x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

Transport we Włoszech - ceny, bilety, parkingi
» Tunel do Livigno - opłaty za przejazd Munt La Schera

15.02.2015, autor: Łukasz Ropczyński

tunel do Livigno
Tunel do Livigno, Munt La Schera (fot. mstefano80, flickr.com)

Twarde prawa rynku decydują o cenach przejazdu szwajcarskim tunelem do włoskiego Livigno. Jest to jeden z najdroższych, jeśli nie najdroższy, tunel w Europie. Tunel Munt La Schera został ukończony w 1965 r. i posiada tylko jeden pas ruchu. Tunel został wybudowany aby umożliwić dojazd na plac budowy zapory wodnej tuż przy włoskiej granicy. Po tym, jak tunelem przestały jeździć ciężarówki i sprzęt budowlany, udostępniono go dla ruchu komercyjnego.

Powyższa decyzja szwajcarskiej firmy energetycznej, która jest właścicielem tunelu, sprawiła, że nieodkryte dotąd Livigno stało się słynnym na skalę europejską zimowym kurortem narciarskim. Co roku tunelem jeździła coraz większa grupa turystów, narciarzy i mieszkańców. Wprawdzie do Livigno prowadzą jeszcze dwie inne drogi, w tym jedna od strony Włoch, ale są one zamykane w zimie.

W przeszłości – jeszcze pół wieku temu – Livigno przez 9 miesięcy w roku bywało odcięte od świata. Mieszkańcy miasta przez większość roku byli więc zdani tylko na siebie. Droga po stronie włoskiej do dziś jest wąska i kręta oraz przebiega w wysokich pasmach górskich, gdzie bardzo długo utrzymują się duże ilości śniegu. Oddanie do użytku tunelu ze strony granicy szwajcarskiej zrewolucjonizowało lokalny rynek narciarski. Włoskie Livigno stało się jednym z najważniejszych zimowych kurortów w Europie, a Szwajcarzy zaczęli nieźle na tym fakcie zarabiać. Kwestia tunelu i opłat za przejazdy była wielokrotnie tematem sporów pomiędzy Włochami, a Szwajcarią.

Tunel Munt La Schera

Sam tunel zaprojektowany jako dojazd do budowy zapory wodnej jest bardzo wąski. Maksymalna szerokość pojazdów wjeżdżających do tunelu to 3,6 metra, a maksymalna szerokość to 2,5 metra. Ciężarówki raczej tędy nie jeżdżą, a campery i autokary wyglądają jakby ledwo się mieściły. Wnętrze tunelu – w porównaniu z tunelami na autostradach Włoch czy Austrii – jest dosyć klaustrofobiczne i niezbyt ładne. Na próżno szukać tu systemów bezpieczeństwa, oświetlenia ledowego, budek telefonicznych, czy innych elektronicznych gadżetów znanych nam z europejskich tuneli.

tunel do Livigno
Tunel do Livigno, Munt La Schera (fot. Rafał Próchniak, flickr.com)

Tunel posiada tylko jedną jezdnię dlatego ruch odbywa się wahadłowo. Tunel Munt La Schera  czynny jest od poniedziałku do niedzieli, przez 24 godziny na dobę. Od niedzieli do piątku włącznie ruch odbywa się wahadłowo. Sterowany jest przy pomocy sygnalizacji świetlnej.

Sobota tradycyjnie we Włoszech jest dniem zmiany turnusów, wymeldowania z apartamentów, przyjazdów i wyjazdów. W związku z tym sam tunel w soboty pracuje w specyficzny sposób:

 • 0:00 – 5:00 – ruch wahadłowy
 • 5:00 – 10:00 – wyłącznie ruch wyjazdowy z Livigno w stronę Szwajcarii
 • 10:00 – 11:00 – przerwa technologiczna na zmianę kierunku
 • 11:00 – 18:00 – wyłącznie ruch wjazdowy ze Szwajcarii do Livigno we Włoszech
 • w późniejszym czasie ponownie ruch wahadłowy

Powyższe dane aktualne są na sezon zimowy 2015/2016.

Jadąc z Polski tak należy zaplanować podróż, aby w sobotę trafić o odpowiedniej porze na wjazd do tunelu. W innym wypadku – gdybyśmy się spóźnili – konieczny będzie postój na parkingu przed tunele. Uwaga: w sezonie w praktyce jeśli jedziemy w sobotę raczej nastawmy się na korki i duży ruch. Livigno jest bardzo popularnym kierunkiem.

Opłaty za przejazd tunelem do Livigno

Przejazd tunelem Munt La Schera do Livigno jest płatny. Płatności można dokonywać w euro lub we frankach szwajcarskich. Wyróżnia się cennik wakacyjny i zimowy. Ceny w wakację są około połowę niższe niż zimą. Ponadto w wakacje w tunelu jeździ specjalny bus, którym mogą przejechać rowerzyści. Jazda samym rowerem w tunelu jest zakazana.

Cennik zimowy w 2015 r. za przejazd tunelem do Livigno wyglądał następująco:

 • 44,00 euro – przejazd samochodem osobowym w sobotę (bilet w obie strony)
 • 38,00 euro – przejazd samochodem osobowym od niedzieli do piątku (bilet w obie strony)
 • 13,00 euro – przejazd motocyklem
 • 34,00 euro – przejazd niewielkim busem (do 19 miejsc)
 • 63.00 euro – przejazd autobusem od 20 do 35 miejsc
 • 94,00 euro – przejazd autobusem, który ma więcej niż 35 miejsc
 • 25,00 euro – przejazd camperem
 • 38,00 euro – ciężarówka do 18 ton
 • 44,00 euro – ciężarówka powyżej 18 ton

Pomiędzy godziną 20:00, a 8:00 obowiązuje tzw. taryfa nocna. Wówczas jest kilka euro drożej. Przykładowo przejazd samochodem osobowym w tygodniu, w nocy kosztuje 40 euro, a w sobotnią noc 46 euro.

Płacąc za przejazd należy zachować odcinek kontrolny (potwierdzenie płatności). Będzie potrzebne, gdy będziemy chcieli wrócić do Polski. Bilet dla samochodów osobowych to płatność za przejazd tunelem w obie strony.

Booking.com