Strona główna -> Wiadomości -> Jak zoptymalizować koszty podróży do Włoch?

Jak zoptymalizować koszty podróży do Włoch?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 3,1 tysięcy wyświetleń
Jak zoptymalizować koszty podróży do Włoch?

Analitycy oceniają, że w tym roku wakacje w Polsce podrożały o ponad 30%, wyjazdy zagraniczne również, jednak nie aż tak bardzo. Wiele osób widząc, że ceny noclegów w kraju są na podobnym poziomie, co za granicą wychodzą z założenia, że lepiej wybrać kierunek na południu Europy, gdzie pogoda będzie mniej kapryśna niż nad Bałtykiem. Jedynym z popularniejszych kierunków jest Grecja, Turcja, czy Hiszpania, ale także Włochy mają wielu zwolenników.

Do słonecznej Italii możemy dolecieć zarówno samolotem, jak i dojechać samochodem. Jednak jak zorganizować wyjazd na własną rękę, aby zoptymalizować koszty? Pomoże nie tylko korzystna wymiana euro.

Autem, czy samolotem?

Kluczowym pytaniem jest to, w jaki region Włoch się wybieramy. Podróż w północne regiony półwyspu apenińskiego jest mniej więcej tak samo długa jak do dalszych regionów Chorwacji uwielbianych przez Polaków, którzy jadą najczęściej tam autem. Podróż samochodem do Włoch będzie wymagała ewentualnego postoju na nocleg i odpoczynek. Można wówczas wybrać jakieś urokliwe miasto i przy okazji je zwiedzić.

Jeżeli chodzi o koszty tankowania, to niestety aktualnie ceny paliwa są dosyć wysokie w całej Europie. Najrozsądniej pierwszy bak zatankować przed wyjazdem w Polsce, a następnie za granicą wybierać stacje kawałek dalej od autostrad. Rozbieżności mogą wynosić nawet 30-40 eurocentów na litrze. Aktualnie benzyna za granicą kosztuje powyżej 2 euro za litr, co w przeliczeniu na złotówki (przy kursie euro 4,70) wychodzi około 9,40 zł. Tanio nie jest, może korzystniej wyjdzie podróż samolotem? Sprawdźmy!

Tanie bilety lotnicze kuszą turystów w sezonie i poza sezonem. Jednak trzeba uważać, podczas rezerwacji warto zwrócić uwagę na ostateczną cenę, a nie tylko koszt lotu. Dodatkowe opłaty np. wybór miejsca w samolocie, bagaż rejestrowany, czy opłata transakcyjna. Sprawia to, że według badania jednego z tanich przewoźników, pasażer wydaje nawet 20 euro więcej. Oprócz tego jeżeli lotnisko wylotu jest poza naszym miejscem zamieszkania, musimy doliczyć koszty za dojazd oraz ewentualny parking. Jeżeli planujemy aktywne wakacje trzeba wziąć pod uwagę wynajem auta i tankowanie na miejscu. Przy ostatecznym rachunku koszty samolot vs. auto, mogą być zbliżone.

Wymiana euro, jako kluczowy czynnik oszczędności

Zakup waluty po korzystnym kursie będzie miał znaczenie pod kątem wszystkich kosztów wyjazdu za granicę. Im taniej wymienimy, tym więcej zaoszczędzimy. Zakupu euro nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Kursy euro na lotnisku są bardzo niekorzystne, co wpłynie na cenę wakacji. Wymiany środków warto dokonać wcześniej, poprzedzając to obserwacją notowań euro. Przykładowo w serwisie Walutomat https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/ możemy śledzić wykresy, a nawet ustawić alert walutowy, który poinformuje nas, kiedy waluta osiągnie określeniu przez nas kurs.

Dlaczego lepiej wymienić euro przez internet niż w kantorze stacjonarnym? Ze względu na niższy spread, czyli różnicę między kursem kupna a sprzedaży – na tym właśnie zarabiają kantory. Dodatkowo wymiana euro w Walutomacie jest wygodna i bezpieczna. Można to zrobić przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, nawet na ostatnią chwilę przed wyjazdem.


Materiał powstał we współpracy z marką Walutomat.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz