x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

» » Lukka

Lukka

prowincja: Lukka, region: Toskania, Włochy

Lukka, Włochy
Lukka, Włochy, Toskania (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Chociaż Lukka nie jest największym ani najstarszym miastem Toskanii, to z powodzeniem walczy o tytuł najpiękniejszego miasta regionu z Florencją i Sieną. Spór o palmę pierwszeństwa w Toskanii nie został rozstrzygnięty do dziś. Lukka posiada wszystkie cechy toskańskiego miasta: renesansowe mury obronne, sielski spokój mieszkańców, cudowną, dużą starówkę, wspaniałe restauracje, mnóstwo zabytków i liczne typowo włoskie sklepiki z winem, pamiątkami i dziełami sztuki. Przy tym wszystkim jest mniej zgiełkliwa, a życie toczy się tu spokojniej niż w pobliskiej Florencji.

Miejska starówka otoczona jest czterokilometrowym pierścieniem zabytkowych murów obronnych. Całość dopełnia 6 bram wjazdowych i  11 dobrze zachowanych baszt. Mury i baszty pochodzą z XVI w. Wewnątrz murów skupia się turystyczne i kulturalne życie tego niespełna 100 tys. miasta. Wokół renesansowych murów wybudowano ścieżkę rowerową otaczającą całe centrum. Od przejażdżki rowerowej wokół Lukki warto rozpocząć jej zwiedzanie.

mapa Lucca
KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ - mapa historycznego centrum Lukki (źródło: Citta di Lucca, biuro informacji turystycznej miasta)

Możesz także pobrać mapę w większych rozmiarach w PDF (kliknij).

Gdy już zagłębimy się do środka starego miasta odkryjemy gąszcz wąskich uliczek, przy których znajdują się liczne sklepy, restauracje i bary. Można tu znaleźć ekskluzywną odzież, lokalne wyroby, toskańskie wina, oliwę i sery, sklepy z pamiątkami i dziełami sztuki. Do późnych godzin wieczornych ulicami spacerują turyści i mieszkańcy, a restauracje serwujące przysmaki kuchni toskańskiej, czynne są do późnych godzin nocnych. W weekendy stoliki należy rezerwować odpowiednio wcześniej. Główną ulicą handlową starego miasta jest Via Filungo - są tu butiki najsłynniejszych włoskich domów mody, liczne bary i cukiernie.

Lucca, parking
KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ - strefy ZTL (ograniczonego ruchu pojazdów) oraz strefy piesze w historycznym centrum Lukki (źródło: Citta di Lucca, biuro informacji turystycznej miasta)

Możesz także pobrać mapę w większych rozmiarach w PDF (kliknij).

Spacerując po historycznym centrum warto zwrócić uwagę na majestatyczność wysokich kamienic między którymi biegną wąskie uliczki. Zachwycają odpowiednio dobrane proporcje wśród budynków, elegancko wykonane fasady, wejścia do bram ozdobione donicami z kwiatami i drzewkami. Na wielu drzwiach zachowały się zabytkowe skrzynki pocztowe, kołatki i dzwonki. Gdzieniegdzie na elewacji widać święte obrazki mające po kilkadziesiąt lat. W podwórzach, za bramami leniwie leżą toskańskie koty.

Booking.com

Położenie

Miasto położone jest pośród malowniczych wzgórz, nad rzeką Serchią, na trasie turystycznej pomiędzy Pizą, a Florencją. Lukka znajduje się 75 km od Florencji i około 30 km od wybrzeża Toskanii. Przez miasto przebiega autostrada A11 oraz linia kolejowa łącząca Florencję z Pizą. Mimo nieco górskiego położenia panuje tu typowy dla Toskanii ciepły klimat.

Lukka, Włochy
Piazza dell’Anfiteatro wieczorem, Lukka, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

(fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • Piazza San Michele - najważniejszy plac w mieście. Znajduje się tutaj słynny kościół San Michele in Foro.
 • Kościół San Michele in Foro - wspaniały kościół zbudowany w VII w. w miejscu dawnego forum rzymskiego, uznawany jest za najpiękniejszą świątynię Lukki. Na szczególną uwagę zasługuje fasada kościoła zbudowana z stylu pizańskim, z marmuru w dwóch odcieniach. Fasada swoją wysokością znacząco przewyższa linię dachu. Świątynia jest praktycznie pozbawiona okien. Prowadzi to do ciekawego kontrastu pomiędzy jasną fasadą, a ciemnym wnętrzem. Zachwycają loggię na fasadzie, ślepe arkady i wymyślnie poprowadzone kolumny. W dosyć ciemnym wnętrzu kościoła jedyną znaczącą z punktu widzenia turysty rzeczą jest obraz Filippina Lippiego, który przedstawia świętych: Hieronima, Sebastiana, Rocha i świętą Helenę.
 • Casa di Puccini - położony w pobliżu Piazza San Michele dom, w którym urodził się słynny włoski kompozytor operowy Giacomo Puccini. Obecnie mieści się tutaj niewielkie muzeum poświęcone kompozytorowi.
 • Piazza dell’Anfiteatro - najbardziej charakterystyczny plac Lukki i jedno z najbardziej znanych miejsc w Toskanii. Okrągły, unikalny w skali światowej Piazza dell'Anfiteatro otaczają przepiękne, toskańskie kamienice. Na placu rozstawione są restauracyjne stoliki. Plac został zbudowany przez Rzymian. Za czasów Longobardów, gdy Lukka była stolicą Toskanii, na placu odbywały się ważne wydarzenia społeczno-polityczne. W średniowieczu kwitł tu handel jedwabiem. Także dzisiaj spora część mieszkańców Lukki zajmuje się produkcją i sprzedażą jedwabiu.
 • Kościół San Frediano - pochodzący z XII w. kościół zachwyca ułożoną na fasadzie kolorową mozaiką, która przedstawia Wniebowstąpienie Chrystusa. W kościele przechowywane jest ciało św. Zyty, która jest najsłynniejszą świętą z Lukki.
 • Torre Guingi - zbudowana w XV w. wieża na szczycie której posadzono dwa dęby. Z wieży można podziwiać czerwone dachy kamieniczek i tarasy na dachach budynków. Rozpościera się stą przepiękny widok na panoramę Lukki i pobliskie wzgórza.
 • Katedra San Martino - początki budowy katedry sięgają VI w., jednak w późniejszych wiekach została przebudowana i obecny kształt świątyni pochodzi z XV w. Z uwagi na dobudowaną obok dzwonnicę, fasada katedry nie jest symetryczna. Wewnątrz katedry można podziwiać trzymetrowy, drewniany krucyfiks Volto Santo (Święta Twarz) uznawany za prawdziwy wizerunek Chrystusa. To z uwagi na ten krucyfiks do katedry przybywa tak wielu turystów i wiernych. Legenda głosi, że autorem dzieła jest Nikodem, jeden z uczniów Chrystusa, który podjął się odwzorowania twarzy Jezusa. W pewnym momencie stwierdził on, że nie podobała zadania. Na drugi dzień zorientował się, że jego praca została dokończona. Według opowiadania krucyfiks nocą dokończyły anioły. Przez kilkaset lat krzyż ukryty był w jaskini. Następnie biskupowi Gualfredo w trakcie snu anioły zdradziły miejsce ukrycia krzyża. On z kolei nakazał umieścić dzieło na łodzi i powierzyć opiece Boga. W ten sposób łódź samotnie przydryfowała do wybrzeża Toskanii. Rybacy zawiadomili o tym fakcie biskupa Lukki. Ten z kolei nakazał umieścić krzyż na konnym powozie bez woźnicy. Konie same zawiozły krzyż do Lukki i tam się zatrzymały. Podjęto wówczas decyzję o pozostawieniu krzyża w kościele San Martino. Wydarzenie to uznano za cud. Wówczas kościół San Martino zyskał rangę katedry. Poza słynnym krucyfiksem wewnątrz katedry znajdują się liczne rzeźby z XIII w. Rzeźby znajdują się dookoła atrium i przy drzwiach wejściowych. Płaskorzeźby na drzwiach po lewej stronie to dzieło lokalnego rzeźbiarza Nicoli Pisana, który pochodził z Pizy i tworzył w XIII w.
 • Mury obronne - Lukkę otaczają renesansowe mury obronne o długości 4 km. Wokół murów wśród zieleni poprowadzone są ścieżki spacerowe i droga rowerowa. Mury obronne budowano w latach 1544 - 1645. Mieszkańcy Lukki zbudowali także 6 bram wjazdowych i  11 dobrze zachowanych baszt.

