Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Jezioro Como: najpiękniejsze we Włoszech?

Jezioro Como (wł. Lago di Como) należy do najbardziej malowniczo położonych jezior w Alpach, a przy tym znajduje się w najbogatszym regionie Włoch. Wokół jeziora znajdują się przepiękne miejscowości, ze świetnie zagospodarowanymi plażami i urokliwymi starówkami. Pomiędzy nimi można przemieszczać się promami.

Wokół jeziora rozciągają się góry z bujną, śródziemnomorską roślinnością. Miasteczka wokół jeziora pełne są kwiatów, bulwary i ulice są bardzo zadbane i czyste – jakby wzorem sąsiadującej z Lombardią Szwajcarii. Pełno tu eleganckich restauracji ze stolikami na świeżym powietrzu.

 

Mimo górskiego położenia nad Jeziorem Como w lecie jest bardzo gorąco, a klimat sprzyja kąpielom i wypoczywaniu nad brzegiem. Ciekawostką jest zimowa różnica temperatur pomiędzy okolicą Jeziora Como, a pobliskimi kurortami narciarskimi. W oddalonej o 100 km od jeziora miejscowości narciarskiej Madonna di Campiglio w zimie panuje silny mróz. W tym samym czasie wokół jeziora temperatura nigdy nie spada poniżej zera, a zazwyczaj oscyluje wokół 15 stopni. Widać to także na przykładzie roślinności. Przez cała zimę są tu cyprysy, palmy, drzewa pomarańczy. Jezioro Como (wł. Lago di Como) jest najgłębszym jeziorem we Włoszech i jednym z najgłębszych w Europie. Kształt jeziora przypomina odwróconą literę „Y” i charakteryzuje się bardzo długą linię brzegową. Lago di Como dzieli się na 3 części: Ramo di Como, Lago di Lecco, Ramo di Colico. Górna część jeziora z uwagi na wiejący wiatr breva jest polecana dla windsurferów.

 

Dokoła jeziora znajdują się liczne wille, skwery i parki, harmonijnie wtopione w krajobraz. Poza terenami miejskimi charakterystyczne dla jeziora są strome brzegi (jezioro otaczają wysokie góry). Na jeziorze znajduje się kilka wysp. Niektóre osoby światowej sławy posiadają nad Lago di Como swoje letnie rezydencje, m.in. George Clooney, Madonna i Brad Pitt.

 

Najpiękniejszym miasteczkiem położonym w sercu Jeziora Como jest Bellagio, nazywane perłą tego jeziora. Warto pospacerować po uroczej starówce i odwiedzić inspirującą bazylikę w centrum miasteczka. Przy nastrojowych uliczkach biegnących w stronę jeziora znajdują się liczne małe sklepiki i bary, z których czuć woń włoskiego espresso. Zachwycają kręte schody z górnych części miasta i tajemnicze podcienie przy budynkach. Bellagio położone jest na cyplu wysuniętym wgłęb jeziora. Z trzech stron otoczone jest wodą. Centrum znajduje się w pobliżu portu, z którego odpływają promy i stateczki. Przy nabrzeżu znajdują się klimatyczne restauracje i bary. Nocą w Bellagio robi się bardzo romantycznie. Spacerując nabrzeżem widać światła sąsiednich miejscowości, wiatr wtedy ustaje, a fale na jeziorze są znacznie cichsze. Bellagio często jest wykorzystywane jako tło do filmów. Kręcono tu m.in. “Casino Royale” i drugą część “Gwiezdnych wojen”. Jezioro upodobali sobie go także włoscy i europejscy celebryci, którzy regularnie przyjeżdżają tu na urlopy. Wiele czasu spędził tu były niemiecki kanclerz Konrad Adenauer – nad jeziorem pisał swoje wspomnienia. W przeszłości wypoczywali tutaj arystokraci i europejscy przywódcy: Juliusz Cezar, Napoleon, Wiktor Emanuel II, Edward VIII Windsor i kilku premierów Wielkiej Brytanii.

 

Kolejną bardzo znaną i urokliwą miejscowością nad Lago di Como jest Varenna. W Varennie zachwyca labirynt zaułków i kolorowych kamieniczek. Jest także ozdobiona kwiatami, malownicza promesa, z której można podziwiać krajobraz nad jeziorem. Wśród zabytków Varenny należy wyróżnić kościół św. Jerzego z XIV wieku, zamek Vezio i zachwycającą willę Monastero i Cipresso. Poza położeniem willi zachwycają także jej cudowne, kwitnące ogrody. Do Varenny można dotrzeć promem z Bellagio albo autostradą biegnącą po zachodniej stronie jeziora.

 

W pobliżu Varenny położona jest niewielka wioska Fiumalatte, której nazwa pochodzi od kaskadowo spływającego tam potoku. Potok swoje źródło ma w jaskinii Gringa i po zaledwie 250 metrach wpada do Jeziora Como. Spadająca z hukiem woda pieni się nabierając białego koloru. Stąd nazwa Fiumalatte, co w języku polskim oznacza “rzekę mleka”. Potok pojawia się okresowo od wiosny do jesieni.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

LuxCamp


Booking.com