Strona główna -> Inspiracje urlopowe -> Francja - co warto zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu? -> Menton – kiedyś miasto włoskie, dziś perełka Francji na granicy z Włochami

Menton – kiedyś miasto włoskie, dziś perełka Francji na granicy z Włochami

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 5,6 tysięcy wyświetleń

Francuski kurort Menton położony jest tuż przy granicy z Włochami. Wjeżdżając do miasta od razu rzuca się w oczy różnica pomiędzy narodami i kulturami, które od wieków na terenach przygranicznych wzajemnie się przenikają. Przez wieki Menton należało do Włochów, a konkretnie do Republiki Genueńskiej. Dopiero od 1861 r. jest częścią Francji. Francuzi otrzymali miasto niejako w prezencie w zamian za pomocą militarną i finansową, gdy trwało budowanie Zjednoczonych Włoch.

Włoską Ventimiglię od francuskiego miasta Menton (w języku polskim Mentona) dzieli zaledwie kilka kilometrów. Jednak wjeżdżając samochodem do tej 30-tysięcznej miejscowości nie sposób nie zauważyć różnic w podejściu do krajobrazu, architektury i przestrzeni publicznej pomiędzy Włochami i Francuzami.

„Francja – elegancja” to wcale nie stereotyp

Nawet z perspektywy miłośnika Włoch widać we francuskim Menton niezwykłą dbałość o krajobraz. Tutaj nie ma kawałka niewykorzystanej lub niezagospodarowanej przestrzeni. Już sama droga przez miasto to wzorowy pokaz francuskiej organizacji ruchu: równy asfalt, niezliczona ilość wysepek, progi zwalniające, sygnalizacje świetlne, fotoradary, starannie wymalowane pasy, strefy dla pieszych, rowerów, autobusów i miejsca parkingowe.

Cała ta drogowa architektura znajduje się w otoczeniu elegancko przyciętych trawników, przepięknych kwiatów i krzewów oraz śródziemnomorskich palm. Włochom też się zdarzają tak piękne odcinki dróg, ale tutaj dysproporcja jest wyraźnie widoczna. Czyżby Francuzi chcieli zbudować miasto pokazowe i niejako podkreślić swoją wyższość nad sąsiadem, który przez kilka wieków był właścicielem „francuskiego” Menton?

Układ drogowy to nie wszystko. Główną zaletą miasta jest przepiękna linia brzegowa i świetnie zagospodarowane plaże. Tutaj też Włosi mogliby się nieco uczyć od Francuzów. Plaże płatne nie stanowią nawet połowy wszystkich miejskich plaż! Plaża w Menton składa się z delikatnego żwirku przemieszanego z piaskiem. Pod względem infrastruktury Menton utrzymuje wysoki europejski poziom. Są bezpłatne prysznice, boiska do gry w siatkówkę, place zabaw dla dzieci, ratownicy morscy, a nawet punkt medyczny. Kolor morza jak na Lazurowe Wybrzeże przystało ma intensywnie turkusowy kolor.

Port jachtowy i miejska plaża w Menton

Część miejskiej plaży znajduje się w zatoce niejako pomiędzy dwoma częściami portu jachtowego. Dzięki betonowym falochronom nie ma tu zbyt dużych fal, a morze jest bardziej nagrzane. Leżąc na plaży z jednej strony można podziwiać linię wybrzeża, turkusową wodę, port jachtowy, a z drugiej nadmorską promenadę z majestatycznymi, zielonymi górami w tle. Co ważne plaża nie jest zbyt szeroka. Gdziekolwiek nie rozłożylibyśmy swoich ręczników, to będziemy blisko wody. Na duży plus zasługuje fakt, że palmy i zieleń rosną także na plaży. Fajnie jest mieć alternatywę i zamiast plażowego parasola rozłożyć swój ręcznik w cieniu soczyście zielonej palmy.

Druga część plaży w Menton ciągnie się na długości 2 km począwszy od Promenade du Soleil w stronę Roquebrune Cap Martin. Praktycznie na całej długości plaża jest bezpłatna. Wzdłuż plaży biegnie przepiękna, nadmorska promenada, przy której znajdują się restauracje i kawiarnie ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu. Można napić się kawy, drinka lub zjeść obiad z bliska podziwiając panoramę wybrzeża.

Punkt obowiązkowy to stare miasto

Punktem obowiązkowym na turystycznej mapie Menton jest zwiedzanie starego miasta. Do historycznego centrum najlepiej wejść po stromych schodach w okolicach Boulevard de Garavan i Plage des Sablettes, czyli przy szerokiej plaży, tuż obok portu jachtowego. Po kilku minutach wdrapywania się po szerokich schodach za naszymi plecami, nad dachami kamienic ujrzymy przepiękny widok na wybrzeże i wzgórza za miastem. Pomiędzy tymi wzgórzami biegnie granica francusko-włoska.

Strome schody doprowadzą nas do niewielkiego placu, przy którym stoi jeden z najważniejszych zabytków miasta. To Bazylika św. Michała Archanioła (Basilique Saint-Michel-Archange). Świątynia konsekrowana była w 1675 r., ale budowa przepięknej fasady trwała do XIX wieku. Ta barokowa bazylika posiada dwie wieże. Niższa wieża jest pozostałością kościoła, który znajdował się tutaj wcześniej. Z kolei wyższa wieża liczy 53 metry wysokości i pełni funkcję dzwonnicy. Gdyby dzwonnica była udostępniona dla turystów, to byłby to najlepszy punkt widokowy w okolicy. We wnętrzu bazyliki na szczególną uwagę zasługuje bogato zdobiony, typowo barokowy ołtarz oraz sklepienie kościoła. Podobno z okien zakrystii widać morze, port i część miasta.

Nieco wyżej Bazyliki św. Michała Archanioła, przy malutkim placu znajduje się kaplica Białych Pokutników wybudowana w XVIII wieku. Jej zwiedzanie możliwe jest wyłącznie w czasie wakacji.

Ulica handlowa w sercu Menton

Gdy skończymy zwiedzanie kościołów zejdźmy schodami w dół, ale tylko do połowy i skręćmy w wybrukowaną, wąską uliczkę Rue Longue. Dojdziemy nią do Place du Cap, gdzie rozpoczyna się główna ulica handlowa starego miasta w Menton.

Są tu restauracje, kawiarnie, butiki i przede wszystkim sklepy z pamiątkami oraz lokalnymi produktami i rzeczami typowo francuskimi. Warto zwrócić uwagę na limoncello produkowane z tutejszych cytryn, które jest chlubą miasta. Ulica handlowa ma nieco ponad kilometr i na pierwszym odcinku w całości zamknięta jest dla ruchu samochodowego.

Gdzie spać w Menton? My spaliśmy we Włoszech!

My spaliśmy około 5 km od Menton, po włoskiej stronie w Ventimiglii ? w Residence Costa Templada. Rezydencja prowadzona jest przez bardzo gościnne małżeństwo. Są tu apartamenty z widokiem na morze. Po drugiej stronie ulicy jest bezpłatna plaża. Spędziliśmy tu dwa tygodnie i traktowaliśmy Ventimiglię jako bazę wypadową do codziennych wycieczek do Francji. Po włoskiej stronie jest taniej jeśli chodzi o noclegi, zakupy w supermarketach, czy wyjścia do restauracji. Z kolei po francuskiej stronie tankowaliśmy samochód.

Moi Czytelnicy podpowiadają mi trzy sprawdzone miejsca w samym Menton. Oto one:

  • Quality Hotel Menton Méditerranée*** ? bardzo ładny hotel położony na starym mieście, 3 minuty spacerem od bezpłatnej plaży. Czysto, darmowe wifi, jak na Francję nie tak drogo, świetna kuchnia na miejscu (warto wybrać opcję z niepełnym wyżywieniem).
  • Résidence Pierre & Vacances Les Rivages Du Parc*** – jeśli wolicie coś tańszego i chcecie sami gotować, to polecam ten apartament. Znajduje się w drugiej linii zabudowy od morza, tuż przy plaży i 5 minut spacerem od historycznego centrum.
  • Hôtel Le Dauphin*** – fajny hotel ok. 300 m od centrum tuż przy morzu. Niektóre pokoje mają balkony z widokiem na morze. Do plaży trzeba przejść około 100 m w kierunku centrum.

Menton – położenie

Menton położone jest na południowym wschodzie Francji, na Lazurowym Wybrzeżu i jednocześnie na granicy Francji z Włochami. Z uwagi na brak kontroli paszportowej dawne przejście graniczne pełni rolę postoju dla camperów oraz punkt, w którym regularnie stoi policyjny patrol.

W mieście na co dzień mieszka niespełna 30 tys. osób, ale w sezonie wakacyjnym ta liczba znacząco wzrasta. Plaże w Menton są żwirowo-piaszczyste. Północne dzielnice willowe miasta znajdują się na zielonych wzgórzach. W pobliżu przebiega autostrada łącząca Francję z Włochami.

Menton – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Zadbane i eleganckie Menton to ciekawy kontrast dla włoskich miasteczek. Szczególnie jeśli chodzi o dbałość o plaże i czystość miasta. Spędzając wakacje w zachodniej Ligurii warto poświęcić jeden dzień na przyjazd tutaj.

Plaża w Menton

Największą atrakcją turystyczną miasta są przede wszystkim tutejsze plaże. Jedna, mniejsza ale chyba bardziej urokliwa, znajduje się bliżej granicy włoskiej, niejako pomiędzy dwoma częściami portu jachtowego. Plaża jest dobrze zagospodarowana (są prysznice, toalety, kosze na śmieci, a nawet punkt medyczny). Większość plaży jest darmowa, chociaż są też strefy płatne z wygodnymi leżakami, parasolami i barem plażowym ? ceny ok. 10 euro od osoby. Z tej części plaży można podziwiać zarówno morze, jak i przepiękną panoramę starego miasta oraz góry za plecami Menton. Druga z plaż, znacznie dłuższa, ciągnie się wzdłuż nadmorskiej promenady i ulicy w kierunku Roquebrune Cap Martin lub Monako. Obydwie plaże są żwirowo-piaszczyste.

Stare miasto

Przepięknie położone i w całości odrestaurowane stare miasto zasługuje na dłuższy spacer. Warto wejść po stromych schodach od strony plaży, a później przespacerować się uliczkami starówki. Przy głównej ulicy handlowej turystów kuszą liczne restauracje i butiki. Godne uwagi są przede wszystkim sklepy z lokalnymi produktami i z nietypowymi pamiątkami, jak na przykład pocztówki z Lazurowego Wybrzeża stylizowane na lata sześćdziesiąte XX wieku. Na starym mieście można kupić także lokalne limoncello z tutejszych cytryn lub typowo francuskie akcesoria dekoracji wnętrz. Gdy skończymy zwiedzać starówkę przespacerujemy się jeszcze po nadmorskim bulwarze.

Bazylika św. Michała Archanioła

Najważniejszy zabytek miasta. Konsekrowana w 1675 r. barokowa bazylika, przy której prace budowlane trwały jeszcze do XIX wieku. Głównie przeciągała się budowa fasady. Świątynia posiada dwie wieże. Niższa wieża jest pozostałością kościoła, który znajdował się tutaj wcześniej. Z kolei wyższa wieża liczy 53 metry wysokości i pełni funkcję dzwonnicy. Tuż obok Bazyliki św. Michała Archanioła (nieco wyżej) znajduje się kaplica Białych Pokutników wybudowana w XVIII w.

Cerkiew Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość i św. Mikołaja w Mentonie

Prawosławna cerkiew znajdująca się przy Rue Paul Morillot, wybudowana w 1892 r. Swoją architekturą cerkiew przypomina świątynie wznoszone w Rosji w XVII i XVIII w. Wewnątrz można podziwiać XIX-wieczne ikony oraz bogato zdobiony ołtarz w stylu staroruskim.

HISTORIA

Teren dzisiejszego Menton zamieszkiwany był już w czasach rzymskich. Przebiegała tędy historyczna trasa Via Julia Augusta, która prowadziła z Piacenzy do Arles. Około XI wieku w pobliskiej Ventimiglii (dziś jest to miasto należące do Włoch) wybudowano zamek, a wokół niego niewielką zabudowę. W tym samym czasie dzisiejsze Menton zaczęło stawać się mało znaczącą osadą należącą do władcy Ventimiglii, a później do Republiki Genui.
Około XIII wieku Menton stało się częścią Księstwa Monako, a realną władzę sprawowała tutaj dynastia Grimaldich. Od XVI wieku region przechodził z rąk do rąk. Przez chwilę rządzili tu nawet Hiszpanie, a później głównie Francuzi, chociaż także Włosi nie dawali o sobie zapomnieć. Po Kongresie Wiedeńskim od 1815 r. Menton było częścią Królestwa Sardynii.
Jednak w 1860 r. Włosi zdecydowali się oddać Menton z powrotem do Francji. W zamian Francuzi mieli przekazać Włochom pomoc finansową i militarną w trakcie trwającego właśnie Zjednoczenia Włoch.

Pod koniec XIX wieku Menton zaczęło stawać się słynnym kurortem. Modne było początkowo wśród zamożnych Brytyjczyków, którzy lubili spędzać tutaj zimę. Po jakimś czasie kurort zyskał także sławę w całej Francji. Zaczęły powstawać luksusowe rezydencje z bajecznymi ogrodami, które do dziś są chlubą miasta, a część z nich dostępna jest dla turystów. Od początku XX wieku Menton postawiło na turystykę. Powstawały wtedy liczne hotele i wakacyjne apartamenty. Hotelarze wspólnie z samorządowcami chcieli jeszcze bardziej wypromować miasto dlatego wspólnie wymyślono Święto Cytryny (fr. Fęte du Citron). Pierwsza wielka impreza odbywająca się na ulicach miasta miała miejsce pod koniec zimy w 1930 r. Odbyła się wówczas efektowna defilada pojazdów z drzewkami, a także owocami i całymi konstrukcjami wznoszonymi z układanych jedne na drugie cytryn. Cztery lata później Święto Cytryn stało się oficjalnie zarejestrowanym znakiem handlowym, a imprezę połączono z promowaniem lokalnej kultury i kuchni. Imprezy związane ze Świętem Cytryny odbywają się do dzisiaj, zazwyczaj w lutym.

Rok po wybuchu II wojny światowej, w 1940 r. faszystowskie włoskie wojska ponownie zajęły Menton. W kolejnych latach miała tu miejsce okupacja niemiecka (miasto podlegało pod rząd z Vichy). Gdy Niemcy zmuszeni byli do odwrotu ponownie wojska włoskie próbowały zdobyć miasto, ale nie udało się to. Podobno włoską armię zaskoczyła mroźna zima na górskich odcinkach frontu. We wrześniu 1944 r. Menton zostało ostatecznie wyzwolone przez aliantów i od tego czasu należy do Francji.

Komunikacja

Jak dojechać do Menton?

Menton położone jest na południowym-wschodzie Francji, przy samej granicy z Włochami. Najwygodniejsza droga w tę okolicę z centralnej i południowej Polski prowadzi autostradami przez Czechy, Austrię i Włochy. Mieszkańcy Poznania, Szczecina i okolic powinni także rozważyć wariant dojazdu przed Niemcy, a później przez Austrię lub Szwajcarię. Przykładowo z Warszawy do Menton jest 1820 km w jedną stronę.

Zobacz więcej: Włochy samochodem – droga Polska – Włochy

Z uwagi na fakt, że to blog o Włoszech w dziale o Lazurowym Wybrzeżu opisuję głównie sposób dojazdu z sąsiedniej, włoskiej Ligurii (chociażby przy okazji włoskich wakacji, gdy kilka dni można poświęcić na zwiedzanie Francji). Z Ligurii do Menton można dojechać słynną Aurelią, czyli bezpłatną drogą krajową SS1 przebiegającą przez wszystkie nadmorskie kurorty Ligurii i „wpadającą” wprost do centrum Menton. Alternatywą jest włoska autostrada A10, ale jeśli jedziemy do samego Menton to warto zjechać z autostrady nieco wcześniej, we włoskiej Ventimiglii. Unikniemy w ten sposób korków na granicy i dodatkowego płacenia na francuskich bramkach za przejechanie kilkukilometrowego odcinka.

Pociągiem lub samolotem

Z Ventimiglii do Menton można przyjechać pociągiem francuskich państwowych kolei SNCF. Jeśli spędzamy urlop gdzieś dalej, to najpierw pociągiem regionalnym musimy dojechać do Ventimiglii, gdzie z kolei przesiądziemy się na pociąg do Menton. Stacja w Ventimiglii to punkt przesiadkowy pomiędzy włoskimi i francuskimi pociągami.

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Nicei. Z Nicei do Menton najprościej można dostać się autobusem. Pomiędzy Niceą, a Menton jest niespełna 30 km.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz