Strona główna -> Lifestyle -> Kuchnia Włoska -> Włoskie Espresso bez wychodzenia z domu

Włoskie Espresso bez wychodzenia z domu

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 8 komentarzy 1,5 tysięcy wyświetleń

Pomimo tego, że kawa naturalnie nie rośnie we Włoszech, to właśnie Włochy są przez wielu uznawane za ojczyznę wysokiej jakości kawy. To właśnie zakochani w kawie po uszy Włosi skonstruowali pierwszy ekspres do kawy i rozpowszechnili kulturę picia espresso na całym świecie. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie wycieczki do Włoch bez choćby jednej filiżanki intensywnego espresso z ekspresu ciśnieniowego.

Jeżeli tęsknicie za smakiem prawdziwego włoskiego espresso, to musicie wiedzieć, że z łatwością możemy przygotować je bez wychodzenia z domu.

Espresso – symbol włoskiej kawy


Klasyczne espresso to symbol włoskiej kawy
Klasyczne espresso to symbol włoskiej kawy

Włoska kawa jest rozpoznawana na całym świecie, ale z jej sławą wiąże się jeden napój, który stał się prawdziwym włoskim symbolem. Jest to espresso, czyli kawowy napar powstały w wyniku zaparzenia zmielonych ziaren kawy w ekspresie ciśnieniowym. Nazwa espresso pochodzi od przymiotnika espressivo (wyrazisty) i doskonale odzwierciedla charakter tego napoju, ponieważ espresso to prawdziwa esencja smaku kawy zawarta w niewielkiej filiżance.

Podstawowe cechy i parametry espresso zostały ustalone przez Włoski Narodowy Instytut Espresso (INEA), którego zadaniem jest ochrona i promocja produktu, dlatego nie każde espresso może nazywać się włoskim. Prawdziwe Espresso Italiano przygotowuje się w ekspresie pod ciśnieniem 9 bar z około 7 gram świeżo i drobno zmielonej kawy. Temperatura wody musi wynosić 88-92°C, a czas parzenia 25-30 sekund. W tym czasie powinniśmy otrzymać 25-35 ml intensywnego naparu z orzechowo-brązową pianką nazywaną cremą.


Espresso to około 25-35 ml intensywnego naparu
Espresso to około 25-35 ml intensywnego naparu

Espresso to napój, który jest również bazą wielu słynnych kawowych specjałów takich jak americano, cappuccino czy latte macchiato. Pomimo powszechnej opinii espresso nie posiada dużej zawartości kofeiny, a natychmiastowy efekt pobudzenia jest zasługą wyjątkowo intensywnego smaku.

Początki espresso to rok 1901, gdy Włoch Luigi Bezzera zaprezentował światu pierwszy ekspres do kawy, który opierał się na przepływie pary i wody, co niestety wpływało na zmianę smaku kawy. Problem ten rozwiązał dopiero w 1947 roku Giovani Achille Gaggia, którego ekspresy otrzymały zupełnie nowy system podgrzewania. Udoskonalony sposób parzenia kawy i ogromne działania marketingowe pozwoliły Achille rozpowszechnić kulturę picia espresso poza Lombardię, a finalnie na cały świat.

Jak zrobić włoskie espresso w domu?


Jak zrobić włoskie espresso w domu?
Jak zrobić włoskie espresso w domu?

Pierwsze espresso mogło powstać jedynie przy pomocy ogromnych ekspresów ciśnieniowych, które ze względu na swoje rozmiary oraz cenę były przeznaczone do kawiarni i gastronomii. Rozwój technologii sprawił, że aktualnie możemy korzystać z ekspresów do kawy we własnych domach, a przygotowanie włoskiego espresso jest dziecinnie proste. Świetnie do tego sprawdzą się ciśnieniowe ekspresy kolbowe do domu, które są mniejszymi wersjami urządzeń, które możemy spotkać w kawiarniach. Takie ekspresy do kawy dają nam możliwość przygotowania idealnego włoskiego espresso, ale wymagają od nas dużego zaangażowania w proces parzenia kawy i pewnych umiejętności w dobieraniu poszczególnych parametrów. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku automatycznych ekspresów do kawy, w których wystarczy wciśnięcie wyłącznie jednego przycisku, aby cieszyć się kawą espresso.


Ekspres Jura E6 Piano White 2020
Ekspres Jura E6 Piano White 2020

Panuje powszechne przekonanie, że automatyczny ekspres do kawy nigdy nie stworzy idealnego włoskiego espresso, jednak rozwój technologiczny już dawno sprawił, że ekspresy automatyczne rewelacyjnie naśladują profesjonalne, kawiarniane urządzenia. Doskonałym przykładem automatycznego ekspresu, z którym stworzymy Espresso Italiano, jest Jura E6 Piano White 2020, który w tym celu wykorzystuje proces ekstrakcji pulsacyjnej (system P.E.P.). Szwajcarski automatyczny ekspres do kawy przepuszcza wodę przez zmieloną kawę w szybko następujących po sobie cyklach, co sprawia, że maszyna skutecznie naśladuje ruchy baristy. Dzięki temu z ekspresu automatycznego otrzymujemy espresso rodem z prawdziwej włoskiej kawiarni. Jura E6 Piano White daje nam również możliwość regulowania mocy przygotowywanej kawy w ośmiu stopniach, co powoduje, że intensywność espresso jest dostosowywana do preferencji każdego użytkownika. Doskonałe espresso to tylko jeden z 11 produktów, jakie oferuje nam ekspres, bo oprócz tego za dotknięciem jednego przycisku możemy przygotować duże kawy czarne oraz mleczne cappuccino i latte macchiato.


Ekspres Jura E6 Piano White 2020
Ekspres Jura E6 Piano White 2020

Czekając na kolejną podróż do Włoch, nie musimy rezygnować z prawdziwej włoskiej kawy. Zaopatrując się w odpowiedni ekspres do kawy, możemy stworzyć namiastkę włoskiej kawiarni w swoim domu i cieszyć się smakiem prawdziwego, intensywnego i aromatycznego Espresso Italiano.

Ekspres Jura E6 oraz inne ekspresy do kawy możecie nabyć w sklepie www.konesso.pl, który jest oficjalnym partnerem marki Jura.

Konesso

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

8 komentarzy

Andrzej 24 stycznia 2023 - 22:30

Jestem pełen podziwu dla formy w jakiej mogę poczytać co ciekaw we Włoszech. Też jestem od 20 lat fanem włoskiej kawy i expresów. Tym razem wybieram się z żona do Mediolanu, a lot z poznania przylatuje o 23.55 i pomimo, ze zarezerwowaliśmy hotel blisko lotniska w Bergamo nie jestem pewien, czy o tej porze będą taksówki na lotnisku. Może jakaś podpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 20:32

Dziękuję za miłe słowa. Tak, taksówki powinny być, ale dla pewności podaję numer radio taxi z lotniska w Bergamo. Proszę się upewnić: (+39) 035 4519090

Odpowiedz
Snow-is-white 27 kwietnia 2020 - 12:10

Piękny ekspres. Namówię męża 😉

Odpowiedz
Klaudia 23 kwietnia 2020 - 11:33

Czy lepsze jest De Longhi czy Jura? W Jura na plus jest miejsce produkcji. A gdzie produkują De Longi? Cenowo to jest ta sama liga. Saeco chyba jest gorszą firmą.

Odpowiedz
Konesso.pl 20 kwietnia 2020 - 12:27

Gwarancja na ekspresy Jura to 25 miesięcy. Ekspresy produkowane są w Szwajcarii oraz Portugalii w zależności od modelu 🙂

Odpowiedz
wnikliwy 20 kwietnia 2020 - 11:42

W jakim kraju produkowane są ekspresy Jura? Ile jest na nie gwarancji? Miałem ekspres automatyczny i w ciągu dwóch lat popsuł się dwa razy. Producenta nie wymienię. nie była to Jura, ale inna znana firma.

Odpowiedz
Marek 20 kwietnia 2020 - 11:20

Kawa, zdjęcia, filmy i książki. To nam teraz zostało, żeby powspominać Włochy. Historii espresso nie znałem. Warto poruszyć też historię innych włoskich wynalazków. Jest tego sporo!!!

Odpowiedz
Martyna 19 kwietnia 2020 - 10:30

Echh? kiedy znów napijemy się espresso we Włoszech? Piękny ten ekspres. Moje marzenie!

Odpowiedz