Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Termoli jest jednym z dwóch dużych kurortów wakacyjnych w regionie Molise. To na co dzień 32-tysięczne miasto słynie w okolicy z przepięknych plaż i nadmorskiej zabudowy fortyfikacyjnej, która góruje nad miejskimi plażami. Z uwagi na swoje położenie, każdego roku Termoli przyciąga turystów spragnionych jasnego piasku i turkusowego morza.

 

Historyczna część Termoli znajduje się na cyplu wysuniętym w głąb Morza Śródziemnego. Na starówce możemy spacerować po gąszczu wąskich uliczek oraz podziwiać prawie tysiącletni zamek i równie starą katedrę. Rozciąga się stąd przepiękny widok na linię wybrzeża i miejskie plaże.

 

Ciekawostką jest fakt, że Termoli jest w sporze z gminą Ripatransone. Oba samorządy od lat kłócą się o to, kto we Włoszech ma najwęższą ulicę w mieście. Jedna z uliczek starego miasta w Termoli ma w najszerszym punkcie około 50 cm, a w najwęższym 33 cm. Z przyczyn oczywistych ruch samochodowy nie odbywa się tam, ale pieszy jak najbardziej jest możliwy.

 

Będąc w Termoli warto zwrócić uwagę na tutejsze restauracje. Z uwagi na fakt, że nie jest to miasto nastawione wyłącznie na turystów, większość restauracji otwarta jest cały rok. Lokalnym specjałem są przede wszystkim owoce morza pod różną postacią: małże, kalmary, ośmiornice, homary i krewetki. Większość dań jest bogato skąpana w oleju z oliwek. Region Molise słynie z dużej ilości produkowanej tutaj oliwy.

Położenie

Termoli położone jest w regionie Molise, tuż przy wybrzeżu Morza Śródziemnego. Zabytkowa część miasta znajduje się na wysuniętym w głąb morza cyplu. Nowsza zabudowa powstała na wzniesieniach mających do 180 m.n.p.m. Miasto leży w umiarkowanej strefie zagrożeń sejsmicznych. Trzęsienia ziemi zdarzają się tu rzadziej niż w Umbrii, czy Toskanii. Występuje tutaj typowo śródziemnomorski klimat.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Castello Svevo

jest symbolem miasta. Zamek został zbudowany w XII w. Cechuje się prostą architekturą, bez jakichkolwiek ozdobnych ornamentów. Głównym założeniem podczas budowy, była funkcja obronna przed najazdami m.in. Turków. Od zamku ciągną się mury obronne, które w przeszłości otaczały całe miasto.

Katedra w Termoli

drugim interesującym zabytkiem miasta jest katedra romańska. Wzniesiona jest w najwyższym punkcie cypla, na którym znajduje się starówka. Dokładna data powstania katedry nie jest znana, ale szacuje się, że budowa trwała od X do XII w.

plaża w Termoli

głównym powodem dla którego co roku do miasta przyjeżdżają turyści nie są oczywiście zabytki, czy też starówka. Włosi i turyści zza granicy szczególnie cenią sobie tutejsze plaże, które otrzymały certyfikat Bandiera Blu. Turystyka w Termoli rozwijała się sukcesywnie od lat siedemdziesiątych XX w. Dziś miasto jest jednym z najbardziej popularnych kurortów na środkowym wybrzeżu Adriatyku. Szacuje się, że w czasie wakacji przebywa tutaj łącznie ponad 100 tys. ludzi. Termoli podzielone jest na dwa wybrzeża: plażę św. Antoniego i wybrzeże Kolumba. Miejskie plaże mają łącznie 10 km długości i od 50 do 150 metrów szerokości.

stare miasto

historyczne centrum zostało prawie w całości odrestaurowane. Jest to świetne miejsce na wieczorne spacery. Znajdują się tutaj bary i restauracje, które w sezonie oblegane są przez turystów, a po sezonie przyjeżdżają tu mieszkańcy z okolicznych miejscowości. W ostatnim czasie począwszy od starego miasta wzdłuż morza wyznaczono promenadę, przy której posadzono palmy.

HISTORIA

Najważniejsze miejskie zabytki powstały w XII i XIII w. To wówczas wzniesiono fortecę obronną tuż przy Adriatyku. W mieście powstała także katedra, która do dzisiaj zachowała oryginalny wygląd.

 

Na kartach historii miasto zapisało się za sprawą “Bitwy o Termoli”, która stoczona została w 1943 r. pomiędzy wojskami brytyjskimi, a niemieckimi. Brytyjskie siły specjalne przypuściły nocny desant z morza, aby przejąć kontrolę nad strategicznym portem. Następnie przystąpiły do obrony miasta przed niemiecką 16 Dywizją Pancerną. Pomogły w tym brytyjskie i kanadyjskie czołgi, które wkrótce potem przybyły z odsieczą.

Komunikacja

Jak dojechać do Termoli

Termoli z północą kraju połączone jest poprzez autostradę A14. Przykładowo z Krakowa jadąc przez Słowację lub przez Czechy jest tutaj ok. 1650 km.

Stacja kolejowa w Termoli

W mieście znajduje się ważna stacja kolejowa, posiadająca liczne połączenia z różnymi miastami Włoch. Biegnie tędy linia kolejowa Lecce – Ankona i pętla do Campobasso. Zatrzymują się tutaj m.in. długodystansowe pociągi InterCity oraz Eurostar Frecciabianca.

Ciekawostki

Ciekawostką dla urbanistów jest fakt, że linie graniczne miasta wyznaczają główne ciągi komunikacyjne, które powstały w latach 60 XX w. Linia kolejowa, autostrada A14 i droga ekspresowa SS16 ograniczyły rozbudowę miasta, przez co cała zabudowa wydaje się być bardziej zwarta, a przez to ciekawsza.

Miasta partnerskie

  • Chorzów (Polska)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Vacansoleil
Booking.com
Vacansoleil
Booking.com