x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » San Bartolomeo al Mare

San Bartolomeo al Mare

prowincja: Imperia, region: Liguria, Włochy

San Bartolomeo al Mare, Włochy
plaża w San Bartolomeo al Mare, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

San Bartolomeo al Mare to niewielki nadmorski kurort położony w Ligurii i składający się w dużej części ze stosunkowo nowej zabudowy apartamentowej usytuowanej tuż przy plaży. Znajdziemy tu wszystko to, czego oczekuje mało wymagający turysta i w zasadzie niewiele więcej. Miasteczko liczy nieco ponad 3 tys. mieszkańców, ale wakacyjne apartamenty - czynne w sezonie - sprawiają wrażenie, że miasto jest większe. Wytrawny fan Italii nie ma tu czego szukać, ale jeśli ktoś chce mieć nowy apartament z dużym balkonem, kilkadziesiąt metrów od plaży, to miejsce jest dla niego.

Turystyczne centrum miasteczka ciągnie się wzdłuż szerokiej plaży. To właśnie tutaj znajduje się zamknięta dla ruchu samochodowego nadmorska promenada Lungomare delle Nazioni. Wzdłuż deptaku usytuowane są plażowe bary, niewielkie sklepiki z asortymentem dla turystów oraz liczne budynki z wakacyjnymi apartamentami oraz zazwyczaj trzygwiazdkowe hotele. Od początku czerwca do drugiej połowy września w tym miejscu skupia się życie miasta. W ciągu dnia  przechadzają się tędy turyści w drodze na plażę. Często nawet nie muszą zakładać niczego więcej poza strojem kąpielowym, ponieważ niektóre budynki od plaży dzieli kilkadziesiąt metrów. Wieczorem deptak jest miejscem spacerów. Ulica zapełnia się po godzinie 21:00, gdy mieszkańcy i turyści zjedzą kolację. W dobrym guście jest wówczas spacer wzdłuż morza. To także dobry czas, aby wstąpić na lody lub drinka do któregoś z barów.

Plaża w San Bartolomeo al Mare to plaża żwirowa. Nie ma tu tak dużych kamieni jak w sąsiednich miejscowościach, ale też nie zdecydowano się na nawiezienie sztucznego piasku. Widać jednak, że władze miasteczka dbają o plaże. Jest czysto, szeroko, są nawet w pełni działające darmowe prysznice ze słodką wodą. W okolicach małej przystani jachtowej znajduje się najdłuższy w miasteczku odcinek plaży bezpłatnej. W sezonie jest tu sporo ludzi. Pozostała część plaży w centrum – za wyjątkiem jednej przerwy – to pasmo odcinków płatnych. Należą one do prywatnych koncesjonariuszy lub do tutejszych hoteli. Za dwa leżaki z parasolem na cały dzień zapłacimy pomiędzy 10, a 15 euro. Przez ostatnie piętnaście lat, co roku San Bartolomeo al Mare otrzymuje certyfikat Błękitnej Flagi, która przyznawana jest miejscowością posiadającym czyste i ładne plaże.

Przez miasteczko przebiega trasa Via Aurelia pełniąca jednocześnie funkcję głównej ulicy miasta. To na tej ulicy skupia się cały ruch samochodowy. Są tu także liczne sklepy, butiki, restauracje i bary, z których korzystają zarówno turyści, jak i mieszkańcy. W przeciwieństwie do barów przy plaży, tutejsze otwarte są przez cały rok. Przy ulicy ciężko o miejsca parkingowe, są za to szerokie jak na Włochy chodniki.

Booking.com

Położenie

Niewielkie San Bartolomeo al Mare położone jest we włoskiej Ligurii, w prowincji Imperia. Miasto liczy około 3 tys. mieszkańców, ale w czasie wakacji ta liczba się podwaja. W ostatnich dekadach przy plaży wzniesiono nowe apartamentowce z myślą o wakacyjnym wynajmie. Miasteczko sąsiaduje bezpośrednie z nieco większym kurortem Diano Marina. Zaledwie 9 km jest stąd do Imperii – największego miasta w okolicy, będącego jednocześnie stolicą prowincji i węzłem komunikacyjnym.

San Bartolomeo al Mare, Włochy
San Bartolomeo al Mare, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • plaża w San Bartolomeo al Mare – miasteczko posiada szeroką, żwirową plażę, która regularnie otrzymuje certyfikat Błękitnej Flagi, potwierdzający czystość tego miejsca. W okolicach niewielkiego portu znajduje się dłuższy bezpłatny odcinek plaży wraz z infrastrukturą w postaci koszy na śmieci i darmowych pryszniców. Większość plaż w miasteczku stanowią strefy płatne.

Historia

Historia San Bartolomeo al Mare nie odbiega w większym stopniu od historii całej Ligurii. Przez wieki miasteczko było mało istotną, prowincjonalną osadą. Dominowały tu wpływy włoskiej Genui, czy Ventimiglii, a około XVIII wieku także Francuzów. W XIX w. na mocy Kongresu Wiedeńskiego San Bartolomeo al Mare znalazło się pod panowaniem Królestwa Sardynii, a od 1861 r. jest częścią Zjednoczonych Włoch.

Obecnie to 3-tysięczne miasto uznawane jest za przedmieścia stolicy prowincji, Imperii. Mieszkańcy żyją głównie z turystyki.

San Bartolomeo al Mare, Włochy
San Bartolomeo al Mare, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Przez miasteczko przebiega autostrada A10 łącząca Genuę z Lazurowym Wybrzeżem we Francji. Mimo dużego zagęszczenia miejscowości na tym odcinku, miasto posiada własnych, indywidualny zjazd z autostrady. Ponadto przez San Bartolomeo al Mare przebiega droga krajowa numer 1 (SS1) Aurelia. Jest to bezpłatna alternatywa dla autostrady – droga biegnie wzdłuż wybrzeża łącząc ze sobą wszystkie kurorty Ligurii.

Miasto posiada wspólną stację kolejową z sąsiednim Cervo (Cervo-San Bartolomeo). Zatrzymują się na niej pociągi regionalne jeżdżące na linii Genova–Ventimiglia.

Miasta Partnerskie

San Bartolomeo al Mare nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

3.1/5 gwiazdek (1183 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com