Let’s travel together.

Przeboje: najpiękniejsze włoskie piosenki

W Polsce dość dobrze znane są stare włoskie przeboje z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, takich wykonawców, jak Adriano Celentano, Toto Cutugno, Enrico Caruso, Drupi, czy pamiętnego duetu Al Bano & Romina Power. Jednak polskie rozgłośnie radiowe i telewizyjne praktycznie w ogóle nie emitują współczesnych włoskich przebojów, a jest w czym wybierać. W tym artykule skupimy się na muzyce popularnej – na tym, czego słucha się we włoskich barach, rozgłośniach radiowych i tamtejszej telewizji.

 

Włoska muzyka zawsze uchodziła za jedną z najpiękniejszych na świecie. Wbrew pozorom nie są to tylko sentymentalne, romantyczne ballady, do jakich przyzwyczajone jest starsze pokolenie. Współczesne włoskie przeboje można by wymieniać bardzo długo, ale my skupimy się tylko na ostatnich odkryciach. Znaczący udział w promowaniu nowych gwiazd miały we Włoszech programy typu X Factor, które wypromowały kilka gwiazd. Włoski rynek muzyczny dzięki telewizyjnemu show zyskał dużo większe gwiazdy, niż można by się było spodziewać po wynikach polskich edycji tego typu programów.

 

Zapraszamy na nasz krótki ranking – najlepsze włoskie piosenki ostatnich lat. Współczesna włoska muzyka!

Loredana Errore

Wielkie odkrycie włoskiej publiczności ostatnich lat. Publiczności, bo jednak nie mediów. Loredana zajęła drugie miejsce dziewiątej edycji telewizyjnego show Amici di Maria De Filippi, przegrywając – w opinii większości internautów – z faworyzowaną przez środowisko telewizyjne Emmą Marone.

 

Loredana Errore urodziła się w 1984 r. w Bukareszcie, w Rumunii. Gdy miała kilka miesięcy jej rodzice zginęli w pożarze, a ona sama poparzona znalazła się w sierocińcu. Wkrótce potem adoptowała ją rodzina z Włoch i zabrała do siebie. Loredana stała się sławna w 2010 r., gdy wygrała telewizyjne show. Widzowie pokochali jej mocny i charakterystyczny głos. Wkrótce potem wydała dwa albumy cieszące się dużą popularnością (w 2011 r. L’errore, a rok później Pioggia di comete). Jednym z największych przebojów Loredany Errore jest piosenka Il Muro.

Arisa

Arisa to bezwątpienia właścicielka jednego z najpiękniejszych współczesnych włoskich głosów. Eksperci z branży muzycznej określają go mianem „delikatnego i złożonego”. Arisa z uwagi na swój wizerunek i utwory uważana jest za wykonawczynię melancholijną.

 

Arisa urodziła się w 1982 r. we włoskiej Genui. Jest nie tylko piosenkarką, ale też aktorką i pisarką. Wielokrotnie występowała na prestiżowym festiwalu w San Remo. Na dobre zadebiutowała w 2009 r. i od tego czasu nagrała cztery albumy. Były to odpowiednio: SinceritaMalamorenoAmami i Se Vedo te. Jej największe przeboje to: La Notte L’amore ? un’altra cosa.

Annalisa Scarrone

Annalisa Scarrone, znana głównie jako Annalisa, urodziła się w 1985 r. w niewielkim miasteczku Carcare, we włoskiej Ligurii. Sławę na całe Włochy zyskała po udziale w dziesiątej edycji popularnego show Amici di Maria De Filippi. Przypomnijmy, wspomniana na początku artykułu Loredana Errore brała udział w dziewiątej edycji tego samego programu.

 

Annalisa szybko podbiła serca włoskiej publiczności. Nagrała do tej porty 3 płyty i wydała 11 singli. Pierwszy album wydała w 2011 r., a kolejne rok i dwa lata później. Było to albumy zatytułowane odpowiednio: NaliMentre tutto Cambia i Non so ballare. Annalisa od dziecka uczęszczała do szkoły muzycznej. W wielu 13 lat zaczęła pracę jako barmanka. Co ciekawe mimo kariery muzycznej skończyła studia (Wydział Fizyki) na Uniwersytecie w Turynie.

Gianna Nannini

Gianna Nannini to słynna włoska piosenkarka rockowa, nieprzerwanie na scenie od 1979 r. Wciąż pełna energii i nowych pomysł. W ciągu ostatnich dwudziestu lat nowe albumy wydawała średnio co dwa lata i nieustannie zaskakiwała swoich fanów. Jej przeboje znane są na całym świecie. Koncern samochodowy Fiat wykorzystał jej przebój Meravigliosa creatura w reklamie swojego flagowego wówczas modelu Fiata Bravo.

 

Gianna Nannini urodziła się w 1956 r. w Toskanii, w Sienie. Na scenie zadebiutowała z impetem w 1979 r. za sprawą przeboju America z albumu California. Od tego czasu stała się niekwestionowaną królową włoskiego rocka. Piosenkarka śpiewała w duetach z największymi włoskimi i światowymi gwiazdami, wykonywała hymn Włoch na mundialu w 1990 r., a 4 lata później – podobnie jak Annalisa Scarrone – ukończyła Fizykę na Uniwersytecie w rodzinnej Sienie.

Giusy Ferreri

Giusy Ferreri urodziła się w 1979 r. we włoskim Palermo na Sycylii. W 2008 r. zajęła drugiej miejsce w pierwszej edycji X Factor we Włoszech. Wówczas stała się sławna nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Do tej pory piosenkarka nagrała 3 albumy, były to kolejno: Gaetana (2008 r.), Fotografie (2009 r.) i Il mio Universo (2011 r.). Łącznie na całym świecie sprzedała 1300000.

 

Wśród największych przebojów artystki należy wymienić: La ScalaNon Ti Scordar Mai di MeNovembreStai Fermo LiCiao Amore Ciao i Il Mare Immenso.

Nina Zilli

Egzotycznie brzmiąca Nina Zilli to tak naprawdę Maria Chiara Fraschetta, która urodziła się w 1980 we włoskiej Piacenzy. Jest zarówno piosenkarką, jak i autorką tekstów. W wieku trzynastu lat pobierała lekcje nauki śpiewu operowego w Irlandii, gdzie mieszkała przez kilka lat. Później przez pewien czas przebywała w Stanach Zjednoczonych, ale jej kariera muzyczna rozpoczęła się dopiero po powrocie do Włoch, gdy zaczęła śpiewać w jednym z zespołów.

 

W 2009 r. wydała swój debiutancki singiel 50mila. W tym samym roku wydała swoją pierwszą płytę EP Nina Zilli. W 2010 r. wydała kolejny album Sempre lontano, a dwa lata później trzeci, zatytułowany L’amore ? femmina.

Giorgia

Wokalistka Giorgia – nazywająca się tak naprawdę – Giorgia Todrani, urodziła się w 1971 r. w Rzymie. We Włoszech jej głos porównywany jest do Whitney Houston i Miny. Określa się ją mianem czwartego najlepszego głosu w świecie. Długo można wymieniać nagrody, które zdobyła i pierwsze miejsca na listach przebojów na całym świecie, które utrzymywała tygodniami. Łącznie – od pamiętnego debiutu w teatrze Ariston w San Remo w 1994 r., do tej pory – sprzedała ponad 7 milionów albumów na całym świecie! Giorgia łącznie wydała 14 płyt.

Malika Ayane

Malika Ayane urodziła się w 1984 r. we włoskim Mediolanie. Rzadko spotykane nazwisko odziedziczyła po ojcu, który jest Marokańczykiem, a jej matka jest Włoszką. Przez 7 lat – począwszy od 1995 r. – występowała w chórze w słynnym na skalę światową mediolańskim teatrze La Scala.

 

W 2008 r. wydała swój pierwszy album zatytułowany Malika Ayane, który okazał się olbrzymim sukcesem. Śpiewała flagowy utwór do słynnego włoskiego filmu ostatnich lat La prima cosa Bella. Drugi jej album – zatytułowany Grovigli – pojawił się w sprzedaży w 2010 r., a trzeci (Ricreazione) dwa lata później.

Chiara

Chiara Galiazzo znana po prostu jako Chiara sławę we Włoszech zdobyła w 2012 r., po tym jak wygrała telewizyjne show „X Factor”. Współautorem jej debiutanckiego singla zatytułowanego Dwa oddechy był sam Eros Ramazzotti. Chiara dwukrotnie wystąpiła na międzynarodowym festiwalu w San Remo w 2013 i w 2015 r.

 

W 2014 r. rozpoczęła pracę nad swoją drugą płytą, zatytułowaną Słoneczny dzień. Album został wydany 12 lutego 2015 r., a jego głównym przebojem stała się piosenka Straordinario(„Nadzwyczajne”). To właśnie ten utwór Chiara zaśpiewała występując po raz drugi w San Remo.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy