Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Tropea jest najpiękniejszym miastem w Kalabrii i jednym z najbardziej popularnych kurortów na południu Włoch. Charakterystycznie położone stare miasto na skalistym klifie, wysoko nad piaszczystą plażą jest często spotykane na fotografiach z najcudowniejszych miejsce we Włoszech. Dodatkowego uroku dodaje szeroka, piaszczysta plaża i lazurowe morze. Miasto ma typowo śródziemnomorską zabudowę.

 

Południe Włoch, być może ze względu na odległość i brak dobrych połączeń lotniczych, wśród turystów z Polski, ale też Niemiec, czy Austrii jest wybierane znacznie rzadziej, niż kurorty na północ od Rzymu. Położona 2500 km od Warszawy Tropea to miasto specyficzne. Niemal każdy miłośnik Włoch o nim słyszał, ale mało kto miał okazję być osobiście. Większość turystów, którzy wybierają się tak bardzo na południe Włoch, wybiera Sycylię jako cel swojego wakacyjnego wyjazdu. Co zatem ciekawego jest w Tropei i czy warto spędzić tam dwutygodniowe wakacje?

 

Samo miasto pod względem położenia i architektury należy do ścisłej śródziemnomorskiej elity kurortów, jeśli w ogóle o czymś takim możemy mówić. Historyczne centrum położone jest na ogromnym, skalistym klifie, który z perspektywy morza wygląda jakby był odrąbany z iście rzemieślniczą precyzją. Roztacza się stąd przepiękny widok na turkusowe w tym miejscu morze i szeroką, piaszczystą plażę. Ulice i budynki na starówce są zadbane, ale jednocześnie utrzymują specyficzny południowy styl. Elewacje kamienic są jasne, na uliczkach króluje charakterystyczna elegancka kostka, ale jednocześnie miasto nie jest cukierkowe i tandetne. Wciąż zachowany jest historyczny i specyficzny charakter południa Włoch. Na niemal każdych drewnianych drzwiach wejściowych zauważalne są charakterystyczne motywy. Wiele elewacji ma eleganckie zdobienia.

 

Spacerując po wąskich uliczkach starego miasta okryjemy świetne bary, pizzerie i restauracje. Nie brakuje też typowych dla Włoch sklepów z pamiątkami i produktami lokalnymi. Z wielu uliczek doskonale widać panoramę morza. Pomiędzy budynkami znajdziemy też dwa zabytkowe pałace, jeden pochodzący z XIV w., a drugi z XX w. Na uwagę zasługują fasady i bogato zdobione balkony.

 

Najbardziej charakterystycznym punktem w mieście jest wyspa Santa Maria dell’Isola, która tak naprawdę nie jest wyspą. Można odnieść wrażenie, że skalista góra tuż przy morzu, w pewnej odległości od starówki jest osobnym lądem, ale jednak z bliższej perspektywy widać, że jest połączona z miastem. Na Santa Maria dell’Isola znajduje się sanktuarium benedyktyńskie. Z tarasów widokowych przy sanktuarium można podziwiać plaże, stare miasto, a w pogodne dni nawet Wyspy Liparyjskie. Santa Maria dell’Isola szczególnie pięknie wygląda nocą, gdy schody prowadzące na górę i samo sanktuarium oświetlone są ciepłymi, żółtymi latarniami.

 

Tutejsza plaża jest jedną z najbardziej malowniczych w całej Kalabrii. Ma ponad 4 km długości i 50 m szerokości i tylko gdzieniegdzie przedzielona jest skałami. Najpiękniejszy jest odcinek nazywany Spiaggia della Rotonda, położony tuż u podnóża starego miasta. W sezonie wakacyjnym plaża bywa zatłoczona. Plusem jest jednak fakt, że w przeciwieństwie do kurortów północy Włoch, tutaj plaża płatna to mniejsza część całości linii wybrzeża w mieście. Morze w Tropei ma bajeczny, turkusowy kolor, a woda jest transparentnie czysta.

 

U stóp skalistego klifu znajduje się nowa część miasta, z całkiem inną zabudową. Tutaj także znajdziemy kawiarenki, bary i restauracje – ich stoliki ustawione są w bezpośredniej bliskości do morza.

Położenie

Tropea położona jest na skalistym klifie, tuż przy morzu, na samym południu Włoch, w regionie Kalabria. Miasto zamieszkuje około 7 tys. osób, ale w sezonie wakacyjnym jest tu znacznie tłoczniej. Całość granic administracyjnych miasta skupiona jest na niecałych 4 km kwadratowych powierzchni. Tropa podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to historyczne centrum leżące na klifie, na średniej wysokości 56 m n.p.m. Tam znajduje się większość zabudowań, sklepy, restauracje i apartamenty z widokiem na morze. Natomiast nowsza część miasta powstała tuż przy plaży i porcie, poniżej klifu.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

plaża w Tropea

największym atutem kurortu jest przepiękna, szeroka i piaszczysta plaża, leząca u stóp miasta. Woda w okolicach miasta ma wyjątkowy, lazurowy i przeźroczysty kolor. Jak przystało na południe Włoch jest tu gorąco, a może jest nagrzane przez cały sezon. Co ważne, plaża w przeważającej większości jest bezpłatna. Ponadto na przedmieściach miasta znajdziemy kilka innych, równie urokliwych, a może nawet bardziej kameralnych plaż.

Zabytkowe centrum

historyczna zabudowa miasta Tropea tworzy wspaniałą, spójną architektonicznie całość. Po dniu spędzonym na plaży, przyjemnie jest spacerować wąskimi uliczkami, pośród zabytkowych kamienic i pałaców. Ulice są przepięknie oświetlone, przy głównych placach i wzdłuż ulic rozstawione są kawiarniane i restauracyjne stoliki. Do późnych godzin nocnych czynne są kluby i niektóre sklepy. Z historycznego centrum można podziwiać morze i linię brzegową.

Santa Maria dell'Isola

tuż przy morzu, na skalistej górze położone jest opactwo benedyktyńskie. Z kolei na dole znajduje się skalista Grota (widoczna na jednym ze zdjęć po prawej stronie). Wzniesienie przepięknie wygląda zarówno w ciągu słonecznego dnia, jak i nocą, gdy jest subtelnie oświetlone.

HISTORIA

Historia miasta rozpoczyna się jeszcze w czasach rzymskich, gdy w pobliżu wybudowano port morski, który handlował ze Wschodem. Według legendy założycielem miasta był Herkules, który trafił tutaj wracając z Hiszpanii.

 

Z uwagi na swój niezwykły naturalny taras widokowy na morze, Tropea była ważnym miastem za czasów rzymskich i w okresie Bizancjum. Z okresu Bizancjum pochodzą pozostałości murów obronnych miasta oraz fragmenty kościoła na cyplu.

 

W XX w. w mieście sukcesywnie zaczęła rozwijać się turystyka. Dziś jest to najważniejszy kurort w Kalabrii.

Komunikacja

Jak dojechać do Tropea

Jadąc samochodem do Tropei z Polski praktycznie przez cała drogą przemieszczać się będziemy autostradami. Z Polski optymalna jest trasa przez Czechy lub Słowację, a następnie przez Austrię. Trasa do Kalabrii jest dość oczywista i nie wymaga nawet ustawiania nawigacji. Po drodze mijać będziemy bliskie okolice najważniejszych włoskich miast: Wenecja, Bolonia, Florencja, Rzym, Neapol. Później jadąc autostradą A3 na południe należy zjechać w Pizzo na drogę biegnącą wzdłuż wybrzeża do samego celu.

Stacja kolejowa

W miejscowości Tropea znajduje się stacja kolejowa. Odjeżdżają z niej pociągi m.in. do Reggio di Calabria, a stamtąd już tylko krótki rejs promem dzieli nas od zwiedzania Sycylii.

Wycieczki wzdłuż wybrzeża

Jeśli planujemy spędzić w miasteczku Tropea cały dwutygodniowy urlop, to warto zorganizować sobie samochodowe wycieczki drogą wzdłuż wybrzeża. Można odkryć bardziej kameralne i mniej zatłoczone plaże. Południe Włoch, w przeciwieństwie do północy, jest mniej zabudowane. Jest tu także mniej plaż płatnych i wiele wciąż nieskomercjalizowanych terenów. Warto to wykorzystać, póki jeszcze jest taka historyczna możliwość! Olbrzymie fundusze inwestowane w rozwój Kalabrii, a także coraz większa mobilność turystów sprawia, że z roku na rok, także tutaj robi się coraz tłoczniej.

Miasta partnerskie

  • Zvenigorod (Rosja)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

2 odpowiedzi do “Tropea

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

LuxCamp
Booking.com
LuxCamp


Booking.com