Strona główna -> Inspiracje urlopowe -> Francja - co warto zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu? -> Nicea na weekend – co zobaczyć w stolicy Lazurowego Wybrzeża?

Nicea na weekend – co zobaczyć w stolicy Lazurowego Wybrzeża?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 7,9 tysięcy wyświetleń

Nicea to jedno z najwspanialszych miast południa Francji. Nicea łączy w sobie zalety 350 tysięcznego, tętniącego życiem miasta z plusami śródziemnomorskiego kurortu, który posiada bajeczne plaże, bulwary i turystyczne centrum. To wszystko w ciepłym klimacie, w otoczeniu przepięknych krajobrazów i w sąsiedztwie Włoch, Monako i francuskiego kurortu Cannes. Będąc we włoskiej Ligurii grzechem byłoby nie odwiedzić sąsiedniej Francji, a przede wszystkim Nicei.

Do Nicei wielokrotnie wracaliśmy przy okazji wakacji w Ligurii. Ostatnio naszą bazą wypadową była włoska Ventimiglia, z której codziennie wybieraliśmy się na samochodowe wycieczki po miastach Lazurowego Wybrzeża. Jeśli nie lubicie jeździć samochodem po zatłoczonych kurortach, to z Ventimiglii do Nicei odjeżdża też pociąg kolei francuskich.

Bez względu na to, czy przyjedziemy do Nicei samochodem lub pociągiem będąc przy okazji na wakacjach w sąsiednich Włoszech, czy przylecimy tutaj samolotem, to pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwagę będzie szeroki, nadmorski bulwar biegnący wzdłuż głównej alei miasta, nad samą plażą. To słynna Promenada Anglików (fr. Promenade des Anglais) nazwana tak jeszcze z czasów, gdy miasto było tłumnie odwiedzane przez brytyjskich turystów.

Zacznij od spaceru Promenadą Anglików

Promenada Anglików to kilkukilometrowy deptak rozciągający się pomiędzy miejską plażą, a starym miastem. Tuż obok promenady ciągnie się główna ulica miasta, pełniąca rolę tranzytową dla aut omijających autostradę. Po bokach czteropasmowej drogi rosną palmy i znajdują się miejsca parkingowe, chociaż znalezienie tutaj wolnego miejsca graniczy z cudem. Lepiej korzystać z parkingów podziemnych (o tym w dalszej części).

Z Promenady Anglików dobrze widać panoramę wybrzeża i ludzi wypoczywających na plaży. Bliżej jezdni znajduje się dwukierunkowa ścieżka dla rowerzystów, ale także dla osób jeżdżących na rolkach, czy hulajnogach. W pobliżu ścieżki rowerowej jest „nieformalna” przestrzeń dla osób, które lubią biegać. Praktycznie o każdej porze dnia można tu spotkać całkiem sporo osób uprawiających jogging z charakterystycznymi kijkami.

Nicea mniej snobistyczna niż Cannes

Nadmorska promenada – podobnie jak w innych francuskich kurortach – to miejsce niespiesznych spacerów. Spotykają się tu mieszkańcy, turyści, elegancko ubrane zakochane pary, młodzież idąca na plażę, czy uliczni handlarze. Nie jest tu tak snobistycznie jak w sąsiednim Cannes. Nicea nasuwa pewne skojarzenia z hiszpańską Barceloną, chociaż oba miasta różni bardzo wiele.

Po przeciwnej stronie ulicy usytuowana jest starówka. Z samej promenady w oczy rzucają się olbrzymie gmachy luksusowych hoteli, w większości wzniesione w XIX wieku. Ceny są tutaj zawrotne, ale hotele mają swój prestiż i renomę, za którą wielu jest skłonnych zapłacić. Pokój w centrum tętniącego życiem miasta, z widokiem na nadmorski bulwar i plażę, w pobliżu dziesiątek restauracji i kilku kasyn z pewnością potrafi uszczęśliwić w czasie wakacji!

Plaża w Nicei

Plaże ciągnące się wzdłuż 7-kilometrowej Promenady Anglików na całej długości są kamieniste. Ponad połowa, to strefy bezpłatne, ale dobrze zagospodarowane. Są tu plażowe bary, darmowe prysznice, kosze na śmieci, boiska do siatkówki plażowej ze sztucznie nasypanym piaskiem i place zabaw dla dzieci. Plaże nawet poza sezonem są dość zatłoczone. Skupia się tu życie turystów i półmilionowej aglomeracji wokół Nicei. Oczywiście jak na Lazurowe Wybrzeże przystało strój topless u pań jest mocno rozpowszechniony.

Z okolic Promenady Anglików bezpłatną windą można wyjechać na Wzgórze Zamkowe. Jeśli nie chcecie jechać archaiczną windą, można też wyjść po schodach. Główną atrakcją wzgórza wzgórza jest możliwość podziwiania panoramy Nicei oraz ciągnącej się aż po lotnisko linii plaż. Po drugiej stronie dobrze widać port. To najlepszy punkt widokowy w mieście, znajdujący się 92 m n.p.m. W przeszłości była tu twierdza. Dziś zostały tylko jej ruiny wokół których znajduje się park. Ciekawą atrakcja jest znajdujący się tutaj sztuczny wodospad.

Nicea ? historyczne centrum miasta

Będąc w Nicei nie sposób pominąć starego miasta, które jest zlokalizowane tuż obok Promenady Anglików. Na starówce dominują wysokie, eleganckie kamienice wzniesione w większości w XVII wieku przez zamożnych mieszkańców. Jednym z najważniejszych zabytków starego miasta jest neogotycka Bazylika Notre-Dame, do której jednak od plaży jest spory kawałek. Świątynia została wybudowana w połowie XIX wieku i jest obecnie największym kościołem w Nicei.

Innym ciekawym obiektem sakralnym jest katedra St-Nicolas zbudowana na wzór cerkwi Wasyla Błogosławionego w Moskwie. To pozostałość z XIX wieku, kiedy tłumnie przyjeżdżali tutaj Rosjanie. Pomału ta moda zaczyna się odradzać i z roku na rok rosyjskich turystów jest tu coraz więcej.

Na starym mieście znajduje się wiele uliczek handlowych z eleganckimi butikami, drogeriami i sklepami z lokalnymi produktami. Jest też wiele barów, pubów i restauracji ze stolikami rozstawionymi na świeżym powietrzu.

Jeśli mamy nieco więcej czasu to punktem obowiązkowym na turystycznej mapie Nicei jest Muzeum Sztuk Pięknych. Muzeum znajduje się w eleganckim pałacu wybudowanym w XIX wieku, przy 33 Avenue des Baumettes. Wewnątrz można podziwiać obrazy francuskich malarzy: Degasa, Renoira, czy Moneta.

Lądujące samoloty dodatkową atrakcją Nicei

W Nicei znajduje się trzeci pod względem wielkości port lotniczy we Francji, który co roku obsługuje 12 milionów pasażerów. To Port lotniczy Nicea Lazurowe Wybrzeże (fr. Aéroport Nice Côte d’Azur), który ma fenomenalne położenie, tuż przy morzu, niejako na końcu Promenady Anglików. Taka lokalizacja lotniska sprawia, że samoloty podchodzą do lądowania nad głowami plażowiczów wypoczywających w centrum miasta.

Miłośnicy lotnictwa wybierają nawet plaże nieco bliżej pasa startowego. Samoloty są niemal na wyciągnięcie ręki. Taka lokalizacja ma też zaletę praktyczną dla turystów. Port lotniczy jest w centrum miasta (około 5 km od centrum starówki).

Polecane hotele i apartamenty w Nicei

Nicea jest stolicą Lazurowego Wybrzeża, więc noclegi tutaj nie należą do tanich. O ile ceny hoteli czy apartamentów są jeszcze akceptowalne, to problem mają turyści przyjeżdżający do Francji własnym samochodem. Mało który hotel, czy apartament oferuje parking w cenie. Zazwyczaj skorzystanie z parkingu wiąże się z dodatkową opłatą, a jeszcze częściej obiekt noclegowy parkingu nie oferuje wcale. Wówczas należy szukać miejsca parkingowego przy ulicy (co graniczy z cudem) lub na parkingach podziemnych. Reasumując do ceny noclegu warto doliczyć około 25 euro dziennie za parking miejski lub hotelowy.

  • Hotel Nice Riviera**** – ładny hotel w doskonałej lokalizacji ? w samym centrum starówki i jednocześnie blisko plaży oraz Promenady Anglików. W hotelu są pokoje rodzinne (2+2), basen i sauna (dodatkowo płatne), prywatny parking (22 euro za dobę) i hotelowa plaża.
  • ibis budget Nice Californie Lenval** ? jeden z najtańszych hoteli w Nicei. Sieć ?ibis budget? znana jest także w Polsce. Hotel jest ładny i leży tuż obok linii tramwajowej do centrum miasta. Na uwagę zasługują pokoje rodzinne (3 i 4 osobowe). Wifi jest bezpłatne. Hotel nie ma swojego parkingu. Bardzo blisko do plaży!
  • Hotel Saint Gothard*** – bardzo ładny, klimatyczny hotel znajdujący się w centrum starego miasta i jednocześnie w pobliżu dworca kolejowego. To dobry wybór jeśli poza Niceą chcemy zwiedzać także pociągami inne miasta Lazurowego Wybrzeża. Świetny stosunek jakości do ceny.
  • Palais Sapho Residence ? bardzo ładne apartamenty z aneksem kuchennym znajdujące się w centrum miasta. Szczególnie warte uwagi przy planowaniu wakacji w 4 osoby, gdy chcemy sami gotować. Blisko dworca kolejowego.

Nicea – położenie

Nicea położona jest na południu Francji, na Lazurowym Wybrzeżu, nad Morzem Śródziemnym. Miasto leży niespełna 50 km od granicy Francji z Włochami. Nicea jest zamieszkiwana przez około 350 tys. osób, ale cały zespół miejski to prawie pół miliona ludzi. Nicea cechuje się łagodnym, śródziemnomorskim klimatem.

Do Nicei prowadzi autostrada, biegnąca dalej w kierunku Włoch. Ponadto znajduje się tu trzeci pod względem liczby połączeń port lotniczy we Francji. Nicea posiada także szybkie połączenie kolejowe z Paryżem. W trakcie realizacji jest budowa szybkiej kolei w kierunku Włoch, co pozwoli na połączenie miasta z Mediolanem, Florencją i Rzymem.

Nicea – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Nicei nie sposób zwiedzić w jeden dzień. Jednak jeśli spędzacie wakacje we włoskiej Ligurii to warto tu przyjechać chociażby na kilka godzin. To wystarczy na szybkie zwiedzanie starego miasta, niektórych zabytków i spacer Promenadą Anglików.

Promenada Anglików

To kilkukilometrowy nadmorski bulwar będący wizytówką Nicei. Historia promenady sięga pierwszej połowy XIX wieku, gdy Nicea stała się modna wśród Brytyjczyków, którzy tłumnie spędzali tutaj zimę. Przyczynili się oni wówczas do budowy deptaku, po którym później spacerowali. Trasa ma kilka kilometrów i ciągnie się od starego miasta aż po lotnisko, które usytuowane jest bezpośrednio przy morzu. Po jednej stronie znajdują się kamieniste plaże Nicei, a po drugiej rozciąga się przepiękna zabudowa, w której dominują XIX wieczne kamienice, luksusowe hotele, kasyna, restauracje i parki. Co ciekawe sama Promenada Anglików podzielona jest na strefę dla pieszych oraz dwukierunkową drogę rowerową. Wzdłuż promenady rosną przepiękne palmy, rozstawiono wiele ławek i innych elementów małej architektury. W samym centrum, co kilkaset metrów wybudowano specjalne wiaty, chroniące nieco przed słońcem, pod którymi znajdują się ławki.

Wzgórze Zamkowe

Najlepszy punkt widokowy w Nicei znajdujący się 92 m n.p.m. Znajdujące się tuż przy morzu wzgórze widoczne jest z daleka i dzieli miasto na dwie części ? portową (po stronie wschodniej) i zabytkową (po stronie zachodniej). Na wzgórze można wyjść schodami od strony Promenady Anglików lub wyjechać windą. To najstarsza część miasta. W przeszłości znajdowała się tutaj twierdza, ale w 1706 r. w trakcie wojen o hiszpańską sukcesje król Francji Ludwik XIV podjął decyzję o zniszczeniu twierdzy. Obecnie jest tu park, w którym można jeszcze zobaczyć ruiny dawnego zamku. Dużą atrakcją jest ? znajdujący się na wzgórzu ? sztuczny wodospad.

Cours Saleya

Duży skwer położony równolegle do Promenady Anglików, na którym codziennie za wyjątkiem poniedziałków ma miejsce targ z owocami, warzywami i kwiatami. Targowisko rusza w godzinach porannych i trwa do godziny 13:00. Plac zmienia się wówczas nie do poznania. Warto pospacerować pomiędzy kolorowymi straganami pobliskich rolników. Można tu wówczas kupić prowansalskie przysmaki oraz świeże warzywa i owoce pochodzące z pobliskich upraw.

Stare miasto

W Nicei koniecznie trzeba pospacerować po zachwycającej starówce. Szerokie, w większości zamknięte dla ruchu aleje, biegną pomiędzy wysokimi,  XVII-wiecznymi kamienicami. To prawdziwa kwintesencja francuskiego miasta ? stylowe hotele, eleganckie restauracje, bary i knajpki z drobnymi przekąskami, cukiernie, sklepy z produktami regionalnymi i przede wszystkim mnóstwo butików, zarówno firmowych, jak i lokalnych. Niestety ceny w większości przypadków bardzo wysokie!

Muzeum Sztuk Pięknych

Słynne muzeum, w którym znajdują się dzieła francuskich impresjonistów Degasa, Renoira, Moneta. Muzeum mieści się w stylowym pałacu wzniesionym w XIX wieku przy Avenue des Baumettes 33.

Plaża w Nicei

Plaża w Nicei na całej długości jest kamienista, a zejście do morza jest strome ? od razu robi się głęboko. Mniej więcej połowa plaż w centrum to plaże bezpłatne. W sezonie dyżur pełnią tutaj ratownicy morscy. Ponadto na plażach znajduje się infrastruktura w postaci barów, bezpłatnych pryszniców, koszy na śmieci, czy boisk do piłki plażowej. Dodatkową atrakcją są podchodzące do lądowania samoloty, które zniżają się dokładnie nad samą plażą (lotnisko zlokalizowane jest przy samym morzu, na końcu Promenady Anglików).

HISTORIA

Nicea została założona około III wieku p.n.e. jako jedna z greckich kolonii. W kolejnych wiekach miasto należało do Rzymu, a później wielokrotnie przenikały się tutaj kultury włoska i francuska. Nicea leży obecnie niespełna 50 km od granicy z Włochami. Można zaryzykować tezę, że gdyby nie zbieg działań wojennych, które Włochom nie poszły zgodnie z planem, to Nicea byłaby dziś miastem włoskim.

Po starożytnych Rzymianach w X wieku w Nicei rządzili książęta Prowansji. W 1388 r. mieszkańcy Nicei wymówili posłuszeństwo prowansalskiemu księciu Ludwikowi Andegaweńskiemu i przeszli pod władanie Amadeusza VII, który był królem północnych Włoch. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez około 500 lat. Oczywiście w tym czasie armia francuska wielokrotnie próbowała odbić miasto. Zdarzały się nawet krótkie okresy, gdy Nicea była „okupowana” przez wojska francuskie, by chwilę później znów znaleźć się we władaniu Włochów. Włosi nazywali to miasto Nizza – nazwa ta używana jest zresztą do dziś. Szczególnie widać to na znakach drogowych prowadzących do Nicei po włoskiej stronie granicy.

Dopiero w 1860 r., gdy Włochy się jednoczyły kwestia przynależności Nicei powróciła na salony europejskich polityków. Włoski król Emmanuel III zgodził się oddać Niceę Napoleonowi III. W tym celu zorganizowano niezbyt uczciwe referendum, które odbywało się przy dużej francuskiej propagandzie i pod lufami karabinów francuskich żołnierzy. Chodziło o to, aby pozornie to mieszkańcy zdecydowali o swojej dalszej przynależności. Tak naprawdę doszło do nieformalnego porozumienia pomiędzy władzą Włoch i Francji. Francuzi w zamian za Niceę mieli przekazać Włochom pomoc wojskową i finansową.
Mimo, że od przekazania Nicei do Francji minęło ponad 150 lat, to wpływy Włoch wciąż są tu silnie obecne. Przede wszystkim przejawia się to w kulturze, kuchni, a nawet w lokalnym dialekcie.

Komunikacja

Samolotem do Nicei

Do Nicei bezpośrednie połączenia w 2019 r. z Polski oferował tylko narodowy przewoźnik LOT. Tanie linie na lotnisku w Nicei należą do rzadkości. Żadna z tanich linii nie oferuje bezpośrednich połączeń do Nicei z Polski.

Dworzec kolejowy w Nicei

W centrum Nicei znajduje się dworzec kolejowy mający bezpośrednie połączenia szybkim pociągiem TGV z Paryżem. Podróż koleją dużych prędkości na tej trasie trwa 5:50. Dla porównania miasta mają też między sobą bezpośrednie połączenie autostradowe. Dystans do przejechania to 932 km w jedną stronę. Zakładając więc podróż bez przerw na posiłki, odpoczynek, czy tankowanie można tę trasę pokonać w około 9 godzin. Szybkość francuskiego pociągu wydaje się być bezkonkurencyjna.
Do Nicei można przyjechać pociągiem z sąsiedniej włoskiej Ligurii. Konieczna jest jednak przesiadka z włoskiego pociągu Trenitalia na francuski pociąg SNCF. Przesiadka odbywa się na stacji w Ventimiglii. Jest to ostatni dworzec kolejowy po włoskiej stronie granicy. Linia kolejowa zarówno po włoskiej stronie, jak i po stronie francuskiej biegnie równolegle do wybrzeża i łączy ze sobą wszystkie nadmorskie miejscowości. W 2019 r. bilet na trasie Ventimiglia ? Nicea kosztował 8 euro w jedną stronę. W ciągu dnia jest bardzo dużo połączeń.

Jak dojechać do Nicei samochodem?

Nicea położona jest przy autostradzie A8, która jest przedłużeniem włoskiej autostrady A10. Obie autostrady biegną równolegle do wybrzeża, łącząc ze sobą wszystkie duże miasta leżące nad morzem i wakacyjne kurorty. Przykładowo z Warszawy do Nicei najwygodniejsza droga wiedzie autostradami przez Czechy, Austrię i Włochy ? dystans do przejechania to około 1840 km w jedną stronę. Warto pamiętać, że w Czechach i Austrii za przejazd autostradami płacimy poprzez wykupienie winiety, natomiast we Włoszech i Francji płacimy na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Autostrady Włoch i Francji pod względem opłat należą do najdroższych w Europie. Udział opłat autostradowych w łącznych kosztach podróży jest więc spory.

Zobacz więcej: Włochy samochodem – droga Polska – Włochy

Parking w Nicei

Jeśli przyjeżdżamy do Nicei na kilka godzin najlepszą lokalizację oferuje parking Saleya przy Cours Saleya (06300 Nice). To nowoczesny, niedawno wybudowany podziemny parking wielopoziomowy, z którego wydostaniemy się windą na powierzchnię na starym mieście, w pobliżu opery, około 100 metrów od plaży w Nicei. Parking jest całodobowy, czynny siedem dni w tygodniu. W 2019 r. cena za dwie godziny parkowania wynosiła 5,20 euro, za trzy godziny 7,20 euro, a za cały dzień 27,30 euro. Parking dysponuje 571 miejscami dla samochodów o wysokości do 1,9 m.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz