Strona główna -> Na narty do Włoch -> Włoskie ośrodki narciarskie – gdzie jechać na narty?

Włoskie ośrodki narciarskie – gdzie jechać na narty?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 1 komentarz 16,7 tysięcy wyświetleń

Włochy od wielu lat pozostają najchętniej wybieranym kierunkiem wśród tych Polaków, którzy zimowy urlop zamierzają spędzić poza granicami naszego kraju. Świetnie utrzymanych stoków z dobrą infrastrukturą nie brakuje też w Austrii, Szwajcarii, Francji, czy nawet w sąsiednich Czechach. Mimo to włoskie ośrodki narciarskie co roku biją rekordy popularności. Co sprawia, że zimą tak lubimy włoskie Alpy? Które włoskie ośrodki narciarskie są najlepsze na zimowy urlop? Zapraszam do przewodnika Kierunku Włochy!
Dlaczego zimą tak chętnie wybieramy Włochy? Powodów jest kilka. Jednym z ważniejszych jest pogoda. Silny wiatr i duże zachmurzenie? To raczej nie we Włoszech. Włoskie ośrodki narciarskie cechuje duże nasłonecznienie, a temperatura wynosi zazwyczaj tylko kilka stopni poniżej zera. Na lśniących w słońcu stokach śniegu nie brakuje przez cały sezon. Nawet jeśli aura nie sprzyja, to 95 proc. włoskich tras narciarskich posiada sztuczne naśnieżanie.

Włoskie ośrodki narciarskie

Włoskie ośrodki narciarskie to także świetny wybór na rodzinny wyjazd. Każdy z regionów oferuje całe spektrum tras i wyciągów. Nie brakuje tu szerokich tras zjazdowych, na których można w ciągu dnia stawiać pierwsze kroki na nartach, ale równie dobrze profesjonalnie zjeżdżać z tras oznaczonych kolorem czarnym. Włosi nie zapomnieli też o licznych snowparkach.
Trzeci powód dla którego warto wybrać Włochy jako cel zimowego urlopu, to włoska atmosfera, gościnność hotelarzy i świetna, lokalna kuchnia. W alpejskich kurortach zasmakujemy zarówno tradycyjnej kuchni włoskiej, jak i wielu lokalnych przysmaków. Tutejsza kuchnia czerpie nieco z sąsiedniej Austrii. Wieczorem warto się napić Bombardino. To ulubiony drink narciarzy składający się z likieru jajecznego, whiskey lub rumu, kawy i bitej śmietany.
Ostatni, a może dla niektórych najważniejszy powód, to cena. Jakość stoków narciarskich we włoskich Alpach i zimowa infrastruktura nie odbiegają od tego, co narciarze mają do dyspozycji w Austrii czy Szwajcarii. Hotele często oferują różnego rodzaju promocje. Skipass gratis lub bezpłatny wstęp do hotelowej strefy wellness to coraz częściej standard. Nawet jeśli za skipassy przyjdzie nam zapłacić oddzielnie, to ich ceny są niższe niż w sąsiednich krajach, a liczba dostępnych tras i wyciągów jest imponująca.

Livigno ? ulubiony kurort polskich narciarzy

Livigno jest wręcz uwielbiane przez narciarzy z Polski. Położony tuż przy granicy włosko-szwajcarskiej alpejski kurort do lat sześćdziesiątych XX wieku był w zimie całkowicie odcięty od świata. Sytuacja zmieniła się po tym, jak Szwajcarzy zbudowali tunel do pobliskiej zapory wodnej. Livigno stało się wreszcie dostępne także zimą. Powstały liczne wyciągi, nartostrady, hotele i restauracje. Na uwagę zasługuje strefa bezcłowa w mieście ? warto tu kupić towary luksusowe i zatankować samochód. Sprzyja to też wieczornemu relaksowi. Alkohole zarówno w restauracjach jak i w sklepach są tańsze niż gdziekolwiek indziej we Włoszech.

Livigno – mapa tras i wyciągów

W Livigno na narciarzy czeka 115 km tras. W sezonie funkcjonuje tu 31 wyciągów, w tym 6 gondolowych. Maksymalna wysokość na jakiej można zjeżdżać na nartach to aż 2 798 m n.p.m. Trasy zjazdowe są szerokie i rozciągają się po obu stronach doliny. Przeważają łatwe i średniej trudności trasy, ale jest także 20 km tras oznaczonych jako czarne. Znajdujący się tutaj snowpark Mottolino uznawany jest za najlepszy we Włoszech. Park, składający się z niewyobrażalnej ilości konstrukcji rozmieszczonych na długości 800 metrów, każdego roku jest sceną międzynarodowych sesji zdjęciowych i bazą treningową dla najlepszych freeskierów i snowboardzistów w Europie.

Kronplatz – nowoczesna infrastruktura

Kronplatz nazywany też po włosku Plan de Corones to najwyższa góra narciarska w Tyrolu Południowym. Co roku, w zimie przyciąga ona miłośników narciarstwa z całej Europy. Kronplatz szczyci się najbardziej nowoczesną infrastrukturą narciarską spośród wszystkich włoskich regionów. Można tu szusować na nartach na wysokości 2275 m n.p.m. Wokół góry Kronplatz zlokalizowanych jest kilkanaście wiosek narciarskich. Największa grupa turystów wybiera noclegi w mieście Brunico. Brunico jest czwartym co do wielkości miastem Południowego Tyrolu, położonym na wysokości 834 m w Dolinie Pustertal.

Kronplatz – mapa tras i wyciągów

Teren narciarski wokół szczytu Kronplatz (2275 m n.p.m.) oferuje 119 km tras narciarskich. W sezonie zimowym działają tu 32 wyciągi z czego aż 22 to nowoczesne gondole. Początkujący narciarze oraz rodziny z dziećmi powinny przetestować 8-osobową gondolę „CroniExpress„, która umożliwia dostęp do trasy o szerokości 100 m i różnicy wysokości 160 m. Narciarze mogą rozszerzyć swój karnet na opcję ?Dolomiti Superski?, która udostępnia 1200 km tras i 450 wyciągów.

Val di Sole czyli Dolina Słońca

Val di Sole to w tłumaczeniu na polski Dolina Słońca. Jeden z najsłynniejszych regionów narciarskich w Europie. Z uwagi na świetną organizację, różnorodność szlaków, rozsądne ceny i łatwy dojazd, Val di Sole co roku przyciąga tłumy miłośników białego szaleństwa, w tym wielu Polaków. Dolina Słońca otoczona jest pasmem Dolomitów Brenta oraz masywami Adamello Presanella i Ortles Cevedale. Główne stacje narciarskie to Folgarida-Marilleva, Peio oraz Tonale, na którego trasach odbywały się między innymi zawody Pucharu Świata w narciarstwie

Val di Sole – mapa tras i wyciągów

Val di Sole oferuje 150 km tras zjazdowych w ramach karnetu Skirama Dolomiti Adamello-Brenta. Funkcjonują tu aż 73 wyciągi: 23 orczykowe, 33 krzesełkowe i 17 gondolowych. Najwyżej położone trasy znajdują się na wysokości ponad 2500 m n.p.m. Oświetlona, bardzo efektowna trasa „Canalone Miramonti” nadaje się do wieczornej jazdy na nartach. Snowboardziści oraz miłośnicy freeride mogą spróbować swoich sił w licznych strefach freeride oraz na trasach z głębokim śniegiem oraz w dwóch snowparkach.

Val di Fassa i słynna karuzela „Sella Ronda”

Val di Fassa to region narciarski we Włoszech z bardzo urozmaiconymi trasami. Do najbardziej znanych kurortów tego regionu należą miasteczka Canazei, Pozza di Fassa, Campitello i Moena. Sama dolina Val di Fassa jest bardzo urokliwa ponieważ widać z niej wszystkie ważniejsze szczyty Dolomitów. Znajdują się tu liczne tereny narciarskie ze świetnie przygotowanymi trasami o różnym stopniu trudności. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do kwietnia.

Val di Fassa – mapa tras i wyciągów

Szczególną atrakcją jest 40-kilometrowa karuzela narciarska ?Sella Ronda?, połączona trasami narciarskimi i wyciągami, która okrąża masyw Sella. Dodatkowo dzięki karnetowi Dolomiti Superski można uzyskać dostęp do 12 terenów narciarskich z 1200 km tras narciarskich i 450 wyciągami.

Val di Fiemme czyli „przedsionek Dolomitów”

Val di Fiemme to region narciarski, który według wielu przewodników określany jest mianem przedsionka Dolomitów. Zaczynają się tu efektowne, monumentalne szczyty górskie, typowe dla Alp. Na Val di Fiemme składa się pięć ośrodków narciarskich: Alpe Cermis, Passo Rolle, Alpe Lusia, Passo Lavaze i Ski Center Latemar, ale większość narciarzy kojarzy głównie miasta Predazzo i Cavalese.

Val di Fiemme – mapa tras i wyciągów

Val di Fiemme oferuje narciarzom i snowboardzistom ponad 111 km świetnie utrzymanych tras o różnym stopniu trudności, znajdujących się na wysokości między 860 i 2388 m n.p.m. Do dyspozycji narciarzy jest 45 wyciągów. Od dwóch lat dostępna jest kolejka Kombibahn Laner z 6-osobową gondolą i 8-osobowa gondola w Ski Center Latemar. Dzięki temu możliwy jest wygodny dostęp do mającego ok. 750 m długości toru saneczkowego.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

1 komentarz

Marco 9 października 2019 - 12:50

Z tymi alkoholami w restauracji bym nie przesadzał. Ceny są podobne do innych regionów Włoch. Z pewnością tańsze niż w Rzymie czy Wenecji, ale droższe niż chociażby w Kalabrii. W sklepach fakt, alkohole są dosyć tanie, ale to już nie jest taka różnica jak była. Nadal tanie jest paliwo i kosmetyki.

Odpowiedz