Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Zima, Włochy Narty, Włochy Alpy, Włochy Dolomity, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

Jezioro Garda - plaże, atrakcje, życie nocne

autor: Łukasz Ropczyński

Jezioro Garda, Włochy
Jezioro Garda, Włochy (fot. ilaria, flickr.com)

Jezioro Garda jest najpiękniejszym i największym jeziorem we Włoszech, położonym w malowniczych i pełnych słońca górach. Woda w Jeziorze Garda należy do najczystszych spośród wszystkich włoskich jezior, a jej kolor przypomina wodę Adriatyku. Wokół jeziora położonych jest kilkanaście typowo włoskich, romantycznych miasteczek z wąskimi uliczkami, tarasami widokowymi na góry i jezioro i prawdziwie włoskimi restauracjami.

Jezioro Garda swoja popularność zawdzięcza nie tylko malowniczym widokom i czystej wodzie, ale też klimatowi, który sprzyja wakacyjnej turystyce. Mimo bliskości gór miesiące wakacyjne są upalne, a woda w jeziorze zachęca do kąpieli. Turyści zachwyceni są także lokalnymi mieszkańcami, którzy są bardzo gościnni i życzliwi.

Historia Jeziora Garda

Jezioro Garda powstało wiele wieków temu na skutek ciągłych ruchów mas lodowców. W czasie epok geologicznych powstało tzw “fato benacense”, które oznacza różnice poziomów pomiędzy lewym (od strony Brecia) i prawym (od strony Verony) brzegiem jeziora. Po jednej stronie znajdują się stoki i pagórki, a po przeciwnej strome skały i malownicze przepaście.

Jezioro Garda ma długość ok. 55 km. W północnej części jest szerokie na ok. 4 km, a w południowej na 12 km. Na Jeziorze Garda znajduje się wiele małych wysepek i pięć dużych. Wśród nich największa wyspa to Isola del Garda, położona ok. 200 metrów od przylądka Capo San Fermo znajdującego się po zachodniej stronie jeziora w południowej jego części.

W jeziorze występuje bardzo wiele odmian ryb, co sprawia, że Jezioro Garda jest także rajem dla wędkarzy. Można złowić tu między innymi karpia, węgorza, szczupaka, okonia, miętusa, ukleję białą, czy salmo trutta. Turystów zachwyca także przyroda wokół jeziora. Wzdłuż wybrzeża i w okolicy można podziwiać okazałe cyprysy, drzewa z pomarańczami, oleandry, cedry, oliwki, czy nawet palmy. Pobliskie winnice zachęcają do degustacji lokalnego wina.

Pogoda nad Jeziorem Garda

Temperatura nad Jeziorem Garda w sezonie zimowym (styczeń) wynosi średnio ok. 10 stopni. Natomiast w wakacje (lipiec-sierpień) w cieniu jest nawet ok. 35 stopni. Jezioro ma bardzo pozytywny wpływ na temperaturę górskiego otoczenia. W styczniu nie jest tutaj zbyt zimno, natomiast liczba dni słonecznych jest podoba jak na północnym wybrzeżu Adriatyku.

Plaże i życie nocne nad Jeziorem Garda

Okolica Jeziora Garda zapewnia szeroką bazę noclegową. Znajduje się tu wiele hoteli, apartamentów do wynajęcia, pensjonatów i campingów. Są także bardzo ciekawe oferty gospodarstw agroturystycznych, które przez okres wakacyjnego pobytu pozwalają się poczuć jak wśród prawdziwych Włochów. Wieczorami turystów zachęcają liczne restauracje. Duża część z nich położona jest przy wybrzeżu, a z tarasów widokowych, na których ustawione są stoliki, można podziwiać panoramę jeziora. Osoby lubiące intensywne życie nocne mogą odwiedzać liczne kluby, dyskoteki i puby.

Po nieprzespanej nocy najlepiej wypocząć na jednej z plaż przy samym jeziorze. W zależności od okolicy są zarówno bardzo dobrze zagospodarowane plaże miejskie, prywatne plaże płatne z leżakami, parasolami i barem, czy też bardziej dzikie, ale równie malownicze odcinki plaż. Wybrzeże w większości jest kamieniste, ale na miejskich odcinkach zaadaptowano łagodne zejście do wody.

Jezioro Garda posiada bardzo bogate zaplecze dla osób lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Wokół jeziora znajduje się wiele wypożyczalni rowerków wodnych, kajaków, motorówek i żaglówek. Fani nurkowania znajdą też coś dla siebie. Można wynająć sprzęt i pod okiem doświadczonego instruktora zagłębić się w wody jeziora. Sympatycy wycieczek górskich powinni wybrać jeden z malowniczych szlaków wokół jeziora. Natomiast na dzieci czekają parki rozrywki a aquaparki zlokalizowane w niedalekiej odległości. Są też parki naturalne i pola golfowe, a wokół jeziora prowadzi malownicza trasa, którą można dojechać do poszczególnych atrakcji i plaż.

Miasteczka wokół Jeziora Garda

Jezioro Garda
Jezioro Garda, Włochy (fot. Ole1981, flickr.com)

Miejscowości położne nad jeziorem zachęcają turystów mnogością atrakcji. Warta odwiedzenia jest zwłaszcza Malcesine, malownicza miejscowość, w której znajduje się wyciąg na szczyt Monte Baldo. Jest tu także gotycki zamek Scaligerów, który również warto zobaczyć. Wzdłuż przystani rozciąga się malowniczy ogród palmowy, a warunki żeglarskie przyciągają w te strony coraz większą ilość turystów. Po południowej stronie jeziora leży malownicze miasteczko Lazise, bardzo klimatyczne dzięki średniowiecznemu klimatowi i typowo włoskiej architekturze. Kolejną ciekawą miejscowością jest Gargnano otoczone drzewami cytrusowymi i wysokimi palmami oraz cedrami. Spacerowanie wybrukowanymi uliczkami, wśród zieleni sprawa prawdziwą przyjemność. W mieście jest wiele świetnych barów i restauracji. Warto przysiąść tu na dłuższą chwilę. Można skorzystać z pomocy sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Świętej Rodziny, które - po włosku - oprowadzają po okolicznych zabytkach Gargano. Kolejną ważną miejscowością nad Jeziorem Garda jest prestiżowe miasteczko Sirmione na południowym cyplu jeziora. Klimatyczna starówka, hotele w zabytkowych budynkach położona przy samym wybrzeżu, tarasy widokowe i wąskie kamienne alejki. Warto też odwiedzić Albisano, Peschierę, Manerbę czy Arco.

Parki rozrywki w okolicach Jeziora Garda:

Parki wodne w pobliżu Jeziora Garda:

Booking.com

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com