Strona główna -> Porady -> Włochy: trzecia gospodarka Europy

Włochy: trzecia gospodarka Europy

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 21,9 tysięcy wyświetleń
Włochy: trzecia gospodarka w Unii Europejskiej

Od kilku lat trwa w Europie emocjonująca dyskusja na temat włoskich finansów publicznych. Czy olbrzymia gospodarka Włoch, po bankructwie stosunkowo niewielkiej Grecji, pociągnie za sobą całą strefę Euro na dno? Czy będą chętni na włoskie obligacje? Czy kraj poradzi sobie z zadłużeniem i recesją gospodarczą? W zamieszaniu medialnym mało kto jednak pamięta, że włoska gospodarka jest nieporównywalna z grecką.

Włochy należą do Grupy G7 – najbardziej uprzemysłowionych państwa świata, są trzecią gospodarką w Europie, posiadają setki znanych i cenionych firm skali światowej i to właśnie Włosi wieki temu wymyślili obligacje państwowe, wokół których wybuchł grecki kryzys.

Włoski sukces gospodarczy

Dziś krytykowane za swoją gospodarkę Włochy, a przede wszystkim za stan finansów publicznych, po zakończeniu II wojny światowej wykonały gigantyczny gospodarczy skok. W 1951 r. dochód na osobę we Włoszech stanowił zaledwie 36 proc. dochodu przeciętnego Amerykanina, a prawie połowa Włochów zatrudniona była w rolnictwie. Na przestrzeni ostatniego półwiecza Włosi dokonali olbrzymich zmian w gospodarce i dziś są jedną z największych potęg przemysłowych świata. W międzyczasie nastąpiła migracja ludności z biednego południa do wysoko uprzemysłowionej północy. Inwestowano w edukację, kulturę, nowe technologie i przede wszystkim w infrastrukturę, która dziś należy do najlepszych na świecie.

W 2011 roku PKB Włoch wyniósł 2,246 biliona dolarów – co czyni Włochy siódmą największą gospodarką Świata. Bezrobocie we Włoszech wynosi 8,2 proc. Mimo tego, że jest znacznie niższe niż w Polsce, we Włoszech obniżenie stopy bezrobocia jest głównym zadaniem dla obecnego rządu. Wg rankingu prestiżowego The Economist z 2005 roku, Włochy zajmują ósme miejsce na świecie pod względem jakości życia mieszkańców. Włoska służba zdrowia pod względem jakości oceniana jest jako druga w Europie.

Bogactwa naturalne Włoch

We Włoszech występuje bardzo wiele bogactw naturalnych. W XX w. wydobywano tu między innym węgiel, ale teraz kopalnie są zamykane. Po II wojnie światowej we Włoszech odkryto duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Ropa wydobywana jest głównie na Sycylii. Wiele bogactw naturalnych występuje na Sardynii. Między innymi są to rudy żelaza, miedzi, cynku, ołowiu i siarki. Ma to olbrzymie znacznie dla przemysłu chemicznego. Włochy słynną są także z materiałów używanych w budownictwie. Wydobywa się tu kamienie, żwiry i piaski dla szeroko rozwiniętego przemysłu ceramicznego. Słynne są niezwykle drogie włoskie marmury wydobywane w Alpach i Apeninach w środkowych Włoszech. Duże znaczenie we włoskim systemie energetycznym mają elektrownie wodne. Zaspokajają one 15 proc. krajowego zużycia energii.

Przemysł i gospodarka Włoch

Z uwagi na przemysł samochodowy, stoczniowy i maszynowy we Włoszech bardzo dobrze rozwinięte jest hutnictwo. Główne huty zlokalizowane są przede wszystkim w miastach portowych z uwagi na łatwość w dostawie surowców. Największe huty są w Genui, Neapolu i Tarencie, ale także w mniejszym Piombino.

Na północy zlokalizowane są fabryki maszyn i sprzętu AGD (Candy, Indesit, Ariston) oraz fabryki zbrojeniowe (produkuje się w nich śmigłowce wojskowe, wozy opancerzone, elektroniczne systemy obronne i ciężkie rakiety). W całych Włoszech rozwinięty jest przemysł tekstylny, a także produkujący galanterię skórzaną (paski, torebki, portfele).

Włochy są jednym z najważniejszych producentów maszyn i samochodów oraz elektroniki. W przemyśle samochodowym produkuje się zarówno auta osobowe i sportowe (marki: Fiat, Alfa Romeo, Ferrari, Lancia, Maserati, Lamborghini), jak i ciężarowe i autobusy (Iveco). Główne centra projektowe i fabryki znajdują się na północy: Turyn, Bolonia, Mediolan, Genua, ale też w Rzymie, Florencji i okolicach Neapolu. Włoska branża motoryzacyjna produkuje także duże ilości skuterów i motorów. Spółka Fiat Ferroviaria jest projektantem i producentem superszybkich pociągów Pendolino oraz lokomotyw i klasycznych wagonów kolejowych (osobowych i towarowych). W okolicach Turynu produkowane są małe samoloty, a w wielu miastach portowych istnieją znaczące stocznie. Produkują zarówno ekskluzywne, duże statki pasażerskie, statki kontenerowe, jak i liczne małe jachty i żaglówki.

Słynne na cały świat są włoskie marki odzieżowe (Versace, Valentino, Fendi, Gucci, Prada, Cavalli, Sergio Rossi, Dolce & Gabbana, Benetton, Armani i inni). Przemysł modowy zlokalizowany jest głównie w Mediolanie, ale też w mniejszych miejscowościach Lombardii, Piemontu, Veneto i Lazio. Włochy są największym producentem obuwia w Europie. Buty powstają często w małych i średnich firmach rozproszonych po całym kraju.

W Lombardii i Piemoncie najlepiej rozwinięty jest przemysł chemiczny. Powstają tam środki czystości, nawozy, produkty z tworzyw sztucznych. Rozwinięte jest także hutnictwo szkła. Na czele stoi słynna na całym świcie huta szkła z Murano, a także wiele mniejszych zakładów. Koncern Pirelli jest największym na południu Europy producentem opon i kabli. W okolicach Rzymu, Florencji i Mediolanu zlokalizowany jest niezwykle zaawansowany i nowoczesny przemysł farmaceutyczny.

Bardzo istotną gałęzią włoskiego przemysłu jest branża spożywcza. Związane jest to z wielowiekową tradycją i licznymi zastrzeżonymi markami produktów regionalnych z Włoch. Przetwórstwo żywności jest jedną z nielicznych gałęzi przemysłu, która jest równomiernie rozłożona po całym kraju. Z uwagi na uwarunkowania kulturowe i geograficzne włoskie rolnictwo ma niezwykle dogodne warunki rozwoju. Włosi eksportują na cały świat swoje makarony (Barilla), oliwę z oliwek (Monini), sery (Parmezan, Peccorino, Mozarella), wina (z każdego regionu Włoch, ale przede wszystkim z Toskanii, Abruzji, Piemontu, Veneto, Lombardii i Sycylii – rocznie 60 milionów hektolitrów wina), słodycze (Fererro). Włochy eksportują duże ilości warzyw i owoców: pomidory, oliwki, cukinie, pomarańcze, arbuzy, melony. W hodowlach w całym kraju znajduje się 8 mln owiec i 17 mln trzody oraz bydła. Duże znacznie ma też połów ryb i owoców morza. Włoskie rolnictwo jest bardzo wysoko zmechanizowane, wydajne i konkurencyjne w porównaniu z innymi krajami.

Turystyka we Włoszech

Bardzo istotną gałęzią włoskiej gospodarki jest turystyka. Generuje ona aż 12 proc. PKB kraju, co jest wynikiem rzadko spotykanym. Duże znacznie turystyczne Włochy zawdzięczają swojemu położeniu, historii i kulturze. Włochy są piątym krajem na świecie pod względem liczby przybywających turystów (46 milionów turystów każdego roku).

We Włoszech jest 33 tys. hoteli, które oferują 2 miliony miejsc noclegowych o różnym standardzie i cenie. Oferta uzupełniona jest przez campingi, kwatery, agroturystykę i apartamenty do wynajęcia, co daje kolejne 4 mln miejsc. Głównymi turystami przyjeżdżającymi do Włoch są Niemcy, Amerykanie, Holendrzy, Austriacy, Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie, Szwajcarzy i Japończycy. Polacy są na 12 miejscu.

Usługi

Największą część włoskiego PKB generują usługi. Jest to typowe dla państw wysokorozwiniętych. 67 proc. Włochów jest zatrudnione w sektorze usług i sektor ten wykazuje największy wzrost rozwoju. Najważniejsze gałęzie usług to: turystyka, handel, bankowość i finanse, transport, komunikacja i gastronomia.

Infrastruktura we Włoszech

Włoska sieć dróg i kolei należy do najlepszych w świecie. To właśnie we Włoszech powstała pierwsza w świecie autostrada. Sieć autostrad liczy 6500 km, a jej zbudowanie nie było proste. Wiele dróg i autostrad – z uwagi na uwarunkowania geograficzne – biegnie w tunelach i na malowniczych estakadach, których zbudowanie pochłonęło olbrzymie fundusze. Wszystkich dróg jest łącznie 840 000 km. Włochy są najbardziej zmotoryzowanym krajem w Europie i trzecim w świecie pod względem liczby pojazdów na tysiąc mieszkańców. Jest tu 573 pojazdy na 1000 mieszkańców, co łącznie daje 33 mln pojazdów.

Dużą popularnością cieszy się także kolej. Wprawdzie liczba linii kolejowych została w ostatnich dwudziestu latach zmniejszona (z 20 tys. do 16 tys. km linii kolejowych), to linie, które pozostały cieszą się dużą popularnością, gęstą liczbą połączeń i są rentowne. Dodatkowo we Włoszech funkcjonuje sieć kolei dużych prędkości, po których składy Pendolino jeżdżą 300 km/h. Linie szybkiej kolei cały czas sukcesywnie są rozbudowywane.

W zakresie ruchu lotniczego funkcjonuje już ponad 100 lotnisk. Lotniska w Rzymie i Mediolanie należą do największych w Europie węzłów komunikacji lotniczej. Włoska flota morska należy do największych na świecie, a włoskie rurociągi są najdłuższymi w Europie.

Dług publicznych Włoch

Na koniec 2010 r. dług publiczny Włoch wynosił 120 proc. PKB. Po Grecji (143 proc. zadłużenia w stosunku do PKB) był to drugi, najgorszy wynik w Europie. Banki z innych krajów pożyczyły Włochom do 2010 r. niewyobrażalną sumę 600 mld euro. Z tego 1/3 trafiła do włoskiego rządu, a połowa do włoskich firm. Ekonomiści zwracali uwagę na fakt, że włoski dług publiczny jest sześciokrotnie większy od greckiego. Gdy na problem spojrzy się jednak z pewnej perspektywy to widać, że włoskie zadłużenie oscyluje wokół 100 proc. PKB od 1992 roku. Włosi regularnie spłacają swoje długi i zaciągają kolejne, ale w ostatnich latach nie zadłużali się bardziej niż na początku lat dziewięćdziesiątych.

Traktat z Mastricht zakładał, że Państwa Unii Europejskiej, które chcą wstąpić do strefy euro nie mogą mieć większego długu niż 60 proc. do PKB. Włochy mimo, że tego kryterium nie spełniały to w 1999 roku zostały przyjęte do strefy euro. Ich gospodarka wykazywała dobre perspektywy, a dług miał maleć.

Jednak sytuacja zadłużenia Włoch wygląda o wiele bardziej korzystnie niż w Grecji, Portugalii czy Irlandii. Ponad 75 proc. włoskiego długu to obligacje długookresowe, których zapadalność wynosi średnio ponad 7 lat. Większa część długu włoskiego rządu jest zaciągnięta u jego własnych obywateli, nie w zagranicznych bankach. To także poprawia bezpieczeństwo włoskiego budżetu.

Dzięki wspólnej europejskiej walucie kredyty hipoteczne przeciętnych Włochów są stosunkowo nisko oprocentowane. We Włoszech nie było takiej sytuacji jak w Polsce, gdzie na dużą skalę udzielano kredytów we frankach szwajcarskich, a teraz – po zmianie kursu franka – wiele polskich rodzin stara się o odfrankowienie kredytu.

Bogata północ, biedne południe

Pod względem gospodarczym Włochy od wielu lat podzielone są na dwie strefy. Włochy północne to jeden z najlepiej rozwiniętych regionów świata, dominuje tu duże uprzemysłowienie, rozwinięte są duże ośrodki miejskie. Na północy swoje siedziby mają najważniejsze włoskie firmy, koncerny telewizyjne, uniwersytety i ośrodki badawczo rozwojowe.

Z kolei na południu stopa życia Włochów jest zdecydowanie niższa. Przemysł skupiony jest wokół rolnictwa, częściowo turystyki. W ostatnich latach na południu budowane są fabryki, które mają zmienić ten stan rzeczy. W okolicach Neapolu zainwestował między innymi koncern Fiat. Mimo tego stopa bezrobocia na południu Włoch jest dwukrotnie wyższa niż na północy. Spowodowane jest to zaszłościami historycznymi i zaniedbaniami rządu, który dopiero w ostatnich latach stara się te różnice nadrabiać. Do południowych Włoch wędrują też środki unijne mające na celu zrównanie poziomu życia mieszkańców z południa.

Problemy gospodarcze

Głównymi problemami gospodarczymi Włoch, z którymi próbuje się zmierzyć obecny rząd pod kierownictwem premiera Mario Monti są: nieelastyczne prawo pracy, stosunkowo wysoka korupcja, bezrobocie wśród osób młodych, mała konkurencyjność włoskich firm na rynkach światowych z uwagi na wysokie koszty pracy i wysoki dług publiczny. Osoby zatrudnione we Włoszech na stałych umowach o prace mają zbyt duże przywileje i pracodawcom trudno je zwolnić. To powoduje, że nowi pracownicy zatrudniani są na umowach czasowych. Jednocześnie pracodawcy mają słabe bodźce do inwestowania w rozwój kwalifikacji pracowników zatrudnionych na czas określony. To z kolei przekłada się na fakt, że pracownicy na umowach czasowych są gorzej wynagradzani. W służbie publicznej i urzędach dużym problemem jest nepotyzm podczas zatrudniania nowych urzędników.

Innym problemem włoskiej gospodarki są wysokie obciążenia podatkowe. To powoduje, że we Włoszech istnieje bardzo wysoka szara strefa. Szacuje się, że szara strefa we Włoszech to ok. 28 proc. oficjalnego PKB kraju. To sytuuje Włochy na pierwszym miejscu pod względem wielkości szarej strefy spośród wszystkich państw w strefie euro.

Najsłynniejsze włoskie firmy

  • Alpinestars – producent ubrań ochronnych dla motocyklistów i kierowców samochodów sportowych (Formuła 1, NASCAR, Moto GP i inne) jak i dla osób uprawiających sporty ekstremalne. Firma została założona w 1963 roku w mieście Asolo.
  • Aprilia – włoskie przedsiębiorstwo wchodzące w skład koncernu Piaggio, które produkuje skutery i motocykle. Motocykle Aprili eksportowane są na cały świat.
  • Ariston – producent pieców i kotłów gazowych, a także sprzętu AGD znanego również w Polsce.
  • Astaldi – jedna z największych firm budowlanych w Europie. Roczne obroty firmy wynoszą około 40 miliardów euro. Firma realizuje duże kontrakty na budowie autostrad, wiaduktów i linii kolejowych, ale specjalizuje się także w takich branżach jak technika diamentowa i cięcie betonu.
  • Barilla – wiodący włoski koncern spożywczy, producent makaronów, gotowych sosów do potraw, ciasteczek, chrupkiego pieczywa Wasa.
  • Benelli – producent motocykli i skuterów. Firma słynie z produkcji wyjątkowo mocnych i szybkich motocykli.
  • Beretta Holding Group – jedna z największych na świecie firm produkujących broń strzelecką i akcesoria.
  • Benetton Group – włoski dom mody, produkujący i sprzedający odzież. Benetton Group jest właścicielem marek United Colors of Benetton, Sisley oraz Playlife. Obecnie do przedsiębiorstwa należy około 6000 sklepów w 120 krajach świata.
  • Bianchi – największy producent rowerów we Włoszech. Bianchi jest uważana za jedną z najbardziej prestiżowych marek pośród rowerów wyścigowych. Firma jako pierwsza w świecie zastosowała w rowerze koła o tej samej wielkości z oponami. Firma posiada swoje oddziały także w Stanach Zjednoczonych.
  • Bimota – kolejny włoski producent motocykli. Firma założona w Rimini znana jest z nowoczesnego i innowacyjnego podejścia do projektowania motorów. Od 2009 roku posiada swój oddział w Polsce.
  • Brembo – jeden z największych na świcie producentów systemów hamulcowych dla aut sportowych i motocykli. Brembo zaopatruje takie marki jak: Aston Martin, Audi, Ferrari, Lamborghini, Maserati, Mercedes-Benz, Pagani i Porsche. W pozostałych markach samochodów hamulce Brembo można zamówić w salonie za dopłatą: Alfa Romeo, BMW, Chrysler, Fiat, Hyundai, Jaguar, Land Rover, Lexus, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Infiniti, Pontiac, Renault, SEAT, Subaru, Volkswagen, Volvo i Jeep i wiele innych.
  • Bugari – jeden z najbardziej znanych producentów akordeonów na świecie. Modele akordeonów zyskały światową sławę dzięki niezwykle ciepłemu brzmieniu.
  • Bulgari (BVLGARI) – słynna włoska firma jubilerska. Obecnie prowadzi także na całym świecie sieć sklepów z artykułami luksusowymi: zegarki, torebki, perfumy. Firma prowadzi także hotele. Oryginalna biżuteria Bulgari jest oznaczona zazwyczaj nadanym przez producenta numerem seryjnym. Sklepy Bulgari znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.
  • Cagiva – firma produkuję motocykle i silniki do maszyn. Jest właścicielem szwedzkiej marki Husqvarna.
  • Campagnolo – największy w Europie producent części do wysokiej klasy rowerów szosowych i górskich. Firma produkuje także wysokiej jakości felgi aluminiowe do samochodów. Założycielem firmy była gwiazda włoskiego kolarstwa z okresu międzywojennego.
  • Campari Group – producent słynnych alkoholi. Firma założona w 1860 roku w Mediolanie dziś sprzedaje swoje produkty w 190 krajach i ma 8 fabryk na całym świecie.
  • Candy – znany producent sprzętu AGD, firma założona w 1945 roku przez rodzinę Fumagalli, która do dziś jest właścicielem grupy. Roczne obroty firmy przekraczają bilion euro!
  • Cinecitta – największe w Europie studio filmowe. Pod Rzymem znajdują się 22 hale zdjęciowe, 180 studiów telewizyjnych, 21 charakteryzatorni. Do tego 8 nowoczesnych pomieszczeń studyjnych do nagrywania dubbingu. Powstały tu między innymi filmy Martina Scorsese?a pt. Gangi Nowego Jorku i film Mela Gibsona ? Pasja.
  • Colnago – producent rowerów górskich i szosowych wykorzystywanych przez profesjonalistów w wyścigu Tour de France.
  • Diadora – włoski producent odzieży oraz sprzętu sportowego (do wspinaczki górskiej, kolarstwa, piłki nożnej i tenisa). Diadora jest trzecim dostawcą akcesoriów sportowych na rynku amerykańskim. Adidas od lat stara się wykupić udziały w firmie.
  • Dolce & Gabbana – słynny na całym świecie włoski dom mody. Ubrania marki Dolce & Gabbana noszą m.in. Victoria Beckham, Madonna i Johnny Depp. Firma produkuje również ekskluzywne kosmetyki i najdroższe perfumy.
  • Ducati – założone w 1926 roku w Bolonii przedsiębiorstwo produkuje słynne na całym świecie motocykle sportowe. Firma ceniona jest za innowacyjne podejście.
  • Enel – największy włoski koncern energetyczny. Firma kontrolowana jest przez włoski rząd.
  • Ermenegildo Zegna – włoski dom mody założony w 1910 roku. Marka sprzedaje swoje produkty na całym świecie.
  • Fazioli – ekskluzywny włoski producent fortepianów. Fortepiany były wykorzystywane m.in. w Polsce podczas Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
  • Fendi – włoski dom mody założony w 1918 roku. Obecnie Fendi jest częścią grupy LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.
  • Ferrero – włoski producent słodyczy, przekąsek i napojów. Firma sprzedaje swoje produkty na całym świecie. Ferrero zostało założone w 1946 roku na północy Włoch w miejscowości Alba. Nazwa firmy pochodzi od założyciela ? lokalnego mistrza cukiernictwa. Pierwszym produktem Ferrero była słynna na całym świecie Nutella (pasta czekoladowa do smarowania pieczywa). Najbardziej znane produkty tej włoskiej marki to: Ferrero RocherRaffaelloMon CheriTic TacNutellaKinder CzekoladaKinder NiespodziankaKinder BuenoKinder DeliceKinder Mleczna KanapkaKinder Pingui Duplo.
  • Fiat – olbrzymi koncern motoryzacyjny. W ostatnim czasie Fiat kupił kolejne marki motoryzacyjne. Dziś do koncernu należą: FiatAbarthAlfa RomeoLanciaIvecoFerrariMaseratiJeepDodge i Chrysler. Dodatkowo holding skupia inne znaczące przedsiębiorstwa: Automotive Lighting Poland (oświetlenie samochodów), CNH Global (maszyny rolnicze i budowlane), FPT (silniki okrętowe i motoryzacyjne). Fiat zatrudnia 210 000 pracowników.
  • Fiat Ferroviaria – część koncernu Alstom. Produkuje między innymi superszybkie pociągi Pendolino oraz tramwaje, lokomotywy i wagony kolejowe.
  • Fila – jeden z największych na świcie producentów odzieży sportowej.
  • Fininvest – holding zarządzany przez rodzinę Berlusconich. W jego skład wchodzą trzy największe kanały włoskie telewizji (Rete4, Canale5, Italia1), liczne studia telewizyjne, wydawnictwa prasowe, a nawet klub piłkarski A.C. Milan. W skład koncernu wchodzi też grupa Mediolanum, zajmująca się bankowością i ubezpieczeniami.
  • Generali – międzynarodowa grupa finansowa, która została założona w Trieście w 1831 roku. Dziś firma działa na całym świecie, a główna siedziba nadal znajduje się w Trieście. Generali ubezpiecza m.in. Pałac w Wilanowie, jest sponsorem Adama Małysza, a w 1907 roku w Pradze, w oddziale tej firmy pracował Fran Kafka.
  • Ghia – jeden z najsłynniejszych włoskich projektantów nadwozia samochodów. Firma została założona w 1915 roku w Turynie i projektowała nadwozia dla Fiata, Alfa Romeo i Lancii. o wojnie firma projektowała nadwozia m.in. dla Chryslera, Ferrari i Volkswagena.
  • Graziano Trasmissioni – włoska firma, która specjalizuje się w produkcji zaawansowanych technicznie skrzyń biegów oraz podzespołów układu napędowego. Części tej firmy wykorzystywane są w autach sportowych i luksusowych: Alfa Romeo, Aston Martin, Ferrari, Lamborghini, Maserati i McLaren.
  • Gucci – włoski dom mody założony w 1922 roku we Florencji. Firma pierwszy butik otworzyła w Rzymie. Dziś sklepy Gucci są na całym świecie.
  • Indesit – wiodący producent sprzętu AGD w Europie, z siedzibą w Fabbiano. Początkowo była to mała firma rodzinna produkująca wagi. Dziś ma 14 proc. udział w sprzedaży AGD w Europie i produkuje 16 milionów sprzętu AGD rocznie. Zatrudnia 17 tys. pracowników.
  • Italeri – producent modeli samochodów, statków, samolotów, sprzętu wojskowego.
  • Kappa – firma założona w 1916 roku w Turynie zajmuje się produkcją butów, odzieży i akcesoriów sportowych. W strojach Kappa grają liczne drużyny piłkarskie z Ligii Mistrzów.
  • Landini – producent ciągników rolniczych. Firma sprzedaje swoje ciągniki w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.
  • Monte dei Paschi di Siena – najdłużej istniejący bank na świcie. Założony w toskańskiej Sienie w 1472 roku. Obecnie bank zatrudnia 34 tys. pracowników. W 2007 roku bank przejął za 9 mld euro Santander ? największy bank w Hiszpanii.
  • Moto Guzzi – najdłużej istniejąca fabryka motocykli na świcie, założona nad jeziorem Como w miejscowości Mandello del Lario.
  • Panini – światowy lider na rynku naklejek i komiksów oraz pierwszy we Włoszech dostawca do księgarń. Roczne obroty firmy sięgają 600 milionów euro, a towary firmy sprzedawane są w 100 krajach świata.
  • Piaggio – włoski holding produkujący samochody, motocykle, skutery i samoloty. Jest jednym z największych producentów motocykli na świecie.
  • Piaggio Aero – producent lekkich samolotów szkoleniowych i turystycznych. Firma założona w Genui w 1884 roku.
  • Pirelli – jedna z pięciu największych firm oponiarskich na świecie. Jej produkty kojarzą się z samochodami sportowymi. Pirelli dostarcza opony do samochodów Formuły 1. Pirelli znana jest również z wydawanych co roku kalendarzy zawierających fotograficzne akty modelek.
  • Prada – włoski dom mody założony w 1913 roku w Mediolanie. Prada posiada swoje sklepy w 65 krajach świata. Obecnie w jej posiadaniu są marki Giorgio Armani i Jil Sander.
  • Same Deutz-Fahr – włosko niemiecki koncern produkujący ciągniki pod marką Lamborghini i Hürlimann
  • Telecom Italia – największy włoski operator telefonii stacjonarnej.
  • Telecom Italia Mobile (TIM) – największy włoski operator telefonii bezprzewodowej. Firma działa także w Brazylii i Turcji.
  • UniCredit – bank z siedzibą w Mediolanie, obsługujący 30 mln klientów w 19 krajach.
  • Upim – sieć domów towarowych we Włoszech. Przez pewien czas była sponsorem Juventusu Turyn.
  • Versace – dom mody założony w 1978 roku w Mediolanie.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz