Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Niewielka, ale jakże klimatyczna i kolorowa Manarola jest jednym z pięciu miasteczek Parku Narodowego Cinque Terre we włoskiej Ligurii. Znajdziemy tu romantyczne uliczki, klimatyczny plac, przy którym znajdują się restauracje serwujące dania lokalnej kuchni oraz kameralny port rybacki. Z większości kamieniczek rozpościera się pasjonujący widok na Morze Liguryjskie. Manarola nie ma plaży piaszczystej, ale skaliste wybrzeże pełne malutkich zatoczek jest dużą atrakcją dla turystów.

 

Dojeżdżając do Manaroli pociągiem warto zwrócić uwagę na tunel, w którym częściowo ulokowana jest stacja kolejowa. W czasie II wojny światowej mieszkańcy miasteczka chronili się w tym tunelu w obawie o bombardowania lotnicze.

 

Charakterystyczne dla Manaroli są domy będące jednocześnie swego rodzaju wieżami, broniącymi w przeszłości miasta. Podobnie jak w pozostałych miasteczkach Cinque Terre, także Manarola składa się z jednej głównej ulicy (w zasadzie deptaku) wokół którego skupia się turystyczne życia miasta. To tutaj jest większość restauracji, barów i sklepików z pamiątkami. Warto wstąpić do jednego z barów żeby spróbować lokalnego białego wina lub tutejszego Pesto. Deptak prowadzi od okolic stacji kolejowej do portu i tarasów widokowych. W czasie wakacji w porcie na betonie swoje ręczniki rozkładają turyści zmęczeni spacerami po Parku Narodowym. Zdarza się, że niektórzy skaczą ze skał wprost do morza. Inni – mimo dużej głębokości – kąpią się w krystalicznie przejrzystym Morzu Liguryjskim.

 

Parco Nazionale delle Cinque Terre w 1999 r. został założony jako pierwszy z Parków Narodowych we Włoszech. Jedną z głównych atrakcji Parku – poza zwiedzaniem plaż i miasteczek, są także liczne trasy spacerowe i trekkingowe. Ścieżki łączące poszczególne miasteczka Cinque Terre cechują się zróżnicowanym poziomem trudności. Najsłynniejsza z tras to słynna „Droga Miłości”, przy której zakochane pary na zawsze przyczepiają swoje kłódki, a na zadaszonej części trasy, pod arkadami na murze malują pamiątkowe wpisy. “Droga Miłości” bardziej niż górską ścieżkę, przypomina nadmorski bulwar. Jest to płaska i wybrukowana droga.

 

Pozostałe ze ścieżek to już typowe trasy trekkingowe. Ścieżka łącząca Manarolę z Corniglią to już wyprawa, która zajmie nam od 60 do 120 minut w zależności od tempa i wytrzymałości organizmu. Nieco krócej idzie się z Corniglii do Vernazzy (od 60 do 90 minut). Widoki z obydwu ścieżek są niezapomniane – zielone góry i lazurowe Morze Liguryjskie, a miejscami tarasowo ułożone winnice, znajdujące się tutaj od wieków. W Parku Narodowym znajdują się też wyżej położone ścieżki dla najbardziej wytrwałych turystów. Wszystkie ścieżki są oznakowane i wyszczególnione na mapach rozstawionych w różnych punktach Parku. Mapkę ze ścieżkami otrzymamy także w trakcie zakupu biletu wstępu na ścieżki.

 

Z uwagi na fakt, że w Cinque Terre w ostatnich latach (głównie jesienią) zdarzały się mniejsze lub większe osunięcia ziemi, górskie ścieżki bywały okresowo zamykane na czas wprowadzenia niezbędnych zabezpieczeń. W 2012 r., czyli ponad rok po słynnej lawinie błotnej wszystkie ścieżki były czynne, ale już w 2013 r. z uwagi na wypadek na jednej z tras, gdzie obsunęły się skały, wprowadzono ograniczenia na niektórych trasach na czas wybudowania specjalnych siatek zabezpieczających. Przed planowaniem podróży po Cinque Terre lepiej sprawdzić aktualne informacje w tzw. Cinque Terre Point (na dworcach kolejowych w La Spezia i Levanto) lub na oficjalnej stronie internetowej Parku Narodowego Cinque Terre.

Położenie

Manarola położona jest na terenie Parku Narodowego Cinque Terre, w południowo wschodniej części włoskiej Ligurii, tuż nad Morzem Liguryjskim. Centrum Manaroli znajduje się na urwistym klifie z czarnej skały, 70 metrów nad poziomem morza. Manarola znajduje się pomiędzy miejscowościami Corniglia, a Riomaggiore. Do Riomaggiore z Manaroli prowadzi słynna “Droga miłości” (Via Dell’Amore). Na wzgórza wokół Manaroli znajdują się tarasowo ułożone winnice, a miejscami gaje oliwne.

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

Kościół San Lorenzo

to główny zabytek Manaroli. Został zbudowany w 1338 roku przez mieszkańców Manaroli i Volastra. Kościół posiada trzy nawy, a na fasadzie znajduje się rozeta z dwunastoma kolumnami. Obok zbudowana jest dzwonnica, która w przeszłości prawdopodobnie miała znaczenie obronne.

Szlaki Cinque Terre

największą atrakcja Manaroli są ścieżki po okolicznych wzgórzach i te, które prowadzą wzdłuż morza do sąsiednich miasteczek. Rozpościera się z nich cudowny widok na skaliste wybrzeże i Morze Liguryjskie. Najsłynniejszą trasą widokową jest “Droga Miłości” (Via dell Amore), która prowadzi do pobliskiego Riomaggiore. Długość to 1,6 km. Inne szlaki prowadzą wzdłuż morza w przeciwnym kierunku lub w górę, pomiędzy winnicami, skąd podziwiać można dachy budynków Manaroli z morzem w tle. W celu spacerowania po ścieżkach Parku Narodowego Cinque Terre konieczne jest wykupienie biletu (w 2012 roku bilet normalny kosztował 5 euro lub 10 euro, jeśli był połączony z możliwością nielimitowanego podróżowania pociągami po miasteczkach Cinque Terre). Środki ze sprzedaży biletów przeznaczane są na zachowanie dziewiczej przyrody na terenie Parku i utrzymanie ścieżek.

HISTORIA

Manarola została założona przez mieszkańców rzymskiej osady Volastra. Lokalizacja na skałach, przy morzu miała znaczenie obronne. Od lądu trudno było tu dotrzeć. Z kolei potencjalne ataki morskich piratów stosunkowo łatwo było odeprzeć. Nazwa miasteczka pochodzi z łaciny. „Manium arula” oznacza mały ołtarz poświęcony „Mani”, rzymskim bożkom domowym. Na kartach historii opisujących XVI wiek w Ligurii dużo miejsca poświęca się mieszkańcom Manaroli, którzy zawsze dzielnie odpierali ataki piratów.

 

Pod koniec XIX wieku do miasta doprowadzono wykutą w skałach linię kolejową. To znacząco ożywiło miejscowość, a wielu rodowitych mieszkańców zaczęło dojeżdżać do pracy do pobliskiej La Spezia. Budowano tam wówczas olbrzymi port wojenny. Rozwój infrastruktury kolejowej, a później także drogowej sprawił, że Manarolę odkryli turyści. Dzisiejsi mieszkańcy Manaroli w przeważającej większości porzucili rolnictwo i połów ryb na rzecz turystyki. Wielu z nich prowadzi restauracje, bary i kameralne pensjonaty z pokojami do wynajęcia.

Komunikacja

Jak dojechać do Manaroli

Dojazd samochodem do Manaroli jest oczywiście możliwy, ale to najmniej wygodny sposób dotarcia. Droga jest wprawdzie malownicza, ale wąska i kręta, a w samym miasteczku jest bardzo mało miejsc parkingowych i wszystkie są płatne. Znajdują się też strefy parkowania dla mieszkańców, które są bezpłatne. W szczycie sezonu trzeba przyjechać bardzo wcześnie rano, aby zająć miejsce parkingowe. Należy się też liczyć z nieco wyższymi kosztami parkingu niż w przeciętnym włoskim mieście. Zdecydowanie rozsądniej zostawić samochód na parkingu przy dworcu kolejowym i dotrzeć do Manaroli pociągiem korzystając z karty uprawniającej do nielimitowanych przejazdów w ciągu całego dnia po Cinque Terre.

Stacja kolejowa w Manaroli

Dojazd do Manaroli pociągiem to najtańszy i najwygodniejszy sposób dotarcia. Stacja kolejowa w Manaroli leży na linii Genua – Piza. Zatrzymuje się tutaj większość pociągów regionalnych jeżdżących pomiędzy Levanto, a La Spezia. Pierwsze pociągi jeżdżą od około 6:00 rano, a ostatnie odjeżdżają przed 22:00. Istnieje możliwość nabycia całodniowej Cinque Terre Card Train w cenie 10 euro. Upoważnia ona do całodniowego nielimitowanego podróżowania pomiędzy stacjami Levanto, a La Spezia oraz do wejścia na ścieżki Parku Narodowego Cinque Terre. Kartę można kupić między innymi na dworach kolejowych.

Statkiem do Manaroli

Do Manaroli można dotrzeć również drogą morską. W sezonie wakacyjnym z Monterosso i z Portovenere odpływają regularnie statki do miasteczek Cinque Terre, w tym do Manaroli. Możliwe są także połączenia z wybrzeża Toskanii, w tym z Marina di Massa czy Forte dei Marmi. Cena za taki rejs to zazwyczaj około 25 euro od osoby w jedną stronę.

Miasta partnerskie

  • Manarola nie posiada miast partnerskich.
Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Booking.com