Strona główna -> Umbria -> Perugia – najlepszy przewodnik po stolicy Umbrii. Co warto zobaczyć? Zabytki, sprawdzone noclegi i restauracje oraz mnóstwo porad praktycznych

Perugia – najlepszy przewodnik po stolicy Umbrii. Co warto zobaczyć? Zabytki, sprawdzone noclegi i restauracje oraz mnóstwo porad praktycznych

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 11 komentarzy 57,1 tysięcy wyświetleń
Perugia – najlepszy przewodnik po stolicy Umbrii. Co warto zobaczyć? Zabytki, sprawdzone noclegi i restauracje oraz mnóstwo porad praktycznych. Na zdjęciu Piazza IV Novembre - główny plac Perugii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Perugia jest jednym z naszych ulubionych włoskich miast. Piękna, z niezwykłą atmosferą i idealna, aby tu zamieszkać. Od wieków jest miastem sztuki, z ogromnym dziedzictwem kulturowym i z dużą ilością bezcennych zabytków. Perugia to miasto pamiętające o swojej historii, które prężnie rozwijało się już za czasów Etrusków, a w średniowieczu dominowało nad sąsiadami. Dzięki dwóm Uniwersytetom i 40-tysiącami studentów z całego świata, Perugia tętni życiem przez cały rok. To także miasto papieży (odbywały się tutaj konklawe), miasto święta czekolady i corocznego festiwalu jazzowego.

Powodów dla których można pokochać Perugię jest zresztą więcej. To także stolica umbryjskiej kuchni – dania obficie posypywane są tu truflami, a lokalnym specjałem jest wołowina, dziczyzna i porchetta. Czy wszystko razem to nie wystarczająco dużo, aby zachwycić się tym miastem?

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Jeśli jedziesz do Umbrii, to przeczytaj także nasz duży przewodnik po całym regionie:

Zapraszamy do naszego autorskiego, nieco osobistego przewodnika po Perugii, a w nim między innymi:

  • Gdzie szukać noclegu? Nasze sprawdzone hotele i apartamenty – w centrum i z bezpiecznym parkingiem!
  • Krótkie i konkretne ciekawostki, czyli 10 faktów o Perugii.
  • Co warto zobaczyć w ciągu weekendu w Perugii?
  • Polecane restauracje, bary i pizzerie, czyli o tym gdzie zachwycić się truflami, a gdzie zatrzymać się na spritza, aby chłonąć atmosferę miasta.
  • Mnóstwo porad praktycznych: strefa ZTL, parkingi, dojazd z lotniska do centrum, dojazd z Rzymu.
  • Punkty widokowe.
  • Propozycje wycieczek w okolicy.

Zaczynamy?!

Sprawdzone i klimatyczne noclegi w Perugii

Piazza IV Novembre, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza IV Novembre, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Stolicę Umbrii idealnie zwiedza się w trakcie pieszych spacerów. Miasto – nie uwzględniając studentów – liczy 150 tys. mieszkańców, ale zabudowa jest zwarta, a większość zabytków i atrakcji jest blisko siebie. Jednocześnie to świetna baza wypadowa do odkrywania całego regionu. W pobliżu jest Asyż, jezioro Trasimeno, Orvieto ze słynną katedrą, a także takie perełki Umbrii jak Todi, Gubbio, Amelia, Spoleto, czy Terni ze spektakularnym wodospadem. Warto zostać tu na dłużej niż tylko jedną noc. Poniżej nasze trzy sprawdzone noclegi oraz porady gdzie jeszcze szukać hotelu lub apartamentu.

Polecane apartamenty w Perugii

  • Loft Garibaldi – nowy, stylowy apartament w zabytkowej kamienicy, w historycznym centrum Perugii, blisko bramy Porta Sant Angelo. Zatrzymaliśmy się tu w sierpniu 2022 r. To prawdopodobnie jedyny apartament dla turystów w centrum, który dysponuje prywatnym, zamykanym miejscem garażowym. Bardzo mili gospodarze, bardzo czysto, wifi i klimatyzacja. Apartament ma kuchnię, salon i łazienkę.

Hotele w centrum Perugii (także z parkingiem)

Hotel La Rosetta, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Hotel La Rosetta, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
  • Hotel La Rosetta**** – hotel, w którym zatrzymaliśmy się poprzednim razem. Jego największą zaletą jest lokalizacja oraz nastrojowy, nieco staromodny wystrój. Hotel znajduje się przy głównym miejskim deptaku i tuż obok Giardini Carducci, z którego rozpościera się panoramiczny widok na Perugię i wzgórza Umbrii. Miła obsługa, dobre śniadania w formie bufetu, wifi. Jedynym minusem był brak hotelowego parkingu (samochód musieliśmy zostawić u podnóża historycznego centrum, na płatnym, publicznym parkingu).
Hotel Brufani, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Hotel Brufani, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
  • Hotel Brufani*****najlepszy nocleg w centrum Perugii dla kogoś, kto może sobie pozwolić na wydatek rzędu 200 euro za noc za pokój 2-osobowy. Nie mieliśmy jeszcze okazji tu spać, ale hotel polecany jest w wielu międzynarodowych przewodnikach i anglojęzycznych blogach. Poza tym ma idealne położenie, w samym centrum, a jednocześnie z panoramicznym widokiem.
  • Hotel Iris**świetny stosunek ceny do jakości. Hotel znajduje się w XVII-wiecznym budynku w pobliżu twierdzy Rocca Paolina, w samym centrum Perugii. Ma 4-osobowe pokoje rodzinne (co dla nas ważne), taras z panoramicznym widokiem, darmowe wifi i prywatny parking. Na bookingu cena za pokój 2-osobowy to nawet 60 euro. Za parking dopłacaliśmy w recepcji 10 euro za dzień. To idealny wybór jeśli chcesz mieć zagwarantowany bezpieczny parking.

Nasi Czytelnicy polecają także Chocohotel oraz znajdujący się w historycznym centrum Hotel Signa.

W dziale noclegi we Włoszech znajdziesz nasze ulubione hotele, kempingi i apartamenty w różnych częściach Włoch.


Dlaczego Perugia jest tak wyjątkowa?

Perugia jest pięknie położona na jednym ze wzgórz zielonej Umbrii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Perugia jest pięknie położona na jednym ze wzgórz zielonej Umbrii (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Perugia uznawana przez wielu za kulturalną i artystyczną stolicę Włoch jest lekceważona przez część turystów z zagranicy. Dlaczego? Z lenistwa! Tanie połączenia takich linii jak Ryanair czy Wizzair oferują tu niewiele połączyć z europejskich krajów, a z Polski żadnego. Jednak można polecieć do Rzymu albo do Ankony i stamtąd przyjechać do Perugii. Można też – tak jak robimy to najczęściej – odkrywać Umbrię samochodem. To zachwycająca kraina, a Perugia jest tylko cudownym dodatkiem do tego, co oferuje ten niedoceniany region.

Według amerykańskiego The New York Times Perugia jest jednym z najbardziej niedocenianych miejsc we Włoszech, a jednocześnie jednym z najbardziej tętniących życiem miast w kraju. To nie tylko kwestia położenia, zabytków i atmosfery, ale przede wszystkim zasługa energii i wielokulturowości mieszkańców i 30 tysięcy studentów z Università degli Studi di Perugia. Uniwersytet w Perugii został założony w XIV wieku i jest jednym z najstarszych uniwersytetów we Włoszech.

Perugia jest też siedzibą największego międzynarodowego Uniwersytetu we Włoszech. Na Università per Stranieri di Perugia studiuje ponad 8000 studentów z całego świata.

Fakty i ciekawostki o Perugii

  1. Perugia to miasto papieży. W IX wieku stała się częścią Państwa Kościelnego. Odbywały się tutaj konklawe, a czterech papieży pochowano właśnie w Perugii.
  2. Perugia to miasto pokoju, otwartości i tolerancji. Nigdzie indziej we Włoszech nie widzieliśmy tylu tęczowych flag z napisem „Peace” i tak różnorodnej młodzieży. Niemal co roku, począwszy od 1961 r. odbywa się marsz pokoju z Perugii do Asyżu. Kolorowa flaga początkowo symbolizowała tutaj sprzeciw wobec wojen.
  3. Perugia słynie z czekolady. Co roku od 1993 r., zawsze w październiku odbywa się festiwal Eurochocolate. Produkuje się tutaj pralinki Baci Perugina, a na festiwalu Eurochocolate można spróbować czekoladowych pyszności, podziwiać rzeźby z czekolady i oczywiście kupić czekoladę pod każdą postacią. Nie musisz jednak czekać na festiwal. Przy Corso Vanucci znajdują się dwa słynne, czekoladowe sklepy. Pierwszy z nich, to sklep firmowy Perugina przy Corso Vannucci 101, a drugi to Eurochocolate przy Corso Vannucci 2, w zasadzie tuż przy Piazza IV Novembre.
  4. Od 1973 r. corocznie w lipcu w Perugii organizowany jest Umbria Jazz Festival. Impreza zyskała już międzynarodową rangę i jest jednym z największych festiwali jazzowych na świecie. Z kolei w okresie zimowym ma miejsce Umbria Jazz Winter Festival, organizowany w pobliskim Orvieto.
  5. W Perugii żył i tworzył Pietro Perugino – malarz i rysownik okresu renesansu, najwybitniejszy przedstawiciel szkoły umbryjskiej. Jego uczniami byli m.in. Rafael Santi i Pinturicchio. Przyjaźnił się z Leonardem da Vinci.
  6. Perugia to miasto trufli! Odwiedzając Umbrię musisz spróbować tagliatelle al tartufo albo filetto al tartufo, czyli wołowina z sosem z truflami.
  7. W Perugii od 2008 r. działa minimetro, które łączy parkingi i nową część miasta z historycznym centrum.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]


Co warto zobaczyć? Zachwycająca Perugia

Zapraszam Cię do przewodnika po najważniejszych placach, zabytkach, atrakcjach i punktach widokowych w Perugii.

Zwiedzenie Perugii ułatwia podział miasta na dzielnice, tzw. rioni – każda z nich ma swój kolor:

  • Porta Eburnea (zielona);
  • Porta San Pietro (żółta);
  • Porta Sant’Angelo (czerwona);
  • Porta Santa Susanna (niebieska);
  • Porta Sole (biała).

Na chodnikach znajdują się strzałki w danym kolorze, również tabliczki przy obiektach pokazują którędy iść do kolejnego zabytku. Mapy wszystkich szlaków znajdują się przed punktem informacji turystycznej.

Piazza IV Novembre

Piazza IV Novembre, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza IV Novembre, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Główny plac Perugii i jeden z najpiękniejszych włoskich placów. Od wieków skupia się w nim życie miasta. Przy placu znajduje się katedra San Lorenzo, a po przeciwnej stronie Palazzo dei Priori, będący siedzibą władz. Pośrodku placu stoi XIII-wieczna Fontanna Maggiore, do której w przeszłości prowadził akwedukt. Plac jest miejscem spotkań, w ciągu dnia mieszają się tu języki z całego świata, a na schodach prowadzących do bocznego wejścia katedry przesiadują turyści i studenci. Dawniej plac był miejscem starożytnego Forum Romanum, a od czasów średniowiecza od placu odchodzi pięć głównych ulic miasta.

Katedra San Lorenzo (Katedra św. Wawrzyńca)

Katedra św. Wawrzyńca, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Katedra św. Wawrzyńca, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Trzynawowa, gotycka świątynia z XIV wieku. Frontem do Piazza IV Novembre stoi boczna ściana katedry, na której znajduje się najczęściej używane wejście. Bardziej od fasady zachwyca samo wnętrze kościoła. W środku na uwagę zasługuje przede wszystkim ślubny pierścień Maryi (słynny obraz Perugina przedstawiający to wydarzenie został zrabowany przez wojska Napolena i obecnie jest w w Luwrze), najcenniejsza relikwia katedry. Na widok publiczny wystawiona przez cały rok jest tyko kopia, oryginał jest pokazywany 30 lipca. Przed wejściem znajduje się pomnik papieża Juliusza II (z XVII wieku) przypominający czasy kiedy Perugia była jednym z miast, w którym rezydowali papieże. Przed wejściem znajduje się też ambona, z której św. Bernard ze Sieny wzywał mieszkańców do nawrócenia. W podziemiach katedry można zwiedzić pozostałości świątyni z czasów etruskich, fragment drogi rzymskiej z I wieku oraz studnię z tego czasu.

Fontanna Maggiore

Fontanna Maggiore, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Fontanna Maggiore, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Średniowieczna Fontanna Maggiore stoi pośrodku Piazza IV Novembre. Wybudowana w latach 1278-1280, aby uczcić zakończenie budowy nowego akweduktu. Akwedukt był niezwykle innowacyjny, ponieważ – bez wykorzystania pomp – woda prowadzona była nim do miasta pod górę. Fontanna składa się z dwóch poziomów, ozdobiona jest 50 płaskorzeźbami i 24 posągami. Płaskorzeźby przedstawiają m.in. sceny z tradycji rolniczej, miesiące roku ze znakami zodiaku, postacie biblijne oraz historyczne.

Palazzo dei Priori

Palazzo dei Priori, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Palazzo dei Priori, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Palazzo dei Priori to od wieków siedziba najważniejszych władz miasta. Wybudowany w ciągu czterech lat począwszy od 1293 r. Jednak niedługo po oddaniu do użytku, pałac był jeszcze rozbudowywany i ostateczne jego budowa zakończyła się w 1443 r. Wnętrza pałacu przez dziesięciolecia dekorowali najwybitniejsi artyści Umbrii. Wewnątrz pałacu znajduje się m.in. pięknie zdobiona, średniowieczna Sala dei Notori (wstęp bezpłatny po schodach od strony fontanny). Innymi ważnymi częściami Palazzo dei Priori są Sala dei Collegio della Mercanzia, w której gromadzili się miejscy kupcy oraz Collegio del Cambio (dawna siedziba giełdy). Na trzecim piętrze pałacu znajduje się Galeria Narodowa Umbrii (Galleria Nazionale dell’Umbria). W środku można podziwiać gromadzone przez stulecia dzieła najlepszych artystów Umbrii i Toskanii.

Bilety i godziny otwarcia: wstęp do Galleria Nazionale dell’Umbria kosztuje 10 euro. Bezpłatnie dla dzieci poniżej 18 roku życia. 2 euro dla obywateli Unii Europejskiej do 25 roku życia. Godziny otwarcia różnią się w zależności od dnia tygodnia i sezonu. Szczegóły znajdziesz na oficjalnej stronie Galerii: https://gallerianazionaledellumbria.it/visita/

Corso Vanucci

Corso Vanucci, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Corso Vanucci, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Zamknięta dla ruchu, główna ulica historycznego centrum miasta. Ciągnie się od Piazza Italia do Piazza IV Novembre. Przy Corso Vanucci znajduje się m.in. Palazzo dei Priori, Galleria Nazionale dell’Umbria (czyli najważniejsza galeria dzieł sztuki w Umbrii), czy XV-wieczny Collegio del Cambio (dawna siedziba giełdy i bankierów). Poza historycznymi gmachami przy głównym miejskim deptaku znajdują się restauracje, bary, sklepy z lokalnymi produktami i dwa kultowe sklepy z regionalnymi przysmakami z czekolady. Pierwszy z nich to Perugina, a drugi – Eurochocolate Store (więcej o nich w dalszej części przewodnika).

Giardini Carducci

Giardini Carducci, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Giardini Carducci, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Giardini Carducci to park i jednocześnie taras widokowy, z którego roztacza się widok na panoramę Perugii oraz wzgórza zielonej Umbrii. Do Giardini Carducci sprzed katedry dojedziesz deptakiem Corso Vanucci. Najlepiej przyjdź tu tuż przed zachodem słońca.

[better-ads type=’banner’ banner=’16060′ ]

Rocca Paolina

widok na Perugię z Rocca Paolina, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Perugię z Rocca Paolina, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Unikalny kompleks historyczno-architektoniczny. Turyści czasem mijają go nieświadomie, ponieważ przez Rocca Paolina – czyli przez Twierdzę Paolina – przechodzą ruchome schody prowadzące z nowszej części miasta do położonego na wzgórzu historycznego centrum. Ta renesansowa twierdza jest jednym z najpotężniejszych zabytków Perugii. Zbudowana pomiędzy 1540, a 1543 r. z polecenia papieża Pawła III (stąd nazwa), według projektu Antonio da Sangallo Młodszego.

