Strona główna -> Umbria -> Gubbio w Umbrii. 10 powodów, dla których trzeba tu przyjechać + słynna i tania restauracja

Gubbio w Umbrii. 10 powodów, dla których trzeba tu przyjechać + słynna i tania restauracja

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 7 komentarzy 20,3 tysięcy wyświetleń
Gubbio w Umbrii. 10 powodów, dla których trzeba tu przyjechać + słynna i tania restauracja (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Urokliwe Gubbio jest jednym z najpiękniejszych miast Umbrii. Leży poza utartym turystycznym szlakiem, nie ma stacji kolejowej, najbliższe lotniska są daleko, a i tak miłośnicy Włoch chętnie tu przyjeżdżają. Gubbio to miasto pomarańczowych dachów, brukowanych ulic, średniowiecznych pałaców i kościołów oraz największej na świecie choinki, która co roku 7 grudnia rozświetla się na zboczu wzgórza Monte Ingino. Z Gubbio związani są też dwaj święci – św. Ubald i św. Franciszek. Ten pierwszy na szczycie góry Monte Ingino ma swoją bazylikę, do której z Gubbio wyjeżdża się niezwykłą kolejką, a w zasadzie koszykiem.

Ponadto z naszą wizytą w Gubbio wiąże się jeszcze jedna zabawna historia. Zupełnie przypadkiem, tuż przed zamknięciem na obiad trafiliśmy do restauracji, która prowadzona jest przez Rositę Merli – dwukrotną zwyciężczynię kulinarnych, telewizyjnych show, w tym m.in. „Cuochi d’Italia All Stars 2020”. To był pyszny i tani obiad!

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Zapraszam Cię do naszego przewodnika po Gubbio. Opowiemy o tym dlaczego miasto jest tak wyjątkowe i przedstawimy 10 największych zabytków oraz atrakcji Gubbio. Będzie też sporo porad praktycznych: lista polecanych parkingów, namiary na restaurację, w której byliśmy i podpowiedzi jak dojechać tu komunikacją publiczną z Perugii lub nawet z Rzymu.

Jeśli jedziesz do Umbrii, to przeczytaj także nasz duży przewodnik po całym regionie:

Największa na świecie choinka jest w Gubbio

co roku od 7 grudnia do 9 stycznia w Gubbio, na zboczu góry Ingino, można podziwiać największą choinkę na świecie
co roku od 7 grudnia do 9 stycznia w Gubbio, na zboczu góry Ingino, można podziwiać największą choinkę na świecie

Co roku przed Bożym Narodzeniem media na całym świecie obiegają zdjęcia choinki w Gubbio. Dzieje się tak zawsze 7 grudnia kiedy na zboczu góry Ingino rozświetlana jest największa choinka na świecie. Od 1991 r. wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa – ma 800 punktów świetlnych i doskonale widoczna jest nawet z samolotu. Choinka z Gubbio u swojej podstawy ma 400 m szerokości, a wysoka jest na 700 m. Dodatkowo nad choinką umiejscowiona jest gwiazda betlejemska o powierzchni 1000 m kw.

Należy pamiętać, że choinkę w Gubbio można podziwiać tylko od 7 grudnia do 9 stycznia. Co roku jej pierwszemu uruchomieniu towarzyszy miejska uroczystość i świąteczny jarmark. Do Gubbio zjeżdżają wówczas goście, niektórzy z nich bardzo znani. Na przykład w 2012 r. choinkę uruchamiał prezydent Włoch Giorgio Napolitano. Rok wcześniej światełka włączał papież Benedykt XVI, a w 2014 r. gościem honorowym był papież Franciszek.

Gubbio to miasto dwóch świętych i popularnego serialu

Piazza Grande w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Grande w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Gubbio związani są dwaj święci. W czasach św. Franciszka sporym problemem dla mieszkańców był wyjątkowo okrutny wilk, który napadał na ludzi i ich zwierzęta. Święty, który akurat przybył do Gubbio został poproszony o interwencję, ponieważ – jak wiadomo – Franciszek umiał odnaleźć wspólny język ze światem przyrody. Napotkawszy wilka Franciszek wykonał znak krzyża i nakazał zwierzęciu zmianę zachowania. Interwencja poskutkowała, a mieszkańcy w podziękowaniu za zmianę wilczych zwyczajów zatroszczyli się o zwierzę, przez co nie musiał on już napadać na ludzkie domostwa. Pomnik św. Franciszka z wilkiem z Gubbio znajduje się obok kościoła franciszkanów. Wilk potulnie leży na kolanie św. Franciszka.

widok na Gubbio z okolic katedry, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
widok na Gubbio z okolic katedry, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ponadto z Gubbio wiąże się również postać św. Ubalda, który został patronem miasta. To jeden z tych świętych, który w XII wieku zabiegał o odnowę życia moralnego i zakonnego żyjących w Gubbio kanoników.

Na szczycie górującej nad miastem Monte Ingino wznosi się Bazylika św. Ubalda (wł. Basilica di Sant’Ubaldo), w której spoczywa św. Ubald. Dodatkowo miejsce, na którym zbudowano bazylikę jest także wspaniałym punktem widokowym na miasto i krajobraz Umbrii. W związku z tym można tam wyjść pieszo, podjechać samochodem (nieco naokoło) lub wyjechać jedyną w swoim rodzaju kolejką.

Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gubbio jest słynne jeszcze z jednego powodu. Toczyła się tu akcja popularnego we Włoszech serialu „Don Matteo” (jego polska wersja to „Ojciec Mateusz”). Serial o przygodach jeżdżącego na rowerze księdza-detektywa bił rekordy popularności na kanale Rai, a w mieście do dziś kwitnie „serialowa turystyka”. Dlatego korzystają na tym przede wszystkim właściciele hoteli i restauracji.

Przyjedź do Gubbio w czasie festiwalu

co roku 15 maja w Gubbio odbywa się Festa dei Ceri, czyli wyścig świec (fot. Buffy1982, pl.depositphotos.com)
co roku 15 maja w Gubbio odbywa się Festa dei Ceri, czyli wyścig świec (fot. Buffy1982, pl.depositphotos.com)

Gubbio jest przepiękne o każdej porze roku, ale są dni, kiedy jest jeszcze bardziej zachwycające. Jednym z takich dni jest 7 grudnia, kiedy po raz pierwszy rozświetlana jest choinka. Inna ważna dla miasta data to 15 maja. Dlaczego? Ponieważ odbywa się wtedy Festa dei Ceri (dosłownie „święto świec”). Jest to wieczór przed dniem patrona miasta.

co roku 15 maja w Gubbio odbywa się Festa dei Ceri, czyli wyścig świec (fot. Malgorzata Kistryn, pl.depositphotos.com)
co roku 15 maja w Gubbio odbywa się Festa dei Ceri, czyli wyścig świec (fot. Malgorzata Kistryn, pl.depositphotos.com)

Festa dei Ceri to miejskie święto poświęcone patronowi miasta św. Ubaldowi. W dniu tym odbywa się tradycyjny wyścig trzech świec, czyli drużyn z figurkami św. Ubalda, św. Jerzego oraz św. Antoniego. Drużyny muszą wbiec uliczkami miasta, a następnie ścieżką na szczyt góry, na której znajduje się sanktuarium św. Ubalda. Chociaż zwycięstwo jest oczywiste, to święto corocznie przyciąga tłumy.

Co warto zobaczyć w Gubbio? 10 zabytków i atrakcji

Gubbio zbudowane jest kaskadowo, na zboczu stromej góry. Jego zwiedzanie pod tym względem przypominało spacer po Monako lub San Marino. Kolejne ulice historycznego centrum są coraz wyżej. Nie trzeba się jednak wspinać po schodach i stromych chodnikach. Są tu dwie bezpłatne windy. To ważne szczególnie dla osób starszych i rodziców z małymi dziećmi.

1. Piazza Grande i Palazzo dei Consoli

Piazza Grande i Palazzo dei Consoli w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Piazza Grande i Palazzo dei Consoli w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Piazza Grande jest sercem miasta i dumą średniowiecznej architektury. Wygląda jak zawieszony na stromo opadającym zboczu Monte Ingino. Zbudowany został w 1321 r. w samym środku miasta, a jednocześnie roztacza się z niego panoramiczny widok na Umbrię.

Nad placem dominuje ogromny i widoczny z daleka Palazzo dei Consoli, który został zbudowany w latach 1332-1349. W przeszłości był siedzibą władz miasta i miejscem publicznych spotkań. Co więcej, ciekawostką jest fakt, że Palazzo dei Consoli był jednym z pierwszych budynków we Włoszech, który miał toalety, rury i krany z bieżącą wodą. Na tamte czasy było to niespotykane rozwiązanie.

Porada praktyczna: Od 1909 r. w Palazzo dei Consoli mieści się Muzeum Miejskie. Bilety w cenie 7 euro, ulgowe 5 euro, dzieci do lat 5 – gratis. W muzeum można zobaczyć słynne Tablice iguwińskie – to siedem brązowych tabliczek z III wieku p.n.e. z pismem w języku umbryjskim. Tablice zostały odnalezione w 1444 r.

2. Palazzo dei Priori

Palazzo dei Priori w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Palazzo dei Priori w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z drugiej zaś strony Piazza Grande podziwiać można Palazzo dei Priori, który obecnie jest siedzibą miejskich władz. W czasie budowy mieszkańców miasta dopadła zaraza w efekcie czego zakończenie budowy bardzo się przeciągało. W rzeczywistości skutki nagłego przerwania prac w 1350 r. widoczne są na fasadzie wychodzącej na plac, przez co budowla wygląda jak wielkie niedokończone dzieło gotyckie, ale wciąż o znacznej wartości architektonicznej.

3. Katedra w Gubbio

katedra w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
katedra w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na szczycie miasta znajduje się XIII-wieczna katedra wzniesiona w stylu gotyckim. Dlatego jeśli tak jak my podróżujesz z małymi dziećmi, to najlepiej wyjechać tam drugą windą. Wewnątrz można podziwiać piękne freski, podobne nieco do tych z Bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Ponadto poza freskami warto zwrócić uwagę na znajdujący się za ołtarzem witraż ze świętymi Marianem, Ubaldem i Jakubem. Jak widać zdjęcia poniżej nie wyszły idealnie – wpadające do środka słońce sprawiło, że witraż nie jest dobrze widoczny.

Dodatkowo zwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na barokową kaplicę po prawej stronie świątyni. Ponadto w katedrze pochowane są relikwie św. męczenników Mariana i Jakuba.

4. La Botte dei Canonici i Muzeum Diecezjalne

La Botte dei Canonici w Gubbio, czyli jedna z największych beczek na wino w średniowiecznej Europie
La Botte dei Canonici w Gubbio, czyli jedna z największych beczek na wino w średniowiecznej Europie

Przechodząc do katedry, po drodze warto zobaczyć słynną La Botte dei Canonici. To rzekomo największa w średniowieczu beczka na wino, chociaż tak naprawdę była to jedna z kilku tak ogromnych beczek w średniowiecznej Europie. Beczkę można zobaczyć za darmo.

Natomiast tuż obok katedry znajduje się Muzeum Diecezjalne oraz Palazzo Ducale. Renesansowy pałac został zbudowany w XV w. Wewnątrz znajduje się duży dziedziniec, niegdyś wykorzystywany jako plac ratuszowy. W ramach znajdującego się tam muzeum można zwiedzić niektóre pomieszczenia pałacu i zobaczyć różne wystawy, w tym znaleziska archeologiczne z okolicy. Natomiast tuż obok znajduje się jeszcze Muzeum Diecezjalne, znajdujące się w XIII-wiecznym budynku. Można tam podziwiać eksponaty ze starożytnej diecezji Gubbio, rzymskie nagrobki, cenne wyposażenie kościelne z XV w. i również obrazy z tego okresu.

Porada praktyczna: bilet wstępu do Muzeum Diecezjalnego kosztuje 5 euro. W okresie letnim muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli oraz w święta. Od października do maja otwarte od czwartku do niedzieli. Zawsze od 10:00 do 18:00.

5. Kolejka w Gubbio czyli Funivia Colle Eletto

nietypowa kolejka w Gubbio czyli Funivia Colle Eletto
nietypowa kolejka w Gubbio czyli Funivia Colle Eletto

Jedyna w swoim rodzaju kolejka Colle Eletto, która zabiera mieszkańców i turystów na szczyt Monte Ingino. Jednych zachwyca, u innych budzi niepokój, ponieważ na górę wjeżdża się w podwieszonych na linie koszykach. Właściwie podróż trwa tylko „emocjonujące” 6 minut, w trakcie których koszyk wyjeżdża z wysokości 532 m n.p.m. na wysokość 803 m n.p.m. Przy górnej stacji kolejki znajduje się bar, a kawałek dalej Bazylika i punkt widokowy.

Chociaż kolejka po raz pierwszy została uruchomiona w 1960 r. to – jak widać – od tego czasu niewiele się zmieniła. Te małe klatki przenoszą jedną lub dwie osoby na górę. Koszyki nie zatrzymują się w trakcie wsiadania i wysiadania. W związku z tym trzeba sprawnie zajmować miejsca, a później już tylko podziwiać widoki 🙂 Jak widać na zdjęciach poniżej – widok jest fenomenalny.

Porada praktyczna: bilet tam i z powrotem kosztuje 6 euro. Dodatkowo warto pamiętać, że godziny pracy kolejki różnią się w zależności od miesiąca. W miesiącach letnich kolejka jeździ od 10:00 do 13:45 i od 14:30 do 18:00.

6. Bazylika Sant’Ubaldo

Bazylika Sant'Ubaldo w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Bazylika Sant’Ubaldo w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Wysoko nad miastem, na wzgórzu Monte Ingino – do którego dojedziesz kolejką – znajduje się Bazylika św. Ubalda. W kościele pochowano szczątki patrona miasta. Bazylika została wzniesiona na początku XVI w., w miejscu wcześniejszych średniowiecznych zabudowań. Kościół jest stosunkowo nieduży, a obok wybudowano klasztor i krużganek. W XVI i XVII w. wnętrza świątyni wzbogacono o freski, których autorem jest Pier Angelo Basili.

Dodatkowo obok kościoła znajduje się punkt widokowy. Dlatego zwiedzając bazylikę warto skorzystać z okazji i zrobić pamiątkowe zdjęcia panoramy Gubbio i krajobrazu Umbrii.

Porada praktyczna: Basilica di Sant’Ubaldo otwarta jest codziennie od 8:00 do 19:30. Wstęp bezpłatny.

7. Kościół San Giovanni Battista

kościół San Giovanni Battista, Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kościół San Giovanni Battista, Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Chociaż w Gubbio jest wiele zabytkowych kościołów, to warto przespacerować się także do kościoła San Giovanni Battista. Po pierwsze plac przed kościołem to świetny punkt widokowy do pamiątkowych zdjęć. Podczas gdy na pierwszym planie widać fasadę kościoła, w tle widoczny jest majestatyczny Palazzo dei Consoli oraz wzgórze Ingino.

Po drugie warto tu zajrzeć także dlatego, że kościół jest ważnym zabytkiem. Wzniesiony w XIII w., z gotycką fasadą i romańską dzwonnicą. Po trzecie przed kościołem nagrywano wiele scen do serialu „Don Matteo”. Po czwarte, przy kościele znajdują się publiczne toalety (płatne 50 eurocentów). Wbrew pozorom czasem takie praktyczne informacje też się Czytelnikom przydają 😉

8. Kościół św. Franciszka

kościół św. Franciszka, Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
kościół św. Franciszka, Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Jeśli zwiedzisz już kościół San Giovanni Battista warto przespacerować się kawałek dalej do kościoła święgo Franciszka. Historia głosi, że kościół powstał w 1256 r. po śmierci Franciszka na miejscu rezydencji rodziny Spadalonga. Kiedy święty Franciszek uciekł przed oskarżeniem, szukał schronienia u przyjaciół, Spadalongów, którzy udzielili mu gościny.

Ponadto obok kościoła znajduje się pomnik świętego Franciszka z wilkiem z Gubbio, o którym wspominałem na wstępie tego przewodnika.

9. Teatr Rzymski

Teatr Rzymski w Gubbio, Umbria, Włochy
Teatr Rzymski w Gubbio, Umbria, Włochy

Zanim zakończysz zwiedzanie Gubbio warto przespacerować się jeszcze nieco dalej, zaraz za mury miejskie, gdzie znajduje się Teatr Rzymski. Zbudowany w I wieku p.n.e. jest jednym z największych zachowanych teatrów rzymskich na świecie. Według informacji opublikowanych na oficjalnej stronie turystycznej regionu Umbria, teatr w rzeczywistości mógł pomieścić 6000 widzów. Fragmenty murów wyrastają niejako bezpośrednio z ziemi, co czyni ciekawy kontrast (zielona trawa i kamienne ruiny) tworząc ładną scenerię do zdjęć, a znawcom archeologii zapewnią sporą przyjemność. Wstęp na teren amfiteatru jest płatny.

10. Statua św. Ubalda z Gubbio

Statua św. Ubalda, Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Statua św. Ubalda, Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na zakończenie warto zobaczyć jeszcze statuę świętego Ubalda, która jest wzorowana na kolumnadzie Berniniego z Placu św. Piotra w Rzymie. Pomnik świętego Ubalda został zbudowany w 1761 roku żeby uczcić patrona miasta.

Słynna i tania restauracja w Gubbio u Rosity Merli

nasz obiad w restauracji Osteria dell Bottaccione w Gubbio, prowadzonej przez Rositę Merli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
nasz obiad w restauracji Osteria dell Bottaccione w Gubbio, prowadzonej przez Rositę Merli (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W trakcie zwiedzania Gubbio na obiad wybraliśmy się do Osterii dell Bottaccione. Lokal położony jest przy drodze prowadzącej z Gubbio do Bazyliki św. Ubalda. Zazwyczaj wcześniej sprawdzamy restauracje, do których idziemy jednak tym razem zadecydował przypadek i fakt, że przed restauracją zaparkowanych było wiele samochodów. W rzeczywistości to zazwyczaj dobry znak.

Okazało się, że Osteria dell Bottaccione prowadzona jest przez Rositę Merli. To zwyciężczyni kulinarnych show, podobnych do emitowanego w Polsce „Masterchefa”. Rosta Merli wygrała włoskie programy telewizyjne „Cuoco regionale d’Italia” w 2018 r., a dwa lata później „Cuochi d’Italia All Stars”.

W restauracji nie ma karty. Kelnerzy mówią co tego dnia można zjeść. W naszym wypadku były to klasyczne przysmaki Umbrii: dziczyzna, tagliatelle al tartufo i gnocchi z sosem pomidorowym. Do tego duża butelka wody i karafka wina. Za obiad dla czterech osób zapłaciliśmy równe 50 euro. Taniej i równie dobrze w Gubbio nie zjecie.

Gdzie spać w Gubbio?

Albergo Bosone Palace w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Albergo Bosone Palace w Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
  • Albergo Bosone Palace – w Umbrii zdecydowanie bardziej wolimy spać w domach z basenami lub w agroturystyce gdzieś na wsi, na malowniczych wzgórzach. Jednak w Gubbio zrobiliśmy wyjątek i jedną noc spędziliśmy w znakomitym Albergo Bosone. Hotel znajduje się w samym sercu historycznego centrum miasta i ogólnie mówiąc jest znakomity. Mieści się w zabytkowym, XVI wiecznym pałacu, a ponadto niektóre apartamenty na sufitach mają freski. Jednak tańsze pokoje też są czyste, ładne i wystarczające 😉

Położenie Gubbio

Gubbio w Umbrii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Gubbio w Umbrii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Gubbio znajduje się w północnej części Umbrii, w prowincji Perugia, od stolicy regionu oddalone jest o ok. 40 km. Stara, zabytkowa część miasta zbudowana została u podnóża góry Ingino.

Cała gmina Gubbio liczy około 31 000 mieszkańców. Liczba mieszkańców może być nieco myląca, ponieważ spora część osób mieszka poza miastem na okolicznych wzgórzach. Gubbio jest największą pod względem powierzchni gminą w Umbrii. Miasto pozornie oddalone jest od głównych szlaków komunikacyjnych, chociaż tuż obok przebiega droga ekspresowa SS219. W mieście nie ma stacji kolejowej. Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Perugii i w Ankonie, ale tylko drugie z nich ma bezpośrednie połączenia z Polski.

Komunikacja w Gubbio

Darmowe parkingi w Gubbio

Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Gubbio, Umbria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Gubbio jest kilka wygodnych parkingów bardzo blisko centrum dlatego znalezienie wolnego miejsca jest stosunkowo proste:

  • Parcheggio del Teatro Romano przy skrzyżowaniu ulic Viale Parruccini i Viale Teatro Romano – duży bezpłatny, żwirowy parking znajdujący się w sąsiedztwie Teatru Rzymskiego. Blisko historycznego centrum.
  • Parcheggio del Seminario przy Viale Teatro Romano – parking znajduje się po drugiej stronie ulicy. Wjeżdża się tam przez kamienną bramę wprost z ronda. Część parkingu po prawej stronie zarezerwowana jest tylko dla mieszkańców (wł. eccetto autorizzati). Natomiast strefa po lewej stronie (wł. libero) jest bezpłatnym parkingiem dla wszystkich. Ten parking jest jeszcze bliżej centrum.
  • Parcheggio del Cavarello – bezpłatne miejsca parkingowe pośrodku Via Cavarello. Szeroko, bezpiecznie, blisko pomnika św. Ubalda.

Chociaż żaden z tych parkingów nie jest strzeżony, to w Umbrii nigdy nie spotkało nas nic złego. Wprawdzie region uważany jest za bezpieczny, ale dobrą praktyką jest niepozostawianie wartościowych przedmiotów na widoku.

Porada praktyczna: w Gubbio byliśmy kilkukrotnie. O ile znamy wszystkie parkingi blisko centrum, to ostatnio, przez około godzinę nie mogliśmy znaleźć wolnego miejsca. W sierpniowe, wtorkowe przedpołudnie miasto stanęło w gigantycznym korku, ponieważ jak co tydzień odbywał się targ. Dlatego jeśli planujesz wizytę we wtorek, to przyjedź wcześnie rano lub dopiero po południu.

Jak dojechać z Rzymu do Gubbio komunikacją publiczną?

Gubbio w Umbrii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Gubbio w Umbrii, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

W Gubbio nie ma stacji kolejowej więc dojazd możliwy jest samochodem albo autobusem.

Pociągiem można dojechać z Rzymu do Perugii. Niestety jest tylko kilka połączeń bezpośednich w ciągu dnia, ale jest za to bardzo dużo połączeń z przesiadką w Foligno. Aktualny rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie włoskich kolei: https://www.trenitalia.com/

Następnie z Perugii do Gubbio kursuje autobus linii E001 – Perugia – Fratticiola – Gubbio. W ciągu dnia jest kilkanaście bezpośrednich połączeń na tej trasie. Aktualny rozkład jazdy autobusów możesz znaleźć na oficjalnej stronie FS Bus Italia: https://www.fsbusitalia.it/

Po wejściu na stronę FS Bus Italia na stronie wybieraj kolejno:

  • Umbria;
  • Orari e linee;
  • Servizi extraurbani;
  • Area Perugia;
  • następnie na liście wyszukaj linię E001 i kliknij w nią.

Trasę przejazdu linii E001 możesz sprawdzić w google maps. W przypadku FS Bus Italia w Umbrii działa to bardzo dobrze.

Aktualny na jesień 2022 r. rozkład jazdy publikuję poniżej.

rozkład jazdy autobusów z Perugii do Gubio (źródło: FS Bus Italia)
rozkład jazdy autobusów z Perugii do Gubio (źródło: FS Bus Italia)
rozkład jazdy autobusów z Perugii do Gubio (źródło: FS Bus Italia)
rozkład jazdy autobusów z Perugii do Gubio (źródło: FS Bus Italia)

Jeśli skorzystasz z autobusu to Twoja podróż zakończy się bezpośrednio na Piazza 40. Martiri (nazwa pochodzi od 40 mieszkańców miasta, których Niemcy rozstrzelali w czasie II wojny światowej). Stąd od razu widać historyczne centrum, a tuż obok znajduje się punkt informacji turystycznej, a także kościół św. Franciszka.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

7 komentarzy

Ola 30 stycznia 2024 - 08:44

Czy wiadomo ile kosztuje kolejka funivia colle eletto i w jakich godzinach jest czynna?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 30 stycznia 2024 - 23:07

Cześć Ola,

Bilet kosztuje 7 euro w obie strony (5 euro – dzieci). Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu. Latem czynna jest cały dzień, ale poza sezonem krócej i dodatkowo jest około godzinna przerwa w porze obiadowej.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 3 października 2023 - 22:23

Warto dodać iż ciekawym miejscem do zobaczenia jest piękna szopka bożonarodzeniowa czynna cały rok santagostinogubbio.it

Odpowiedz
Agnieszka 2 września 2023 - 11:02

Dzień dobry,
wśród polecanych atrakcji w Gubbio nie znalazłam nic o fontannie. Czy prawdą jest, że można ją obiec i uzyskać dyplom „wariata”, ponieważ Gubbio jest określane „citta dei matti”?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 września 2023 - 16:35

Dzień dobry,

Tak, to prawda. Nic o tym nie pisałem, ponieważ to taki chwyt marketingowy. Za wydanie dyplomu płaci się kilka euro. Uznałem, że to nic ciekawego 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aneta 3 sierpnia 2023 - 17:32

Uwielbiam czytać Wasze przewodniki – zawsze profesjonalnie opisane, zawierające wiele praktycznych porad.
Dziękuję za Gubbio. Dzięki Wam skorzystaliśmy z bezpłatnego parkingu, jechaliśmy „koszykiem” i zobaczyliśmy najważniejsze miejsca.
Jesteście SUPER!
Dziękuję i pozdrawiam ?
Aneta

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 sierpnia 2023 - 20:18

Bardzo dziękuję za komentarz! Świetnie, że blog się przydaje! 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz