Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce
Kierunek Włochy - najpopularniejszy blog o Włoszech w Polsce

Perugia

0 10 045

Perugia to niezbyt popularne i mało znane miasto wśród Polaków. Jednak kiedy powie się, że 20 km dalej leży Asyż sytuacja staje się jaśniejsza. Perugia słynie z kilku rzeczy. Jedną z nich jest uniwersytet dla obcokrajowców, którzy tu właśnie zaczynają naukę lub poprawiają znajomość włoskiego. Dzięki niemu można tu spotkać ludzi z całego świata. Dużo Polaków przyjeżdża tu też na Erasmusa.

 

Druga rzeczą jest fakt, że jest to rodzinne miasto Perugina wybitnego malarza i nauczyciela Rafaela. W średniowieczu Perugia była prężnym ośrodkiem tej gałęzi sztuki. Warto dodać, że choć posiada liczne zabytki, to nie jest oblegana przez turystów, co jest niewątpliwym atutem.

Miasto papieży i czekolady

Perugia, Włochy (fot. Erin Johnson)
Perugia, Włochy (fot. Erin Johnson)

W przeszłości było to też miasto, w którym rezydowali papieże, co świadczyło o jego wysokiej randze. Odbywały się tu konklawe, a czterech papieży spoczywa właśnie w tym mieście.

 

W Perugii produkuje się też czekoladę o nazwie Perugina. Jedną z jej postaci są tabliczki czekolady o nazwie Bacci, czyli całus. O tym, że Perugia jest umbryjską, a pewnie nie tylko, stolicą czekolady przypomina odbywający się corocznie festiwal czekolady.

Miejsce przyjazne turystom

Piazza IV Novembre, Perugia, Włochy (fot. Erin Johnson)

Zwiedzenie Perugii ułatwia podział miasta na strefy: Regione porta Sole (oznaczony kolorem białym), Rione Porta Susanna (niebieskim), Rione Porta Eburnea (zielonym), Rione Porta San Pietro (żótłym), Rione Porta San? Angelo (czerwonnym). Na chodnikach znajdują się strzałki w danym kolorze, również tabliczki przy obiektach pokazują którędy iść do kolejnego zabytku. Mapy wszystkich szlaków znajdują się przed punktem informacji turystycznej i niestety tylko tam, potem zostają już tylko tabliczki i strzałki.

 

Turystyczną atrakcją Perugii jest zdecydowanie festiwal czekolady odbywający się w październiku. Można wtedy na głównej ulicy starego miasta zakupić czekoladę pod chyba każdą postacią oraz zobaczyć rzeźby z czekolady.

 

Dla fanów Jazzu dobrą informacją jest fakt, że w Perugii odbywa się corocznie w lecie festiwal jazzowy o nazwie Umbria Jazz.

Booking.com

Perugia – położenie

Perugia to stolica regionu Umbria, leży mniej więcej w jego centrum. Perugię ze względu na położenie i sieć połączeń warto uczynić miejscem do dalszych wypadów w celu zwiedzenia Umbrii.

Perugia leży między Jeziorem Trazymeńskim a Tybrem, miasto liczy około 150 000 mieszkańców.

zachód słońca nad Perugią, Umbria, Włochy (fot. Erin Johnson)

Perugia – ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki…

katedra św. Wawrzyńca

Trzynawowa świątynia z XIV wieku. Znajdująca się na zakończeniu Corso Vanucci. Fasada, a raczej ściana boczna, na której znajduje się najczęściej używane wejście nie zachwyca, ale za to samo wnętrze robi wrażenie. W środku na uwagę zasługuje przede wszystkim ślubny pierścień Maryi (słynny obraz Perugina przedstawiający to wydarzenie został zrabowany przez wojska Napolena i obecnie jest w w Luwrze), najcenniejsza relikwia katedry. Na widok publiczny wystawiona przez cały rok jest tyko kopia, oryginał jest pokazywany 30 lipca. Przed wejściem znajduje się brązowy pomnik papieża Juliusza II (z XVII wieku) przypominający czasy kiedy Perugia była jednym z miast, w którym rezydowali papieże (czterech z nich jest tu pochowanych) Przed wejściem znajduje się też ambona, z której św. Bernard ze Sieny wzywał mieszkańców do nawrócenia. W podziemiach katedry można zwiedzić pozostałości świątyni z czasów etruskich, fragment drogi rzymskiej z I wieku oraz studnie z tego czasu. Warto zapytać w muzeum katedralnym o możliwość wejścia do podziemi (należy pamiętać, że katedra jest zamykana w czasie sjesty).

kościół świętego Piotra (byłe opactwo benedyktynów)

Kościół opactwa dalej służy do celów religijnych, natomiast w budynkach klasztoru mieści się obecnie wydział rolniczy, co oczywiście nie uniemożliwia wejścia np. na oba krużganki czy do kościoła. Wnętrze kościoła zachwyca ilością malowideł, nie ma tu ani kawałka ściany pozbawionego fresków. Wśród malowideł znajdziemy np. pracę Perugina. Przed wejściem po prawej stronie na uwagę zasługuje rzadki fresk przedstawiający roztropność, jako postać kobiety o trzech twarzach. W podziemiach znajdują się pozostałości etruskiej świątyni, nie zawsze jednak otwarte dla zwiedzających, ale zawsze warto zapytać. 

kościół świętego Piotra, Abbazia di San Pietro, Perugia, Włochy (fot. Erin Johnson)
kościół świętego Piotra, Abbazia di San Pietro, Perugia, Włochy (fot. Erin Johnson)

kościół Dominikanów

Początek budowy przypadł na 1305 rok. Sylwetka kościoła jest bardzo dobrze widoczna z wielu punktów miasta, a tym samym służy za punkt orientacyjny. Niestety kościół został zrabowany przez wojska napoleońskie i z niewiele zachowało się z gotyckiego wystroju – niektóre odzyskane ołtarze można oglądać w Galerii Narodowej. W środku na uwagę zasługuje nagrobek papieża Benedykta XI w jednej z przytranseptowych kaplic oraz wspaniały witraż na zakończeniu nawy głównej (od 12:00 do 16:00 kościół jest zamknięty).

kościół San Bevignate (Kościół Templariuszy)

Unikat na skalę światową. Bardzo dobrze zachowany kościół, który wybudowany został w latach 1256-62 dla powstałej w Perugii, a dokładniej poza murami miejskimi, komandorii Templariuszy. Poświęcony jest dość tajemniczemu świętemu, eremicie, o którym wiadomo, że żył w okolicy i był sprawcą wielu cudów. Bevignate był uważany za patrona biczowników, którzy w kościele mieli miejsce zgromadzeń. W kościele zachowały się liczne malowidła. Szczególnie ważne są te na ścianie zachodniej, gdyż przedstawiają walkę i codzienność zakonników. Pod posadzką kościoła odkryto relikty domu rzymskiego, które również dostępne są dla zwiedzających. Otwarty w soboty i niedziele od maja do września w godzinach od 10:00 do 13:00 i od 15:00 do 18:00. a w pozostałe miesiące tylko pomiędzy 10:00, a 13:00. Wstęp płatny 5 euro lub ulgowy 2,5 euro (dane z 2018 r.).

kościół San Bevignate, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Marco)
kościół San Bevignate, Perugia, Umbria, Włochy (fot. Marco)

San Prospero

Pierwszy kościół w Perugii poza murami miejskimi. Atrakcją są świetnie zachowane freski z XIII wieku, porównywalne z tymi z kościoła San Bevignate oraz cyborium ołtarzowe datowane przez niektórych na IX wiek. Możliwość wejścia tylko w niedzielę przed lub zaraz po mszy o godzinie 12:00.

Tempio (kościół Michała Archanioła)

To świątynia budowana na planie koła, regularne założenie przykryte jest otwartą więźbą dachową. Świątynia datowana jest na V wiek. Nawę od odejścia oddzielają arkady pomiędzy 12 kolumnami, nawiązującymi do 12 Apostołów. To tylko jedna z bogatej symboliki tej świątyni, z którą warto się zapoznać.

Collegio del Cambio

Czyli dawna siedziba miejskiego kantoru i rajców ustalających kursy wymiany waluty oraz określających zawartość kruszcu w pieniądzach. W środku znajduje się niewielka sala posiedzeń Rady ozdobiona freskami Perugino i jego uczniów oraz autoportret Perugino. Dalej niewielka kaplica również cały wymalowana i podobnie jak pomieszczenie rady z bogatą symboliką. Znajduje się przy Corso Zanuci. Otwarte od poniedziałku do soboty, w godzinach od  9:00 do 12.30 oraz od 14.30 do 17.30. W niedzielę i święta od godziny 9:00 do 13:00, bilet 4,5 euro (dane z 2018 r.). 

Rocca Paolina

Zbudowana między 1540 i 1543 r. z polecenia papieża Pawła III, stąd nazwa. Aż do 1860 r., symbol potęgi papieskiej. Zaprojektowana od Antonio od Sangallo Młodszego. W czasie II wojny światowej jedna część, najbardziej wysunięta, została zbombardowana i zniszczona. Pozostałą można zwiedzić co robi duże wrażenie.

Porta San? Angelo

Brama miejska na którą można wejść przy okazji zwiedzając muzeum murów miejskich (wspólny bilet z Pozzo Etrusko (studnią Etrusków) i freskami Perugina w kościele San Severo.

Arco Etrusco

Najstarsza i największa brama miejska.

zabytkowa brama do miasta (fot. Erin Johnson)
zabytkowa brama Arco Etrusco (fot. Erin Johnson)

HISTORIA

Najstarsze wzmianki o mieście pochodzą z okresu wojny między Etruskami, a Rzymem, już z 310 r. p.n.e. Później wspomina się o niej w związku z oblężeniem Gotów, a potem Longobardów. W IX wieku Perugia stała się częścią Państwa Kościelnego.

 

W Perugii czterokrotnie odbywało się konklawe w latach 1124 – 1294. Wybrano tu Honoriusza II, Honoriusza IV, Celestyna V i Klemensa V.

Perugia, Włochy (fot. Erin Johnson)
Abbazia di San Pietro, Perugia, Włochy (fot. Erin Johnson)

W XV wieku władzę w Perugii przejęła ceniona rodzina Baglionich. Skończyło się to zarówno dla samego miasta, jak i Baglionich tragicznie. Rodzina była skłócona z papiestwem. Ostatecznie dwóch członków rodziny zostało zamordowanych. W 1534 r. Perugia została zdobyta przez wojska papieskie. Kilka lat później rozpoczęto budowę górującej nad miastem cytadeli Rocca Paolina. Miała ona być przestrogą dla niesfornych mieszkańców.

 

W czasie kampanii Napoleona Perugia była zajęta przez wojska francuskie, co spowodowało rabunek wielu dzieł sztuki. W XIX w. Perugię trzykrotnie nawiedzały  trzęsienia ziemi. W maju 1849 r. miasto zostało zajęta przez Austriaków, aż w końcu, w roku 1860, zostało częścią Zjednoczonych Włoch.

Perugia nocą, Umbria, Włochy (fot. Erin Johnson)
Perugia nocą, Umbria, Włochy (fot. Erin Johnson)

Komunikacja

Jak dojechać do Perugii

Perugia wbrew pozorom nie leży tak daleko od Polski. Wytrawny kierowca wyjeżdżając z południowej części Polski wcześnie rano, jest w stanie dojechać na noc do celu (przykładowo z Krakowa do Perugii jadąc przez Czechy i Austrię jest około 1400 km).

 

Jeśli nasz wakacyjny budżet jest skromny, to warto zjechać z płatnej włoskiej autostrady już w Wenecji, a następnie kierować się bezpłatną drogą krajową (E55) wzdłuż wybrzeża Adriatyku w stronę miasta Ravenna. Tam wjedziemy na również bezpłatną drogę SS3bis, która w przeszłości miała standard drogi ekspresowej. Dziś wciąż jest to dwujezdniowa droga z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami (tzw. superstrada), ale szczególnie przez pierwszych kilkadziesiąt kilometrów jakość nawierzchni jest dramatycznie zła.

 

Jadąc w ten sposób skrócimy sobie drogę o około 100 km w stosunku do trasy autostradowej przez Florencję, a na opłatach autostradowych w jedną stronę oszczędzimy około 30 euro.

Stacja kolejowa w Perugii

Perugia jest dobrym punktem do zwiedzania Umbrii, a nawet sąsiedniej Toskanii, czy Rzymu. Z tutejszego dworca kolejowego bezpośrednim połączeniem do Rzymu dotrzemy w około 2,5 godziny, a za bilet zapłacimy ponad 11 euro (dane z 2018 r.).

Lotnisko w Perugii

W Perugii znajduje się lotnisko, ale nie obsługuje one żadnego lotu z Polski.

Miasta partnerskie

  • Aix-en-Provence (Francja)
  • Bratysława (Słowacja)
  • Grand Rapids (Stany Zjednoczone)
  • Poczdam (Niemcy)
  • Seattle (Stany Zjednoczone)
  • Tybinga (Niemcy)
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przez dalsze aktywne korzystanie z Bloga bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Autora Bloga i Zaufanych Partnerów oraz wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twoim urządzeniu końcowym. Informacje na temat Administratora Danych Osobowych, swoich praw oraz danych jakie zbiera Blog znajdziesz w "Polityce Prywatności". AkceptujęPolityka prywatności i RODO

Polityka prywatności i RODO