Strona główna -> Liguria -> Santo Stefano al Mare

Santo Stefano al Mare

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 12,7 tysięcy wyświetleń

Santo Stefano al Mare jest niewielkim, wakacyjnym kurortem położonym w zachodniej części prowincji Imperia, we włoskiej Ligurii. To dawna, prowincjonalna osada, z niewielkim, zabytkowym centrum i odcinkiem plaży na Riwierze Kwiatowej. Miasteczko składa się w zasadzie z kilku głównych ulic, wokół których skupia się życie miasta. W ostatnich latach dokonano ciekawych inwestycji zagospodarowując linię wybrzeża, natomiast na przedmieściach Santo Stefano al Mare wybudowano stosunkowo duży port jachtowy wraz z wielopoziomowym parkingiem dla samochodów i camperów.

 

Równolegle do wybrzeża biegnie ulica Lungomare Cristoforo Colombo ? dostępna zarówno dla ruchu samochodowego (wytyczono tu nawet płatne miejsca parkingowe), jak i dla pieszych. Od strony morza znajduje się szeroki chodnik pełniący funkcję nadmorskiej promenady. Spacerując po Lungomare Cristoforo Colombo z jednej strony można podziwiać nadmorskie kamienice, a przy nich niewielkie sklepiki, bary i restauracje ze stolikami na świeżym powietrzu. Z drugiej strony znajdują się plaże.

Zróżnicowane plaże w kurorcie

jedna z plaż w Santo Stefano al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jedna z plaż w Santo Stefano al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Plaże są tutaj zagospodarowane w różny sposób. Mimo, że wybrzeże Ligurii jest z reguły kamieniste, to w Santo Stefano al Mare w samym centrum nawieziono sztuczny piasek. Piaszczysta jest także niewielka plaża w okolicach nowo wybudowanego portu jachtowego ? na przedmieściach miasteczkach (widoczna na zdjęciu powyżej). Część plaż na obrzeżach jest żwirowa.

port jachtowy w Santo Stefano al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Santo Stefano al Mare na uwagę zasługują skaliste falochrony. Wzniesiono je w celu ochrony sztucznie nawiezionego piasku przed wymywaniem przez morze. Widać, że spełniają swoją rolę. Jednocześnie w niektórych miejscach nadmorską promenadę połączono z falochronami betonowymi mostkami. Można wówczas po kamieniach przejść niejako w głąb morza i przyjrzeć się panoramie miasteczka z perspektywy morza.

Kameralne historyczne centrum

Santo Stefano al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wieczorami  Lungomare Cristoforo Colombo zapełnia się spacerującymi turystami. Mimo, że mieszka tu tylko 2 tys. osób to w czasie wakacji jest ponad drugie tyle. Około godziny 20:00 zapełniają się restauracyjne stoliki, a później po tradycyjnym, wieczornym spacerze niektórzy udają się na drinka do któregoś z barów lub na lody. Warto też przejść się uliczką Via Roma, która biegnie przez środek niewielkiej starówki.

Santo Stefano al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Booking.com

Santo Stefano al Mare – położenie

Santo Stefano al Mare położone jest w zachodniej części Ligurii, w prowincji Imperia na Riviera di Ponente. Miasto liczy około 2 tys. mieszkańców i jest położone w ciągu nadmorskich kurortów o podobnej liczbie mieszkańców.

Miasta dzięki łączącej ich linii kolejowej i trasie Via Aurelia tworzą wspólny organizm, rozdzielony wyłącznie granicami administracyjnymi. Gospodarka Santo Stefano al Mare opiera się przede wszystkim na wpływach z turystyki i z rolnictwa. W przeszłości istotną gałęzią rozwoju był także połów ryb, który obecnie stracił na zaczeniu.

Santo Stefano al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Santo Stefano al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Santo Stefano al Mare – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

plaża w Santo Stefano al Mare

W miasteczku znajdują się plaże ze sztucznie nawiezionym piaskiem. W celu zabezpieczenia piasku przed wymywaniem zbudowano skaliste falochrony, po których częściowo można chodzić. W tym celu zbudowano niewielkie, betonowe mostki. Plaża w miasteczku jest niewielka, w dużej części płatna. Pewną atrakcją są leżaki rozstawione kilkanaście metrów od brzegu, na skalistej wysepce.

plaża w Santo Stefano al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

stare miasto

Tutejsza starówka jest naprawdę symboliczna. Składa się z niewielkiego placu przed kościołem i krótkiej alejki Via Roma. Warto się jednak tędy przespacerować.

Santo Stefano al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

HISTORIA

Historia tej niewielkiej miejscowości nieodłącznie związana jest z historią całego regionu. Przez wieki dominowały tutaj wpływy dwóch wielkich księstw ? z Genui i z pobliskiej Ventimiglii. W XVIII przez krótki czas Santo Stefano al Mare znalazło się we władaniu Napoleona Bonaparte. Następnie na mocy Kongresu Wiedeńskiego miasteczko wraz z całym regionem stało się częścią Królestwa Sardynii. Od 1861 r. San Bartolomeo al Mare jest częścią Zjednoczonych Włoch.

 

Obecnie Santo Stefano al Mare liczy około 2 tys. mieszkańców, którzy żyją głównie z turystyki oraz w mniejszym stopniu z rolnictwa i handlu.

Santo Stefano al Mare, Liguria, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Jak dojechać do Santo Stefano al Mare

Przez miasteczko przebiega droga SS1, tzw. Via Aurelia, która łączy Rzym z Francją, biegnąc wzdłuż wybrzeża Lazio, Toskanii i Ligurii. Trasa przebiega głównie przez teren zabudowany, z licznymi skrzyżowaniami i ograniczeniami prędkości. Alternatywą jest płatna autostrada A10, którą dostaniemy się tutaj najszybciej.

 

Z autostrady A10 do Santo Stefano al Mare możemy zjechać na węźle Imperia Ovest (kawałek przed miastem) lub w Arma di Taggia (za miastem). W przypadku podróży z Polski (od strony wschodniej) wygodniejszy wydaje się być pierwszy zjazd (w Imperia Ovest). Wprawdzie od zjadu do centrum Santo Stefano al Mare jest jeszcze 10 km, ale droga jest bardzo malownicza i biegnie wzdłuż wybrzeża.

Stacja kolejowa w Santo Stefano al Mare

W samym Santo Stefano al Mare nie ma stacji kolejowej, ale kilka kilometrów dalej znajduje się nowoczesny dworzec kolejowy w Arma di Taggia. Jest to jedno z większych miast w prowincji

Miasta partnerskie

  • Santo Stefano al Mare nie posiada miast partnerskich.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz