x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

» » Amelia

Amelia

prowincja: Terni, region: Umbria, Włochy

Amelia, Włochy
Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Niewielka Amelia położona w południowej części Umbrii to jedno z tych włoskich miast, które nie zostało jeszcze odkryte przez tłumy turystów. Owszem, turyści tu przyjeżdżają, ale wciąż jest ich mniej niż naturalnych mieszkańców. Dzięki temu miasteczko nieustannie zachowuje swój prawdziwy, włoski klimat. Jest nieco prowincjonalne, w środku dnia wydaje się być senne, ale w zamian oferuje przepiękne widoki, gęstą sieć wąskich uliczek, piękne kościoły i historyczne mury obronne, a do tego możemy być pewni, że nikt nas nie będzie nagabywał na zakup produkowanych w Chinach pamiątek.

Amelia jest urokliwa i to wcale nie jest banał. Ten urok nie jest taki oczywisty. Ktoś, kto przyjeżdża pierwszy raz do Włoch być może Amelii nie doceni. Miasto położone jest na skalistym wzgórzu, we wciąż mało modnym regionie, który jest nazywany "zielonymi płucami Włoch". Nic dziwnego. Wokół miasta dominuje soczysta - jak na Włochy - zieleń. Pełno tu lasów, cyprysów i pól z gajami oliwnymi. Miasto kompletnie nie jest nastawione na turystów. Trudno tutaj znaleźć wygodny parking (w 2016 r. parking z windą był dopiero w budowie), ulice są kiepsko oznakowane, a do tego bardzo wąskie. Gdyby tego było mało, to po obu stronach, przytulone do kamienic parkują wszechobecne samochody.

Nikt też specjalnie nie czeka na przyjeżdżających turystów. Jest zupełnie inaczej niż w pobliskim Asyżu, Orvieto, nie mówiąc o Pizie i San Gimignano. W Amelii jest wyjątkowy spokój. Zaparkujmy samochód gdzieś u podnóża starego miasta i rozpocznijmy zwiedzanie. Amelia dzieli się na zabytkową, starą część położoną na wzgórzu i dzielnicę nowoczesną. Obydwie części miasta łatwo rozróżnić. Przez część nowoczesną przebiega główna droga o znaczeniu regionalnym (SS205). Natomiast starówka, położona jest na wzgórzu i gęsto zabudowana średniowiecznymi kamienicami. Uliczki są tam wąskie, często jednokierunkowe.

Nasz film z przejazdu przez Amelię:

Miasteczko najlepiej zwiedzać pieszo, bez żadnej mapy. Intuicyjnie warto podążać w najwyżej położoną część miasta. To tam znajdziemy spektakularną katedrę (jeśli ktoś nie mógłby trafić, to należy szukać ulicy Via del Duomo). Turyści szukający wielkiej jak na rozmiary miasta katedry głowią się, jak architekci mogli wcisnąć tak piękny kościół na tak niewielkiej przestrzeni. Zwiedzanie wnętrz świątyni jest bezpłatne.

Poza katedrą warto zwrócić uwagę na wąskie, brukowane uliczki. Przy części z nich stoją naprawdę bardzo stare kamienice. Niektóre z okresu średniowiecza. W przeciwieństwie do miast nastawionych typowo na turystów, nie znajdziemy tu sklepów z pamiątkami, czy produktami regionalnymi, ale są za to sklepy i restauracje, z których korzystają rodowici mieszkańcy miasta. Takie miejsca zawsze warto odwiedzić. Możemy kupić świeże wędliny prosto z masarni albo zjeść świetną pizzę w niepozornie wyglądającej knajpce. Warto jednak pamiętać, że restauracje są otwierane tylko w porze obiadu i kolacji, natomiast sklepy zamykane są w czasie sjesty.

W górnej części miasta znajdziemy także niewielki park. Można tam wypocząć w cieniu drzew i napić się zimnej wody ze specjalnego kraniku. Z parku roztacza się przepiękny widok na wzgórza Umbrii. Takich punktów widokowych jest zresztą w Amelii więcej. Wystarczy pospacerować po uliczkach w górnej części miasta i zabrnąć w niektóre ślepe zaułki. Z góry dobrze widać historyczne mury obronne miasta, które są najważniejszym zabytkiem Amelii.

Booking.com

Położenie

Amelia położona jest w środkowych Włoszech, w południowej części regionu Umbria, mniej więcej 100 km na północ od Rzymu. Miasto zbudowane zostało na skalistym wzniesieniu. W przeszłości miało to znacznie strategiczne, a dziś dodaje mu uroku. Panuje tu typowo śródziemnomorski klimat. Amelię najlepiej zwiedzać w czerwcu lub we wrześniu. Pogoda jest wtedy wymarzona, a nie jest już aż tak bardzo gorąco. W czasie wakacyjnych upałów ulice są opustoszałe. Mieszkańcy wolą wypoczywać we własnych domach, przy zamkniętych okiennicach lub w jednym z parków. Amelia liczy około 12 tys. mieszkańców.

Amelia, Włochy
Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • mury obronne Amelii – najważniejszym zabytkiem w mieście są historyczne mury obronne. Pierwotnie zostały one zbudowane w VI wieku p.n.e. Następnie za czasów gdy rządzili tutaj Rzymianie mury zostały przebudowane. Kolejne wzmocnienie murów miało miejsce w średniowieczu. Do dziś można podziwiać wapienne kloce, z których Etruskowie budowali tutejsze mury obronne. Mury obronne Amelii liczą 720 metrów i mają 3,5 metra grubości. W przeszłości dostępu do miasta broniły cztery bramy. W 2006 roku przeprowadzono prace renowacyjne murów. Wówczas doszło do katastrofy budowlanej i zawaliło się około 30 metrów muru.
 • Porta Romana – zabytkowa brama prowadząca do miasta.
 • Chiesa di S. Agostino – zabytkowy kościół z okresu średniowiecza wzniesiony w stylu romańsko-gotyckim.
 • Kościół św. Franciszka – budowa świątyni rozpoczęła się w 1287 roku, a we wnętrzu kościoła znajdują się rzeźby Agostina di Duccio. Kościół znajduje się przy Piazza Vera, a obok w XIV wieku wybudowano jeszcze klasztor. W XVI wieku pod wpływem renesansowej mody kościół został odnowiony. Wiązało się to z częściową przebudową. Fasada kościoła została zbudowana w XV wieku. Natomiast w 1932 roku przebudowano dzwonnicę.
 • Katedra w Amelii – pierwotnie katedra została wybudowana w stylu romańskim w 872 roku. Następnie została przebudowana zgodnie z wytycznymi stylu barokowego. Jednak w XVII wieku katedra uległa dramatycznemu pożarowi i później została odbudowana. Obok katedry znajduje się 30-metrowa wieża Torre Civica. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne.

Historia

Miasto zostało założone w VI wieku p.n.e. przez legendarnego króla Umbrii. W tym samym czasie wzniesione zostały mury obronne, których spore fragmenty przetrwały do dziś. W późniejszym czasie osiedlili się tutaj Etruskowie, a po nich Rzymianie.

Podczas inwazji barbarzyńców miasto zostało zdobyte i zniszczone przez Gotów. Następnie Amelię i okoliczne regiony podbiły wojska Longobardów. Odbudowali oni miasto, co przyczyniło się do znaczącego rozwoju. Przez miasto prowadziła antyczna trasa handlowa Via Flaminia. Przysparzało to Amelii dodatkowych dochodów czerpanych z handlu.

Od czasów średniowiecza aż do Zjednoczenia Włoch miasto znalazło się we wpływach Państwa Kościelnego. W 1860 r. Amelia stała się częścią Włoch.

Amelia, Włochy
wzgórza wokół Amelii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Z południa Polski do Amelii jest ponad 1500 km w jedną stronę. Najwygodniejsza trasa to droga autostradami przez Czechy, Austrię i przez prawie połowę Włoch. Położona w południowej Umbrii Amelia znajduje się blisko autostrady A1 (zwanej Autostradą Słońca) oraz w pobliżu bezpłatnej drogi ekspresowej Viterbo - Terni. Jeśli jedziemy do Amelii od północy to w Wenecji możemy zjechać z płatnej autostrady na drogą krajową w stronę Ravenny. Stamtąd w stronę Perugii, a później w stronę Terni należy kierować się bezpłatną drogą ekspresową. Stan tej drogi jest dużo gorszy niż alternatywnej autostrady, która prowadzi przez Florencję, ale taki wybór pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt euro w jedną stronę na opłatach autostradowych.

W Amelii znajdują się zarówno płatne, jak i bezpłatne miejsca postojowe. Z oczywistych względów w oczy rzucają się tzw. niebieskie linie, czyli miejsca płatne, ale jeśli pokrążymy trochę po centrum to powinniśmy znaleźć darmowe miejsce postojowe.

W mieście nie ma stacji kolejowej. Najbliższe dworce kolejowe znajdują się w Narni i Terni (to wciąż Umbria) oraz w miejscowości Orte (to już na terenie Lazio, ale jest to stacja węzłowa mająca stosunkowo dużą liczbę połączeń).

Miasta Partnerskie

 • Civitavecchia (Włochy)
 • Joigny (Francja)
 • Stylida (Grecja)

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1449 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com