Strona główna -> Inspiracje urlopowe -> Francja - co warto zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu? -> Roquebrune Cap Martin – piękne plaże w Zatoce Poetów i luksusowe wille

Roquebrune Cap Martin – piękne plaże w Zatoce Poetów i luksusowe wille

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 1,7 tysięcy wyświetleń

Roquebrune Cap Martin to niewielka, ale jakże bogata gmina z jednej strony sąsiadująca z przygranicznym Menton, a z drugiej strony przylegająca do Księstwa Monako. Takie sąsiedztwo to marzenie wielu, ale tylko szczęśliwcy mają okazję tu przebywać dłużej. Lokalne władze zamiast przyciągać turystów do tego wyjątkowego miejsca raczej starają się ich zniechęcać. Duża część ulic w dzielnicy willowej jest zamknięta dla ?obcych? samochodów. Plaże przy bajecznej Zatoce Poetów w ogóle nie są oznakowane, a droga do nich to istny labirynt. Gdy do tego dodamy całkowity brak parkingów, wąskie drogi, wysokie mury wokół posesji, brak sklepów i barów to już wiemy, że w Roquebrune Cap Martin jesteśmy persona non grata.

Odnosi się wrażenie, że w Roquebrune Cap Martin nic nie dzieje się przypadkowo. Mimo wszystko te pozorne niedogodności nie zniechęcają nielicznych turystów, a każdy kto tutaj dotrze jest zachwycony.

Roquebrune Cap Martin ? piękne położenie gminy

Już spacerując palcem – a w ostatnich latach raczej kursorem – po mapie miejscowość budzi emocję. Zaledwie kilka kilometrów stąd znajduje się granica Francji z Włochami. Z jednej strony Roquebrune Cap Martin sąsiaduje z Menton, nazywanym ?Perłą Francji?, a z drugiej strony jest luksusowe i słynne Monako, które wydaje się być już całkiem nieosiągalne dla przeciętnego śmiertelnika.

Czy można sobie wyobrazić lepszą lokalizację na mapie Europy? Można! Gdyby tego było mało, to Roquebrune Cap Martin położone jest na zielonym, nieco górzystym cyplu wysuniętym w głąb morza i z trzech stron otoczone wodą. Morze ma tutaj niezwykły, turkusowy kolor, a poza skalistymi zatoczkami są dwie, całkiem spore żwirowo-piaskowe plaże określane mianem Zatoki Poetów.

Luksusowe wille z XVII wieku

Najbardziej tajemniczą częścią Roquebrune Cap Martin jest zielony cypel, na którym za wysokimi murami i jeszcze wyższymi drzewami znajdują się luksusowe wille. Wszystkie z nich to budynki z XVII i XVIII wieku. Wielkie, majestatyczne domy w najlepszym francuskim stylu wybudowane wraz z ogrodami dającymi poczucie prywatności i – jak na Francję przystało – z przepięknymi basenami

Duża część willi położona jest bezpośrednio przy skalistym wybrzeżu. Mieszkańcy mogą więc zejść po specjalnych drabinkach prosto ze swojej posesji do morza lub do czekającej na nich łodzi motorowej. Nikt tu nikogo nie niepokoi, ponieważ dostęp do willi jest maksymalnie utrudniony. Od strony morza jest zakaz zakotwiczenia jachtów i łodzi. Od strony lądu miejskie ulice są w dużej części zamknięte dla ruchu samochodowego. Niektóre wille pilnowane są przez ochroniarzy, a wszystkie wyposażone są w nowoczesny monitoring.

Roquebrune Cap Martin poznaj od strony Menton

Na pocieszenie jednak warto dodać, że publicznie dostępna jest ulica prowadząca na Roquebrune Cap Martin od strony Menton, a potem skręcająca w lewo, wzdłuż wybrzeża (jest to Avenue Winston Churchill). Można tam zaparkować i pospacerować nadmorską promenadą, z której widać panoramę Menton. Kawałek dalej dojdziemy do położonej na wybrzeżu restauracji. Przy niej będzie się znajdował niewielki parking dla samochodów osobowych. W tym miejscu promenada i ulica oddalają się od siebie. Gdy pójdziemy w dalszym ciągu chodnikiem wzdłuż morza (oddalając się od Menton) to będziemy mogli podziwiać skaliste klify, a kawałek dalej zobaczymy panoramę Monako!

Jeżdżąc pobliskimi uliczkami wyłącznie przez ogrodzenia można podziwiać luksusowe rezydencje. Należy zachować czujność i sprawdzać, czy ulica, w którą chcemy wjechać na pewno jest dostępna publicznie. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że wiele z tutejszych willi należy do rosyjskich oligarchów. Upodobali oni sobie Lazurowe Wybrzeże, a Roquebrune Cap Martin w szczególności.

Plaża w Roquebrune Cap Martin

Po zwiedzaniu tej części gminy warto udać się na zasłużony odpoczynek na tutejszej plaży. Trzeba wrócić na główną drogę pomiędzy Menton, a Monako, a następnie na jednym z rond zjechać w boczną ulicę tak aby kolejnymi uliczkami dojechać w okolice stacji kolejowej przy Avenue le Corbusier. Pod budynkiem stacji lub przy ulicy można pozostawić samochodów, a następnie jednym z dwóch zejść udać się na jedną z dwóch plaż, określanych mianem Zatoki Poetów.

Żeby dojechać najbliżej plaży w nawigacji wprowadź adres: Avenue le Corbusier, 06190 Roquebrune-Cap-Martin (parking przy ulicy). Jeśli zejdziemy po schodach pomiędzy murami dwóch willi, poniżej budynku dworca kolejowego to dojdziemy do długiej i wąskiej plaży piaszczysto żwirowej z krystalicznie czystą wodą. Roztacza się stąd przepiękny widok na zielony cypel Cap Martin.

W czasie wakacji na morzu, kilkaset metrów od plaży cumuje wiele łodzi i jachtów, a inne przypływają na kilka godzin w ciągu dnia. Plaża w całości jest bezpłatna, ale ma za to całkiem niezłą infrastrukturę. Są darmowe prysznice, kosze na śmieci oraz bar, w którym ceny są typowo francuskie. Co ciekawe na tę plażę przyjeżdża całkiem sporo Włochów.

Zatoka Poetów – druga plaża tuż obok

Zejście do drugiej plaży znajdziemy po schodkach biegnących tuż obok kolejowego wiaduktu. Przy ulicy będą znaki z tabliczkami w stronę plaży. Należy zejść po schodkach, a następnie przejść przez tunel środkiem którego płynie niewielki strumyk. Zaraz za tunelem wejdziemy na szeroką i piaszczystą plażę.

Przed nami będzie przepiękna lazurowa woda, a za naszymi plecami zielone wzgórze pełne bajecznych willi. Po lewej stronie, tuż przy ogromnych skałach chętnie opalają się naturyści, chociaż oficjalnie takie praktyki są tutaj zabronione, to w praktyce nikomu to nie przeszkadza. Wszędzie indziej opalają się typowi plażowicze, a za takich ? w przypadku pań ? uznaje się tu strój topless. Na tej plaży niemalże obowiązkowy. Oczywiście tu także są do dyspozycji bezpłatne prysznice oraz toaleta!

Polecany hotel w Roquebrune Cap Martin

Gdzie spać w Roquebrune Cap Martin? Generalnie jest tu dość drogo. Nasi bliscy przyjaciele zarezerwowali tydzień w Hotelu de Charme Regency i byli zachwyceni. Pokoje z widokiem na morze, ogród, dobre śniadania, czysto i świetna lokalizacja ? 5 minut do plaży spacerem i 5 minut samochodem do Monako. Też mieliśmy tu rezerwacje, ale ostatecznie plany nam się zmieniły i nie pojechaliśmy. Jeśli wrócimy to Roquebrune Cap Martin to właśnie tutaj. Z uwagi na cenę, sam obiekt i jego lokalizację (blisko plaży).

Jeśli dysponujecie większym budżetem to wart uwagi jest też Delizioso Appartamento Vista Mare. Także pieszo można stąd dojść do plaży, a przy tym apartament jest bardzo ładny.

Roquebrune-Cap-Martin – położenie

Roquebrune Cap Martin położone jest w południowo-wschodniej Francji, kilka kilometrów od granicy z Włochami, na Lazurowym Wybrzeżu. Gmina w większości położona jest na zielony, lekko górzystym wysuniętym w głąb morza cyplu.
https://maps.google.com/maps?q=Roquebrune-Cap-Martin%2C%20Francja&t=m&z=12&output=embed&iwloc=near
Z punktu widzenia turystycznego największą trakcją są tutaj dwie kameralne plaże położone nad Zatoką Poetów. Na gminę Roquebrune Cap Martin składają się obszary mieszkalne Bon Voyage, Cabbé i Serret. Łącznie mieszka tutaj 13 tys. osób.

Roquebrune-Cap-Martin – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Największą atrakcją Roquebrune Cap Martin są dwie plaże w Zatoce Poetów, ale warto też pospacerować nadmorskim bulwarem. To świetne miejsce jako baza wypadowa do zwiedzania Lazurowego Wybrzeża.

Zatoka Poetów

Największą atrakcją miejscowości są dwie plaże, położone obok siebie, które dzieli skalisty klif. Zejście do plaży znajduje się w pobliżu stacji kolejowej. Plaże są piaszczyste z niewielką ilością żwiru. Morze ma tutaj wyjątkowo turkusowy kolor. Kilkaset metrów od brzegu cumują w czasie wakacji przepiękne łodzie i jachty. Obydwie plaże posiadają darmowe prysznice. Plaża położona od strony Monako, pod skałami posiada nieformalną strefę naturystyczną.

Bulwar wzdłuż Avenue Winston Churchill

Będąc w okolicy warto podjechać samochodem na Avenue Winston Churchill i przespacerować się nadmorskim bulwarem biegnącym wzdłuż morza. Początkowo będziemy mogli podziwiać panoramę Menton, a kawałek dalej skały, betonowe plaże i oszałamiającą panoramę Monako! Na bulwarze można spotkać osoby uprawiające jogging. Raczej niewielu jest tutaj turystów. Bardzo przyjemne miejsce!

HISTORIA

W czasach Rzymskich cały obszar wokół Roquebrune Cap Martin był zamieszkiwany przez Liguryjczyków. Podobno do dzisiaj mocno obecny jest tutaj włoski akcent. Samo Roquebrune Cap Martin zostało założone w 971 r. przez Konrada I, hrabiego z pobliskiej (dziś wciąż włoskiej) Ventimiglii, który chciał w ten sposób ochraniać swoją zachodnią granicę.
Od XIII wieku sytuacja polityczna tego przylądka nieco się komplikowała. Przez kilka wieków teren ten należał do Monako, ale później swoje wpływy mieli tu zarówno Włosi, jak i Francuzi. W 1848 r. w wyniku przygotowań do zjednoczenia Włoch Roquebrune Cap Martin miało stać się częścią Królestwa Sardynii, a później Zjednoczonych Włoch. Tak się jednak nie stało. Po kilku latach próżni, gdy gmina nie należała do nikogo ostatecznie trafiła w ręce Francji. Została przehandlowana podobnie jak sąsiednia Nicea w zamian za pomoc finansową i militarną, jaką Francja miała udzielić Włochom.

Włosi jednak tak do końca nie wybaczyli sobie utraty Roquebrune Cap Martin. W czasie II wojny światowej zajęli całe tereny począwszy od Menton aż po Monte Carlo. Włoskie wojska odeszły stąd dopiero w 1943 r., gdy fronty wojenne w całej Europie zaczęły się zmieniać.

Roquebrune Cap Martin stało się modne pomiędzy 1920, a 1930 rokiem, kiedy to Coco Chanel wybudowała tutaj swoją willę. Willa zaprojektowana i zamieszkiwana przez Chanel nosiła nazwę La Pausa i pozostawała własnością Chanel do 1953 r. Później kilka lat spędził tu brytyjski premier Winston Churchill. Z willi roztacza się widok na Monte Carlo, Menton i granicę włoską. Wokół rosną drzewka cytrynowe i gaje oliwne. Dom nazywany jest idealnym domem Lazurowego Wybrzeża. W wielu miejscach elewacji powtarza się symbol pięciu okien, co jest oddaniem hołdu dla słynnych perfum Chanel No 5. W rezydencji Coco Chanel gościły między innymi takie sławy, jak Igor Strawiński, Pablo Picasso, Salvador Dali i Luchino Visconti. W 1953 r. w nie do końca jasnych okolicznościach zmarł tutaj jeden z kochanków Coco Chanel.

Komunikacja

Jak dojechać do Roquebrune Cap Martin

Roquebrune Cap Martin położone jest 7 km od granicy Francji z Włochami. W pobliżu gminy przebiega autostrada A8, z której jest bezpośredni zjazd do Roquebrune. Najszybsze połączenie autostradowe z Warszawy lub Krakowa do Roquebrune prowadzi przez Czechy, Austrię i Włochy. Mieszkańcy Poznania i zachodniej Polski powinni rozważyć alternatywną trasę przez Niemcy i Szwajcarię.

Zobacz więcej: samochodem do Włoch

Najbliższe lotnisko

Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Nicei ? około 30 km od Roquebrune Cap Martin. Z Nicei do Roquebrune można dostać się pociągiem lub autobusem.

Roquebrune Cap Martin pociągiem

Jeśli zależy nam na odwiedzeniu plaż w Zatoce Poetów to dobrym pomysłem może być podróż pociągiem. Jeśli spędzamy wakacje we włoskiej Ligurii i chcemy tu przyjechać na jeden dzień to będziemy musieli przesiąść się z pociągu włoskich kolei Trenitalia na francuski pociąg SNCF na dworcu w Ventimiglii. Opcjonalnie można też przyjechać samochodem do Ventimiglii, zaparkować przed dworcem i dalej dojechać pociągiem. Unikniemy wówczas problemu ze znalezieniem parkingu.

Parking w Roquebrune Cap Martin

Przy Zatoce Poetów ciężko zaparkować, a w lipcu i sierpniu jest szczególnie trudno. Parkowanie odbywa się tam w wyznaczonych miejscach wzdłuż ulic oraz przed budynkiem dworca oraz na utwardzonym placu przy torach kolejowych. W pogodne dni, szczególnie w wakacje lub w weekend miejsca nie wystarcza dla wszystkich.
Dużo łatwiej zaparkować wzdłuż Avenue Winston Churchill gdzie można pospacerować wokół cypla Cap Martin. Niestety stamtąd do Zatoki Poetów pieszo jest bardzo daleko.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz