Strona główna -> Inspiracje urlopowe -> Francja - co warto zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu? -> Cannes we Francji – jednodniowa wycieczka z włoskiej Ligurii

Cannes we Francji – jednodniowa wycieczka z włoskiej Ligurii

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 3,1 tysięcy wyświetleń

Słynne Cannes, będące jednym z najbardziej prestiżowych kurortów w świecie nie leży wprawdzie we Włoszech ale bliska odległość od włoskiej granicy sprawia, że miasto w magiczny sposób przyciąga turystów spędzających wakacje w sąsiedniej Ligurii. Co takiego jest w Cannes, że każdy chce tu zajrzeć co najmniej na kilka godzin? Co powoduje, że ceny w tutejszych hotelach są tak wysokie, a na tutejszych plażach możemy spotkać gwiazdy z całego świata? Dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe?!

Niespełna 70 km krętej drogi pomiędzy granicą włosko-francuską, a pięknym Cannes nie jest argumentem, który mógłby zniechęcić prawdziwych turystów. Jeśli ktoś z Was planuje wakacje we włoskiej Ligurii, to z pewnością zadaje sobie pytanie, czy byłaby możliwość odwiedzenia słynnego miasta, będącego symbolem Lazurowego Wybrzeża?

Turyści wypoczywający we włoskiej Ventimiglii, San Remo, Diano Marina, Imperii, czy nawet Pietra Ligure albo Genui często wybierają się na jednodniową wycieczkę do Francji. 100, czy 200 km w jedną stronę nie jest problemem. Być tak blisko najsłynniejszych miejsc na świecie i nie zobaczyć ich na własne oczy?! To byłoby dopiero niewybaczalne! Nawet gdy do Francji wybiera się miłośnik Włoch.

Jak dojechać do Cannes? Pociąg czy samochód?

Początkowo skomplikowane wydają się być sprawy organizacyjne. Wycieczka z Ligurii do Cannes może okazać się kosztowna, ale można te koszty ograniczyć. Największe wyzwanie dla skromnych turystycznych budżetów to opłaty za autostrady należące do najwyższych w Europie (zarówno we Włoszech, jak i we Francji) oraz ceny parkingów w Cannes. Niestety nie jest tanio, ale też nie parkuje się tam codziennie, nie ma więc co liczyć – trzeba pojechać!

Jeśli wybieramy się do Cannes sami możemy rozważyć podróż pociągiem. Najprościej jest dojechać z Ventimiglii – wówczas już z włoskiej stacji odjeżdżamy francuskim składem państwowych kolei SNCF. Jeśli podróż zaczynamy wcześniej, to konieczna będzie przesiadka z włoskiego pociągu Trenitalia do francuskiego SNCF. Przy dwóch osobach podróż pociągiem nadal wydaje się nieco tańsza (jeśli uwzględnimy parkingi), ale różnica nie jest już aż tak duża. W przypadku trzyosobowej rodziny wybierzmy samochód.

Do Cannes możemy dojechać autostradami, ale jest to rozwiązanie dość drogie, a przy tym nie zobaczymy wielu pięknych krajobrazów po drodze. Lepiej więc pojechać po włoskiej stronie słynną i bezpłatną Aurelią SS1, która biegnie wzdłuż wybrzeża i centrami miast. Wprawdzie droga jest zatłoczona, ale w czasie wakacji nigdzie nam się nie spieszy. Średnia prędkość na Aurelii to około 50 km/h.

Podobnie jest po francuskiej stronie. Tam również zamiast jechać autostradą trzymajmy się dróg biegnących równolegle do wybrzeża. Z samochodu będziemy mogli podziwiać bajeczne plaże, zielone cyple wysunięte w morze i miasta takie jak Menton, czy Nicea. Przejedziemy także przez słynne Monako.

Parking w Cannes – spodziewaj się wysokich cen

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego przy ulicy w centrum Cannes graniczy z cudem. Nawet jeśli takie miejsce znajdziemy, to będzie ono płatne. Ulice w Cannes są wąskie, ruch duży, łatwo tu więc o zarysowanie samochodu przez inne, parkujące obok nas pojazdy. Zdecydowanie lepiej zaparkować na jednym z nowoczesnych podziemnych parkingów.

Będąc samochodem w Cannes wybrałem parking o nazwie Parc Ferrage – znajduje się on w samym centrum, a przy tym jest dość duży (400 miejsc), czysty i przestronny. Przeglądając lokalizację innych parkingów w centrum kurortu wydaje mi się, że ten jest najlepszy. Ceny w sezonie wakacyjnym kształtowały się następująco:

 • postój do 1 godz. – gratis;
 • do 1 godz. 15 min: 3,40 euro
 • do 1 godz. 30 min: 4 euro
 • do 1 godz 45 min : 4,60 euro
 • do 2 godz.: 5,20 euro
 • do 2 godz. 15 min: 5,70 euro
 • do 3 godz: 7,20 euro
 • do 4 godz: 9,20 euro
 • do 5 godz: 10,80 euro
 • do 8 godz: 14 euro
 • do 12 godz: 16,40 euro
 • cała doba: 16,40 euro

W nawigacji wprowadź adres: Boulevard de la Ferrage 7, 06400 Cannes.

Spacer przez starówkę w stronę portu jachtowego

Z parkingu uliczkami starego miasta kierujmy się w stronę portu. Możemy przejść więc wąską Rue Jean Méro, następnie skręcić w lewo, w uliczkę handlową Rue Meynadier, a około sto metrów dalej skręcić w prawo po czym obok niestandardowego McDonalds’a zauważymy średniej wielkości – typowo francuski – skwer (Allée de la Liberté Charles de Gaulle).

Są tam eleganckie, niewielkie drzewka, zadbana zieleń, charakterystyczna karuzela dla dzieci oraz oczywiście restauracyjne stoliki stojące na świeżym powietrzu. Będąc w parku jesteśmy praktycznie w centrum Cannes.

Port jachtowy i luksusowe jachty

Na wprost widać port jachtowy, w kierunku południowo-wschodnim (czyli na lewo od portu) stoi Pałac Festiwalowy, a w przeciwnym kierunku – na prawo – znajduje się najstarsza część Cannes. To zabudowa z okresu gdy Cannes było niewiele znaczącą osadą rybacką i nikt o nim w świecie jeszcze nie słyszał.

Zwiedzanie tej części miasta warto rozpocząć od spaceru wzdłuż portu jachtowego. Najbardziej efektowna jest właśnie wschodnia część portu (tuż obok Pałacu Festiwalowego). Cumują tu najbardziej luksusowe jachty, które ciężko spotkać gdziekolwiek indziej. Nawet jeśli w sąsiednich kurortach zauważymy luksusowe jachty, to na pewno nie w takim zagęszczeniu jak tu w Cannes.

Są tu wszystkie możliwe modele jachtów, pod banderą różnych krajów, w różnych kolorach oraz z różnią ilością pokładów. Oczywiście na jachty nie mogą wchodzić osoby postronne, a ci, którzy mają zaszczyt tam wejść na betonie, przed wejściem, zostawiają swoje buty. To charakterystyczny widok dla tej części Cannes.

Gdy spacerując wzdłuż jachtów dojdziemy do samego morza warto skręcić jeszcze na moment w prawo, na niejako falochron portu – tam też cumują cudowne jachty, a wracając możemy wspiąć się na wyższą część falochronu, która jest świetnym punktem widokowym do robienia pamiątkowych zdjęć.

Plaża przy Pałacu Festiwalowym

Z portu spacerując w stronę Promenade de la Croisette najpierw dojdziemy do przepięknej, piaszczystej plaży. O każdej porze roku, jeśli tylko pogoda na to pozwala są tu wypoczywający ludzie. W czasie wakacji jest ich szczególnie dużo. Na plaży raczej nie wypoczywają jednodniowi turyści, którzy odwiedzają Cannes tylko na kilka godzin. Dominują tu osoby spędzające na Lazurowym Wybrzeżu swoje wakacje. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że rodowici mieszkańcy 70 tysięcznego Cannes w ciągu dnia są albo zajęci swoją pracą albo wybierają bardziej dzikie lub mniej zatłoczone plaże na przedmieściach.

Na plaży w Cannes dominuje moda, jakiej można by po tym mieście oczekiwać. Panie w najmodniejszych strojach plażowych lub często w stroju topless, a panowie w eleganckich strojach kąpielowych i z obowiązkowymi ciemnymi okularami. Co ważne ta część plaży jest bezpłatna.

W Cannes – jak na renomowany kurort przystało – plaże są piaszczyste. Piasek nawieziono tutaj sztucznie, a następnie otoczono plażę falochronami, tak aby nie był on wymywany przez morze. Sąsiednie plaże Lazurowego Wybrzeża, chociażby w pobliskiej Nicei, są kamieniste.

Słynny Bulwar de la Croisette i markowe butiki

Najważniejszym miejscem w Cannes jest Bulwar de la Croisette (fr. Promenade de la Croisette). To nadmorski deptak rozpoczynający się przy porcie jachtowym, w okolicach Pałacu Festiwalowego (fr. Palais des Festivals et des Congres) i biegnący wzdłuż plaż. To najsłynniejszy bulwar w Cannes i jeden z najsłynniejszych w świecie. Panuje tutaj istna rewia mody. Po drugiej stronie ulicy usytuowany jest ciąg najbardziej luksusowych i prestiżowych hoteli basenu Morza Śródziemnego.

W większości pięciogwiazdkowe, bardzo drogie hotele goszczą zamożnych turystów, którzy przed wyjściem z hotelu na spacer lub nawet na plażę starannie dbają o swój wizerunek. Panowie w najmodniejszych i najdroższych garniturach ze starannie wystylizowanymi fryzurami i panie ubrane tak, jakby to były najbardziej wyjątkowe wakacje życia. Nikogo nie dziwią tu przepiękne sukienki od znanych projektantów ubierane w ciągu dnia, gustowne garsonki, czy odważniejsze stroje…

Przy Promenade de la Croisette na długości zaledwie kilkuset metrów mieszczą się takie sklepy jak Pierre Cardin, Coco Chanel, Miu Miu, Ferret, Chopard Boutique, Gucci, Hermes, Princess, Eres, Fred, Louis Vuitton, Dolce&Gabbana, Christian Dior, Giorgio Armani, Hugo Boss, Venlentino, Michael Kors i Burberry – Yves Saint Laurent.

Plaże wzdłuż bulwaru de la Croisette

Wzdłuż bulwaru de la Croisette duża część plaż to strefy płatne. Część plaż należy do hoteli znajdujących się po drugiej stronie ulicy. W oczy rzucają się elegancko ubrani ochroniarze, którzy pilnują wejścia na każdą z plaż. Na plażach znajdują się nie tylko bary, ale i eleganckie restauracje. Z uwagi na spory tłok leżaki rozstawione są stosunkowo blisko siebie, a w głąb morza wysunięte są specjalne pomosty pełniące funkcję tarasów do opalania.

Tam w ramach serwisu plażowego jest nie tylko możliwość wypoczywania na miękkim leżaku pod parasolem, ale także można sobie zamówić dowolne restauracyjne danie lub ulubionego drinka. Na szczęście władze Cannes wytyczyły też całkiem spore, piaszczyste odcinki plaży bezpłatnej otwarte dla wszystkich.

Każdy znajdzie tu dla siebie skrawek miejsca, a jeśli chcemy odpocząć w cieniu, to warto rozłożyć ręcznik w pobliżu jednej z pięknych palm.

Skwer 8 maja 1945 r. i plaże dalej od centrum

Główny ciąg spacerowy kończy się przy Skwerze 8 maja 1945 r., czyli w miejscu gdzie jest ostatnia piaszczysta plaża i rozpoczyna się kolejny port. Sama ulica Bulwar de la Croisette ciągnie się jednak dalej i można nią dojść do położonych kilkaset metrów dalej kolejnych plaż, na półwyspie Cap de la Croisette. Z kolei od tego półwyspu w stronę dalszych przedmieść można spacerować ulicą Boulevard Eugene Gazagnaire wzdłuż której znajdują się bezpłatne plaże, a naprzeciwko nich powstała nowoczesna zabudowa apartamentowa.

Wracając w okolice starego miasta warto zmienić kierunek i jeśli w stronę wschodnią szliśmy podziwiając plażę i nadmorski krajobraz, to w drodze powrotnej przejdźmy na drugą stronę ulicy tak aby zobaczyć wejścia do luksusowych hoteli, witryny drogich butików, kasyna, bary i eleganckie restauracje.

Można też odpocząć na jednej z ławek, na niewielkim skwerze, gdzie znajduje się Aleja Gwiazd, przy Pałacu Festiwalowym.

Cannes – co jeszcze warto zobaczyć?

Warto także wspomnieć, że w Pałacu Festiwalowym (Palais des Festivals et des Congres) znajduje się elitarny klub oraz kasyno (Casino Croisette). Późnym wieczorem i nocą – nawet gdy nie odbywają się pokazy filmowe – budynek tętni życiem. Co ciekawe w tutejszych klubach nocnych i dyskotekach w czasie wakacji można spotkać światowe gwiazdy, aktorów, piosenkarki, czy projektantów mody.

Jeśli po zwiedzaniu nadmorskiej części Cannes zostanie nam jeszcze trochę czasu lub jeśli zostajemy w Cannes na dłużej, to warto udać się w stronę starówki określanej Le Suquet. Warto zajrzeć na Rue du Marché Forville, gdzie odbywa się jeden z najważniejszych targów prowansalskich w regionie. Na szczycie wzgórza obok starego miasta znajduje się XII wieczny zamek Chateau-Musee de la Castre. W budynku, który niegdyś wybudowali mnisi jako miejsce swojego przebywania obecnie znajduje się muzeum archeologiczne i etnograficzne. Wieża muzeum to świetny punkt widokowy na panoramę Cannes.

Cannes – położenie

Cannes jest symbolem Riwiery Francuskiej. Miasto położone jest na południu Francji, na Lazurowym Wybrzeżu, około 70 km od granicy Francji z Włochami. Cannes leży nad zatoką Napoule. Miasto na co dzień zamieszkuje 70 tys. mieszkańców, ale w czasie sezonu wakacyjnego lub w okresie gdy odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy, liczba ta znacząco wzrasta.

Cannes posiada piaszczyste plaże, a miasto wraz z przedmieściami położone jest na górzystym terenie. Dominuje tu typowo, śródziemnomorska zieleń, a morze ma przepiękny turkusowy kolor.

Cannes – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Cannes to symbol Lazurowego Wybrzeża. Warto się tu wybrać chociaż na jeden dzień przy okazji wakacji we włoskiej Ligurii.

Aleja Gwiazd w Cannes

Jedna z największych atrakcji miasta, chociaż nieco niepozorna. Aleja znajduje się w miejscu gdzie zabudowa Pałacu Festiwalowego zbliża się do plaży (po przeciwnej stronie niż port jachtowy). Na betonowych alejkach należy wypatrywać słynnych odcisków dłoni. Jeśli chodzi o polskie akcenty, to znajdziemy tutaj dłonie Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdy i Andrzeja Żuławskiego.

Promenade de la Croisette

Nadmorska promenada biegnąca wzdłuż piaszczystych plaż Cannes. Przy ulicy znajdują się przepiękne płatne i publiczne plaże, rosną śródziemnomorskie palmy, a po samym deptaku spacerują tłumy ludzi. Po drugiej stronie ulicy znajdują się ekskluzywne butiki znanych projektantów oraz pięciogwiazdkowe hotele i luksusowe apartamenty wakacyjne.

Palais des Festivals et des Congres

Słynny Pałac Festiwalowy, w którym co roku w maju odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To tutaj przyznawane są prestiżowe nagrody Grand Prix oraz Złote Palmy. W budynku, który jest jednym z symboli miasta, znajduje się także  Casino Croisette oraz elitarny klub nocny, który odwiedzany jest przez gwiazdy światowego formatu.

Plaża w Cannes

Podobnie jak w innych popularnych kurortach Lazurowego Wybrzeża także tutaj plaża podzielona jest na strefy płatne i bezpłatne. Co ważne w centrum Cannes wszystkie plaże są piaszczyste, a wzdłuż nadmorskiego bulwaru rosną przepiękne palmy. Za dodatkową opłatą można wynająć na cały dzień leżak i parasol na plaży płatnej lub wypożyczyć rowerek wodny. Zarówno plaże płatne, jak i bezpłatne posiadają infrastrukturę w postaci pryszniców ze słodką wodą, koszy na śmieci itp. Więcej plaż bezpłatnych znajdziemy poza centrum, szczególnie we wschodniej stronie miasta, wzdłuż  Boulevard Eug?ne Gazagnaire.

Chateau-Musée de la Castre

To prawdopodobnie najstarszy, znaczący zabytek w Cannes. Zamek został wybudowany na przełomie XI i XII wieku przez przybyłych tutaj mnichów. Zamek usytuowany jest na szczycie malowniczego wzgórza, tuz obok katedry Notre-Dame. W ostatnich dziesięcioleciach w zamku swoją siedzibę ma muzeum archeologiczne i etnograficzne. Są tu eksponaty ze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Muzeum posiada także egzemplarze afrykańskiej sztuki pierwotnej. Będąc w muzeum warto wejść na wieżę widokową skąd rozpościera się przepiękny widok na Cannes i panoramę wybrzeża. To najwyżej położony punkt na starym mieście.

Stare miasto w Cannes

Będąc w Cannes koniecznie należy pospacerować po wąskich uliczkach starego miasta. W dużej części są one zamknięte dla ruchu samochodowego. Na starym mieście znajdziemy mnóstwo restauracji, barów i pubów oraz eleganckie butiki dla różnych grup klientów. Ponadto znajdują się tu sklepy z produktami typowymi dla Prowansji: sery, wędliny, likiery, wina, zioła, przetwory i inne przysmaki. Ceny zarówno w restauracjach jak i w sklepikach niestety są dość wygórowane. Duża grupa Francuzów z regionów przygranicznych na zakupy i na wieczorne kolacje przyjeżdża do sąsiednich Włoch.

Komunikacja

Jak dojechać do Cannes i gdzie zaparkować

Cannes dzieli od Polski spora odległość. Przykładowo z Warszawy do francuskiego Cannes jadąc autostradami przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy jest niespełna 2000 km. Nieco bliżej mają mieszkańcy Krakowa. Jadąc przez Czechy, Austrię i Włochy do Cannes pokonają 1650 km w jedną stronę. Nie bez powodu na blogu piszemy o Cannes w kontekście wakacji spędzonych we włoskiej Ligurii. Stąd to już przysłowiowy rzut beretem do słynnego francuskiego kurortu.

Cannes leży przy autostradzie A8, która biegnie wzdłuż Lazurowego Wybrzeża i jest niejako przedłużeniem włoskiej autostrady A10. Autostrady we Francji, podobnie jak we Włoszech, są płatne. Opłaty uiszcza się na bramkach autostradowych w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Włoskie i francuskie autostrady należą do najdroższych w Europie.

Jak dojechać do Cannes i gdzie zaparkować

Parkowanie przy ulicach w centrum Cannes to nie jest dobry pomysł. Po pierwsze w sezonie nie znajdziemy wolnego miejsca, chyba, że mamy bardzo dużo szczęścia i zamierzamy trochę pojeździć po jednokierunkowych ulicach Cannes. Zdecydowanie lepiej wybrać jeden z dużych, podziemnych parkingów. W Cannes parkingi są naprawdę przestronne, czyste i oświetlone, a opłaty uiszcza się w samoobsługowych automatach.

Najlepszy parking pod względem lokalizacji to Parc Ferrage. W samochodowej nawigacji wpiszmy Boulevard de la Ferrage, 06400 Cannes i szukajmy zjazdu pod ziemię do parkingu z dużym napisem Ferrage. Parking dysponuje 400 miejscami postojowymi dla samochodów osobowych do szerokości 180 cm.

Pobliskie lotnisko

Zaledwie 20 km od Cannes, w pobliskiej Nicei znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Do Nicei nie latają samoloty tanich linii lotniczych z Polski. Można więc wyszukać połączenie z przesiadką gdzieś w Niemczech lub w Brukseli albo polecieć tradycyjnymi liniami. Z Nicei do Cannes można dostać się autobusem lub pociągiem.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz