Strona główna -> Liguria -> Ventimiglia

Ventimiglia

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 4,9 tysięcy wyświetleń

Położona na granicy włosko-francuskiej Ventimiglia to miasto dwóch narodów. Mimo, że to wciąż granice administracyjne Włoch, to wiele osób mówi tu płynnie także po francusku, Francuzi robią tu zakupy i jedzą w tutejszych restauracjach, a Włosi jeżdżą do sąsiedniej Francji na bardziej liberalne plaże. Kultury obu narodów przenikają się tu wzajemnie od wieków. Ventimiglia to także miasto, które ma najstarsze historyczne centrum w Ligurii, nie licząc słynnej stolicy regionu – Genui.

Niespełna 26-tysięczna Ventimiglia może wydawać się miastem niewielkim, jednak jest to część większego kompleksu. Sąsiednie nadmorskie miejscowości, takie jak  Bordighera, Vallecrosia i Camporosso w żaden sposób nie oddzielają się od Ventimiglii, tworząc spójny architektonicznie i społecznie miejski organizm, w którym razem żyje ponad 75 tys. osób. Specjaliści taki stan rzeczy nazywają konurbacją, czyli zrzeszeniem obok siebie kilku miast, z których żadne nie dominuje nad pozostałymi. Dla turysty oznacza to mniej więcej tyle, że w zasięgu kilku kilometrów ma do wyboru kilkadziesiąt bezpłatnych plaż, kilka placów i deptaków, które skupiają życie miejskie oraz wiele restauracji, barów, sklepów i butików.

Ventimiglia – na granicy Włoch i Francji


Ventimiglia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ventimiglia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ventimiglia to ostatnia miejscowość po włoskiej stronie granicy, położona nad Morzem Liguryjskim, przez środek której przebiega słynna droga krajowa SS1, czyli zatłoczona Aurelia, łącząca Rzym z Lazurowym Wybrzeżem. To właśnie tutaj zaczyna się Riwiera Włoska – pas wybrzeża ciągnący się przez całą Ligurię.
Z uwagi na swoje położenie ciężko spotkać tutaj samochód z polską rejestracją. Z południa Polski jest tutaj sporo ponad 1700 km w jedną stronę, a mieszkańcy centralnych, czy północnych regionów kraju mają tu jeszcze dalej. Co ciekawe, sporo jest za to Rosjan. Przylatują oni samolotami, a na lotnisku wynajmują samochody, aby wypocząć w Ventimiglii. Chociaż samą Ventimiglię traktują bardziej jako bazę wypadową do sąsiedniej, droższej Francji. Rosyjscy oligarchowie na Lazurowym Wybrzeżu mają swoje luksusowe wille, a rosyjska klasa wyższa przyjeżdża tutaj, aby choć na chwilę obcować z luksusem Lazurowego Wybrzeża. Co ciekawe wiele informacji takich jak ulotki hoteli, rozkłady jazdy, czy nawet reklamy we francuskim radiu nadawanych jest po rosyjsku. W języku rosyjskim usłyszymy między innymi gdzie wynająć jacht albo gdzie można udać się na jazdę próbną do salonu Ferrari.
Turystów, którzy wielokrotnie spędzali wakacje w okolicach Wenecji, nad Jeziorem Garda, w pobliżu Rimini, czy w Toskanii z pewnością zaskoczy fakt, że w Ventimiglii nie ma Niemców! Trudno w to uwierzyć, ale to chyba jedyne turystyczne miejsce we Włoszech, gdzie oni naprawdę nie przyjeżdżają!

Plaże w Ventimiglii – Riwiera Włoska


miejska plaża w Ventimiglii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaże są największą wakacyjną atrakcją tego miejsca. Jak na Włochy plaż bezpłatnych w Ventimiglii jest całkiem sporo – wydaje się, że nawet większość to plaże darmowe, które są wyposażone w bezpłatne prysznice. Plaże – jak w całej Ligurii – są kamieniste, a zejście do morza jest strome. Mimo pewnych wad ma to spore zalety. Kolor morza w Ventimiglii jest przepięknie turkusowy, a na rozgrzanych od słońca kamieniach plażowe ręczniki w ogóle się nie brudzą.
W kwestii liczby bezpłatnych plaż i ich zagospodarowania widać wyraźnie wpływy sąsiedniej Francji, gdzie taki stan rzeczy to raczej standard. Co ciekawe nawet w czasie wakacji nie jest tu tak tłoczno jak chociażby w kurortach Toskanii, czy górnego Adriatyku. Plaże Ventimiglii to miejsce gdzie naprawdę można odpocząć i rzadko plażowicze zmuszeni są leżeć tuż obok siebie.

Tak blisko Francji, a połowę taniej


Ventimiglia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

We włoskiej Ventimiglii najbardziej rzucają się w oczy Francuzi. Jest ich tu naprawdę wielu. Przyjeżdżają głównie do włoskich restauracji i czują się w nich, jak u siebie. Ceny są tu czasem nawet o połowę niższe niż we Francji, a przy tym jakość kuchni i restauracyjnego serwisu znacząco wyższa. Zdarza się, że Francuzi po włoskiej stronie organizują swoje wesela. Za cenę imprezy w kiepskim lokalu we Francji tutaj mogą sobie pozwolić na organizację wesela w świetnej restauracji położonej na samej plaży.
Supermarkety spożywcze w mieście także oblegane są przez Francuzów, a kasjerki swobodnie mówią w obu językach. Francuzi kupują we Włoszech głównie alkohole – w samej Ventimiglii jest kilkanaście sklepów wyłącznie z alkoholami, co w innych włoskich miastach nie jest aż tak spotykane. Popularnością cieszą się też makarony, sery, wędliny, a nawet karczochy, suszone pomidory, owoce morza i ryby.

Historyczne centrum kurortu położone na wzgórzu


Ventimiglia Alta, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ventimiglia Alta, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Przez środek miasta przepływa rzeka Rola, która niejako dzieli Ventimiglię na dwie dzielnice. Po stronie zachodniej, czyli bliżej Francji, na wzgórzu znajduje się Ventimiglia Alta czyli średniowieczna część miasta, która z punktu widzenia historycznego jest drugą tego typu zabudową po Genui. Warto pospacerować po wąskich i krętych uliczkach tutejszej starówki. Wspinając się coraz wyżej dojdziemy w końcu do tarasów widokowych, z których rozpościera się widok na panoramę wybrzeża. Przy dobrej pogodzie – czyli stosunkowo często – widać stąd świetnie oświetlone wieżowce Monako, a codziennie bez problemu zobaczymy nadmorskie promenady we francuskim Menton.


widok ze starówki na nową część miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Stare miasto w Ventimiglii przetrwało napór wszechobecnej komercji. Nie ma tu praktycznie niczego, co robiono by z myślą o tłumach turystów. Starówka wciąż zamieszkała jest przez Włochów, którzy wiodą tu swoje życie, a wakacyjne apartamenty na wynajem w starym mieście to prawdziwa rzadkość. Wieczorami na uliczkach dzieci grają w piłkę, młodzież przesiaduje na placu przed kościołem, a niektórzy spędzają czas w barze, spacerują, lub rozwieszają pranie na charakterystycznych sznurach, zawieszonych nad głowami przechodniów.


Booking.com

Wąskie uliczki starego miasta


Ventimiglia Alta, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Spacerując Via Giuseppe Garibaldi niektórzy turyści łapią się za głowę, gdy widzą, że to po tych wąskich i krętych uliczkach dopuszczony jest ruch samochodowy mieszkańców. Drzwi kamienic wychodzą wprost na chodnik pełniący jednocześnie funkcję ulicy, boiska, parkingu dla skuterów, a czasem i dla niewielkich samochodów. Gdy spacerując dojedziemy już do końca Via Giuseppe Garibaldi znajdziemy się na niewielkim placu z rozstawionymi ławkami, z którego widać budowę tutejszego portu i całą linię wybrzeża.


widok ze starówki na budowany port jachtowy, w tle widać światła Monako (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To wspaniałe miejsce do wypoczynku, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem przy blasku latarni. Przy placu znajduje się bar z pizzerią oraz osteria, czyli miejsce, w którym możemy napić się wina przegryzając sery, czy lokalne wędliny. Jeśli obrócimy się w tył, to zauważymy, że minęliśmy właśnie bramę murów miejskich, które w przeszłości chroniły mieszkańców przed najazdem nieprzyjaciół. Z uwagi na przygraniczne położenie wojny zdarzały się tu stosunkowo często.

Położona przy plaży nowa część miasta


rzeka Rola, na prawo widoczna jest nowsza część miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
rzeka Rola, na prawo widoczna jest nowsza część miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po przeciwnej, wschodniej stronie rzeki Rola rozciąga się niejako druga miejska dzielnica. Tutejsza zabudowa jest bardziej współczesna, ponieważ zaczęła powstawać w XIX w., a wiele budynków jest całkiem nowych. Ruch na tutejszych ulicach jest większy, znajdziemy tu butiki, sklepy z lokalną żywnością, popularne bary i lodziarnie. W tej części miasta znajdują się także większe sklepy spożywcze oraz stacja kolejowa, która posiada bezpośrednie połączenia zarówno z miastami Ligurii, jak i z sąsiednią Francją.


kawa w barze Caffe Vergnano w Ventimiglii, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kawa w barze Caffe Vergnano w Ventimiglii, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli chcemy wybrać się na prawdziwie dobrą, włoską kawę, to koniecznie odwiedźmy Caffe Vergnano 1882 przy Via Ernesto Chiappori. Niewielki bar znajduje się na parterze kamienicy, naprzeciwko sklepów Bata i OVS. Rano dostaniemy tu cappuccino ze spienionym mlekiem i posypane czekoladą. Jeśli będziemy tu popołudniu i nie chcemy, żeby barista dostał zawału, to lepiej zamówmy espresso albo którąś ze słodkich kaw, w których specjalizuje się bar.


kawa i Aperol w barze Caffe Vergnano w Ventimiglii, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kawa i Aperol w barze Caffe Vergnano w Ventimiglii, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Po 16:00 modnie jest się napić Bittercampari albo Aperolsoda, do którego bezpłatnie dostaniemy drobną przekąskę. Pewnym mankamentem jest fakt, że bar zamykany jest już późnym popołudniem.

Wakacyjny kurort z perspektywami na rozwój


miejska plaża w Ventimiglii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Życie turystów w Ventimiglii skupia się wokół nadmorskiej promenady. To tutaj są najdłużej otwarte bary, restauracje i lodziarnie. Gdy mają miejsce ważne wydarzenia sportowe w kawiarnianych ogródkach rozstawiane są duże telewizory. Na co dzień jest jednak spokojnie. Nie ma tłumów. Może trochę przebiegająca przez miasto rzeka psuje życie nocne, ponieważ mieszkańcy obu dzielnic są niejako odseparowani.


Ventimiglia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Większość wakacyjnych apartamentów, pensjonatów i hoteli zlokalizowanych jest przy ulicy biegnącej wzdłuż plaż. To gwarancja świetnego widoku i bycia w samym centrum wakacyjnych wydarzeń.
W zachodniej części miasta trwa budowa portu jachtowego. Na razie gotowa jest betonowa struktura falochronu, który będzie pełnił jednocześnie rolę molo. Na wizualizacjach marina jachtowa zachwyca swoim nowoczesnym kształtem. Budowa pierwotnie miała się zakończyć w 2014 r., ale wciąż trwa. Po jej zakończeniu będzie to pierwszy port jachtowy od granicy włosko-francuskiej. Włodarzom Ventimiglii marzy się rywalizacja z sąsiednimi portami Nicei, Monako i Menton. Biorąc pod uwagę tamtejsze ceny wydaje się, że Włosi sukces mają gwarantowany.


Booking.com

Ventimiglia – położenie

Ventimiglia położona jest we włoskiej Ligurii, zaledwie 7 km od granicy z Francją. Przez środek miasta przepływa rzeka Rola, która dzieli miasto na część średniowieczną i współczesną. Jest to ostatni węzeł komunikacyjny po włoskiej stronie granicy. Miasto na całej długości ma typowe dla Ligurii skalisto kamieniste plaże.

Ventimiglia wraz z miejscowościami Bordighera, Vallecrosia i Camporosso tworzy wspólnie działającą grupę miast. Granica pomiędzy miastami jest niezauważalna, wszystkie cztery miasta są podobnej wielkości i rozwijają się w podobny sposób. Główną ulicą Ventimiglii jest SS1, czyli popularna droga krajowa Aurela, która łączy francuskie Lazurowe Wybrzeże z Rzymem.


Ventimiglia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ventimiglia – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Ventimiglia to nie tylko fajne miejsce na wakacje, ale także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy – zarówno Włoch (Riwiera Włoska), jak i Francji (Lazurowe Wybrzeże).

plaża w Ventimiglii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Ventimiglii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum nowej części miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum nowej części miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum nowej części miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum nowej części miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum nowej części miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
centrum nowej części miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Ventimiglii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Ventimiglii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jedna z głównych ulic miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jedna z głównych ulic miasta (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
promenada przy plaży (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
promenada przy plaży (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża w Ventimiglii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
miejska plaża w Ventimiglii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaże w Ventimiglii

Największą atrakcją miasta są tutejsze plaże. Wybrzeże dostępne dla plażowiczów rozciąga się niemal na całej długości miasta. Wszędzie są to oczywiście plaże kamieniste z dość stromym zejściem do morza. Jednak kamienie zamiast piasku powodują, że kolor morza w Ventimiglii nabiera przepięknego turkusowego koloru. Co ciekawe ponad połowa tutejszych plaż to plaże bezpłatne. Jak na warunki północnych Włoch jest to swego rodzaju fenomen. Ponadto tutejsze plaże do dyspozycji turystów oddają bezpłatne prysznice, kosze na śmieci z segregacją odpadów i plażowe bary na wszystkich odcinkach. W sezonie wakacyjnym wbrew pozorom nie jest tu aż tak ciasno.


plaża w Ventimiglii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Ventimiglii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

stare miasto w Ventimiglii

Tutejsze historyczne centrum (centro storico) to druga po Genui najstarsza zabudowa w miastach Ligurii. Starówka znajduje się na wzgórzu, w zachodniej części miasta. Można tam wejść po schodach od strony budowanego właśnie portu jachtowego lub chodnikiem od strony samochodowego mostu z przeciwnej strony miasta. Na wąskich uliczkach starego miasta dopuszczony jest ruch samochodowy mieszkańców. Na górze znajduje się niewielki taras widokowy, z którego można podziwiać przystań jachtową i panoramę wybrzeża. Starówka nocą jest nastrojowo oświetlona, gdzieniegdzie nawet za pomocą technologii ledowej.


widok na stare miasto (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Katedra Wniebowzięcia NMP i Baptysterium

Tutejsza katedra została zbudowana pod koniec XI wieku w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się inna świątynia. W sąsiedztwie katedry, na niższym poziomie znajduje się Baptysterium św. Jana Chrzciciela, zbudowane także w XI wieku na planie ośmiokąta. Katedra znajduje się w centrum starego miasta na Placu Katedralnym (Piazza della Cattedrale). W podziemiach katedry znajduje się krypta.


Katedra Wniebowzięcia NMP i Baptysterium (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Architektura modernistyczna

Faszyzm we Włoszech w znaczny sposób odcisnął swe piętno na architekturze miasta. W czasach, gdy w Europie rodził się pomysł budowania obiektów w stylu modernistycznym włoscy przywódcy faszystowscy szczególnie upodobali sobie ten styl głównie w kwestii urzędów, sądów, gmachów publicznych, czy dworców. Przykładem faszystowskiej architektury modernistycznej w Ventimiglii jest budynek dworca kolejowego oraz tutejszy ratusz.

Teatr Miejski

Pod koniec XIX wieku Sir Thomas Hanbury podarował ziemię, na której wkrótce potem wybudowano teatr. Teatr posiadał fasadę w stylu Art Nouveau i przez kolejne 80 lat służył mieszkańcom Ventimiglii. W 1983 r. z przyczyn bezpieczeństwa teatr został zamknięty. W całych Włoszech ustanowiono wtedy nowe normy bezpieczeństwa dla tego typu obiektów po tym, jak spłonął teatr w Turynie. W ostatnich latach teatr został odnowiony i przystosowany do współczesnych wymagań i od 2007 r. ponownie funkcjonuje. Sala teatralna mieści 260 widzów i dodatkowo 160 na galerii. Teatr pełni też funkcję kina miejskiego.

Cala del Forte

To budowana w zachodniej części miasta przystań jachtowa, która będzie mogła pomieścić ponad 300 łodzi i jachtów. Projekt zakłada również wybudowanie restauracji z barem przy morzu oraz przejścia przez skalną ścieżkę na plażę, która obecnie wydaje się być schowana za klifem. Ponadto naprzeciwko portu zostaną wybudowane nowoczesne apartamenty z bezpośrednim widokiem na cumujące jachty. Port może się stać nowym centrum turystycznym Ventimiglii.


budowany port Cala del Forte (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
budowany port Cala del Forte (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

HISTORIA

Pierwotna osada na tutejszym wzgórzu została wybudowana jeszcze w czasach prehistorycznych. W II wieku p.n.e. pojawiły się tutaj wojska Cesarstwa Rzymskiego, które zaprowadziły swój porządek. Miasto na przełomie wieków pozostawało wierne Rzymowie dlatego w V wieku niejako na znak podziękowania wybudowano tutaj mury obronne miasta wraz z cylindrycznymi basztami obserwacyjno obronnymi.
Wraz z upływem VI wieku n.e. miasto było najeżdżane przez kolejne wrogie armie. Pojawiały się tutaj kolejno wojska Bizancjum i Gotów, a później także Longobardów. W X wieku miasto zostało zaatakowane przez Sarecenów, a w późniejszym czasie było niezależną gminą. Na przestrzeni wieków Ventimiglia regularnie toczyła wojny z Genuą. Do najpoważniejszej bitwy doszło w 1139 r. kiedy to Genueńczycy zaatakowali Ventimiglię zarówno drogą lądową, jak i morską. Mieszkańcy musieli się poddać, ale w kolejnych dziesięcioleciach wielokrotnie buntowali się, aż w końcu ponownie oderwali się od Genui wpadając w ręce Sabaudii, a później króla Neapolu.
W 1505 r. Ventimiglia ponownie została włączona do Republiki Genui i taki stan rzeczy miał miejsce do 1860 r., kiedy to powstały Zjednoczone Włochy.


Ventimiglia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Ventimiglii

Z Polski do Ventimiglii, która położona jest na granicy włosko-francuskiej jest stosunkowo daleko, dlatego polskie rejestracje stanowią tu prawdziwą rzadkość. Przykładowo z Warszawy do Ventimiglii jest około 1820 km, a najwygodniejsza trasa wiedzie autostradami przez Czechy (Ostrava, Brno) i Austrię (obwodnica Wiednia, Innsbruck i przełęcz Brenner). W przypadku przejazdu przez Austrię część autostradowej drogi pokonamy na terytorium niemieckiej Bawarii.

Przejazd przez Czechy, Austrię (i Niemcy)

Zarówno w Czechach, jak i w Austrii za przejazd autostradami płaci się poprzez wykupienie winiety. Najlepiej zrobić to już na granicy. Jeśli jedziemy z Polski autostradą A1, to winietę czeską można kupić jeszcze po polskiej stronie granicy, na stacji paliw Lotos. Inna możliwość to wjazd na teren Czech bez winiety i jej zakup na pierwszej stacji Shell przy autostradzie, po czeskiej stronie. Winietę austriacką będziemy mogli kupić kilkadziesiąt metrów po przekroczeniu granicy czesko-austriackiej w barze po prawej stronie (bar jest całodobowy). Przejeżdżając przez Austrię należy się liczyć z dodatkową opłatą za przejazd przez Przełęcz Brenner (to około 10 euro za przejazd w jedną stronę). Opłatę uiszcza się na bramkach autostradowych. W sezonie wakacyjnym można te bramki ominąć zjeżdżając z autostrady do centrum Innsbrucka, a następnie przejechać drogą bezpłatną do miasta Brenner po włoskiej stronie. Należy jednak pamiętać, że droga jest wąska i kręta, wyprzedzanie na niej jest praktycznie niemożliwe, a duża część trasy to teren zabudowany. W czasie jesieni, czy w zimie przejazd tą drogą to zdecydowanie zły pomysł. Z kolei w wakacje widoki będą niezapomniane, a na granicy austriacko-włoskiej znajdują się ciekawe sklepy i restauracje, w których można sobie zrobić przerwę w podróży.

Autostrady we Włoszech

Niestety najdrożej wyjdą nas autostrady po włoskiej stronie, które są rozliczane na bramkach w zależności od liczby przejechanych kilometrów. O bezpłatną alternatywę na tej trasie bardzo trudno. Są wprawdzie niezłe drogi krajowe, ale rzeczywista średnia prędkość przejazdu nimi wynosi 50 km/h.

Sama Ventimiglia położona jest przy autostradzie A10 (do miasta prowadzi ostatni zjazd z autostrady po włoskiej stronie). Przez miasto przebiega też droga krajowa numer 1 (SS1), czyli popularna Aurelia, która łączy Rzym z Lazurowym Wybrzeżem. Aurelia na odcinku od Genui do Ventimiglii jest alternatywą dla płatnej autostrady, jednak trasa ta prowadzi przez centra wszystkich nadmorskich kurortów i miejscowości. Średnio co kilkaset metrów są przejścia dla pieszych, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, ronda i inne miejsca spowalniające ruch. Aurelia często bywa zakorkowana, a najwygodniej jeździ się po niej skuterem.

Stacja kolejowa w Ventimiglii

W Ventimiglii znajdują się dwie stacje kolejowe. Główny dworzec – znajdujący się w samym centrum nowej części miasta – ma bezpośrednie połączenia z miastami Włoch (dzięki Trenitalia) oraz z kurortami Lazurowego Wybrzeża we Francji (połączenia obsługuje francuski narodowy przewoźnik SNCF). Jeśli planujemy zwiedzać okolicę, to rozważmy podróże pociągami. W krótkim czasie bezpośrednio dojedziemy z Ventimiglii do Menton, Monte Carlo (Monako), Nicei, czy Cannes. Jeśli uwzględnimy koszty paliwa i płatnych parkingów w tych miejscach, to nasza podróż pociągiem może okazać się tańsza. W stronę przeciwną pociągi kursują głownie do Genui, zatrzymując się w poszczególnych nadmorskich kurortach (między innymi w Sanremo, czy w Imperii).

Historia i plany dotyczące komunikacji

W latach sześćdziesiątych XX wieku pojawiły się pierwsze plany budowy portu jachtowego w Ventimiglii. Wkrótce potem budowa nawet ruszyła i po jakimś czasie została przerwana. W 2010 r. przygotowano nowy projekt przystani jachtowej i prace ruszyły na dobre. W 2014 r. prace przy budowie portu były dość zaawansowane. Pierwotnie mówiło się, że port będzie już czynny od 2014 r., jednak później datę te przesuwano wielokrotnie. W październiku 2018 r. port wciąż nie był gotowy. Wraz z portem powstanie nadmorski bar i restauracja, naprzeciwko portu zostaną wybudowane apartamenty, a z promenady będzie można przejść na tzw. „ekskluzywną plażę” po zachodniej stronie miasta, która obecnie jest bardzo trudno dostępna. Ścieżka prowadząca z portu do plaży będzie przypominała trasy, jakie znamy z Parku Narodowego Cinque Terre, a sama plaża – momentami piaszczysta – będzie się rozciągała u zbocza betonowego klifu, nad którym jeżdżą pociągi do Francji.
Ciekawostką dla pasjonatów komunikacji publicznej jest fakt, że pomiędzy miejscowościami Ventimiglia, Bordighera, Sanremo i Taggia do dziś kursuje trolejbus (Filovia Riviera dei Fiori). Cała trasa trolejbusu ma 29 km, ale w ostatnich latach linia została ograniczona do kursów pomiędzy Ventimiglią, a Sanremo, czyli około 20 km. Historia tej linii sięga 1942 r., kiedy to trolejbusy zastąpiły kursujące wcześniej tramwaje. Cała inicjatywę silnie wspierał koncern Fiat, a linia szybko zdobyła sławę w całej Ligurii. Przez całe dziesięciolecia na tutejszej linii trolejbusowej rządziły pojazdy Fiata. Dopiero kilka lat temu, w 2008 r. zakupiono pojazd polskiej firmy – to Solaris Trollino.

Parking w Ventimiglii

Duża część miejsc parkingowych w centrum Ventimiglii jest płatna. Opłaty uiszcza się w parkometrach. Należy tego rygorystycznie przestrzegać, ponieważ służby miejskie dość skrupulatnie sprawdzają, czy opłaty zostały uiszczone. W przypadku braku płatności grozi mandat, który zazwyczaj wynosi około 40 euro.

Miasta partnerskie

  • Piazza Armerina (Włochy)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz