Strona główna -> Umbria -> Amelia

Amelia

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 3,7 tysięcy wyświetleń

Niewielka Amelia położona w południowej części Umbrii to jedno z tych włoskich miast, które nie zostało jeszcze odkryte przez tłumy turystów. Owszem, turyści tu przyjeżdżają, ale wciąż jest ich mniej niż rodowitych mieszkańców. Dzięki temu miasteczko nieustannie zachowuje swój prawdziwy, włoski klimat. Jest nieco prowincjonalne, w środku dnia wydaje się być senne, ale w zamian oferuje przepiękne widoki, gęstą sieć wąskich uliczek, piękne kościoły i historyczne mury obronne, a do tego możemy być pewni, że nikt nas nie będzie nagabywał na zakup produkowanych w Chinach pamiątek.
 

Amelia jest urokliwa i to wcale nie jest banał. Ten urok nie jest taki oczywisty. Ktoś, kto przyjeżdża pierwszy raz do Włoch być może Amelii nie doceni. Miasto położone jest na skalistym wzgórzu, we wciąż mało modnym regionie, który jest nazywany „zielonymi płucami Włoch”. Nic dziwnego. Wokół miasta dominuje soczysta – jak na Włochy – zieleń. Pełno tu lasów, cyprysów i pól z gajami oliwnymi. Miasto kompletnie nie jest nastawione na turystów. Trudno tutaj znaleźć wygodny parking, ulice są kiepsko oznakowane, a do tego bardzo wąskie. Gdyby tego było mało, to po obu stronach, przytulone do kamienic parkują wszechobecne samochody.

Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nikt też specjalnie nie czeka na przyjeżdżających turystów. Jest zupełnie inaczej niż w pobliskim AsyżuOrvieto, nie mówiąc o Pizie San Gimignano. W Amelii jest wyjątkowy spokój. Zaparkujmy samochód gdzieś u podnóża starego miasta i rozpocznijmy zwiedzanie. Amelia dzieli się na zabytkową, starą część położoną na wzgórzu i dzielnicę nowoczesną. Obydwie części miasta łatwo rozróżnić. Przez część nowoczesną przebiega główna droga o znaczeniu regionalnym (SS205). Natomiast starówka, położona jest na wzgórzu i gęsto zabudowana średniowiecznymi kamienicami. Uliczki są tam wąskie, często jednokierunkowe.

Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Miasteczko najlepiej zwiedzać pieszo, bez żadnej mapy. Intuicyjnie warto podążać w najwyżej położoną część miasta. To tam znajdziemy spektakularną katedrę (jeśli ktoś nie mógłby trafić, to należy szukać ulicy Via del Duomo). Turyści szukający wielkiej jak na rozmiary miasta katedry głowią się, jak architekci mogli wcisnąć tak piękny kościół na tak niewielkiej przestrzeni. Zwiedzanie wnętrz świątyni jest bezpłatne.

katedra Duomo w Amelii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
katedra Duomo w Amelii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Poza katedrą warto zwrócić uwagę na wąskie, brukowane uliczki. Przy części z nich stoją naprawdę bardzo stare kamienice. Niektóre z okresu średniowiecza. W przeciwieństwie do miast nastawionych typowo na turystów, nie znajdziemy tu sklepów z pamiątkami, czy produktami regionalnymi, ale są za to sklepy i restauracje, z których korzystają rodowici mieszkańcy miasta. Takie miejsca zawsze warto odwiedzić. Możemy kupić świeże wędliny prosto z masarni albo zjeść świetną pizzę w niepozornie wyglądającej knajpce. Warto jednak pamiętać, że restauracje są otwierane tylko w porze obiadu i kolacji, natomiast sklepy zamykane są w czasie sjesty.

Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W górnej części miasta znajdziemy także niewielki park. Można tam wypocząć w cieniu drzew i napić się zimnej wody ze specjalnego kraniku. Z parku roztacza się przepiękny widok na wzgórza Umbrii. Takich punktów widokowych jest zresztą w Amelii więcej. Wystarczy pospacerować po uliczkach w górnej części miasta i zabrnąć w niektóre ślepe zaułki. Z góry dobrze widać historyczne mury obronne miasta, które są najważniejszym zabytkiem Amelii.

park w historycznym centrum Amelii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Booking.com

Amelia – położenie

Amelia położona jest w środkowych Włoszech, w południowej części regionu Umbria, mniej więcej 100 km na północ od Rzymu. Miasto zbudowane zostało na skalistym wzniesieniu. W przeszłości miało to znacznie strategiczne, a dziś dodaje mu uroku. Panuje tu typowo śródziemnomorski klimat.

Amelię najlepiej zwiedzać w czerwcu lub we wrześniu. Pogoda jest wtedy wymarzona, a nie jest już aż tak bardzo gorąco. W czasie wakacyjnych upałów ulice są opustoszałe. Mieszkańcy wolą wypoczywać we własnych domach, przy zamkniętych okiennicach lub w jednym z parków. Amelia liczy około 12 tys. mieszkańców.

Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Amelia – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

mury obronne Amelii

Najważniejszym zabytkiem w mieście są historyczne mury obronne. Pierwotnie zostały one zbudowane w VI wieku p.n.e. Następnie za czasów gdy rządzili tutaj Rzymianie mury zostały przebudowane. Kolejne wzmocnienie murów miało miejsce w średniowieczu. Do dziś można podziwiać wapienne kloce, z których Etruskowie budowali tutejsze mury obronne. Mury obronne Amelii liczą 720 metrów i mają 3,5 metra grubości. W przeszłości dostępu do miasta broniły cztery bramy. W 2006 roku przeprowadzono prace renowacyjne murów. Wówczas doszło do katastrofy budowlanej i zawaliło się około 30 metrów muru.

Porta Romana

Zabytkowa brama prowadząca do miasta.

Chiesa di S. Agostino

Zabytkowy kościół z okresu średniowiecza wzniesiony w stylu romańsko-gotyckim.

Kościół św. Franciszka

Budowa świątyni rozpoczęła się w 1287 roku, a we wnętrzu kościoła znajdują się rzeźby Agostina di Duccio. Kościół znajduje się przy Piazza Vera, a obok w XIV wieku wybudowano jeszcze klasztor. W XVI wieku pod wpływem renesansowej mody kościół został odnowiony. Wiązało się to z częściową przebudową. Fasada kościoła została zbudowana w XV wieku. Natomiast w 1932 roku przebudowano dzwonnicę.

Katedra w Amelii

Pierwotnie katedra została wybudowana w stylu romańskim w 872 roku. Następnie została przebudowana zgodnie z wytycznymi stylu barokowego. Jednak w XVII wieku katedra uległa dramatycznemu pożarowi i później została odbudowana. Obok katedry znajduje się 30-metrowa wieża Torre Civica. Zwiedzanie katedry jest bezpłatne.

HISTORIA

Miasto zostało założone w VI wieku p.n.e. przez legendarnego króla Umbrii. W tym samym czasie wzniesione zostały mury obronne, których spore fragmenty przetrwały do dziś. W późniejszym czasie osiedlili się tutaj Etruskowie, a po nich Rzymianie.

Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podczas inwazji barbarzyńców miasto zostało zdobyte i zniszczone przez Gotów. Następnie Amelię i okoliczne regiony podbiły wojska Longobardów. Odbudowali oni miasto, co przyczyniło się do znaczącego rozwoju. Przez miasto prowadziła antyczna trasa handlowa Via Flaminia. Przysparzało to Amelii dodatkowych dochodów czerpanych z handlu.
 
Od czasów średniowiecza aż do Zjednoczenia Włoch miasto znalazło się we wpływach Państwa Kościelnego. W 1860 r. Amelia stała się częścią Włoch.

Amelia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Amelii

Z południa Polski do Amelii jest ponad 1500 km w jedną stronę. Najwygodniejsza trasa to droga autostradami przez Czechy, Austrię i przez prawie połowę Włoch. Położona w południowej Umbrii Amelia znajduje się blisko autostrady A1 (zwanej Autostradą Słońca) oraz w pobliżu bezpłatnej drogi ekspresowej Viterbo – Terni. Jeśli jedziemy do Amelii od północy to w Wenecji możemy zjechać z płatnej autostrady na drogą krajową w stronę Ravenny. Stamtąd w stronę Perugii, a później w stronę Terni należy kierować się bezpłatną drogą ekspresową. Stan tej drogi jest dużo gorszy niż alternatywnej autostrady, która prowadzi przez Florencję, ale taki wybór pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt euro w jedną stronę na opłatach autostradowych.

Parking w Amelii

W Amelii znajdują się zarówno płatne, jak i bezpłatne miejsca postojowe. Z oczywistych względów w oczy rzucają się tzw. niebieskie linie, czyli miejsca płatne, ale jeśli pokrążymy trochę po centrum to powinniśmy znaleźć darmowe miejsce postojowe.

parking w Amelii, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najbliższa stacja kolejowa

W mieście nie ma stacji kolejowej. Najbliższe dworce kolejowe znajdują się w Narni i Terni (to wciąż Umbria) oraz w miejscowości Orte (to już na terenie Lazio, ale jest to stacja węzłowa mająca stosunkowo dużą liczbę połączeń).

Miasta partnerskie

  • Civitavecchia (Włochy)
  • Joigny (Francja)
  • Stylida (Grecja)

Przeczytaj także

Zostaw komentarz