Lifestyle -> Najlepsze włoskie filmy i seriale ostatnich lat: TOP8 filmów i TOP6 seriali

Najlepsze włoskie filmy i seriale ostatnich lat: TOP8 filmów i TOP6 seriali

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 6 komentarzy 50,6 tysięcy wyświetleń
kadr z serialu "Młody papież"

Chłodna jesień, a jednocześnie trwająca pandemia – gdy spotkań z przyjaciółmi jest nieco mniej niż zazwyczaj – to świetna okazja do nadrobienia zaległości filmowych i serialowych. Jakie są najlepsze włoskie filmy i seriale, które koniecznie trzeba zobaczyć? W moim nowym tekście znajdziecie włoskie produkcje filmowe, które zachwyciły mnie w ostatnich latach.

Z góry zastrzegę. To nie jest tekst, który powstał we współpracy z jakimkolwiek partnerem. Nie będę polecał Ci żadnego konkretnego źródła. Podpowiem tylko, że włoskie filmy i seriale tutaj prezentowane w dużej części znajdziesz na Netflixie. W moim zestawieniu są też produkcje HBO (dostępne na HBO GB) i innych wytwórni. Wszystkie z opisywanych tutaj propozycji znajdziesz na legalnych platformach w Polsce: Netflix, HBO GO, Player.pl, VOD NC+, VOD.PL, TVP VOD.

[better-ads type=’banner’ banner=’16779′ ]

TOP 10 – najlepsze włoskie filmy ostatnich lat

1. Wielkie piękno / La grande bellezza

rok prod. 2013, reżyseria: Paolo Sorrentino
występują: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli, Carlo Buccirosso

włoskie filmy, kadr z "La Grande Bellezza", reżyseria: Paolo Sorrentino
włoskie filmy, kadr z „La Grande Bellezza”, reżyseria: Paolo Sorrentino

Mój ulubiony włoski film, który mogę oglądać bez końca. To historia starzejącego się dziennikarza (w tej roli fenomenalny Toni Servillo), który spaceruje po Rzymie i wspomina czasy młodości. Brzmi dość banalnie, ale film zaczyna się świetnie, a potem jest już tylko ciekawiej. Piękne zdjęcia, dialogi, które zapadają w pamięć i wspaniale pokazany Rzym. Zestawienie przeszłości ze współczesnym, modnym życiem nocnym w Rzymie. Paolo Sorrentino w najlepszym wydaniu! Nic więc dziwnego, że film obsypano nagrodami na wielu festiwalach, w tym Oskarem za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Główny bohater poszukuje tytułowego piękna. W ciągu dnia pracując jako znany dziennikarz upokarza podczas wywiadów młodych i zarozumiałych artystów. Wieczorami bryluje na rzymskich imprezach, a raczej pijackich orgiach, gdzie dzięki swojemu ciętemu językowi i wielkiemu intelektowi staje się gwiazdą wieczoru. Rano budzi się w łóżku i stwierdza, że dziś „jest jakiś dziwny”. Film pełny sprzeczności i przeciwstawień. Piękno miesza się tu z brzydotą. Sacrum z profanum. Niebo z piekłem! Prawdziwy hit, który trzeba zobaczyć!

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

2. Młodość / La giovinezza

rok prod. 2015, reżyseria: Paolo Sorrentino
występują: Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Jane Fonda

włoskie filmy, "Młodość", reżyseria: Paolo Sorrentino
włoskie filmy, „Młodość”, reżyseria: Paolo Sorrentino

Jeśli spodobało Ci się „Wielkie piękno” to „Młodość” także Cię zachwyci. Paolo Sorrentino po raz kolejny pokazał to, co w jego filmach jest najlepsze – przepiękne kadry, świetna gra aktorska, zapadające w pamięć dialogi i dobra muzyka. To kolejna po „Wielkim pięknie” historia o przemijaniu, utraconym czasie, niespełnionych ambicjach i potrzebie egzystencji w wyższym celu.

Paolo Sorrentino „Młodość” nagrał w luksusowym kompleksie hotelowo-uzdrowiskowym w okolicach szwajcarskiego Davos. Tutaj czas zatrzymał się w miejscu. Dwóch dojrzałych przyjaciół Fred i Mick, którzy niebawem przekroczą próg osiemdziesięciu lat, przyjechało do hotelu pod Alpami, gdzie wspominają swoją przeszłość. Wśród gości luksusowego spa jest też stara diwa, żyjąca minioną sławą, dziki alpinista obserwujący pożądliwie córkę jednego z bohaterów, były piłkarz przypominający Diego Maradonę, królowa brytyjska i nastoletnia prostytutka. W filmie znów miesza się ze sobą młodość i starość, miłość i śmierć, impotencja i pożądanie. To historia o tym, że nie można po prostu żyć – trzeba żyć po coś!

3. Oni / Loro

rok prod. 2018, reżyseria: Paolo Sorrentino
występują: Toni Servillo, Elena Sofia Ricci, Riccardo Scamarcio, Kasia Smutniak

włoskie filmy, "Oni", reżyseria: Paolo Sorrentino
włoskie filmy, „Oni”, reżyseria: Paolo Sorrentino

Pewnie czytając teraz trzeci punkt mojego rankingu włoskich filmów, zastawiasz się, czy to na pewno lista najlepszych włoskich filmów ostatnich lat, czy może subiektywny ranking fana Paolo Sorrentino. Sorrentino to w końcu nowy włoski Fellini. „Loro”, czyli „Oni” to film o kulisach włoskiej polityki. Niestety w polskiej wersji film trwa zaledwie 2,5 godziny podczas gdy oryginalna, włoska wersja ma 4 godziny.

W roli głównej wystąpił ulubiony aktor reżysera – Toni Servillo, tym razem jako Silvio Berlusconi, miliarder, skandalista, potentat przemysłu medialnego i wieloletni premier Włoch znany ze swojego ekscentrycznego stylu życia i słabości do rozpustnych przyjęć, które świat poznał pod nazwą „bunga bunga”. U boku Servillo wystąpiła gwiazda włoskiego kina, polska aktorka Kasia Smutniak. Sorrentino nie kryje swojej fascynacji Berlusconim. Polityk został tu pokazany takim, jakim był naprawdę. To nie jest postać jednoznacznie czarno-biała i ten film świetnie to pokazuje.

4. Koneser / La Migliore offerta

rok prod. 2013, reżyseria: Giuseppe Tornatore
występują: Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland

kadr z filmu "La Migliore offerta", reżyseria: Giuseppe Tornatore
kadr z filmu „La Migliore offerta”, reżyseria: Giuseppe Tornatore

Znakomity kryminał w reżyserii Giuseppe Tornatore. Film opowiada historię Virgil Oldmana właściciela domu aukcyjnego, który ma starannie poukładane życie i ugruntowaną pozycję społeczną. Oldman ma zaufanie tylko do dwóch osób – swojej prawej ręki w domu aukcyjnym i do młodego specjalisty od renowacji starych przedmiotów. Pewnego dnia podczas wykonywania swoich obowiązków odbiera telefon od tajemniczej kobiety, która chce przekazać na aukcję bogatą kolekcję zbiorów po swojej rodzinie.

Główny bohater wiedzie bardzo starannie uporządkowane życie. Nieustannie wydaje mu się, że kontroluję każdą sytuację i nic nie jest w stanie go zaskoczyć. Do wszystkich ma zawsze dystans, jest opanowany i chłodny. Interesy robi bez zbędnych emocji i jakichkolwiek wyrzutów sumienia. W pewnym momencie ludzka natura jednak w nim wygrywa i nieco zmienia swoje postępowanie. Im bardziej nabieramy przekonania, że już wiemy, co się dzieje pomiędzy głównymi bohaterami, tym bardziej jesteśmy zaskakiwani i współczujemy Oldmanowi.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

5. Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

rok prod. 2018, reżyseria: Paolo Genovese
występują: Marco Giallini, Kasia Smutniak, Alba Rohrwacher, Valerio Mastandrea

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie / Perfetti sconosciuti, reżyser: Paolo Genovese
Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie / Perfetti sconosciuti, reżyser: Paolo Genovese

Świetny komediodramat w reżyserii Paolo Genovese – w sam raz na sobotni wieczór. Film zdobył popularność we Włoszech, gdzie został obsypany nagrodami i doczekał się nawet polskiego odpowiednika. W jednej z głównych ról – zarówno w wersji włoskiej, jak i polskiej – wystąpiła Kasia Smutniak.

Siedmioro wieloletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać…

6. Dogman

rok prod. 2018, reżyseria: Matteo Garrone
występują: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano

Dogman, reżyseria: Matteo Garrone
Dogman, reżyseria: Matteo Garrone

Dogman to kolejny film, który został obsypany nagrodami (nominacja Bafta, dwie wygrane na Festiwalu w Cannes w 2018 r. – Złota Palma dla najlepszego aktora i nagroda specjalna, tzw. psia palma). Film miał także nominację do Złotej Palmy w konkursie głównym i zdobył trzy nagrody od Europejskiej Akademii Filmowej.

Film opowiada historię Marcello, który mieszka w jednym z włoskich miasteczek. Wszyscy go znają i szanują ponieważ wykonuje wyjątkowy zawód – jest psim fryzjerem. Skrywa on jednak pewien sekret. Po pracy oprócz wychowywania ukochanej córki zajmuje się również handlem kokainą. Nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby nie Simone, bezlitosny osiłek, który trzęsie całą okolicą. Pewnego dnia Marcello postanawia zmienić swoje życie i postawić się wykorzystującemu go przestępcy.

7. Malena

rok prod. 2000, reżyseria: Giuseppe Tornatore
występują: Monica Bellucci, Giuseppe Sulfaro, Luciano Federico

Monica Bellucci w filmie "Malena"
Monica Bellucci w filmie „Malena”

O tym filmie mówiło się, że powstaje specjalnie dla Monici Bellucci. Reżyserem jest Giuseppe Tornatore, a akcja toczy się na Sycylii w trakcie II wojny światowej (rok 1941).

Film obowiązkowy dla fanów przepięknej Bellucci. Obraz wymarzony dla sympatyków Italii: słoneczna i prowincjonalna Sycylia, okres faszyzmu. W cieniu wojny, na głównym placu toczy się typowe życie miejskie. W mieście wszyscy zwracają uwagę na lokalną piękność – Malenę. Jest ona uwielbiana przez mężczyzn i znienawidzona przez kobiety. Poznajemy historię 13-letniego Renato, który jest zafascynowany Maleną. W filmie przeplatają się śmieszne sytuacje, młodzieńcza burza hormonów i dramatyczne wydarzenia. Sama Malena nie pozostaje dla nikogo obojętna. Sycylijska prowincja oświetlona jest tutaj pięknym słońcem. Włosi w filmie są pełni temperamentu, a kobiety dokonują dramatycznych wyborów.

Film o młodym chłopcu, który jest zafascynowany piękną kobietą. Nastrój, muzyka, światło, kadry, główni bohaterowie i ich otoczenie, a przede wszystkim aktorzy – to wszystko hipnotyzuje widza od pierwszych minut.

8. Ukryte pragnienia

rok prod. 1996, reżyseria: Bernardo Bertolucci
występują: Liv Tyler, Joseph Fiennes, Jeremy Irons

włoski film "Ukryte pragnienia", którego akcja toczy się w Toskanii
włoski film „Ukryte pragnienia”, którego akcja toczy się w Toskanii

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy ten film ogląda się dla pięknej Liv Tyler, czy raczej dla magicznej Toskanii. Z całym szacunkiem dla Liv, ale jednak to drugie. Bertolucci przedstawia Toskanię, jako krainę idealną. Piękne wzgórza, domy z kamienia, świetna kuchnia i romantyczny basen – jakby inaczej u Bertolucciego – pokazany z dużą swobodą. Film przenosi widzów w toskańskie życie, tamtejszy nastrój i kulturę.

Niemal z każdego kadru tego filmu czuć zapach gajów oliwnych i widać piękno toskańskich wzgórz pokrytych cyprysami. Od razu ma się ochotę spakować bagaż i pojechać czym prędzej w okolice Monteriggioni, gdzie kręcono film, do jednego z kamiennych domów. W filmie poznajemy 19-letnią Amerykankę, Lucy, która przyjeżdża do włoskiego regionu Toskania odkryć korzenie swojej matki. Początkowo mają to być wakacje połączone z małym rodzinnym śledztwem. Okazuje się, że Lucy trafia do rodziny artystów i indywidualistów. Trudne charaktery i wieczorne rozmowy przy winie zdają się kształtować dziewczynę, która przeżywa tu wiele pięknych chwil. To wspaniały film o miłości, przyjaźni, młodości i przemijaniu.

TOP 6 – najlepsze włoskie seriale ostatnich lat

1. Gomorra

rok prod. 2014, reżyseria: Roberto Saviano
występują: Marco D’Amore, Fortunato Cerlino, Salvatore Esposito

włoski serial Gomorra
włoski serial Gomorra

„Gomorra” to serialowy hit, który doczekał się już czterech sezonów. Bardzo realistyczny serial odsłaniający największe tajemnice neapolitańskiej mafii, oparty na bestsellerowej książce Roberta Saviano i jej kinowej ekranizacji z 2008 roku. O samym Saviano mówiło się we Włoszech, że przeciwstawił się najpotężniejszej organizacji przestępczej w kraju.

Na ulicach Neapolu władzę sprawuje potężna mafia, która kontroluje mieszkańców całego miasta. Gdy przywódca organizacji – Pietro Savastano niespodziewanie trafia do więzienia, jego miejsce zajmuje trzydziestoletni Ciro Di Marzio. Wkrótce rozpoczyna się walka o władzę, w którą angażują się żona Savastano, Imma, oraz jego największy rywal – Salvatore Conte. Film jest momentami bardzo brutalny i realistyczny oraz pełny zaskoczeń i zwrotów akcji. Ciekawy jest też kontekst społeczny. Z jednej strony w serialu świetnie widać niszczycielski wpływ mafii na mieszkańców Kampanii, z drugiej jednak strony bohaterowie momentami budzą sympatię wśród widzów. Znakomity serial, ciężko się od niego oderwać!

2. Młody papież / The Young Pope

rok prod. 2016, reżyseria: Paolo Sorrentino
występują: Jude Law, Silvio Orlando, Javier Camara, Diane Keaton

kadr z serialu "Młody papież"
kadr z serialu „Młody papież”

„Młody papież” to serial w reżyserii Paolo Sorrentino, który zaraz po premierze wzbudził mnóstwo kontrowersji. W „Młodym papieżu” poznajemy historię Lenny’ego Belardo (w tej roli znakomity Jude Law), pierwszego amerykańskiego papieża w historii kościoła. Przyjmuje on imię Pius XIII i często podejmuje kontrowersyjne decyzje, a przede wszystkim nie zachowuje się jak typowy papież.

Przedstawiony w serialu Pius XIII wydaje się być tajemniczy i pełen sprzeczności. Przebiegły i jednocześnie naiwny, ironiczny i pedantyczny, tradycyjny i nowatorski, wątpiący i pewny siebie, melancholijny i bezwzględny Pius XIII doświadcza człowieczej samotności, by odnaleźć Boga, którego mógłby dać ludziom.

Paolo Sorrentino wyznał w jednym z wywiadów, że papież Franciszek oglądał jego serial. Reżyser nie zdradził jednak jak papież zareagował.

3. Nowy papież / The New Pope

rok prod. 2020, reżyseria: Paolo Sorrentino
występują: Jude Law, Silvio Orlando, John Malkovic, Cecile de France

włoski serial "Nowy papież" w reżyserii Paolo Sorrentino
włoski serial „Nowy papież” w reżyserii Paolo Sorrentino

„Nowy papież” to stworzona cztery lata później kontynuacja „Młodego papieża”. Akcja kolejnej części rozpoczyna się tuż po wydarzeniach z ostatniego odcinka „Młodego Papieża”. Występują ci sami bohaterowie, ale pojawiają się też nowi. Nie chcę odbierać Ci radości z oglądania, więc nie napiszę nic więcej na temat fabuły.

W serialu pobocznym wątkiem, ale ciekawie pokazanym są problemy z jakimi boryka się Kościół. To liczne ataki ze strony zewnętrznych oponentów oraz skandale, które dotykają najważniejszych symboli chrześcijaństwa i mogą bezpowrotnie podważyć istniejącą od stuleci hierarchię. W drugim sezonie u boku wspaniałego Jude Law w obsadzie serialu pojawił się jeszcze John Malkovich.

4. Il Cacciatore. Polowanie na mafię

rok prod. 2018, reżyseria: Stefano Lodovichi
występują: Francesco Montanari, Miriam Dalmazio, David Coco

Il Cacciatore. Polowanie na mafię
Il Cacciatore. Polowanie na mafię

Ten serial momentami podobał mi się bardziej niż umieszczona na 1 miejscu tego zestawienia „Gomorra”. Akcja toczy się w Palermo w 1993 r. Po dziesięcioleciach rozlewu krwi, podczas których wymiar sprawiedliwości skupiał się wyłącznie na aresztowaniach drobnych przestępców, nadszedł czas, by zająć się mafijnymi szefami. Ulice Palermo są przesiąknięte krwią przez wojnę pomiędzy dwoma mafijnymi klanami odbierającymi życie zarówno przestępcom, jak i niewinnym.

Dwóch rywalizujących ze sobą bossów walczy o dominację, stojąc w obliczu rosnącej presji prawa. W centrum wydarzeń znajduje się Saverio Barone, młody i ambitny prokurator z prowincji, który ma odwagę stanąć w obronie tego co słuszne. Po tym jak odważył się donieść na swojego skorumpowanego szefa, jego postępowanie zwraca uwagę szefa Sztabu antymafijnego w Palermo, który wciela go do swojej jednostki.

5. Suburra

rok prod. 2017, reżyseria: Michele Placido
występują: Giacomo Ferrara, Alessandro Borghi, Filippo Nigro

włoski serial Suburra
włoski serial Suburra

To trzeci serial o mafii w moim zestawieniu. Jednak tym razem akcja toczy się w Rzymie i w okolicach. Wbrew temu co powszechnie się uważa, mafia ma swoje wpływy nie tylko na południu Włoch, ale także w samej stolicy i nawet w Watykanie! „Suburra” to rozgrywający się w Rzymie thriller kryminalny, który opowiada, w jaki sposób interesy Kościoła, państwa, mafii, lokalnych gangów i deweloperów krzyżują się ze sobą, oraz jak przedstawiciele wszystkich tych grup w pogoni za władzą zacierają granicę między tym co dozwolone, a tym co zakazane.

Opowieść koncentruje się na postaciach trzech młodych mężczyzn pochodzących z różnych środowisk i kierowanych odmiennymi ambicjami i pasjami, którzy muszą jednak zawierać sojusze, aby osiągnąć to, czego najbardziej pożądają. Serial „Suburra” jest oparty na powieści pod tym samym tytułem, ale jego akcja toczy się kilka lat wcześniej. Dziesięć dramatycznych, porywających i przepełnionych akcją oraz zbrodnią odcinków stanowi kronikę dwudziestu dni chaosu.

6. Genialna przyjaciółka / L’amica geniale

rok prod. 2018, reżyseria: Saverio Costanzo
występują: Gaia Girace, Ludovica Nasti, Margherita Mazzucco

włoski serial "Genialna przyjaciółka"
włoski serial „Genialna przyjaciółka”

Na koniec „Genialna przyjaciółka”. Serial, który był emitowany w telewizji Rai w najlepszym czasie antenowym, ale zwróciłem na niego uwagę dopiero przy okazji tegorocznego Festiwalu w San Remo. Bardzo intensywnie promowano wtedy „Genialną przyjaciółkę”. Aktorki z serialu zaproszono na festiwalową scenę, a zapowiedzi nowych odcinków emitowane były w każdej przerwie reklamowej. Okazało się, że naprawdę warto!

Kiedy nagle z życia sześćdziesięcioletniej Eleny Greco znika jej najbliższa przyjaciółka, kobieta zaczyna opisywać historię ich wieloletniej przyjaźni. Raffaellę Cerullo, zwaną Lilą, poznała w pierwszej klasie szkoły podstawowej w 1950 roku. Akcja serialu toczy się w niebezpiecznym i jednocześnie magicznym Neapolu na przestrzeni ponad 60 lat. Elena stara się rozwikłać tajemnicę zniknięcia swojej przyjaciółki Lily, która była jej powiernicą i zarazem największym wrogiem.

Włoskie filmy od Czytelników Kierunku Włochy

W komentarzach poniżej zachęcam Was, abyście napisali jakie włoskie filmy Was zachwyciły w ostatnim czasie. Będzie to świetne uzupełnienie mojego tekstu 🙂

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

6 komentarzy

Z Nowego Sącza 15 kwietnia 2020 - 13:51

Oni widziałam. Za samą ścieżkę i montaż dźwięku należą się ukłony, a jeśli dodać do tego bogate pokłady płci pięknej i komiczne przykłady perswazji oraz sprzedaży, które bywają w życiu przydatne otrzymujemy całkiem niezłą laurkę, niespotykaną ostatnimi czasy niestety w salach kinowych.

Odpowiedz
Kino włoskie 23 sierpnia 2020 - 20:47

Ciekawe zestawienie.

Odpowiedz
Marta 21 października 2020 - 10:39

Medyceusze. Władcy Florencji – wspaniały serial:)

Odpowiedz
klarenss 21 października 2020 - 11:38

Skoro wymieniony został serial Gomorra warto też wspomnieć o filmie „L’Immortale” (2019) będącym wstawką o tym co wydarzyło się pomiędzy ostatnim a nadchodzącym nowym sezonem. Podobnie odniosę się do serialu Suburra, przedstawia on wydarzenia które działy się przed akcją filmu z 2015 o tej samej nazwie. Osobiście polecam produkcję „Medyceusze: Władcy Florencji”, a jeśli kogoś ona zaciekawi i wciągnie to warto też zobaczyć co działo się później oglądając serial HBO „Rodzina Borgiów”. Na koniec wspomnę jeszcze o filmie który ostatnio zapadł mi w pamięci, „Il traditore” (2019) jest to opowieść o zdrajcy, świadku koronnym który przyczynił się do upadku Cosa Nostry.

Odpowiedz
Magda 22 października 2020 - 07:08

Il processo ?

Odpowiedz
asdf 1 listopada 2020 - 16:23

Starcy, Kościół, Mafia i tak w kółko. Tylko to mają do zaproponowania światu?

Odpowiedz

Zostaw komentarz