Miasto zbudowało bezpłatne parkingi przy termach. Termy miejskie dostępne są całą dobę. Warto zatem skorzystać z kąpieli w naturalnych termach przy blasku księżyca.