Strona główna -> Na narty do Włoch -> Ubezpieczenie na wyjazd do Włoch. Dlaczego karta EKUZ jest niewystarczająca?

Ubezpieczenie na wyjazd do Włoch. Dlaczego karta EKUZ jest niewystarczająca?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 5 komentarzy 20,4 tysięcy wyświetleń

Od stycznia 2022 r. wszyscy narciarze na włoskich stokach będą musieli mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową. Do tej pory polisa była dobrowolna, chociaż zdecydowana większość turystów i tak decydowała się na jej zakup. Teraz za brak polisy na stoku będzie groził mandat do 150 euro i natychmiastowa utrata skipassu. Jednak nawet turyści, którzy nie jadą na narty, a ich celem jest wyłącznie wypoczynek na plażach i zwiedzanie miast, powinni rozważyć dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Włoch. Popularna karta EKUZ nie zawsze jest wystarczająca.

Na końcu tekstu znajduje się KOD RABATOWY -15% na ubezpieczenia turystyczne

Dodatkowe ubezpieczenie na wakacyjny wyjazd to koszt kilku złotych dziennie w przeliczeniu na członka rodziny. W zamian zyskujemy większą beztroskę na wakacjach i pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach.

Ubezpieczenie na wyjazd do Włoch – co zmienia się dla narciarzy od 1 stycznia 2022 r.?

Od nowego roku ubezpieczenie dla narciarzy będzie we Włoszech obowiązkowe:

 • Kara za brak polisy będzie wynosiła od 100 do 150 euro.
 • Dodatkowo narciarzowi, który jeździ bez ubezpieczenia, zostanie odebrany skipass.
 • Wymóg nie dotyczy osób na nartach biegowych.

Ponadto na mocy nowych przepisów wszyscy niepełnoletni narciarze będą musieli mieć kask.

Nowością, która tej zimy pojawi się na włoskich stokach mają być wyrywkowe kontrole trzeźwości. Jeśli alkomat wskaże pozytywny wynik narciarz może zostać ukarany mandatem od 250 do 1000 euro.

Nieszczęścia się zdarzają nawet na plaży lub w trakcie zwiedzania miast

plaża w Marina di Cecina, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
plaża w Marina di Cecina, wybrzeże Toskanii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wbrew pozorom o dodatkowej polisie nie powinny myśleć tylko osoby wybierające się do Włoch na narty lub uprawiające sporty ekstremalne. Nieszczęścia się zdarzają nawet wtedy, gdy planujemy wypoczynek na plaży lub zwiedzanie miast.

Kilka lat temu nasz dobry przyjaciel opowiadał nam, jak nagły ból zęba całkowicie popsuł mu wyjazd nad włoskie wybrzeże Adriatyku. Relacjonowałem już tę historię swego czasu na naszym profilu na Facebooku, ale warto ją w skrócie przypomnieć.

Nasz przyjaciel ze swoją rodziną wykupił 10-dniowy pobyt w hotelu nad samym morzem, w regionie Marche. Pechowo, dzień po przyjeździe rozbolał go ząb. Ból był nie do zniesienia, a jakiekolwiek leki przeciwbólowe – które miał ze sobą – nie pomagały. Uprzejma recepcjonistka z hotelu w trzecim dniu pobytu podpowiedziała, gdzie jest najbliższa klinika stomatologiczna. Okazało się, że nawet rodowici Włosi nie mają refundowanych wizyt u stomatologa, a włoscy dentyści należą do najdroższych w Europie. Za podstawowe zaopatrzenie zęba nasz przyjaciel zapłacił 300 euro. Ból był już przynajmniej do zniesienia, a ząb wymagał dalszego leczenia kanałowego w Polsce.

Karta EKUZ – co zapewnia, a czego nie obejmuje?

dlaczego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Włoch (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dlaczego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Włoch (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Popularna karta EKUZ, którą przed każdymi wakacjami Polacy tłumnie wyrabiają w oddziałach NFZ, gwarantuje najbardziej podstawowe usługi i zabiegi ratujące zdrowie i życie. Możemy więc liczyć na przyjęcie przez lekarza w państwowym szpitalu lub publicznym ambulatorium, bezpłatny pobyt w szpitalu w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia i transport karetką do najbliższego szpitala w razie wypadku.

We Włoszech obowiązuje częściowe współpłacenie za usługi medyczne. Podobnie jak Włosi, jesteśmy zobowiązani zapłacić za poradę lekarza pierwszego kontaktu do 36,15 euro.

Nawet posiadając kartę EKUZ musimy pokryć 100 proc. kosztów leczenia stomatologicznego. To jak wspominałem na wstępie we Włoszech bywa wielokrotnie droższe niż w Polsce. W przypadku choroby, która nie wymaga hospitalizacji, z własnej kieszeni należy pokryć koszty leków. Włoskie apteki także mają wyższe ceny niż te, do jakich przyzwyczailiśmy się w Polsce.

Nie posiadając prywatnego ubezpieczenia z własnych środków należy pokryć też koszty poszukiwania i akcji ratowniczej w górach (nie tylko, gdy zjeżdżamy na nartach, ale nawet gdy lubimy górskie wspinaczki). We własnym zakresie należy też sfinansować transport medyczny do Polski – na przykład w sytuacji, gdy nasz stan zdrowia lub uraz po wypadku nie pozwala na powrót samochodem czy samolotem w pozycji siedzącej.

Co obejmuje ubezpieczenie ubezpieczenie na wyjazd do Włoch?

wypadek rowerzysty w Santa Margherita Ligure, ubezpieczenie na wyjazd do Włoch (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
wypadek rowerzysty w Santa Margherita Ligure, ubezpieczenie na wyjazd do Włoch (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Standardowe ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia do wysokości sumy gwarantowanej. Suma gwarantowana w przypadku wyjazdu do Włoch powinna wynosić minimum 30 tys. euro, ale eksperci z branży ubezpieczeniowej sugerują, aby zadbać o ubezpieczenie do kwoty 50 tys. euro.

W ramach powyższej sumy ubezpieczyciel zazwyczaj pokryje koszty:

 • usług medycznych. Mogą to być wizyty u lekarza, koszty pobytu w szpitalu, przeprowadzone operacje, zabiegi, a nawet transport sanitarny do Polski. Tego typu ubezpieczenie działa nie tylko na terenie Włoch, a także w krajach tranzytowych. Jesteśmy więc chronieni również w podróży do kraju docelowego;
 • zakup leków i środków medycznych;
 • koszty przedwczesnego porodu;
 • koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej;
 • transport medyczny do Polski, jeśli sytuacja tego wymaga;
 • organizacja pobytu dla rodziny w przypadku hospitalizacji osoby ubezpieczonej;
 • transport zwłok.

Dodatkowo ubezpieczenie turystyczne obejmuje usługi stomatologiczne przy ostrych stanach bólów zębowych oraz NNW w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego.
W ramach usługi assistance ubezpieczyciel całodobowo świadczy pomoc w sytuacjach nagłych, a także pomoc tłumacza.

Czy dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Włoch jest wymagane?

Ubezpieczenie na wyjazd do Włoch nie jest obowiązkowe. Jednak ceny tego typu ubezpieczeń są na tyle korzystne, że warto wykupić taką polisę. Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne zapewni pełną ochronę w trakcie wakacji i względny spokój w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.

Ile kosztuje turystyczne ubezpieczenie na wyjazd do Włoch?

Cena uzależniona jest od liczby osób wybierających się na wakacje, długości i charakteru pobytu. Istotne są także ewentualne choroby przewlekłe wśród osób ubezpieczających się oraz ewentualne dodatkowe opcje.

Porównywarka ubezpieczeń KioskPolis.pl pozwala sprawdzić ceny ubezpieczeń turystycznych wśród wiodących ubezpieczycieli.

 • Najtańsze ubezpieczenie to koszt już od 2,38 zł za dzień na osobę.
 • Najtańsze ubezpieczenie na 7 dni na wyjazd turystyczny dla 2 osób można kupić od 33,32 zł.
 • Ubezpieczenie na 7 dni dla 2 osób z rekomendowanymi sumami (do kwoty 50 tys. euro) to wydatek 51,74 zł.

Cena rośnie jeśli mamy zamiar jeździć na nartach, pływać jachtem czy uprawiać inne sporty. W KioskPolis.pl jest możliwość ubezpieczenia około 180 dyscyplin sportowych, dodatkowo dla niektórych ofert w cenie ubezpieczenia jest dodane OC Sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego. Jeżeli planujemy pływać żaglówką lub wędrować po górach warto zwrócić uwagę żeby ubezpieczenie miało wysokie (równe kosztom leczenia) koszty ratownictwa.

Jak porównać oferty? Na co zwrócić uwagę?

Oferty wielu ubezpieczycieli można bezpłatnie porównać na stronie KioskPolis.pl. Wystarczy podać daty wyjazdu i wiek wszystkich uczestników. Istotny jest także cel podróży (wypoczynek, narty, inny sport albo wyjazd do pracy) i ewentualne choroby przewlekłe.

Najbardziej istotna informacja to suma ubezpieczenia (koszty leczenia). We Włoszech powinna ona wynosić 200 000 zł. Jeśli zamierzamy uprawiać sport, pływać żaglówką lub wędrować po górach zadbajmy o to, aby wybrana oferta zawierała wysoką sumę na ewentualną akcję ratowniczą. Dodatkowo polisy zawierają także ubezpieczenie NNW. Wówczas odszkodowanie jest wypłacane w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego.

Warte uwagi są także dodatkowe opcje:

 • OC pokryje ewentualne szkody na mieniu lub na osobie. Nie musimy się wówczas martwić o to, że nasz pies pogryzie komuś namiot na kempingu albo że nasze dziecko zniszczy coś wartościowego w hotelu 🙂
 • Ubezpieczenie bagażu zapewni wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży lub uszkodzenia bagażu. Oczywiście pod warunkiem, że nie wynikało to z rażącego niedbalstwa ? na przykład gdybyśmy zostawili bagaże bez opieki na ulicy. Ubezpieczenie tego typu czasem zawiera też dodatkowe ubezpieczenie sprzętu elektroczniego.
 • Warto wybrać ubezpieczenie z klauzulą alkoholową. Widoczne jest to od razu w opisie ubezpieczenia. Na wakacjach popołudniowy drink czy wino do kolacji to zazwyczaj standard. Klauzula alkoholowa zapewnia pomoc ubezpieczyciela nawet wtedy gdy do wypadku dojdzie pod wpływem alkoholu.
 • Dodatkowe opcje to także ubezpieczenie sprzętu sportowego i OC Sportowe.

Gdzie kupić ubezpieczenie na wakacje?

Oferty firm ubezpieczeniowych można bezpłatnie porównać na stronie KioskPolis.pl. Porównywarka ubezpieczeń umożliwia sprawdzenie poszczególnych ofert z różnych firm, porównanie zakresu ubezpieczenia, sumy gwarantowanej i dodatkowych opcji.

Specjalnie dla Czytelników Kierunku Włochy przygotowaliśmy kod rabatowy na wakacyjne ubezpieczenia ze zniżką do – 15%!

Kod rabatowy: WŁOCHY

W przypadku ubezpieczeń Generali kod zapewnia zniżkę -10%, a przy ubezpieczeniach Signal Iduna rabat wynosi -15%.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

5 komentarzy

Jacek Olechnowicz 10 grudnia 2021 - 18:39

Nie wyobrażam sobie jak bez ubezpieczenia można jechać na stok, ale znam takich. U nas w pracy facet pojechał do Szwajcarii. Zderzył się na stoku z jakimś Szwajcarem. Tamten miał poważną kontuzję. Na miejscu policja, ratownictwo, zabrali go i teraz po kilku miesiącach sprawa trafiła do sądu, uwaga W SZWAJCARII. Poszkodowany Szwajcar domaga się odszkodowania, że niby nie mógł chodzić do pracy po wypadku na stoku. Obwinia Polaka, a ten bez języka, bez polisy, szuka teraz jakiegoś polskiego adwokata na miejscu. Dramat. Bezmyślność. Nie wiadomo czy ten wyrok Szwajcarii ma jakieś znaczenie w Polsce. Nie śpi po nocach. Jak ktoś nie myśli, to nie powinien wyjeżdżać poza polski grajdoł. Nawet się nie przyznał jakiego odszkodowania domaga się Szwajcar, ale kwota we frankach wiadomo.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 grudnia 2021 - 12:34

Straszna historia. Współczuję znajomemu.

Odpowiedz
SnowMarco 5 grudnia 2021 - 11:52

Zawsze kupuję dodatkowe ubezpieczenie na narty. Robiłem to nawet jak polisa nie była obowiązkowa.

Odpowiedz
Marek 8 lipca 2021 - 09:51

Bardzo rzeczowy artykuł. Moi znajomi, z którymi od lat wspólnie jeździmy do Włoch, uważają, że karta EKUZ rozwiązuje wszystkie ewentualne problemy. Tak to jest jak ktoś nie rozróżnia czym się różni polski system opieki medycznej od tego we Włoszech. Zdrowie nam dopisuje, ale z assistance korzystaliśmy już dwukrotnie na włoskiej ziemi.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 grudnia 2021 - 12:33

To podobnie jak u nas. Assistance się przydało nam kiedyś w Vieste (2500 km od domu), ale na szczęście usterkę udało się naprawić w warsztacie na miejscu. Co ciekawe, poza naszym samochodem we włoskim serwisie stało mnóstwo BMW i Mercedesów niemieckich turystów. Nowe, ale też odmówiły posłuszeństwa na wakacjach 😉

Odpowiedz