Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Positano powszechnie uważane jest za najpiękniejsze miasto Kampanii. W wielu przewodnikach wymieniane jest także jako jedno z kilkunastu najpiękniejszych miast we Włoszech. Położone na stromym zboczu, w przepięknej scenerii, gdzie zielone góry łączą się z lazurowym morzem. Miasto zachwyca śródziemnomorską zabudową, licznymi zielony ogrodami, kwiatami, romantyczną plażą, kawiarniami na świeżym powietrzu i świetną kuchnią serwowaną w tutejszych trattoriach.

 

Już w latach pięćdziesiątych XX w. Positano stało się sławne za sprawą pisarza Johna Steinbecka, który w swoim eseju zachwalał miasteczko, pisząc o nim, że jest miejscem wymarzonym i jednocześnie odrealnionym. Od tamtych lat miasteczko wciąż się zmieniało, utrzymując jednak swój dawnych charakter i śródziemnomorską zabytkową zabudowę.

 

W latach sześćdziesiątych w Positano lubili wypoczywać Mick Jagger i Keith Richards z zespołu Rolling Stones. Podobno to właśnie tutaj został skomponowany przebój Midnight Rambler.

 

Początkiem lat dziewięćdziesiątych Positano zostało na dobre odkryte w Hollywood. Reżyser Norman Jewison nagrywał tutaj film Only You (Tylko Ty). Kilka lat później na ulicach Positano mieszkańcy mogli spotkać aktora Matta Damon’a, który grał w filmie Utalentowany pan Ripley. Wszyscy miłośnicy Włoch pamiętają doskonale, że w Positano nagrywano także kilka scen z kultowego filmu Pod słońcem Toskanii.

 

Positano to wyjątkowo romantyczne miejsce na turystycznej mapie świata. W tabloidach często można znaleźć zdjęcia gwiazd odpoczywających na plażach Positano lub w okolicy. Celebryci, nawet ze Stanów Zjednoczonych, organizują tu swoje śluby. Wiele gwiazd włoskiego i światowego show-biznesu ma w okolicy swoje wille. To prawdziwa oaza luksusu na stosunkowo gorzej rozwiniętym gospodarczo południu Włoch. Nie oznacza to jednak, że Positano i okolice zarezerwowane są tylko dla najbogatszych turystów.

 

Z trudem, ale jednak znajdziemy tutaj także hotele i apartamenty dla mniej zamożnych osób, z tym, że – niestety – będą one raczej zlokalizowane poza miasteczkiem, w bliskiej okolicy. Ma to jednak swoje plusy. Centrum Positano jest w dużej części wyłączone z ruchu samochodowego, a o miejsca parkingowe bardzo trudno. Poza tym niewielka – ale jakże piękna – plaża w sezonie jest zatłoczona. Nocleg poza centrum umożliwi nam łatwiejsze odkrywanie zakątków Zatoki Neapolitańskiej. Poza samym Positano koniecznie należy zwiedzić inne popularne kurorty, w tym między innymi Sorrento, Amalfi, czy wyspę Capri. Wszystkie te miejsca (oczywiście za wyjątkiem wyspy) łączy biegnąca wzdłuż wybrzeża malownicza droga.

 

Odcinek wybrzeża począwszy od Positano, aż do Salerno uznawany jest za jedną z najpiękniejszych linii brzegowych na świecie. Wybrzeże określane jest mianem Costiera Amalfitana (Wybrzeże Amalfi).

 

Miasteczko słynie ze znakomitej, śródziemnomorskiej kuchni. Lokalną specjalnością są różnego rodzaju pasty i owoce morza. Mieszkańcy szczycą się swoim wyjątkowym likierem cytrynowym – receptura limoncello przestrzegana jest od wieków.

 

Positano pełne jest eleganckich kobiet i mężczyzn, drogich samochodów, markowych sklepów i drogerii. Plaże – w dużej części płatne – są w całości zapełnione ludźmi. Panuje tu jednak specyficzna atmosfera luksusu, ale nie przepychu. Jest bogato, ale nie tandetnie. Ludzie są eleganccy, ale nie zarozumiali. Wymarzony, idealny kurort na pięknym włoskim wybrzeżu wygląda jak kadry wyjęte z pięknego filmu. Przez cały dzień zatoka wokół Positano zatłoczona jest przez różnego rodzaju łodzie i jachty, przycumowane na okolicznych wodach.

 

Miasteczko szczególnie pięknie wygląda po zmroku. Na morzu widać światełka stojących łodzi. Ulice i budynki rozświetlone są ciepłym, żółtym światłem, a na restauracyjnych stolikach palą się świece. Upał jest nieco mniejszy, przyjemnie szumi morze, a elegancko ubrane pary wracają z kolacji, aby za chwilę przysiąść wypić drinka w barze, w okolicach portu.

Położenie

Positano położone jest w Kampanii, w południowej części Włoch, poniżej Neapolu na wybrzeżu Amalfi (Costiera Amalfitana). Miasto osadzone jest na zboczu stromej góry, która znajduje się tuż przy morzu. Na co dzień mieszka tu niespełna 4 tys. mieszkańców. Klimat jest tutaj typowy dla śródziemnomorskich kurortów wakacyjnych. Pogoda jest raczej pewna, a zimy są bardzo łagodne.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Kościół Santa Maria Assunta

najważniejszym zabytkiem Positano jest kościół z charakterystyczną kopułą wykonaną z płytek. Kościół znajduje się w centrum miasteczka.

historyczne centrum

spacerowanie uliczkami starego miasta szczególnie urocze bywa wieczorem, gdy wśród turystów przeważają elegancko ubrani panowie i panie w sukniach. Restauracyjne stoliki rozstawione na ulicach zapełniają się około godziny 20:00. Z niektórych barów i restauracji jednocześnie można podziwiać morze oraz przepięknie oświetlone Positano.

plaża w Positano

plaża w mieście jest stosunkowo niewielka, a duża jej część jest płatna. Wybrzeże Costiera Amalfitana w większości zajmują skaliste klify, pomiędzy którymi gdzieniegdzie znajdują się niewielkie zatoczki. Do niektórych plaż można dotrzeć tylko łodzią.

HISTORIA

Positano istniało już w czasach rzymskich. Już wtedy budowano tutaj okazałe wille, których ruiny zachowały się do dzisiejszych czasów. Około X w. Benedyktyni założyli tu swoje opactwo. Na przełomie XIII i XIV w. w mieście prężnie rozwijał się port. Mieszkańcy handlowali ze Wschodem. Dzięki temu miasteczko rozwijało się pod względem gospodarczym, a na tle innych okolicznych miast, mieszkańcy Positano żyli dostatnio.

 

Z okresu średniowiecza wywodzi się pewna legenda dotycząca genezy powstania nazwy miasta. Podobno pewnego dnia piraci skradli w Bizancjum relikwie Czarnej Madonny. Gdy piracki statek przepływał w okolicach Positano, na morzu trwał sztorm. Marynarze z pirackiego statku usłyszeli wówczas dziwne głosy wołające Posa, posa!, co w tłumaczeniu na polski oznacza Odłóż, odłóż!. Piraci obawiając się konsekwencji, schronili się przed sztormem w tutejszym porcie i postanowili zostawić tutaj skradzione relikwie.

Komunikacja

Jak dojechać do Positano

Przykładowo z Warszawy do Positano – jadąc przez Czechy i Austrię – jest ponad 2000 km. Końcowy odcinek, po zjeździe z autostrady w Neapolu, najlepiej pokonać drogą SS163, tzw. Amalfitana. Jest to jedna z najbardziej malowniczych tras we Włoszech.

Miasta partnerskie

  • Thurnau (Niemcy)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Booking.com
Booking.com