Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Spoleto

0 12 816

Spoleto założone w VI wieku przed naszą erą przez Umbrów, dziś znane jest przede wszystkim z organizowanego tutaj co roku Festival dei Due Mondi, jednego z ważniejszych europejskich festiwali sztuki i muzyki. W Spoleto godnych obejrzenia jest wiele romańskich kościołów, katedra, zamek i charakterystyczny most – a tak naprawdę średniowieczny akwedukt – z którego według opowieści mieszkańców regularnie rzucają się samobójcy.

 

Cudowne Spoleto to jedno z tych miejsc, które wciąż tworzą te „prawdziwe” Włochy. Tutaj nie ma tłumu turystów ustawiających się w kolejkach po bilety, nie zobaczymy tu Japończyków z najnowszymi zdobyczami elektroniki, nie ma nawet autokarów z pielgrzymkami, czy gwarliwych Niemców (a wydawałoby się, że we Włoszech w czasie wakacji są oni wszędzie!). Spoleto to miasto kompletnie nieodkryte i nieskomercjalizowane w najlepszym tego słowa znaczeniu. To wydaje się wręcz niewiarygodne, że średniowieczne miasteczko leżące w sercu Umbrii, posiadające tak piękną historię i tak zróżnicowane zabytki w przewodnikach i – co ważniejsze – w umysłach turystów praktycznie nie istnieje. To dobrze, warto korzystać, bo taki stan rzeczy nie potrwa wiecznie.

Jak zwiedzać Spoleto?

Piazza del Mercato w Spoleto, Włochy (fot. Gwendolyn Stansbury)
Piazza del Mercato w Spoleto, Włochy (fot. Gwendolyn Stansbury)

Do Spoleto najlepiej przyjechać własnym samochodem lub pociągiem. Miasto położone jest na wzgórzu, niedaleko Terni i Perugii. Zaparkujmy na obrzeżach i rozpocznijmy piesze zwiedzanie klimatycznej starówki! Dominuje tu przepiękna średniowieczna zabudowa. Jeśli ktoś lubi typowe dla środkowych Włoch domy z kamienia i wąskie brukowane uliczki, to Spoleto spełni jego najskrytsze oczekiwania. Nawet w upalne dni wąskie ulice są zacienione i panuje tu przyjemny chłód.

historyczne centrum Spoleto, Włochy (fot. Allan Harris)
historyczne centrum Spoleto, Włochy (fot. Allan Harris)

Przy głównych deptakach znajdują się restauracje serwujące typową dla Umbrii lokalną kuchnię, gdzie dominują makarony, sałaty, sery, dania z truflami, grzybami, czy karczochami. Oczywiście całość dopełniają przyprawy, swojska oliwa z oliwek i lokalne wino. Jako deser je się tu często owoce, a truskawki są tak słodkie, że skrapia się je sokiem z cytryny. W tutejszych barach równie popularne co zwykłe espresso jest też caffe coretto, czyli espresso z dużym kieliszkiem Grappy wlanym do środka. W Spoleto zjemy też świetne lody. Wystarczy wybrać którąkolwiek lodziarnię przy głównych ulicach starówki.

Starożytny amfiteatr i nieco młodsze kamienice

ruiny rzymskiego amfiteatru w Spoleto, Włochy (fot. Gwendolyn Stansbury)

Zwiedzanie Spoleto można rozpocząć od Piazza della Liberta. To niewielki, ale typowy dla Umbrii plac, przy którym znajduje się historyczny amfiteatr, a w zasadzie jego ruiny. Amfiteatr lata swojej świetności miał w I w. p.n.e. Po przeciwnej stronie placu usytuowany jest punkt informacji turystycznej. Można tu nabyć mapkę miasta lub bilety wstępu do wybranych zabytków.

 

Z Piazza della Liberta przespacerujmy się ulicą Corso Giuseppe Mazzini. Po bokach będziemy mogli podziwiać umbryjskie kamienice. Na dziedzińcach niektórych z nich znajdują się świetne restauracje. Jest tu też kilka dobrych lodziarni. Jeśli mamy ochotę na lody, wybierzmy takie miejsce, które ma stoliki rozstawione przy ulicy. Można będzie chwilę odpocząć i obserwować życie uliczne z perspektywy kawiarnianego stolika.

Booking.com

Cudowne historyczne centrum

Niemal pod koniec ulicy Corso Giuseppe Mazzini po prawej stronie zauważymy nieco węższą – dostępną wyłącznie dla ruchu pieszego – biegnącą pod górę uliczkę Via Fontesecca. Skręćmy w nią! To właśnie tutaj znajduje się najstarsza zabudowa miasta, największe zabytki i historyczne kościoły. W większości kamienic wciąż mieszkają tutejsze rodziny. Niektóre budynki przebudowano na hotele lub restauracje. Z kolei w innych znajdują się pracownie artystyczne. Znajdziemy tu niewielkie galerie sztuki i skromne antykwariaty.

 

Idąc cały czas nieco pod górę uliczką Via Fontesecca dojdziemy do romańskiego kościoła Sant Eufemia będącego jednym z najważniejszych zabytków miasta. Warto zakupić bilet do wnętrza kościoła. Jednocześnie korzystając z tego biletu będziemy mieć dostęp do muzeum Museo Diocesano, które znajduje się zaraz obok.

Katedra i Rocca najpiękniejszymi zabytkami Spoleto

wnętrze katedry w Spoleto, Umbria, Włochy (fot. Allan Harris)
wnętrze katedry w Spoleto, Umbria, Włochy (fot. Allan Harris)

Po zwiedzeniu kościoła Sant Eufemia i Museo Diocesano kierujmy się wciąż do góry ulicą Via Aurelio Saffi. Po chwili po lewej stronie zobaczymy przepiękną katedrę będącą najpiękniejszym zabytkiem miasta. Sama ulica Via Saffi z uwagi na swoje położenie to dobry punkt, aby zrobić stąd zdjęcie katedry. Warto zejść na plac przed katedrą i dokładnie przyjrzeć się jej fasadzie. Po wejściu do Duomo zwróćmy uwagę na zabytkową posadzkę z XII w. oraz cudowne freski autorstwa Pinturicchio i Fra Filippo Lippiego. Po wyjściu z katedry warto chwilę spędzić na tutejszym placu, który otaczają odrestaurowane, eleganckie kamienice.

 

Od Duomo już niewiele dzieli nas od zabytkowego zamku zwanego Rocca. To twierdza, którą można zwiedzać po wykupieniu biletu. Warto zwrócić uwagę na roztaczający się stamtąd widok na wzgórza Umbrii. Urokliwy jest też sam dziedziniec zamku – mógłby on być tłem dla niejednej sceny filmowej.

Słynny i tajemniczy „Most samobójców”

Ponte delle Torri, Włochy (fot. Allan Harris)

Tuż obok twierdzy znajduje się średniowieczny akwedukt Ponte delle Torri, dziś pełniący funkcję atrakcji turystycznej i mostu łączącego oba wzgórza. W przeszłości było to prawdziwe dzieło sztuki inżynierskiej. Akwedukt zbudowano w XIV w. Budowla ma 80 metrów wysokości i 260 metrów szerokości. Wstęp jest bezpłatny. Mieszkańcy Spoleto doskonale pamiętają głośne w ostatnich latach przypadki samobójstw na moście. Dlatego obecnie zamiast Ponte delle Torri miejsce to określa się mianem „mostu samobójców”.

 

Obok mostu znajduje się deptak biegnący wokół zamku. Warto się tędy przespacerować. Można stąd zrobić pamiątkowe zdjęcia akweduktu oraz nowej części Spoleto. Gdy wrócimy na starówkę przespacerujmy się jeszcze po Piazza del Mercato i przejdźmy ulicą Via Arco di Druso.

Booking.com

Spoleto – położenie

Spoleto położone jest w środkowych Włoszech, w regionie Umbria. Miasto usytuowane jest na wzgórzu, otoczone pięknymi lasami. Stosunkowo blisko stąd do regionu Marche oraz do stołecznego Lazio. Pod miastem przebiega długi tunel, w którym biegnie droga krajowa SS3.

W przeszłości biegła tędy antyczna Via Francigena. Spoleto ma około 35 tys. mieszkańców. Co ciekawe region, w którym leży Spoleto mimo swojego niewątpliwego uroku i historycznego znaczenia nie jest tłumnie odwiedzany przez turystów.

Spoleto, Włochy (fot. Gwendolyn Stansbury)

Spoleto – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

Ponte delle Torri

Średniowieczny akwedukt nazywany też mostem to arcydzieło ówczesnej sztuki inżynierskiej. Jego wysokość wynosi 80 metrów, a rozpiętość 260. Zbudowano go w XIV wieku, prawdopodobnie nad dawnym akweduktem rzymskim w celu doprowadzenia do miasta wody wzgórza Monteluco leżącego powyżej miasta. Po drugiej stronie mostu, w lesie znajduje się wiele szlaków spacerowych.

Ponte delle Torri, Włochy (fot. Gwendolyn Stansbury)

Rocca

Zabytkowa twierdza, którą można zwiedzić podczas fascynującego oprowadzania przez przewodnika (obowiązują płatne bilety wstępu). Wokół zamku prowadzi trasa spacerowa dostępna dla turystów bezpłatnie, z której można podziwiać malowniczy widok umbryjskich wzgórz.

Rocca w Spoleto, Włochy (fot. Gwendolyn Stansbury)

Rzymski amfiteatr

Rzymski amfiteatr znajdujący się w centrum Spoleto (w obrębie murów miejskich) został zbudowany w I w. p.n.e. Teatr ma średnicę 114 m.

ruiny rzymskiego amfiteatru w Spoleto, Włochy (fot. Gwendolyn Stansbury)

Sant Eufemia

Kościół romański, w którym znajduje się specjalna galeria w jakiej w przeszłości siedziały kobiety, oddzielone od reszty wiernych. Żeby się dostać do kościoła należy kupić bilet wstępu, który jest jednocześnie biletem do pobliskiego Museo Diocesano. Zbiory muzeum obejmują interesujące obrazy średniowieczne z kościołów w Spoleto oraz liczne prace toskańskich artystów.

San Pietro

To kościół zlokalizowany na górze Monteluco, zbudowany w XII wieku. Na fasadzie kościoła znajdują się oryginalne romańskie rzeźby z XII wieku.

Katedra w Spoleto

Wybudowana w 1198 roku. W katedrze znajdują się freski zatytułowane ?Sceny z życia Maryi Panny? z 1467 roku. Fasada katedry ozdobiona jest poprzez dużą mozaikę, będąca dziełem Solsernusa. Wnętrze katedry zostało w 1640 roku przebudowane przez Berniniego. Na ścianach znajdują się freski Pinturicchio i Fra Filippo Lippiego, którego grób znajduje się w kościele. W katedrze znajdują się także obrazy Pinturicchia oraz jeden z dwóch ocalałych listów św. Franciszka. Znajduje się tutaj także dekoracyjna marmurowa posadzka z XII wieku.

katedra w Spoleto, Włochy (fot. Gwendolyn Stansbury)

Uliczki starego miasta

Wśród krętych i wąskich uliczek Spoleto zachowało się wiele zabytkowych budynków, wśród nich budowle nawet z I wieku przed naszą erą. W większości kamieniczek na parterze znajdują się sklepy z pamiątkami, galerie obrazów, bary i restauracje. W upalny dzień szczególnie przyjemnie spędza się czas jedząc obiad na świeżym powietrzu wśród kamienic zabytkowego Spoleto.

HISTORIA

Spoleto zostało założone w VI wieku przed naszą erą przez Umbrów, których później zastąpili Etruskowie. W 217 roku p.n.e. Spoleto oparło się oblężeniu Hannibala. W XII wieku miasto przeszło pod władanie papieża. Kolejni papieże mieli tutaj swoich gubernatorów, którymi z reguły stawali się kardynałowie. W XIII i XIV wieku Spoleto, podobnie jak inne włoskie miasta, prowadziło wojny z sąsiednimi miejscowościami, głównie z Perugią i Terni.

 

Od 1860 roku Spoleto należy do Zjednoczonego Królestwa Włoskiego. 22 sierpnia 1760 r. w Spoleto narodził się Annibale Sermattei della Genga, czyli przyszły papież Leon XII. Bombardowania z okresu II wojny światowej oraz rozwój Spoleto w ostatnich kilkudziesięciu latach sprawiły, że w dolnej części miasta znajduje się głównie nowa zabudowa.

 

W ostatnich kilkunastu latach miasto zyskuje na znaczeniu turystycznym. Odbywają się tutaj dwie ważne, międzynarodowe imprezy kulturalne. Przewodniki turystyczne coraz częściej zachwalają zabytkową zabudowę miasta i panująca tutaj atmosferę. Na przedmieściach Spoleto powstały wyjątkowe gospodarstwa agroturystyczne, gdzie poza noclegiem goście mogą skosztować lokalnej kuchni, nauczyć się gotować, zobaczyć jak powstaje oliwa, czy wino. Popołudnia można spędzać przy basenie.

Spoleto, Włochy (fot. Andrew Moore)
Spoleto, Włochy (fot. Andrew Moore)

Komunikacja

Jak dojechać do Spoleto

Przykładowo z Warszawy do Spoleto jest ponad 1700 km. Najwygodniejsza droga przy podróży samochodem wiedzie autostradami przez Czechy i Austrię. Zarówno w Austrii, jak i w Czechach opłatę za przejazd autostradą uiszcza się poprzez wykupienie winiety. We Włoszech płacimy za przejechane kilometry, dlatego jeśli chcemy ograniczyć koszty w trakcie podróży do Spoleto, to z płatnej autostrady A4 zjedźmy już na pierwszym zjeździe w Wenecji (jadąc od strony Austrii). Następnie bezpłatną drogą krajową jedźmy przez miejscowości Chioggia, Ravenna, Cesena i dalej bezpłatną superstradą w stronę Perugii.

 

Samochodem osobowym do Spoleto można dotrzeć od północy drogą ekspresową SS3 lub od południowego zachodu malowniczą, krętą drogą krajową z kierunku Terni. W samym mieście znajdują się liczne parkingi wzdłuż poszczególnych ulic. Opłaty uiszcza się w parkometrach.

 

Wycieczki autokarowe mogą dotrzeć do Spoleto drogą ekspresową SS3, która w Spoleto się kończy. Parking dla autokarów znajduje się w „nowej” części miasta.

Stacja kolejowa

Turyści chcący dotrzeć do Spoleto pociągiem jadąc z Rzymu na stacji węzłowej Orte mogą przesiąść się na pociąg w kierunku Terni, Spoleto i dalej regionu Marche. Są też bezpośrednie połączenia nie wymagające przesiadki. Ze Spoleto jest stosunkowo dużo połączeń do regionu Marche, w tym pociągów pospiesznych. Co ciekawe Spoleto ma bezpośrednie połączenia nawet z odległymi miastami.

Miasta partnerskie

  • Charleston (Stany Zjednoczone)
  • Schwetzingen (Niemcy)
  • Orange (Francja)
  • Cetinje (Czarnogóra)
  • Cajamarca (Peru)
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO