x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Riomaggiore

Riomaggiore

prowincja: La Spezia, region: Liguria, Włochy

Riommagiore, Liguria, Cinque Terre, Włochy
Riomaggiore, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Riomaggiore to jedno z pięciu bajecznych miasteczek słynnego na całym świecie włoskiego parku naturalnego Cinque Terre. Niegdyś rybackie wioski, położone przy Morzu Liguryjskim, u stóp pokrytych winnicami gór, przez turystów zostały odkryte stosunkowo niedawno. W przeszłości można było dotrzeć tu wyłącznie łodzią. Dziś miasteczka Cinque Terre połączone są ze sobą malowniczymi ścieżkami wzdłuż skalistego wybrzeża, krętą wąską drogą, a także linią kolejową, której dłuższa część biegnie w skalistych tunelach. Riomaggiore to miejsce wyjątkowo piękne, kojarzące się z baśniową krainą, która nie może istnieć naprawdę. Są tu romantyczne zaułki, kameralne plaże, skały zanurzone w morzu, na których można wypoczywać i liczne ścieżki, zarówno skaliste, jak i górzyste, w tym m.in. Droga Miłości, na której spotkać można zakochane pary z całego świata zapinające na pamiątkę kłódki...

Wspomniana Droga Miłości (Via dell Amore), to ścieżka wzdłuż skał z widokiem na morze, która łączy Riomaggiore z pobliską - równie piękną - Manarolą. Cały szlak to około 1,6 km. Żeby swobodnie korzystać ze skalistych ścieżek pomiędzy miejscowościami Cinque Terre należy kupić specjalny bilet na wstęp do Parku Narodowego. Jego koszt w 2013 roku wynosił 5 euro. Dostępna jest też tzw. Cinque Terre Card Train - w cenie 10 euro - która upoważnia do całodniowego, nielimitowanego podróżowania na trasie La Spezia - Levanto. Pociąg przejeżdża przez wszystkie miasteczka Cinque Terre. Czas podróży pomiędzy nimi, to średnio około 2-3 minut, a większość drogi biegnie w skalistych tunelach.

Cinque Terre mapa
KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ - Cinque Terre mapa (źródło: oficjalna strona Parco Nazionale Delle Cinque Terre)

W Riomaggiore zachwycają wręcz "schodzące do morza" kilkupiętrowe kolorowe kamieniczki. Niektóre mają po 700 lat. Nad nimi górują tarasowo ułożone winnice. Riomaggiore znane jest z produkowanego tutaj lokalnego wina. Wzgórza nad miastem pokryte są malowniczymi winnicami, a tutejsze wino można kupić w lokalnych sklepikach. Miasteczko wraz z otaczającymi go winnicami najpiękniej wygląda o zachodzie słońca. Złociste promienie zanurzającego się w morzu słońca przepięknie oświetlają to miejsce.

ścieżki spacerowe Cinque Terre
KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ - Cinque Terre - trasy trekkingowe (źródło: oficjalna strona Parco Nazionale Delle Cinque Terre)

Ciekawostką jest fakt, że z uwagi na zachowanie estetyki mieszkańcom zabroniono montowania anten satelitarnych na budynkach. Riomaggiore było pierwszym miasteczkiem we Włoszech, w którym założono jedną dużą antenę zbiorczą, a następnie za pomocą dyskretnie poprowadzonych kabli dociągnięto sygnał tzw. lokalnej telewizji kablowej do wszystkich mieszkańców. W tym celu władze miasteczka podpisały specjalną umowę z włoskim operatorem platformy telewizyjnej Sky.

Booking.com

Położenie

Riomaggiore położone jest u brzegu Morza Liguryjskiego, u podnóża stromego apenińskiego wzgórza. Miasteczko zostało ulokowane w tym miejscu w XIII wieku. Całe terytorium Riomaggiore jest częścią Parku Narodowego Cinque Terre. Riomaggiore nie posiada własnej piaszczystej plaży, ale wokół pełno jest urokliwych skalistych miejsc, w których łagodnie można zejść do morza. Skały są zresztą wykorzystywane przez turystów, jako swoiste “prywatne” wyspy, których zajęcie gwarantuje, że nikt inny nie przysiądzie się z boku. Główna ulica Riomaggiore dosłownie wpada do morza. Miało to umożliwić mieszkającym tu rybakom swobodne wyciąganie łodzi na brzeg. Wokół miasteczka znajdują się liczne ścieżki turystyczne prowadzące do sąsiednich miasteczek lub na wzniesienia, z których rozpościera się malowniczy widok na Riomaggiore.

Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy
Skalista plaża przy Riomaggiore, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela - znajduje się w górnej części miasta. Został zbudowany w 1340 roku.
  • Kościół św. Antoniego - usytuowany w centrum zabytkowego Riomaggiore. Tradycja głosi, że jest najstarszym obiektem sakralnym w miejscowości ponieważ został wzniesiony w XIII wieku. W kościele znajdują się freski św. Antoniego z XVII wieku.
  • Castello di Riomaggiore - w górnej części miasteczka znajduje się zamek warowny z 1260 roku.
  • Szlaki Cinque Terre - największą atrakcja Riomaggiore są ścieżki po okolicznych wzgórzach i te, które prowadzą wzdłuż morza do sąsiednich miasteczek. Rozpościera się z nich cudowny widok na skaliste wybrzeże i Morze Liguryjskie. Najsłynniejszą trasą widokową jest Droga Miłości (Via dell Amore), która prowadzi do pobliskiej Manaroli. Długość to 1,6 km. Inne szlaki prowadzą wzdłuż morza w przeciwnym kierunku lub w górę, pomiędzy winnice, skąd podziwiać można dachy budynków Riomaggiore z morzem w tle. W celu spacerowania po ścieżkach Parku Narodowego Cinque Terre konieczne jest wykupienie biletu (w 2012 roku bilet normalny kosztował 5 euro lub 10 euro, jeśli był połączony z możliwością nielimitowanego podróżowania pociągami po miasteczkach Cinque Terre). Środki ze sprzedaży biletów przeznaczane są na zachowanie dziewiczej przyrody na terenie Parku i utrzymanie ścieżek.
  • Skały zatopione u brzegu - Riomaggiore nie posiada plaży miejskiej, ale wcale nie byłaby ona tutaj potrzebna. Wokół miasteczka znajdują się romantyczne zatoczki, odizolowane od brzegu skały oraz olbrzymie bloki skalne, na których można się położyć i opalać lub z których można skakać z dużej wysokości wprost do Morza Ligurysjkiego. W wielu miejscach utworzono specjalne kamienne schodki umożliwiając zejście ze wzgórza do wody lub na skały. Z kolei z wody na strome i trudno dostępne skały prowadzą specjalnie utworzone metalowe drabinki. Szczegóły na zdjęciach po prawej stronie.

Historia

Wzmianki o nadaniu praw miejskich Riomaggiore pojawiają się w 1251 roku. Miasto przez pierwsze kilkadziesiąt lat swojego istnienia silnie związane było z pobliską Genuą. Miało z nią toczyć wojny przeciwko toskańskiej Pizie. Dzięki gospodarczemu wsparciu Genui w Riomaggiore już w XIII wieku utworzono tarasowe winnice. Wino z okolic miasta znane było w całej Europie. W podziękowaniu za dobrobyt mieszkańcy Cinque Terre, w tym Riomaggiore budowali nowe, większe świątynie. W mieście w 1340 roku powołano parafię św. Jana Chrzeciciela. W XVIII wieku miasto znalazło się pod wpływem Francji. W 1815 roku Riomaggiore zostało włączone do Królestwa Sardynii, a od 1861 roku do Królestwa Włoch. Od 1923 roku Riomaggiore jest częścią prowincji La Spezia. Pod koniec XIX wieku rozpoczęto budowę linii kolejowej La Spezia - Genua. Dzięki temu Riomaggiore zostało na nowo odkryte. Wreszcie można było tu dotrzeć w prostszy sposób niż na łodzi. Droga asfaltowa do miasta (do dziś niezwykle wąska i kręta) powstała dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Dziś gospodarka Riomaggiore opiera się prawie wyłącznie na turystyce i rolnictwie. Miasteczko odwiedzają turyści z całego świata, którzy robią zakupy w tutejszych sklepikach z pamiątkami, nocują w miejskich hotelach i kosztują liguryjskich przysmaków w lokalnych restauracjach. To pozwala mieszkańcom sukcesywnie rezygnować z coraz mniej opłacalnego połowu ryb i prowadzenia winnic.

Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy
Skały w pobliżu Riomaggiore, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Dojazd samochodem do Riomaggiore jest oczywiście możliwy, ale to najmniej wygodny sposób dotarcia. Droga jest wprawdzie malownicza, ale wąska i kręta, a w samym miasteczku jest bardzo mało miejsc parkingowych i wszystkie są płatne. Znajdują się też strefy parkowania dla mieszkańców, które są bezpłatne. W szczycie sezonu trzeba przyjechać bardzo wcześnie rano, aby zająć miejsce parkingowe. Należy się też liczyć z nieco wyższymi kosztami parkingu niż w przeciętnym włoskim mieście. Zdecydowanie rozsądniej zostawić samochód na parkingu przy dworcu kolejowym i dotrzeć do Riomaggiore pociągiem korzystając z karty uprawniającej do nielimitowanych przejazdów w ciągu całego dnia po Cinque Terre.

Dojazd do Riomaggiore pociągiem to najtańszy i najwygodniejszy sposób dotarcia. Stacja kolejowa w Riomaggiore leży na linii Genua - Piza. Zatrzymuje się tutaj większość pociągów regionalnych jeżdżących pomiędzy Levanto, a La Spezia. Pierwsze pociągi jeżdżą od około 6:00 rano, a ostatnie odjeżdżają przed 22:00. Istnieje możliwość nabycia całodniowej Cinque Terre Card Train w cenie 10 euro. Upoważnia ona do całodniowego nielimitowanego podróżowania pomiędzy stacjami Levanto, a La Spezia oraz do wejścia na ścieżki Parku Narodowego Cinque Terre. Kartę można kupić między innymi na dworach kolejowych.

Do Riomaggiore można dotrzeć również drogą morską. W sezonie wakacyjnym z Monterosso i z Portovenere odpływają regularnie statki do miasteczek Cinque Terre, w tym do Riomaggiore.

Miasta Partnerskie

Riomaggiore nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1492 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com