Ogromna twierdza – jako symbol papieskiej władzy – nie była lubiana przez samych mieszkańców. W 1860 r. zburzono większą część twierdzy, zajmującą część obecnego Piazza Italia. Do wnętrza twierdzy można zjechać ruchomymi schodami z dwóch stron. Tunele, mury i sklepienia wciąż robią wrażenie. Wnętrze służy jako przestrzeń wystawowa, są tam także sklepy, ale dziś to przede wszystkim ważny element pieszej komunikacji w Perugii.

Via dell’Acquedotto i Scale dell’Acquedotto

fragment zabytkowego akweduktu i scale dell'acquedotto, Perugia, Umbria, Włochy
fragment zabytkowego akweduktu i scale dell’acquedotto, Perugia, Umbria, Włochy

Via dell’Acquedotto, czyli ulica akweduktu i Scale dell’Acquedotto, czyli schody akweduktu. W latach 1254 – 1277 wybudowano 5-km akwedukt, który doprowadzał wodę z góry Pacciano do fontanny Maggiore, na głównym placu Perugii. Akwedukt jest jednym z najważniejszych zabytków Perugii. Wodę – bez użycia pomp – wprowadzał do centrum miasta położonego na wzgórzu pod wpływem ciśnienia.

Łuk Etruski (wł. Arco Etrusco) i mury etruskie

Łuk Etruski (wł. Arco Etrusco) w Perugii, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Łuk Etruski (wł. Arco Etrusco) w Perugii, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najstarsza i największa brama miejska – liczy 11 m wysokości. Łuk Etrusków – nazywany też Bramą Etrusków – został zbudowany w drugiej połowie III wieku p.n.e. z trawertynowych bloków. Na dolnym łuku można odczytać napis Augusta Perusia, który został umieszczony dwa wieki po wybudowaniu bramy.

Stojąc przodem do Arco Etrusco warto zwrócić uwagę na znajdującą się po lewej stronie XVII-wieczną chrzcielnicę. Z kolei na prawo od bramy, wzdłuż Via Cesare Battisti, znajduje się jeden z najpiękniejszych odcinków murów etruskich.

Kościół Sant’Agostino

Kościół Sant'Agostino, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół Sant’Agostino, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Nieopodal Arco Etrusco, przy Piazza Domenico Lupattelli, znajduje się kościół Sant’Agostino. Kościół – pierwotnie wzniesiony w XII wieku – posiada gotycką fasadę z białego i różowego kamienia. Wejście do kościoła tworzy bliźniaczy portal. Wnętrze, z jedną dużą nawą, zostało odnowione między XVIII a XIX wiekiem. W kaplicach bocznych znajdują się obrazy z XIV i XVI wieku, m.in. Arrigo Fiammingo i Giannicola di Paolo.

Kościół San Michele Arcangelo (Tempio)

Kościół San Michele Arcangelo, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Kościół San Michele Arcangelo, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

To świątynia zbudowana na planie koła, będąca jednym z najstarszych kościołów chrześcijańskich we Włoszech. Świątynia powstała w V wieku. W XIV wieku dobudowano portal. We wnętrzu znajduje się 16 rzymskich kolumn. Światło do wnętrza kościoła przenika przez 12 okien, które nawiązują do 12 Apostołów.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 16:00. Wstęp bezpłatny.

Porta Sant’Angelo (Brama św. Anioła)

Porta Sant'Angelo, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Porta Sant’Angelo, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najwyższa średniowieczna brama w Perugii, zbudowana w 1326 r., będąca elementem XIV-wiecznych murów miejskich. Pierwszy poziom bramy zbudowano z piaskowca, kolejny z wapienia, a najwyższy z cegieł. Na górze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać historyczne centrum, ale od pewnego czasu jest on niedostępny dla zwiedzających. Podobno to sytuacja tymczasowa i taras wkrótce znów udostępniony będzie turystom.

Bazylika i klasztor San Domenico

Bazylika San Domenico, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika San Domenico, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kościół San Domenico to najbardziej imponująca świątynia w Perugii i jeden z największych kościołów w całej Umbrii. Budowany był w dwóch etapach w latach 1300 – 1458. Bryła kościoła jest bardzo dobrze widoczna z wielu punktów miasta, a tym samym służy za punkt orientacyjny. Niestety kościół został zrabowany przez wojska napoleońskie i niewiele zachowało się z gotyckiego wystroju – niektóre odzyskane ołtarze można oglądać w Galerii Narodowej. W środku na uwagę zasługuje nagrobek papieża Benedykta XI (z XIV wieku) w jednej z przytranseptowych kaplic, a także wspaniały witraż z 1411 r. na zakończeniu nawy głównej. Dodatkowo obok kościoła w dawnym klasztorze mieści się Muzeum Archeologiczne i Archiwum Państwowe.

Godziny otwarcia: codziennie od 7:00 do 12:00 oraz od 16:00 do 19:00. Wstęp bezpłatny.

Opactwo i bazylika św. Piotra

Benedyktyński kompleks San Pietro, założony w 966 r. został wybudowany w miejscu, w którym już w VI wieku znajdowała się starożytna katedra. Zbudowana w X wieku bazylika posiada trzy nawy i została wpisana na listę „Monumenti nazionali„. To lista zabytków, które państwo włoskie sklasyfikowało jako istotne ze względu na ich cechy historyczne oraz symbole i odniesienia dla wspólnoty narodowej.

Kościół opactwa dalej służy do celów religijnych, natomiast w budynkach klasztoru mieści się obecnie wydział rolniczy, co oczywiście nie uniemożliwia wejścia na przykład na krużganki czy do kościoła. Wnętrze kościoła zachwyca ilością malowideł, nie ma tu ani kawałka ściany pozbawionego fresków. Ponadto wśród malowideł znajdują się prace Perugina. Natomiast przed wejściem po prawej stronie na uwagę zasługuje rzadki fresk przedstawiający roztropność, jako postać kobiety o trzech twarzach. W podziemiach znajdują się pozostałości etruskiej świątyni, nie zawsze jednak otwarte dla zwiedzających, ale warto spróbować tam wejść.

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 10:00 do 13:00 oraz od 14:00 do 18:00. Bilety: 6 euro. Dzieci poniżej 14 lat – 4 euro. Dzieci poniżej 6 lat – za darmo.

Kościół San Bevignate (Kościół Templariuszy)

Unikat na skalę światową. Bardzo dobrze zachowany kościół, który wybudowany został w latach 1256 – 1262 dla powstałej w Perugii, a dokładniej poza murami miejskimi, komandorii Templariuszy. Poświęcony jest dość tajemniczemu świętemu, eremicie, o którym wiadomo, że żył w okolicy i był sprawcą wielu cudów. Ponadto Bevignate był uważany za patrona biczowników, którzy w kościele mieli miejsce zgromadzeń. W kościele zachowały się liczne malowidła. Szczególnie ważne są te na ścianie zachodniej, gdyż przedstawiają walkę i codzienność zakonników. Pod posadzką kościoła odkryto relikty domu rzymskiego, które również dostępne są dla zwiedzających.

Godziny otwarcia: przez cały rok otwarty tylko w soboty i niedziele. Zimą od 10:00 do 13:00. Od kwietnia do października zwiedzanie możliwe jest od 10:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 18:00. Bilety: 5 euro, ulgowy 2,50 euro (dla dzieci poniżej 18 roku życia i dla seniorów powyżej 65 roku życia). Zamknięte 25 grudnia i 1 stycznia.

Rezerwujesz nocleg we Włoszech?

Wszystkie artykuły na blogu dla Czytelników zawsze pozostaną bezpłatne. Jeśli moje teksty były dla Ciebie pomocne, miło mi będzie, jeśli rezerwując nocleg na booking.com skorzystasz z tego linku polecającego lub wyszukiwarki poniżej. Cena dla Ciebie będzie bez zmian, ale booking.com podzieli się ze mną swoją prowizją. Daj znać, jeśli będę Ci mógł jakoś pomóc w planowaniu wyjazdu.

Booking.com

[better-ads type=’banner’ banner=’16283′ ]


Perugia kulinarnie. Polecane restauracje, pizzerie i sklepy z czekoladkami

Ristorante Al Tartufo

Ristorante Al Tartufo to restauracja specjalizująca się w daniach z truflami, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Ristorante Al Tartufo to restauracja specjalizująca się w daniach z truflami, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Pierwszym przysmakiem jakiego trzeba spróbować w Perugii są trufle. Natomiast najlepszym wyborem na dania z truflami jest rodzinna Ristorante Al Tartufo, znajdująca się tuż obok katedry. Według wielu to obowiązkowe miejsce na kulinarnej mapie Perugii, a wysoka opinia w google (4.7/5) zdaje się to potwierdzać. Zamówiliśmy tagliatellino z czarną truflą, a także carpaccio z cielęciny, z sosem z tuńczyka, świeżymi kaparami i płatkami czarnej trufli (w menu szukaj pozycji: carpaccio di vitello, salsa tonnata, capperi freschi, tartufo nero in scaglie). Kuchnia jest tu fenomenalna, a trufle tarte są przez kelnerów na oczach gości, bezpośrednio przy stoliku. Dania kosztują około 20-25 euro. Na zewnątrz jest tylko kilka stolików – dlatego warto wcześniej dokonać rezerwacji.

Ristorante Al Tartufo, Via Ulisse Rocchi 4, 06123 Perugia

Osteria Pappabona

Osteria Pappabona przy głównym deptaku w Perugii, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Osteria Pappabona przy głównym deptaku w Perugii, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Osteria Pappabona znajduje się przy Piazza della Repubblica, w połowie miejskiego deptaku Corso Vannucci. Serwują tu tradycyjną kuchnię umbryjską – są dania z truflami (między innymi tagliata wołowa z truflami), dziczyzna, a ponadto klasyczne włoskie makarony i ravioli. Bardzo rozsądne ceny – od 12 do 20 euro za główne dania. Dodatkowo długa lista win z Umbrii (do 20 euro za butelkę). Przyjemna atmosfera przy stolikach rozstawionych na placu. Ocena w mapach google to 4.6/5 jest w pełni uzasadniona. W porze kolacji można też zamówić pinsę. Warto jednak wcześniej zarezerwować stolik. Jeśli nie wiesz co zamówić, zajrzyj do naszego artykułu, w którym opisujemy co zjeść we Włoszech z podziałem na regiony.

Osteria Pappabona, Piazza della Repubblica 68, 06121 Perugia

Caffe Vannucci

Caffe Vannucci to idealne miejsce na campari spritz z widokiem na tętniącą życiem Corso Pietro Vannucci, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Caffe Vannucci to idealne miejsce na campari spritz z widokiem na tętniącą życiem Corso Pietro Vannucci, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Caffe Vannucci to bar ze stolikami rozstawionymi na deptaku Corso Vannucci niemal naprzeciwko opisywanej wyżej Osteria Pappabona. Idealne miejsce na kawę, kieliszek wina lub popołudniowy campari spritz. Ponadto ceny są tu stosunkowo niskie a, stoliki ustawione w cieniu parasoli. Uwaga: nie polecam Ci tego miejsca, aby zamawiać tu przekąski czy dania gorące. W barze się pije, a je się w restauracji 😉

Caffe Vannucci, Corso Pietro Vannucci 9, 06123 Perugia

La Romantica Pizzeria

La Romantica Pizzeria, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
La Romantica Pizzeria, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

La Romantica Pizzeria to najlepsza pizzeria w Perugii. Znajduje się przy Borgo XX Giugno 9, tuż za jedną z historycznych bram prowadzących do miasta. Jak na dobrą pizzerię przystało, otwarta jest tylko w porze kolacji (codziennie od 19:00, za wyjątkiem poniedziałków). Żaden dobry pizzaiolo nie ma ochoty stać przy rozgrzanym piecu w środku upalnego dnia. Pizza jest doskonała, a lokal w mapach google ma ocenę 4.5/5. Koniecznie spróbuj pizzy z truflami (na zdjęciu u dołu po prawej stronie).

Osteria Pappabona, Piazza della Repubblica 68, 06121 Perugia

Perugina

kultowy sklep Perugina przy Corso Vannucci, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kultowy sklep Perugina przy Corso Vannucci, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Kultowy sklep marki Perugina ze słynnymi pralinkami Baci, do którego mamy szczególny sentyment. Znajduje się przy głównym miejskim deptaku i od 15 lat – gdy byliśmy tu po raz pierwszy – praktycznie się nie zmienił. Nie sposób przejść obojętnie, natomiast czekoladki są najlepszą pamiątką lub prezentem jaki można przywieźć z Perugii. Czekoladki, czekolady i praliny można kupować luzem, mieszając smaki albo wybrać któryś z przepięknych zestawów. Są inne sklepy z czekoladkami, ale ten jest jednym ze współczesnych symboli Perugii.

Perugina, Corso Pietro Vannucci 101, 06123 Perugia

Eurochocolate Store Perugia

Eurochocolate Store, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Eurochocolate Store, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Oficjalny sklep Eurochocolate znajduje się w samym sercu miasta, na rogu Piazza IV Novembre. To królestwo miłośników czekolady, w którym można kupić tabliczki czekolady, pralinki, czekoladki, a także budowle z czekolady. Są też czekoladowe likiery, serca czekoladowe z nadzieniem, ciasteczka i słodycze, w których czekolada jest tylko dodatkiem – na przykład kandyzowane pomarańcze i gruszki oblane gorzką czekoladą. Otwarte codziennie od 10:00 do 19:30.

Eurochocolate Store, Corso Pietro Vannucci 2, 06122 Perugia

Perugia – położenie

Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Perugia, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Perugia to stolica regionu Umbria, leży mniej więcej w jego centrum. Miasto liczy około 150 000 mieszkańców, ale w rzeczywistości ta liczba nie uwzględnia 34 000 włoskich studentów mieszkających w Perugii i kolejnych 7000-8000 studentów zagranicznych. Ze względu na położenie oraz sieć połączeń drogowych i kolejowych Perugia jest dobrą bazą wypadową do dalszych wycieczek po Umbrii.

W trakcie wakacji w Perugii warto odwiedzić pobliskie miejscowości. Najbliżej jest słynny Asyż, ale tylko nieco dalej takie perły Umbrii jak Orvieto, Gubbio, Todi, Spoleto, Narni, czy Amelia. Na wypoczynek można wybrać się także nad pobliskie jezioro Trazymeńskie lub oddalone o ponad godzinę drogi samochodem jezioro Bolsena. Warto zobaczyć też wodospad w Terni.

Perugia samochodem – strefa ZTL i parkingi

Historyczne centrum Perugii objęte jest strefą ZTL (zona a traffico limitato). Ponadto na ulicach prowadzących do ścisłego centrum miasta zamontowane są kamery, które skanują tablice rejestracyjne. Samochodom, które nie mają zezwolenia na wjazd do strefy ZTL, robione są zdjęcia, a następnie ich właściciele otrzymują mandaty.

Warto wiedzieć: mandaty za wjazd do stref ZTL we włoskich miastach trafiają także do kierowców z Polski. Bez wątpienia od kilku lat włoskie służby nie mają już problemów z ustaleniem właściciela zagranicznego pojazdu.

Dlatego – jeśli jedziesz samochodem – lepiej wybrać nocleg na granicy strefy ZTL lub w takim hotelu, który oferuje parking i swoim gościom wystawia elektroniczne zezwolenia na wjazd do strefy.

Gdzie zaparkować w Perugii?

Poza granicami strefy ZTL (strefa ograniczonego ruchu) znajduje się kilka parkingów. Najbardziej polecam Ci te trzy parkingi w Perugii:

Parking Pian di Massiano, Piazzale Umbria Jazz, 06125 Perugia

Bezpłatny parking Pian Di Massiano – bardzo duży i darmowy parking znajdujący się ponad 3 km od centrum Perugii, ale tuż przy parkingu jest minimetro. Minimetro to nowy system transportu miejskiego. Wagoniki odjeżdżają z parkingu Pian Di Massiano i jadą do historycznego centrum (po drodze zatrzymując się na pięciu przystankach).

Parking Piazzale Europa, Piazzale Europa 7, 06121 Perugia

Parking Piazzale Europa – duży, wielopoziomowy parking bardzo blisko historycznego centrum, ale poza strefą ZTL. Dzięki ruchomym schodom wygodnie można wyjechać do zabytkowego centrum miasta. Korzystne ceny: 1,60 euro za godzinę (dane z 2022 r.). Parking jest dość wysoki. Nasi Czytelnicy parkowali tam nawet z bagażnikiem na dachu.

Parking Saba Sant’Antonio, Viale Sant’Antonio, 06122 Perugia

Parking Saba Sant’Antonio – ten parking znajduje się po drugiej stronie historycznego centrum, bardzo blisko bramy Arco Etrusco i poza strefą ZTL. Minusem jest wąski wyjazd z dolnego poziomu – jeśli podróżujesz dużym samochodem, to wybierz górny poziom żeby przypadkowo nie uszkodzić samochodu. Cena: 1,60 euro za godzinę. Maksymalna opłata za dobę to 17 euro.

Perugia komunikacją publiczną

Minimetro Perugia

mapa stacji minimetra w Perugii (źródło grafiki: Minimetrò S.p.A.)
mapa stacji minimetra w Perugii (źródło grafiki: Minimetrò S.p.A.)

Perugia od 2008 r. posiada nowoczesny system minimetra, w którym wagoniki poruszają się po 3-km linii i łączą ze sobą następujące punkty miasta:

  • Terminal Pian di Massiano (obok znajduje się duży, bezpłatny parking Pian Di Massiano);
  • Stazione Cortonese;
  • Stazione Madonna Alta;
  • Stazione Fontivegge (przy dworcu kolejowym);
  • Stazione Case Bruciate;
  • Stazione della Cupa;
  • Terminal Pincetto (historyczne centrum).

Bilet na jeden przejazd kosztuje 1,50 euro, a automaty z biletami są na wszystkich siedmiu stacjach minimetra. Jeden wagonik mieści 25 pasażerów. Wagoniki podjeżdżają na stację średnio co 2,5 minuty. Minimetro funkcjonuje od 7:00 do 21:05 (w niedzielę do 20:45).

Jak dojechać z lotniska w Perugii do centrum miasta?

autobus Perugia Airlink łączy miasta Perugia i Asyż z międzynarodowym portem lotniczym (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
autobus Perugia Airlink łączy miasta Perugia i Asyż z międzynarodowym portem lotniczym (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W sezonie letnim (od 1 lipca do końca października) funkcjonuje połączenie Perugia Airlink, które łączy Perugię i Asyż z międzynarodowym portem lotniczym „San Francesco d’Assisi” w Umbrii. Bilet na przejazd kosztuje 5 euro (ulgowy 2,50 euro). Bilet (bez dodatkowej prowizji) można kupić u kierowcy, a także w kasach Busitalia.

W rzeczywistości rozkład jazdy autobusu różni się w zależności od dnia tygodnia (jest dopasowany do rozkładu lotów). Aktualny rozkład oraz więcej szczegółów znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika FS Busitalia.

Ponadto na wprost wyjścia z terminala lotniska w Perugii znajduje się postój taksówek. Kurs do Perugii lub Asyżu kosztuje 30 euro (maksymalnie 4 pasażerów).

Jak dojechać z Rzymu? Połączenia na trasie Rzym – Perugia

Jeśli lądujesz na lotnisku Rzym Ciampino to bezpośrednio z lotniska możesz pojechać autobusem Terravision na dworzec Roma Termini (7 euro) lub wybrać autobus miejski linii 520 do stacji metra Cinecitta, a później metrem linii A dojechać do dworca Roma Termini (na jednym bilecie za 1,50 euro). Więcej szczegółów znajdziesz w artykule jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta?

Następnie z dworca Roma Termini do Perugii codziennie jest kilka połączeń bezpośrednich (bilet w cenie 12,90 euro). Jeśli nie chcesz czekać, wybierz jedno z połączeń z przesiadką w Foligno (jest ich znacznie więcej, a czas przejazdu jest podobny).

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

11 komentarzy

Zofia 16 stycznia 2024 - 11:37

Mam pytanie odnośnie noclegu czy wybrać Perugie czy np Asyż jako miejsce wypadowe do zwiedzania Umbrii transportem publicznym.Dojadę z Abruzzo pociągiem do Ancony i potem mam dylemat gdzie bezpieczniej nocować podróżuję sama kobietą 60+ noclegi nie za miliony gdyż nastawiam się na aktywny wypoczynek czyli ok 25 km z buta .Noclegi w promieniu 1.5 do 2km od dworca kolejowego czy autobusowego.Pozdrawiam☺️

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 16 stycznia 2024 - 14:31

Cenowo obydwa miasta są podobne. Natomiast logistycznie łatwiej będzie dojeżdżać na codzienne wycieczki z Perugii (zarówno pociągami jak i autobusami). Proszę zobaczyć na Hotel Iris, który polecam w powyższym przewodniku. Jest stosunkowo niedrogi i ma bardzo dobrą lokalizację.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marco 29 czerwca 2023 - 21:45

Cześć Łukasz. Zainspirowany nie po raz pierwszy Twoimi podróżami, ruszyliśmy z Toskanii na umbryjski wypad. Umbria piękna. Asyż I okolice bardzo się nam podobały. Pustelnia mega, coś niesamowitego, w zielonej ciszy, w otoczeniu zieleni. Natomiast muszę się z Tobą podzielić refleksją na temat Perugii. Chciałem tam zrobić C2, ale po dwóch dniach w tym miejscu, chyba sobie odpuszczę. Nie podzielam Waszych zachwytów, co oczywiście nie jest obligatoryjne, ale będę unikał tego miasta jak ognia. No, może nie jak ognia, ale spadło daleko na liście moich ulubionych włoskich miast. Stare miasto i jego zabytki nie zrobiły na nas właściwie żadnego wrażenia. Przeszliśmy właściwie wszystkie miejsca, które eś. Byłliśmy rano, wieczór i w południe i nie. Mocno nie. Sytuację ratowało jedzenie, ale to też nie jest szał. Od miesiąca siedzimy w Toskanii i tutejsze knajpki lepiej mam odpowiadają. Pierwszy raz tak mocno się rozczarowałem. Ale nic, nadal jestem fanem Twojego bloga oraz informacji o Włoszech i jeszcze nie raz z Twoich informacji skorzystam. Pozdrawiam Was serdecznie z Osteria delle noci – nie knajpy.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 23:23

Dziękuję za Twój komentarz – ciekawie czasem przeczytać całkowicie odmienny punkt widzenia 🙂 My Perugią byliśmy zachwyceni. Czasem to jest kwestia noclegu (akurat spaliśmy w samym centrum), czasem atmosfery, dnia, pogody… Mi też się niektóre włoskie miasta początkowo nie podobały, ponieważ na przykład źle się czułem w apartamencie i to wpływało na mój odbiór wszystkiego wokół, ale później dawałem tym miejscom kolejną szansę. Umbria to jest jeden z naszych trzech ulubionych regionów (obok Toskanii i Południowego Tyrolu), a Perugia to moim zdaniem jedno z lepszych miejsc do życia we Włoszech.

Daj jej jeszcze kiedyś szansę 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karol 15 czerwca 2023 - 22:00

Hej, co do parkingu San Antonio to potwierdzam, że jest ciasno. Mam sporego SUVa i wyzwanie było. Ale w sumie nie tyle ze zjazdem co z zaparkowaniem bo miejsca mega waskie!!!

Na tejże ulicy jest sporo miejsc darmowych do parkowania, ale niestety nasza gospodyni poleciła nam ten parking a my pojechaliśmy trochę na ślepo. Jedyny plus to, że samochód się nie nagrzał.

PS. We Włoszech obowiązuje zasada białych, niebieskich i żółtych linii. Białe – parkowanie gratis o ile nie ma innych znaków, niebieskie płatne (czasem koło siebie są parkingi płatne i bezpłatne, bo jest metr dalej) i żółte ogólnie dla nikogo, chyba że z jakichś powodów jest uprzywilejowany.

PS2. Ogólnie nie bójcie sie parkowania na tych białych liniach. Szczególnie, że czesto Wasz na Polskę wypasiony samochód będzie stał przy porszakach czy inych lepszych furach

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 czerwca 2023 - 21:18

Hej,

Dzięki za komentarz. Żółte linie są najczęściej dla rezydentów, a czasem też dla osób niepełnosprawnych. Szczególnie w miejscach turystycznych jest dużo żółtych linii żeby mieszkańcy z identyfikatorami mieli gdzie parkować, gdy miasteczka odwiedzane są przez tłumy jednodniowych turystów 🙂

Z białymi liniami różnie bywa. Umbria jest generalnie bezpieczna i tam też parkujemy na białych liniach, ale są też bardzo niebezpieczne „białe linie” we Włoszech. Na przykład wzdłuż plaż w Ostii (Rzym) oraz na wybrzeżu koło Pizy (Toskania). Tam wybite szyby w samochodach stojących na tych parkingach to norma, a policja codziennie otrzymuje takie zgłoszenia. Natomiast w Umbrii z tym problemem nigdy się nie spotkałem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dorota 5 maja 2023 - 13:38

Mam pytanie o punkty widokowe w Perugii 🙂
Będziemy tam tylko 2 dni, co poza zabytkowym centrum warto zobaczyć?
Czy są jakies atrakcje dla dorastających 12-latków? 🙂
Może jakieś baseny z widokiem?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 20:24

Hej,

O basenie z widokiem w Perugii nie słyszałem. Myślę, że w powyższym przewodniku jest wszystko, co warto w ciągu dwóch dni w Perugii zobaczyć.

Po sąsiedzku znajduje się Asyż – też pięknie położony na wzgórzu (opisany w oddzielnym przewodniku na blogu).

Czy po tych dwóch dniach w Perugii wracacie do Polski czy jeszcze coś w Umbrii macie w planach? Zajrzyj do naszego nowego przewodnika po Umbrii: https://www.kierunekwlochy.pl/umbria/ – dla 12-latków może interesujący będzie wodospad w Terni oraz ścieżki i punkty widokowe wokół niego.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marsha 13 marca 2023 - 13:12

Zachęciłam się po wpisie waszym, a na dodatek ruszyły bezpośrednie loty z Krakowa do Perugii – wypróbuję już w maju!

Odpowiedz
OSKPPoznań 28 lutego 2023 - 11:48

Cudownie było trafić na Wasz artykuł. W tym roku mamy zabukowany nocleg w Perugii:)))

Odpowiedz
Wojtek 13 października 2022 - 14:45

Dzięki za artykuł o Perugii jedziemy za 2 tygodnie
pozdrawiam

Odpowiedz