Strona główna -> Jeziora we Włoszech: plaże, opisy, zdjęcia

Jeziora we Włoszech: plaże, opisy, zdjęcia

Włochy są krajem niezwykłym. 77 proc. powierzchni kraju stanowią malownicze góry i wyżyny, w tym Mont Blanc – najwyższy szczyt Alp i Europy. Z trzech stron Włochy otoczone są morzami, a 1/6 powierzchni Włoch stanowią wyspy. Włochy cechują się także dużą ilością wód termalnych i mineralnych. Jeśli komuś wciąż brakuje atrakcji lub malowniczych krajobrazów, zawsze można udać się nad jedno ze słynnych włoskich jezior. Woda jest w nich często cieplejsza niż w morzu, ceny niższe, a ukształtowanie terenu bezpieczniejsze dla małych dzieci.

Jezioro Albano (Lago di Albano) – jest najgłębszym jeziorem w Lazio (170 metrów). Położone na południe od Rzymu, tuż przy Castel Gandolfo – letniej rezydencji papieży. Przy brzegach jeziora Albano znajdują się ważne prehistoryczne i rzymskie pozostałości archeologiczne. W 1960 roku na jeziorze odbywały się zawody wioślarskie w związku z organizowanymi wówczas w Rzymie Igrzyskami Olimpijskimi.

 

Jezioro Averno (Lago d’Averno) – położone w pobliżu Neapolu jezioro pochodzenia wulkanicznego. Przez starożytnych Rzymian jezioro było uznawane za wejście do Hadesu. W starożytności wierzono także, że jezioro emituje trujące substancje, które zabijają przelatujące nad nim ptaki. Dziś jezioro Averno nie ma większego znaczenia turystycznego, nie ma tu plaż, a głębokość sięga 60 metrów.

 

Jezioro Bolsena (Lago di Bolsena– jezioro kraterowe w pobliżu Viterbo w Lazio, na północ od Rzymu. Wokół jeziora znajduje się wiele malowniczych miejscowości turystycznych: Marta, Capodimonte, Sant’Antonio i Bolsena. Jezioro Bolsena w najgłębszym punkcie ma 146 metrów głębokości. Wokół – głównie na terenie miasteczek – znajdują się plaże, często połączone z parkami. Jest także niewielki camping z prywatnym odcinkiem plaży. Istnieje możliwość wynajęcia rowerów wodnych lub kajaków. Wokół jeziora w ostatnich latach powstały liczne wakacyjne osiedla i apartamenty. Po środku znajdują się dwie prywatne wyspy.

 

Jezioro Bracciano (Lago di Bracciano) – położone na północ od Rzymu w regionie Lazio, malownicze jezioro otoczone dużą ilością zieleni. Podobnie jak wokół jeziora Bolsena tutaj także zostały utworzone plaże, głównie w pobliżu miasteczek. Wokół jeziora został utworzony regionalny park przyrody. Największą miejscowością przy jeziorze jest Bracciano (od niego nazwa) z dzielnicą turystyczną przy wybrzeżu. Wokół jeziora prowadzi SP4a, a z Bracciano do Rzymu można dostać się pociągiem. Inne miejscowości wypoczynkowe przy jeziorze to Anguillara Sabazia i Trevignano Romano.

 

Jezioro Como (Lago di Como) – położone w Alpach jezioro jest trzecim co do wielkości we Włoszech. Jest najgłębszym jeziorem Alp i jednym z najgłębszych w Europie. Jezioro składa się z trzech części: Ramo di Como, Lago di Lecco, Ramo di Colico. Z uwagi na silnie wiejący zimny wiatr oraz czystość wody pozostawiającą wiele do życzenia jezioro nie posiada atrakcyjnych plaż. Jest za to chętnie odwiedzane przez miłośników windsurfingu. Każdego dnia po jeziorze kursują promy i łodzie turystyczne, a wokół jeziora znajdują się parki i bulwary spacerowe. Jeśli mamy zamiar wyłącznie się opalać, spacerować, zwiedzać bogatą, górską północ Włoch i pływać statkami – Como to dobry wybór. Jeśli chcemy korzystać z kąpieli wodnych lepiej wybrać inne miejsce.

 

Jezioro Garda (Lago di Garda) – największe, najbardziej znane i najczystsze jezioro we Włoszech. Położone w pobliżu Alp, leży w granicach 3 prowincji Włoch: Trydent, Werona i Brescia. Wokół jeziora znajduję się wiele miejscowości turystycznych i znanych kurortów. Sprzyja temu stosunkowo łagodny, śródziemnomorski klimat. Ciekawostką jest fakt, że wokół jeziora rosną cyprysy, oliwki, pomarańcze czy nawet palmy.

 

Wzdłuż wybrzeża znajduje się kilkanaście znanych miejscowości wypoczynkowych. Wśród nich m.in. Sirmione znajdujące się na półwyspie na południowym brzegu jeziora oraz elegancka Riva del Garda. Jedna z piękniejszych plaż znajduje się w miejscowości Torbole. Z kolei z miasteczka Malcesine można wyjechać nowoczesną kolejką górską na szczyt Monte Bondone.

 

Więcej na ten temat: Jezioro Garda

 

Jezioro Iseo (Lago d’Iseo) – jest jeziorem polodowcowym, położonym w podalpejskiej dolinie Val Camonica w regionie Lombardia. Wokół jeziora znajdują się znane miejscowości wypoczynkowe. Popularny jest tutaj windsurfing, nurkowanie, żeglarstwo i wędkarstwo. Region wokół jeziora słynie także z produkcji oliwy z oliwek.

 

Jezioro Lugnano (Lago di Lugano) – znajduje się na granicy Włoch i Szwajcarii, położone w Alpach Lugańskich. Wokół jeziora znajduje się wiele prestiżowych miejscowości wypoczynkowych, ale z uwagi na górskie położenie jeziora woda jest zimna i nie nadaje się do plażowania.

 

Jezioro Maggiore (Lago Maggiore) – jezioro położone w Alpach Zachodnich, na pograniczu Włoch i Szwajcarii. Wokół jeziora znajduje się wiele kurortów, m.in.: Locarno, Ascona, Stresa, Verbania, Arona czy Luino. Mimo tego, że jezioro leży w górach, to panuje tu śródziemnomorski klimat i jest to dobre miejsce na wakacyjny wypoczynek. Po jeziorze kursują statki, można także wynająć rowerek wodny lub łódź. W najgłębszym punkcie jezioro ma 370 metrów. Na jeziorze występuje szereg wysp, z których najbardziej znane są Wyspy Borromee.

 

Jezioro Molveno (Lago di Molveno) – znajduje się w północnych Włoszech, w Trydencie. jest zasilane przez szereg strumyków górskich spływających z pobliskich Dolomitów. Nad jeziorem znajduje się miejscowość o nazwie Molveno – znany kurort, otoczony górami i lasami. W okolicy jest wiele górskich szlaków turystycznych. Są tu liczne kąpieliska, ośrodki żeglarskie, przyjeżdżają windsurferzy. Jest to idealne połączenie wypoczynku nad wodą z możliwością podziwiania gór.

 

Jezioro Nambino (Lago Nambino) – niewielkie jezioro w Dolomitach, w Trydencie. położone w dolinie o tej samej nazwie w pobliżu miasteczka Madonna di Campiglio na wysokości 1768 m. Nad jeziorem Nambino przebiegają malownicze ścieżki górskie, a dla alpinistów zbudowano specjalne schronisko. Z jeziorem związana jest legenda o dziwnym stworzeniu, które miało żyć w jego pobliżu i miało być zabite przez jednego z pasterzy w 1673 roku. Tajemnicze stworzenie według legendy miało przypominać wyglądem smoka, a jego szczątki miały być przechowywane jeszcze w XIX w. w kościele w Madonna di Campiglio, w szklanej kuli zwisającej ze sklepienia.

 

Jezioro Nemi (Lago di Nemi) – leży u podnóży szczytu Monte Cavo, na północ od Rzymu. Podobnie jak pozostałe jeziora w Lazio również to jest pochodzenia wulkanicznego. W starożytności w pobliżu jeziora swoją willę miał Juliusz Cezar. W latach 1927-1932 wydobyto z wód jeziora dwa dobrze zachowane wraki starożytnych statków rzymskich. Zostały one jednak spalone w czasie II wojny światowej w 1944 r.

 

Jezioro Trazymeńskie (Lago Trasimeno) – jezioro z piękną turkusową wodą w Umbrii, na trasie z Todi do Orvieto. Okolice jeziora są kiepsko zagospodarowane. Najgłębszy punkt jeziora to zaledwie 8 metrów, wokół rozpościerają się malownicze, zielone lasy. Można korzystać z dzikich, nieco intymnych kamienistych i trawiastych plaż. Niektóre drogi do wybrzeża znane są tylko lokalnym mieszkańcom. Nie ma tu ruchu turystycznego, ale Lago Trasimeno posiada niezwykły urok. Z gospodarczego punktu widzenia jezioro ma znaczenie dla rybołówstwa. Podobno połączone jest zabagnionymi kanałami z Tybrem.