Historia

Lukka przypuszczalnie została założona przez Rzymian około 180 r. p.n.e. Pierwotne centrum miasta znajdowało się tutaj, gdzie dziś znajduje się Piazza San Michele. Na przełomie I i II w. Rzymianie wybudowali w mieście amfiteatr. W IX i X w. Lukka była głównym miastem Toskanii. Dopiero pod koniec X w. zaczęła tracić na znaczeniu na rzecz pobliskiej Florencji.

Od 1160 r. Lukka była niepodległą republiką. Przez lata toczyła wojny z Pizą o prymat w wymianie handlowej. W XVI w. miasto szczelnie otoczono czterokilometrowym murem obronnym, który dziś ważnym zabytkiem miasta. W 1799 r. Lukkę opanował Napoleon. Po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. miasto trafiło pod panowanie Bourbonów. W 1847 r. Lukka przyłączyła się do Wielkiego Księstwa Toskanii, a w 1860 r. była już częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Lukka, Włochy
Lukka, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Lukką związanych jest wiele sławnych na całym świecie osób. Poza operowym kompozytorem Giacomo Puccini, warto zwrócić uwagę na fakt, że na wygnaniu przez wiele lat przebywał tutaj Dante Alighieri (autor Boskiej Komedii).

Co roku z okazji cudownego przyjazdu krucyfiksu z podobizną Jezusa do katedry San Martino wieczorem 14 września przez miasto przechodzi procesja. Celem procesji jest zbieranie się ludzi z poszczególnych domów, którzy następnie dochodzą do katedry San Martino. W procesji uczestniczą duchowni wszystkich kościołów, mieszkańcy, miejscy politycy, ludzie kultury, przedstawiciele lokalnych kultur i zespołów. Cześć mieszkańców przebiera się w dawne stroje rycerskie i niesie historyczne sztandary związane z miastem. Ulice ozdobione są zapalonymi świecami.

Lukka, Włochy
Lukka, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Dogodny dojazd do Lukki zapewnia autostrada A11, która łączy Florencję z wybrzeżem Toskanii. Koło Lukki autostrada A11 rozwidla się w dwóch kierunkach: w stronę Viareggio i w stronę Pizy. Z Lukki do najbliższej plaży w Viareggio jest około 30 km (jadąc autostradą). Z kolei do Florencji jest 75 km.

Najbliższe porty lotnicze znajdują się w Pizie i we Florencji. Lotnisko w Pizie połączone jest z Lukką za sprawą linii kolejowej (pociągi jeżdżą regularnie w takcie dwugodzinnym).

Przez Lukkę przebiega linia kolejowa łącząca Florencję z Viareggio. Mnogość i regularność połączeń kolejowych zachęca do zwiedzania Toskanii za pomocą kolei. Pociąg regionalny z Lukki do Florencji w zależności od wybranego połączenia jedzie ok. 1:30. Cena biletu to 7 euro. Do Viareggio dojedziemy w 30 minut za 3,30 euro. Tyle samo kosztuje bilet z Lukki do Pizy, czas podróży to także 30 minut.

Miasta Partnerskie

 • Abingdon (Wielka Brytania)
 • Colmar (Francja)
 • Schongau (Niemcy)
 • Sint-Niklaas (Belgia)
 • Buenos Aires (Argentyna)
 • Lucca Sicula (Włochy)
 • South San Francisco (USA)

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1661 głosy)
Lucca
Lucca jest przepięknym miastem. Za każdym razem jak przyjeżdżam do Włoch odwiedzam miasteczko Lucca.
Anna Wojnar
#2
2014-02-07
16:42:06
Lukka
Lukke zwiedzałam w deszczu ale nic nie mogło mi zepsuć piękna jakie zobaczyłam .Lukka jest przepiękna jedyna nie powtarzalna .
Karolina
#1
2013-11-12
20:50:40

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com