Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Do Ankony warto przyjechać z kilku powodów. Po pierwsze to możliwość zobaczenie wielkiego portu, a w nim pięknych statków – także tych pasażerskich. Dla spragnionych ciszy i spokoju,  to możliwość spaceru np. w parku Cardeto położonym na stromym klifie, stąd można delektować się widokiem na morze, aż po horyzont. Można zobaczyć katedrę, jaśniejącą na tle granatowego morza, które otacza wzgórze katedry z trzech stron. Po trzecie to możliwość zwiedzenia zabytków powstałych od starożytności do współczesności. To również dobre miejsce jako baza wypadów do Loreto, Urbino czy innych mniejszych miejscowości regionu.

 

Wybierając się do Ankony pociągiem trasą z Rzymu, czeka nas nie lada atrakcja. Tory tuż przed Ankoną biegną około pół metra od morza. Wiec zanim dojedziemy do Ankony czekają nas piękne widoki. Niestety  kiedy już wysiądziemy z pociągu, czeka nas chwila zaskoczenia. Spory tłok, nowsza część miasta – nie widać zabytków, brak informacji turystycznej w pobliżu dworca. Nic dziwnego. Ankona tętni życiem, a tutejszy dworzec ma liczne bezpośrednie połączenia z Rzymem, Bolonią, Mediolanem, Pescarą, Venezią i oczywiście dziesiątkami miast regionu.

 

Czeka więc nas spacer (z dworca w lewo, do katedry ok 20-30 minut) albo skorzystanie z komunikacji miejskiej. W mieście możemy skorzystać z autobusów, te podjeżdżają nawet na plac przed katedrą, oraz tramwaju (bilet na jeden przejazd kosztuje około 1,5 euro, a bilet dobowy – 5 euro, komunikacje obsługuje firma ATMA).

 

Jeśli wybierzemy spacer to idąc w stronę Duomo i punktu widokowego cały czas będziemy spacerować wzdłuż portu. Po drodze będzie więc okazja podziwiać piękne statki, promy, dźwigi, kontenery i całą infrastrukturę portową. Droga jest dosyć prosta. Niemal do samej katedry idzie się jedną główną ulicą – ciężko się zgubić.

 

Niedaleko od Duomo di Ancona znajduje się Piazza della Repubblica. To właśnie od tego placu rozpoczyna się Corso Garibaldi – główna ulica handlowa w Ankonie, oczywiście zamknięta dla ruchu. Znajdują się tutaj sklepy i butiki znanych marek, a także bary i restauracje. Jeśli przyjeżdżamy do Ankony samochodem można próbować zaparkować w bocznych uliczkach. Wszędzie miejsca parkingowe są płatne (około 1,20 euro za godzinę postoju wg danych z 2016 r.). Dodatkowo warto zwracać uwagę na strefy ograniczonego ruchu, których w Ankonie jest bardzo dużo.

 

Na końcu ulicy Corso Garibaldi znajduje się Piazza Cavour, który ostatnio był w przebudowie. Idąc dalej prosto – piękną aleją Viale Della Vittoria – dojdziemy do jednego z symboli miasta. To Piazza IV Novembre. Z daleka będzie widoczny majestatyczny Pomnik Poległych, czyli Monumento ai Caduti. Jeśli nie chcemy iść pieszo aż tak daleko, to na Piazza IV Novembre można podjechać samochodem. Wokół placu – jak na Włochy przystało – znajdują się miejsca parkingowe (płatne w parkometrach).

 

Plac wokół Pomnika Poległych jest częstym celem spacerów mieszkańców i turystów. Ogromny pomnik składający się z ośmiu kolumn powstał w latach dwudziestych XX wieku. Obok pomnika znajdują się schody na miejską plażę (to tzw. plaża Passetto). Jeśli nie chcemy schodzić schodami, to w sosnowym lasku, tuż obok znajduje się winda zjeżdżająca do plaży. 

 

Miejska plaża (Passetto) jest skalista, chociaż na krótkim odcinku wysypano też żwirek. Duża część plażowiczów wypoczywa na betonowych płytach albo nawet na ogromnych schodach prowadzących do plaży – stało się to już lokalnym zwyczajem. Miejsce niewątpliwie ma swój nastrój, ale nie każdemu musi się podobać. Co ciekawe, część mieszkańców w tutejszych wodach Adriatyku łowi małże. 

 

Warto wspomnieć o kuchni Ankony. Powinna ona zadowolić smakoszy ryb i owoców morza. Dodatkowo w jej skład wchodzą słynne nadziewane oliwki. Typowym antipasto w regionie Marche jest brodetto – rybny wywar, który w Ankonie przygotowuje się z 13 rodzajów ryb. Do brodetto można podać smażonego okonia. Do dań głównych należą: danie z dorsza, polanego sosem pomidorowym lub dorsz soli w kolorze białym, z zielonym sosem z pietruszki, panierowane i pieczone sardynki.

 

Desery, które znajdziemy w restauracji oprócz słynnych włoskich lodów: to castagnole, kulki  słodkiego ciasta smażone w mieszaninie oleju i smalcu na końcu posypane cukrem pudrem, le beccute rodzaj chleba wykonanego ze słodkiej mąki i ozdobionego orzeszkami piniowymi i rodzynkami, caciuni – ciasto wypełnione farszem złożonym z ravioli (gatunek białego sera), jajek, cukru i skórki z cytryny.

 

Ankona jak część miast morskich posiada święto morza (Il Festival Internazionale Adriatico Mediterraneo) Tradycyjnie festiwal zaczyna się w sierpniu i trwa przez tydzień.  Festiwal reklamuje się w następujący sposób – 9 dni, 40 spektaklów, 100 artystów.

 

W czasie kiedy my mamy majówkę, w Ankonie trwa święto san Ciriaco. Jest ono obchodzone od XIV w. w dniach 1 – 4 maja. Wówczas w katedrze wystawiona jest trumna z ciałem świętego, natomiast w mieście odbywają się koncerty, ustawione są stragany z lokalnymi produktami spożywczymi oraz wszelkimi innymi towarami, którymi da się handlować.

 

W pobliżu Ankony znajdują się też plaże – to kolejna istotna informacja przy planowaniu urlopu w tym mieście. Wszystkie one położone są nieopodal lub na terenie Parku Regionalnego Conero. Plaże, na które można pojechać będąc w Ankonie to: Mezzavalle, Numana Bassa, La Spiaggiola Numana oraz Portonovo.

 

Plaża di Mezzavalle jest przeznaczona dla fanów surfingu, choć nie tylko oczywiście, pragnący popływać również będą zadowoleni. Mezzavalle jest plażą kamienną-żwirową. Czyste, przejrzyste, błękitne morze, pasy wyraźnie odcinającej się plaży, i zielona roślinność porastająca wzgórze – idealne połączenie. Dojazd do plaży drogą (via del Conero) ok. 10 km. Na plaży prysznice, toalety, bufet. Portonovo leży niedaleko i oferuje podobne warunki, choć ta plaża jest mniej dzika (więcej informacji można oczywiście znaleźć w Internecie strona QSPIAGGE zbiera informacje, jest też dobrą bazą zdjęć).

Położenie

Ankona położona jest w włoskim regionie Marche, którego jest stolicą, jest też stolicą prowincji o tej samej nazwie. Leży nad Adriatykiem na charakterystycznym cyplu stąd też pochodzi jej nazwa, z języka greckiego ankon, oznacza łokieć. W starożytności Ankona leżała przy jednej z ważniejszych rzymskich dróg – via Flaminia, drodze łączącej Rzym z dzisiejszym Rimini, powstałej ok. 220 r. p.n.e.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Łuk Trajana

pochodzący z 115 r., znajduje się na molo Rizzo, jest dobrze widoczny kiedy idziemy wzdłuż linii morza. Wykonał go mistrz Apollodoros z Damaszku (rzeźbiarz i architekt cesarza Trajana, twórcy min. Forum Trajana i term Trajana w Rzymie). Schody przed łukiem natomiast zachęcają, żeby na nich przysiąść i pooglądać z dołu wzgórze katedry oraz port. Idąc w kierunku molo można też zobaczyć stanowisko archeologiczne (bezpłatnie) ukazujące pozostałości portu z czasów rzymskich.

Kościół Santa Maria della Piazza

wczesnochrześcijańska bazylika powstała IV – VI  wieku. Zwraca uwagę piękna fasada.

katedra san Ciriaco (Duomo di Ancona)

na wzgórzu Monte Guasco pomiędzy XI, a XIII w., poświęcona patronowi, świętemu z IV wieku, biskupowi i męczennikowi czasów Juliana Apostaty. Powstała w stylu romańsko-bizantyjskim, z fragmentami starożytnymi i wczesnochrześcijańskimi. Surowe wnętrze z kamienia, otwarta więźba dachowa, półmrok daje wrażenie, że cofamy się w czasie. Do katedry prowadzi piękny romański portal, wsparty na dwóch kamiennych lwach. Trud wejścia na wzgórze katedry rekompensuje piękny widok na port i morze roztaczający się z placu przed katedrą.

Lazzaretto (Mole Vanvitellian)

wybudowany w latach 1733 – 1743. Nazwa Mole Vantellian pochodzi od nazwiska architekta. Dawne miejsce kwarantanny dla osób trędowatych przybywających do Ankony drogą morską. Późnej wykorzystywane jako szpital wojskowy, koszary, a także jako budowla obronna. Pięciokątny budynek zajmuje spory obszar 20000 m2. Początkowo nie miał połączenia ze stałym lądem. Obecnie mieści się w nim muzeum, odbywają się festiwale i przedstawienia.

Łuk Klemensa

wzniesiony w drugiej połowie. XVIII w. – znajduje się obok Łuku Trajana, idąc dalej w kierunku końca mola. Jest dedykowany papieżowi Klemensowi XII.

Corso Garibaldi

główna ulica handlowa w mieście, w całości zamknięta dla ruchu. Aleja rozpoczyna się od  Corso Garibaldi znajdującego się w pobliżu portu i prowadzi aż do Piazza Cavour. Przy Corso Garibaldi znajdują się butiki i sklepy znanych marek, a także bary i restauracje. To popularne miejsce wśród mieszkańców Ankony. Samochód można zaparkować w jednej z bocznych ulic. W 2016 r. godzina postoju liczyła się z wydatkiem rzędu 1,20 euro.

Piazza IV Novembre

pomnik znajdujący się w nieco oddalonej od portu części miasta. Warto się tam przespacerować lub – jeśli mamy mniej czasu – podjechać samochodem (na placu znajduje się parking). Po środku Piazza IV Novembre znajduje się majestatyczny Pomnik Poległych (Monumento ai Caduti) wybudowany w latach dwudziestych XX wieku. Tuż obok ogromne schody prowadzą na miejską plażę.

plaża Passetto

popularna szczególnie w niedzielę i święta miejska plaża w większości jest betonowa lub skalista, a na krótkim odcinku żwirowa. Można tu zejść po schodach wprost z  Piazza IV Novembre lub zjechać znajdującą się nieopodal windą. Ciekawostką jest fakt, że w upalne dni mieszkańcy opalają się na samych schodach lub na betonowym murze u dołu, będącym zwieńczeniem konstrukcji. Na samej plaży – z uwagi na beton i kamienie – Adriatyk jest wyjątkowo przejrzysty i zazwyczaj ma śliczny, turkusowy kolor. Warto tu zajrzeć, chociaż wypoczynek w takim miejscu nie każdemu musi przypaść do gustu.

HISTORIA

Ankona jest bardzo starą grecką kolonią powstałą podczas Wielkiej Kolonizacji, przez osadników przybyłych z Syrakuz (Sycylia) w VI w. p.n.e. W okresie Kolonizacji Ankona  należała do związku Pentapolis – Pięciu Miast  razem z  Fano, Pesaro, Rimini i Senigallia. Potem w wyniku rozwoju podbojów Rzymian dostała się w granice przyszłego imperium rzymskiego. Ankona, jako ważne miasto portowe często zmieniała „właścicieli”, po upadku Cesarstwa była pod panowaniem Ostrogotów, potem od VI wieku w Bizancjum. Natomiast już od końca VIII w. zależna od papiestwa, ostatecznie w XVI wieku wchodziła w skład państwa kościelnego. W 1860 roku stała się częścią Królestwa Włoch. Przez wieki Ankona rywalizowała z Wenecją o przewodzenie na Adriatyku.

 

W Ankonie miała też miejsca ważna bitwa II wojny światowej – bitwa o Ankonę w dniach 17-18 lipca 1944 r., w której walczył II Korpus Polski. Dzięki temu zwycięstwu alianci mogli prowadzić dalsze działania zmierzające do przełamania Linii Gotów i otworzyć drogę do Rzymu. W roku 1972 w mieście miało miejsce poważne trzęsienie ziemi, które uszkodziło wiele ważnych obiektów.

Komunikacja

Jak dojechać do Ankony

Ankona leży przy krajowej SS16 biegnącej wzdłuż wschodniego wybrzeża, oraz autostrady A 14. Do Ankony można oczywiście dojechać pociągiem np. linii Adriatica: Ankona – Otranto (Apulia), Ankona – Bolonia oraz Rzym – Ankona (przez Terni, Spoleto i Foligno).

Pobliskie lotnisko

W Falconara Marittima, 18 kilometrów od Ankony znajduje się międzynarodowe lotnisko imienia włoskiego malarza doby renesansu Rafaela Santi. Niestety nie ma ono połączeń z Polską.

Port w Ankonie

W samej Ankonie znajduje się też jeden z ważniejszych portów Morza Adriatyckiego obsługujący ruch pasażerski. Oferuje połączenia z Chorwacją, Czarnogórą, Albanią, Grecją i Turcją.

Strefy ograniczonego ruchu

Jeśli spędzamy wakacje na wybrzeżu Adriatyku i do Ankony będziemy chcieli przyjechać własnym samochodem, to koniecznie zwróćmy uwagę na strefy ograniczonego ruchu w Ankonie i strefy płatnego parkowania.

Miasta partnerskie

  • İzmir (Turcja)
  • Galaţi (Rumunia)
  • Split (Chorwacja)
  • Ribnica (Słowenia)
  • Svolvær (Norwegia)
  • Castlebar (Irlandia)
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Booking.com